Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro darbuotojai prikelia naujam gyvenimui

Deimantė Gruodė
2017-07-03
VšĮ Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro darbuotojams didelis iššūkis - pakeisti visuomenės požiūrį į tokias įstaigas. „Vis dar gaji klaidinga nuostata, jog į palaikomojo gydymo ir slaugos ligonines pacientai atvežami tik numirti, yra neprižiūrimi, negydomi, slopinami raminamaisiais“, - sako įstaigos direktorė Inga Tamosinaitė. Savo ruožtu kvalifikuotų specialistų komanda stengiasi „ant kojų“ pastatyti net itin sunkios būklės pacientus - dažnas tik atvykęs yra priklausomas nuo slaugos personalo, o namo išvažiuoja pagerėjusios būklės, galintis save apsitarnauti, iš naujo išmokęs valgyti, nusiprausti, kai kurie ir vaikščioti.
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro darbuotojai prikelia naujam gyvenimui
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro stiprioji pusė – puikiai sustyguotas komandinis darbas.

Be slaugytojų – kaip be rankų
Šiuo metu vyriausias Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre gydomas pacientas – devyniasdešimt aštuonerių metų, o jauniausiam tėra šešeri.
„Gydome ne vien pagyvenusius žmones. Skyriuje dauguma ligonių yra paliatyvūs, kurie gali būti ir keturiasdešimties, ir penkiasdešimties metų. Iš kardiologinės reanimacijos ką tik perkeltas penkiasdešimt dvejų vyras, kuris pas mus atvyko turėdamas širdies nepakankamumą ir laukia širdies donoro. Jauniausias pacientas - šešiametis berniukas, sergantis cerebriniu paralyžiumi. Jis nuo kūdikystės yra visiškai priklausomas nuo medikų bei slaugos procedūrų“, - pasakoja centro 1-ojo ilgalaikio gydymo skyriaus gydytojas Kęstutis Lanauskas.
Anot jo, jeigu žmogus patenka į slaugos ligoninę, nebūtinai yra pasmerktas čia užbaigti savo dienas. Centre dirbantis kvalifikuotas kolektyvas stengiasi, kad ne tik pailgėtų gyvenimo trukmė, bet ir pagerėtų jo kokybė.
 

„Mūsų pacientams reikalinga intensyvi priežiūra, todėl darbų apimtys ženkliai didesnės negu kitose įstaigose. Direktorė pasirūpino, kad turėtume centralizuotą deguonies tiekimo sistemą. Darbą palengvina ir naujos kartos dirbtinės plaučių ventiliacijos sistema, kuri prisitaiko prie žmogaus kvėpavimo sutrikimų, todėl šią funkciją galima patikėti ir slaugos personalo priežiūrai. Turime kvalifikuotus slaugytojus, kurie baigė intensyvios slaugos mokymus. Slaugytojos yra mūsų ir akys, ir rankos“, - sako gydytojas anesteziologas - reanimatologas Kęstutis Lanauskas.

 
„Priėmimo skyriuje esame gerai įvaldę elektroninę registravimo sistemą, puikiai sustyguotas komandinis darbas. Žmogus priimamas labai greitai: tik jam atvykus iš karto registruojame, surenkame antropometrinius rodiklius, kitus reikalingus duomenis ir pacientas keliauja į skyrių. Tų, kurie pas mus jau yra gydęsi, artimieji sako: „Važiuojame pas jus kaip į rojų“,“ - džiaugiasi bendrosios praktikos slaugytoja Vida Liutkienė ir priduria, kad slaugos ligoniams reikalinga ne tik medikamentinė pagalba, bet ir geras žodis, rūpestingas žvilgsnis bei švelnios darbuotojų rankos.
 
Jai antrina kolegė Virginija Mališevičienė. „Mūsų darbas - sunkus, atsakingas, reikalaujantis supratimo, pasiaukojimo ir didelės kantrybės, - sako V.Mališevičienė, čia pat prabilusi apie gerėjančias darbo sąlygas. - Palatose įrengti ir stacionarūs, ir mobilūs keltuvai. Darbą taip pat palengvina elektra valdomos funkcinės slaugos lovos, čiužiniai su kompresoriais pragulų profilaktikai ir gydymui. Tad mums nebereikia sunkiai kilnoti.“

Klaidingai galvojama, kad slaugos paslaugas teikiančiose įstaigose gydomi vien pagyvenę žmonės. Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro jauniausiam pacientui – vos šešeri. Nuotr. – slaugytoja Alina Tamulionienė.
 

Išvyksta lazdele pasiramsčiuodami
„Stengiamės, kad mūsų pacientai kaip įmanoma labiau judėtų, mokytųsi, kiek leidžia jų psichinės ir fizinės galimybės, pasirūpinti savimi. Pacientams, kurie juda patys, netrukus bus įrengta kineziterapijos salė – joje bus patogiau atlikti mankštas, fizioterapijos procedūras, masažus. O gulintiems pacientams procedūras atliekame palatose, atsinešame įvairių priemonių: tempimo gumų, kamuolių. Dažnai pacientai nori išsikalbėti, tad išklausome jų gyvenimo istorijas, pabūname psichologais“, - sako įstaigoje du dešimtmečius dirbanti kineziterapeutė Irma Kalinauskienė.
 
Specialistė ne kartą įsitikino, kad kineziterapija ypač pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Jie išmoksta persėsti į neįgaliojo vežimėlį, pasiimti atsigerti ir pavalgyti, naudotis tualetine kėde, atsisėsti lovoje ir žemyn nuleisti kojas, daug kitų paprastų, bet svarbių kasdienių dalykų, kurie gerina gyvenimo kokybę.
„Būna, kad žmogus pas mus atvežamas neštuvuose, o namo išvyksta tik lazdele pasiramsčiuodamas. Kaip mama laukia pirmojo kūdikio žingsnio ar žodžio, taip mes laukiame, kad ir nesavarankiško paciento judesio“, - sako kineziterapeutė I.Kalinauskienė.
Įstaigos pacientai itin vertina aštuonerius metus čia dirbančio masažuotojo Mindaugo Vaitiekūno rankas.
„Moterys kartais pajuokauja: seniai mane vyras masažavo. Tiesa, kartais jos gėdijasi masažuotojo vyro, tuomet galima pasirinkti masažuotoją moterį“, - pasakoja Mindaugas.

„Mūsų darbas - sunkus, atsakingas, reikalaujantis supratimo, pasiaukojimo ir didelės kantrybės“, - sako bendrosios praktikos slaugytoja Virginija Mališevičienė.
 
Nuima rūpesčius nuo artimųjų pečių
VšĮ Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras teikia pirminio lygio stacionarines ilgalaikio gydymo bei paliatyviosios pagalbos paslaugas. Keturiuose ilgalaikio gydymo skyriuose vienu metu gali būti gydoma daugiau nei du šimtai pacientų.
 

„Įstaigoje dirbu jau vienuoliktus metus. Pacientų turime įvairių: sergančių vidaus ar nervų, onkologinėmis ligomis, po traumų ar insultų. Labai gaila, bet onkologinių ligonių skaičius didėja, - pasakoja gydytoja Danutė Laurinaitienė, pridurdama, kad yra ir sėkmės istorijų. - Smagu, kai močiutė, patyrusi šlaunikaulio lūžį, iš gydymo įstaigos išeina savomis kojomis.“

 
Medikė pripažįsta, kad, pasikeitus mirties liudijimo išdavimo tvarkai, darbo padaugėjo.
„Seniau išduodavome laikiną mirties liudijimą ir artimieji turėdavo vykti į civilinės metrikacijos skyrių nuolatinio dokumento. Dabar mes ir asmens dokumentus pristatome į Migracijos skyrių“, - pasakoja gydytoja D.Laurinaitienė.
Darbo netrūksta ir socialinei darbuotojai Jūratei Zikaitei: „Mes paruošiame pacientų dokumentus dėl globos įstaigų, sutvarkome asmens dokumentus, palydime pas šeimos gydytojus, bendradarbiaujame su kitomis įstaigomis – savivaldybės socialinės paramos ir socialinių paslaugų skyriais, netgi Socialinių paslaugų centro Laikino apgyvendinimo tarnyba. Būna, kad atvežamas pacientas be nuolatinės gyvenamosios vietos. Nepriklausomai nuo žmogaus socialinio statuso, visiems stengiamės padėti vienodai.“
 
Slauga - tarpprofesinė veikla komandoje
Slaugos koordinatorė Violeta Eitutytė įsitikinusi, stiprioji kolektyvo pusė - komandinis darbas.
„Centro darbuotojų bendro darbo tikslas – suteikti pacientui aukštos kokybės asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atitinkančias jų lūkesčius, optimaliai naudojant turimus išteklius, branginant žmogiškąjį orumą, saugant privatumą, panaudojant naujausius metodus, pažangiausias technologijas slaugos ir gydymo praktikoje. Personalui sudarome sąlygas kelti kvalifikaciją, kad žinios, įgūdžiai ir praktinė veikla tenkintų pacientų poreikius. Manau, kad slauga šiuo metu suprantama kaip tarpprofesinė veikla komandoje, kuri vyksta tarp skirtingų sričių specialistų, pirmenybę teikiant komandiniam, o ne individualiam darbui. Komandinis darbas lemia slaugos veiklos kryptingumą ir leidžia pasiekti laukiamų rezultatų. Centre dirbantys gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojai, slaugytojų padėjėjai, pagalbiniai slaugos darbuotojai, socialiniai darbuotojai, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai pacientams paslaugas teikia pagal kiekvieno jų ligos pobūdį“, - sako V.Eitutytė.
 

Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras turi ir savo Maisto gamybos skyrių.
„Pas mus maistas ruošiamas įvairus. Aišku, karbonadų nekepame. Paprastai būna įvairūs patiekalai iš maltos mėsos, vištienos, žuvies. Jei pacientas netoleruoja, pavyzdžiui, pieno produktų, netgi košes be jo gaminame“, - pasakoja Maisto gamybos skyriaus vyresnioji slaugytoja Virginija Striganavičienė.
Įstaigoje kaip bitutė sukasi Alma Pivanovičienė. „Kadangi čia gydomi itin sunkūs pacientai, todėl stengiamės sukurti kuo geresnę atmosferą bei užtikrinti švarą ir tvarką“, - sako patalpas valanti jauna moteris.


 
Interviu
VšĮ Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro direktorė Inga Tamosinaitė:
 
- Kaip trumpai apibūdintumėte jūsų gydymo įstaigos darbo specifiką?
- Palaikomasis gydymas ir slauga, paliatyvioji pagalba yra specifinė sveikatos priežiūros sritis, nes išgirdus šių paslaugų pavadinimus daug kas pirmiausia pagalvoja apie nepagydomomis ligomis sergančius, senus žmones, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra. Norint užtikrinti palaikomojo gydymo ir slaugos, paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybę bei pacientų ar jų artimųjų pasitenkinimą – vis labiau kylant artimųjų ir pacientų reikalavimams, poreikiams, labai svarbus tampa žmogiškasis faktorius, tad jo įgūdžių ir žinių valdymas yra tikrasis kelias į sėkmę.

 
- Kaip suprantu, slaugos gydymo įstaigoje ypač svarbi paslaugas teikianti komanda. Kokia yra jūsiškė?
- Didelė ir šviesi: gydytojai, slaugytojai, jų padėjėjai, socialiniai darbuotojai, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai, valytojai, maisto gamybos specialistai ir, žinoma, ūkio tarnybos darbuotojai. Šviesa yra žmonių viduje, jų gerumas. Vieni iškart atsiskleidžia, kiti - uždaresni, prireikia laiko tai pajusti. Pagaunu save galvojant, kad kitokie pas mus ir negalėtų dirbti. Nes mūsų užduotis – daryti gerus darbus, dalintis gerumu, padėti ne tik pacientams, bet ir jų artimiesiems.
 
Kolektyvas yra svarbiausia - be jo geriausios patalpos ar įranga yra bevertės. Darbuotojų požiūris, gebėjimai, santykis su pacientu daro stebuklus. Gal ir ne novatoriški šie žodžiai, bet juos patvirtina patirtis. Tiesa, yra ir daugiau svarbių dalykų, atnešančių sėkmę. Priėmimo skyriuje esame gerai įvaldę elektroninę registravimo sistemą, puikiai sustyguotas komandinis darbas. Žmogus priimamas labai greitai: tik jam atvykus iš karto registruojame
 
- Ką turite omeny? 
- Darbuotojus kaip komandą, veikimą komandoje. Žinojimą, ne tik ką ir kaip turi atlikti pats, bet ir galvojimą apie kolegas: turi dirbti taip, kad kolegos galėtų gerai atlikti savąjį darbą. Be to, privalai tinkamai atstovauti įstaigai, rūpintis bendrų tikslų siekimu. Todėl savo gerąsias savybes turime gebėti panaudoti profesionaliai, veikdami kaip komanda.
 
- Ko gero, dauguma vadovų pasakytų, jog tai pasiekti yra didelis iššūkis?
-Taip, ir gana ilgai trunkantis procesas. Vien tik gražiomis kalbomis ar lūkesčiais to nepasieksime. Ėmėmės kurti įstaigos „Pacientų aptarnavimo standartą“. Darbo grupė išgrynino pagrindinius dalykus, darbuotojai rinkosi grupėmis, susipažino, teikė pasiūlymus, pastebėjimus, diskutavo. Šį standartą nuolat tobulinsime, nes siekiame būti geriausi.
 
- Ar sunku suburti kompetentingus specialistus ir kaip juos išlaikote darbe?
- Mūsų įstaigoje darbas ne tik fiziškai, bet ir morališkai yra sunkus. Bet didelė dalis darbuotojų įstaigoje dirba nuo pat jos įkūrimo, tai yra dvidešimt metų, o per paskutinius dvejus metus priėmėme dirbti dar apie penkiasdešimt naujų darbuotojų. Todėl, siekiant išlaikyti darbuotojus, ne tik stengiamės gerinti darbo sąlygas, mažinti krūvius. O ir neatsitiktinai daugiausia dėmesio skiriame jų kompetencijoms ugdyti. Taip pat dirbdami kartu drauge kuriame jaukią ir pasitikėjimą skatinančią aplinką. Žinoma, ne paskutinėje vietoje yra ir darbo užmokestis, kitos motyvacinės priemonės, pavyzdžiui, vienos dienos išvykos į Lietuvos pajūrį, priemokos ir kita.
 
- Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate? 
- Manau, pats didžiausias iššūkis - pakeisti visuomenės požiūrį į palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančias įstaigas, kadangi vis dar gaji opinija, jog mūsų tipo ligoninėse pacientai atvežami tik numirti, yra neprižiūrimi, negydomi, slopinami raminamaisiais... O juk taip nėra.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris