Šiaulių centro poliklinikos specialistai stengiasi, idant būtų ištirta kiek galima daugiau prie įstaigos prisirašiusiųjų pacientų, turinčių didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Tuo tikslu buvo įrengtas specializuotas didelės rizikos širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos kabinetas, aprūpintas šiuolaikiška ir modernia medicinos įranga. Neseniai prie įstaigos komandos prisijungė ir kompetentinga gydytoja kardiologė. Tikimasi, kad šios pastangos duos itin gerus rezultatus sumažindamos šiauliečių mirtingumą nuo kardiovaskulinių ligų. Medikai džiaugiasi, jog pacientai į prevencines programas nenumoja ranka ir noriai atvyksta pasitikrinti.
Faktas
Pagrindine mirties priežastimi vis dar išlieka širdies ir kraujagyslių ligos. Medikai skaičiuoja, kad dėl jų mirštama dažniau negu dėl visų vėžio formų kartu paėmus, tai yra 17,5 mln. gyvybių per metus. Prognozuojama, kad 2030 metais šis skaičius gali išaugti iki 23 mln. mirčių per metus.
Nusineša daugiausiai gyvybių
Šiaulių centro poliklinikoje, kur itin didelis dėmesys skiriamas profilaktikai bei pacientų sveikatos stiprinimui, vykdoma asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa. Prie įstaigos kolektyvo prisijungė ir energinga bei kompetentinga gydytoja kardiologė.
„Poliklinikoje įsteigėme specializuotą didelės rizikos širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinį (KPP) dėl nuodugnaus laboratorinio, kardiologinio ir angiologinio ištyrimo bei konsultavimo. Nustačius, kad tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ypač didelė, siekiame pacientams užtikrinti ilgalaikę prevencinę priežiūrą bei atlikti pakartotinius tyrimus. Darbą pradėjo ir gydytoja kardiologė“, - sako įstaigos direktorius Mindaugas Maželis.
„Turiu pasakyti, kad buvo lengviau susipirkti medicininę įrangą, negu surasti gerą specialistą. Norinčiųjų dirbti netrūko, bet gebančių kokybiškai atlikti paslaugas – ir širdies echoskopiją, ir įvertinti kraujagyslių būklę – teko gerai paieškoti“, - pasakoja įstaigos direktorius.
Neseniai įkurtame širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos kabinete vykdomos programos tikslas – sumažinti sergamumą ūmiais kardiovaskuliniais sindromais (nestabilia krūtinės angina ar miokardo infarktu, praeinančiu smegenų išemijos priepuoliu ar smegenų infarktu, periferinių arterijų tromboze). Taip pat stengiamasi nustatyti naujus latentinių aterosklerozės būklių (miego arterijų stenozės, periferinių arterijų ligos, nebyliosios miokardo išemijos) ir cukrinio diabeto atvejus, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą bei mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų.
Išsamaus širdies ir kraujagyslių tikimybės įvertinimo paslauga suteikiama minėtame KPP kabinete.
„Prevencinės programos dėka turime daug galimybių padėti žmonėms ateityje nesusirgti tokiomis ligomis kaip infarktais, insultais bei jauname amžiuje nenumirti. Atliekame išsamius tyrimus atrinktiems pacientams, kurie turi didelės rizikos veiksnius, pavyzdžiui, sergantieji metaboliniu sindromu arba cukriniu diabetu. Vyrams nuo 40 iki 55 metų, moterims nuo 50 iki 65 metų atliekamas detalus ištyrimas: širdies echoskopija, krūvio mėginio tyrimas, kaklo ir periferinių kraujagyslių dvigubas ultragarsinis skenavimas, tikrinamas arterijų standumas, matuojamas kulkšnies - žasto indeksas ir taip toliau. Įvertiname, ar žmogus turi labai didelę riziką ateityje sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Jeigu randame jau išsivysčiusius pakitimus, toliau galima pacientus siųsti tirtis dėl periferinių arterijų patologijos ar dėl smegenų kraujotakos galimų sutrikimų pas neurologus“, - pasakoja gydytoja kardiologė Aušra Dambrauskaitė.
Neseniai darbą šioje įstaigoje pradėjusi gydytoja džiaugiasi gerai įrengtu šiuolaikišku kabinetu, kuris yra aprūpintas visa reikiama modernia įranga, padedančia greičiau ir tiksliau diagnozuoti ligas. Medikė pademonstravo, kaip atliekamas vienas tyrimų - veloergometrija arba fizinio krūvio mėginys pacientui minant specialų stacionarų dviratį.
„Mūsų tikslas – sukurti rimtą prevencijos kabinetą. Tai yra kaip tretinė prevencija. Pirminė, kaip žinome, sveikas gyvenimo būdas, antrinė, kai pacientas reguliariai lankosi pas šeimos gydytoją pasimatuoti kraujospūdžio, tikrinasi cukraus kiekį kraujyje. Jam gali būti išrašomi vaistai kraujospūdžiui mažinti. Ir tretinė – jau su intervencijomis, kai galbūt netrukus žmogų ištiks rimtos sveikatos problemos, bet mes dar suspėjame jį „sugauti“ esant didelei rizikai sirgti infarktu arba insultu. Taigi yra didinamas pacientų išgyvenamumas“, - pasakojo įstaigos vadovas.

Dar vienas privalumas, pasak M.Maželio, kad tiek nuo šeimos gydytojų, tiek nuo specialistų konsultantų prevencinio kabineto dėka nuimamas milžiniškas darbo krūvis.
„Šiauliečiams tenka mažiau laukti eilėse. Turėdamas didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis žmogus gali kur kas greičiau sulaukti reikiamos pagalbos. Netgi galima išsitirti kraujagyslių pulsinės bangos greitį ir stebėti, kiek sukietėjusi kraujagyslė ir kokia yra tikimybė, kad netrukus įvyks skaudi nelaimė“, - sako įstaigos vadovas.
Šiauliečiai jau domisi šiuo prevenciniu kabinetu. Informacija teikiama poliklinikos internetiniame puslapyje, per šeimos gydytojus, didelės rizikos pacientai jau rikiuojami į eilę. Per daug nereikia jų raginti išsitirti, mat statistika negailestinga: Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų ženkliai didesnis nei Europos Sąjungos šalyse. Jei išsivysčiusiose šalyse mirtingumas mažėja, Lietuvoje skaičiai išlieka panašūs. Specialistai įspėja, kad daugumos širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, tačiau reikia žinoti ir įvertinti bei vengti rizikos veiksnių.
„Tai daugiausia gyvybių nusinešančios ligos ir jų mirtingumo skaičius nemažėja. Kaip rodo statistika, Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur prevencinės programos yra pradėtos 1960 metais, mirtingumas nuo kardiovaskulinių ligų yra sumažėjęs 50 procentų. Tikėkimės, kad tie pacientai, kurie įtraukti į mūsų prevencinę programą, lygiai taip pat kaip ir amerikiečiai atidžiai klausys gydytojų rekomendacijų mitybos, sporto klausimais, nerūkys, kontroliuos kūno svorį, tuomet galime tikėtis, kad po dešimties metų ir mes fiksuosime ženkliai sumažėjusį mirtingumą nuo šių ligų Šiaulių mieste ir apskrityje“, - sako gydytoja kardiologė A.Dambrauskaitė.
Kviečia pacientus pasitikrinti
Šiaulių centro poliklinikoje netgi yra paskirta darbuotoja, atsakinga už prevencines programas, ji skambina pacientams tiesiogiai ir šiuos kviečia atvykti į polikliniką išsitirti sveikatą.
„Mūsų tikslas – padėti šeimos gydytojams ir slaugytojoms pakviesti pacientus išsitirti pagal jiems priklausančias prevencines programas. Pastarųjų, finansuojamų valstybės, yra penkios: širdies ir kraujagyslių, gimdos kaklelio, mamogramos, storosios žarnos ir priešinės liaukos, kitaip tariant, prostatos. Atsižvelgdama į didelės rizikos veiksnius sudarau pacientų sąrašus. Dažniausiai juos informuojame telefonu, siunčiame ir laiškus į namus su visa informacija apie tam tikrą programą, kurią jau reikėtų atlikti. Tad mano pagrindinis uždavinys – pagalba šeimos gydytojams, nes jie per didelius darbus ir užimtumą ne visada suspėja tai padaryti“, - sako prevencinių programų koordinatorė Lina Odminytė.
Paklausta, kaip pacientai reaguoja, sulaukę skambučio iš poliklinikos ir raginimo kuo skubiau išsitirti, mergina sako, kad šie apsidžiaugia ir netgi padėkoja, jog nepamirštama jų informuoti. Jos teigimu, keičiasi pacientų požiūris į prevencines programas - į jas nebenumojama ranka.
„Nemažai pacientų ateina dėl darbo pažymėjimo ar vairuotojo teisių pasitikrinti sveikatos profilaktiškai. Jie ne visada pasiekia šeimos gydytojo kabinetą. Tad neseniai pradėjome ir juos informuoti, kokios jiems priklauso prevencinės programos. Tikslinės amžiaus grupės: dėl gimdos kaklelio vėžio moterys kviečiamos išsitirti nuo 25 iki 60 metų, dėl širdies ir kraujagyslių ligų vyrai nuo 40 iki 55 metų, o moterys – nuo 50 iki 65 metų. Dėl storosios žarnos vėžio nuo 50 iki 74 metų. Vyrai dėl priešinės liaukos vėžio kviečiami nuo 50 iki 69 metų, moterims krūties vėžio programa atliekama nuo 50 iki 69 metų. Pastebėjome, kad palyginus su praėjusiais metais, padaugėjo prevencinius tyrimus atliekančių pacientų“, - sako poliklinikos darbuotoja.
Užkerta kelią profesinėms ligoms
Šiaulių centro poliklinikoje veikia Profilaktinių sveikatos tikrinimų tarnyba, kur įvertinama, ar įsidarbinusieji bei jau dirbantys asmenys gali atlikti konkrečiomis sąlygomis darbus.
„Su kvalifikuotų specialistų komanda stengiamės diagnozuoti ankstyvosios stadijos ligas ir užkirsti kelią profesinių ligų formavimuisi. Dažniausiai išlenda neurologinės, kardiologinės ligos. Skundžiamasi ir nugaros skausmais. Tikrinami turintieji leidimus šaunamajam ginklui. Žinoma, šiuo atveju būtina gydytojo psichiatro konsultacija. Kai kurie pagal darbo saugos ir sveikatos įstatymą tikrinasi kas dvejus, kiti - kas vienerius metus“, - sako minėtoje tarnyboje dirbantis šeimos gydytojas Algirdas Mackela.
Jis pastebi, kad pastaruoju metu daugėja ukrainiečių, kurie atvyksta dirbti į vietines įmones. Kadangi tai paprastai būna jauni vyrai iki 40 metų, rimtų sveikatos problemų dažniausiai neturi.
Džiaugiasi, kad pacientai noriai renkasi Šiaulių centro polikliniką. Čia dirbti ateina ir gydytojai iš privačių klinikų, kuriuos masina jų įstaigoje sudarytos puikios darbo sąlygos bei konkurencingi atlyginimai. „Nuo rugsėjo kėlėme atlyginimus gydytojams už etatą trimis šimtais, o slaugytojoms – šimtu penkiasdešimt eurų. Dar pridėjome ir įstaigos lėšų, kad pakeltume atlyginimus apie 12 procentų ir kitiems ne medicinos darbuotojams“, - pasakojo įstaigos vadovas.
Prie komandos prisijungė ir gydytojas urologas. Pastarųjų specialistų Šiaulių mieste itin trūksta. Kaip sako, jų įstaigoje urologo konsultacijos reikia laukti iki trijų savaičių, kai ligoninėje laukimas gali užtrukti ir du mėnesius. Šiuo metu vyksta ir šeimos gydytojų kartų keitimasis. Gelbėja tai, kad Šiaulių centro poliklinika yra LSMU šeimos gydytojų mokomoji rezidentūros bazė: šie atvažiuoja į Šiaulius atlikti praktikos ir pasilieka dirbti.
Paklausti, kaip susitvarkoma gydymo įstaigoje su eilėmis, medikai aprodė budinčio gydytojo tarnybą, kuri ir buvo įsteigta eilėms valdyti, idant būtų sumažintas darbo krūvis šeimos gydytojams. „Tai yra skubaus priėmimo kabinetas. Pavyzdžiui, aš staiga blogai pasijutau ir neišėjau į darbą, o pas šeimos gydytoją šiandien negaliu pakliūti. Bet man reikia pagalbos čia ir dabar“, - tokio kabineto poreikį paaiškina poliklinikos darbuotojai.
„Sulaukiame daug pacientų – per trisdešimt kasdien. Pavyzdžiui, žmogus negerai pasijuto, o jo šeimos gydytoja dirba po pietų arba atostogauja, tad yra siunčiamas pas mus ir mes jam suteikiame pagalbą. Esant poreikiui, siunčiame į ligoninę“, - sako budinčio gydytojo tarnybos vidaus ligų gydytoja Elena Cibulskienė.
Įgyvendinus projektą „Šeimos medicinos prieinamumo gerinimas Šiaulių mieste“ dar planuojama įsigyti daugiau naujos medicininės įrangos siekiant pagerinti sąlygas tiek šeimos medicinos, tiek odontologijos paslaugas teikiantiems specialistams.
Viena įrangų, kurią planuojama įsigyti – automatinis akispūdžio matuoklis su oro srove, kad greičiau, tiksliau bei didesnį pacientų srautą ištirtų dėl glaukomos. Kaip sako specialistai, praktiškai nuo keturiasdešimt metų kiekvienas mūsų kartą per metus turėtų pasimatuoti akispūdį. Juolab kad glaukoma neapčiuopiama liga. Žmogus pradeda prasčiau matyti, gydytojas pamatuoja akispūdį ir žiūri, kad akių slėgis jau dešimt metų yra padidėjęs ir nervą sužalojęs negrįžtamai. Niekas nebepadės, jokie gražūs akiniai ar ragenos nušlifavimas. Tad labai svarbu laiku užkirsti kelią tokioms ligoms.
Komentaras
Direktoriaus pavaduotoja valdymui Danutė Šimkutė:

- Vykdydami teisės aktus dėl eilių valdymo prie Profilaktinės medicinos tarnybos esame įrengę eilių valdymo sistemą. Per dieną profilaktiškai pasitikrinti atvyksta vidutiniškai apie aštuoniasdešimt pacientų. Siekdami išvengti konfliktų ir įvairių nesusipratimų įsigijome sistemą, kuri pasiteisino su kaupu. Ją nusistatėme įvairiomis kalbomis, kadangi į polikliniką atvyksta ir užsieniečių, ypač rusakalbių, kad jie galėtų suprasti mūsų eilių valdymo sistemos meniu ir nuspaustų reikiamą langelį, dėl ko jie atvyko tikrintis sveikatos – dėl darbo, mokslo, vairuotojo teisių ar ginklo įsigijimo ir pan. Tai irgi pasiteisino. Dabar esame laimėję Europos Sąjungos investicinį projektą „Pirminės sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas Šiaulių mieste“, tad planuojame įsigyti daugiau eilių valdymo sistemų, kurias įrengsime šalia procedūrinio kabineto bei pagrindinės registratūros. Tuomet pacientų srautai iš tikrųjų bus sureguliuoti ir jų priėmimas vyks efektyviau. Be to, įsteigėme budinčio gydytojo kabinetą, idant sumažintume pacientų srautus bei sumažintume krūvius šeimos, vaikų ir vidaus ligų gydytojams.
Svarbu
Šiaulių centro poliklinikoje vykdomi ir planuojami projektai:
„Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas Šiaulių mieste“.
„Priklausomybės ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo kokybės ir prieinamumo gerinimas Šiaulių mieste“.
„Saulės fotovoltinės elektrinės įrengimas VšĮ Šiaulių centro poliklinikoje“. Skaičiuojama, kad finansinė grąža atsipirks per dvejus metus, o per vienerius būtų sutaupyta per dešimt tūkstančių eurų poliklinikos lėšų.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: