Regioninėje Telšių ligoninėje kiekviena gimdyvė nešiojama ant rankų

Deimantė Gruodė
2017-11-02
„Kiekviena gimdyvė mums yra kaip deimančiukas, kurios laukiame ir nuoširdžiai rūpinamės“, – sako VšĮ Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė, vedžiodama po atnaujintas Akušerijos – ginekologijos skyriaus patalpas. Aukščiausio lygio kompetentingos paslaugos, šiltas bendravimas, moderni įranga, jaukios palatos – štai ko, anot čia dirbančiųjų, gali tikėtis kiekviena šeima, naujagimio priėmimą patikėjusi Žemaitijos sostinės ligoninės profesionalų komandai. Gydymo įstaiga yra pelniusi naujagimiui palankios ligoninės vardą!
Regioninėje Telšių ligoninėje kiekviena gimdyvė nešiojama ant rankų
Regioninėje Telšių ligoninėje apsilankiusiai Sveikatos apsaugos ministerijos komandai (iš dešinės: ministro patarėjui Dariui Kazlauskui, ministrui Aurelijui Verygai ir viceministrei Gintarei Šakalytei) gydymo įstaigos vadovė Alma Vitkienė (stovi) pasakojo apie nuveiktus darbus ir pasikeitimus.

Skyrius pasikeitė neatpažįstamai
Regioninė Telšių ligoninė kartu su LSMU Kauno klinikomis dalyvavo ketverius metus trukusiame projekte „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“. Jos metu suremontuota dalis patalpų ir įsigyta modernios įrangos: inkubatorius kūdikiams, naujagimių lovytė su šildymu, mikroskopas, portatyvinis ultragarsinis aparatas su akušerijai tinkamais davikliais bei kitos ne mažiau svarbios priemonės. Taip pat buvo apšiltintos ligoninės Akušerijos korpuso sienos ir stogas, pakeisti langai bei durys, renovuotos šildymo ir vėdinimo sistemos, pakeistas apšvietimas LED šviestuvais.
 

„Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos tikslas – mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Lietuvos ir labiau išsivysčiusių ES valstybių, tarp mūsų šalies miestų centrų ir silpnų periferinių regionų“, – sako direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė.

 
Kaip prisipažino kalbinti darbuotojai, skyrius pasikeitė neatpažįstamai, tad dabar ir dirbti daug maloniau. „Pas mus sąlygos tapo geresnės netgi lyginant su kai kurių didžiųjų miestų ligoninėmis“, – po atliktų renovacijos darbų sakė Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus gydytoja neonatologė Renė Gudauskienė.
Kad darbas vyktų sklandžiai, užtikrina prie komandos prisijungusi jauna ir energinga specialistė, Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Eglė Jarašūnienė, sukaupusi puikias teorines žinias bei praktinius įgūdžius.
 

„Man, kaip jaunam specialistui, svarbi suteikta galimybė pakeisti šio skyriaus darbo pobūdį, pagerinti darbo rezultatus. Puikios darbo sąlygos, didžiulės erdvės, naujausia aparatūra, gimdykloje visos reikalingos darbo priemonės, pacientėms – vienutės palatos su atskirais dušais ir tualetais. Tik įžengus į skyrių iš karto dvelkia jaukumu. Tai galiu palyginti su kitomis ligoninėmis, kuriose anksčiau esu dirbusi“, – pokyčiais neatsidžiaugia Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Eglė Jarašūnienė.

 
Kiekvienas gimdymas – individualus
Regioninėje Telšių ligoninėje sudarytos puikios sąlygos, kad moterys gimdytų saugiai ir komfortiškai. Po gimdymo vienas šeimos narys gali pasilikti šalia gimdyvės ir naujagimio jaukiai įrengtose pogimdyminėse palatose.
„Akušerijoje turime kuo pasidžiaugti. Mano praktikoje išskirtinis gimdymas – kai buvo atšokusi placenta ir spėta labai greitai išoperuoti bei išgelbėti gyvybę. Tokiais atvejais už sėkmę padėkoji aukštesnėms jėgoms bei profesionaliai komandai. Anksčiau pritrūkdavo pacienčių pasitikėjimo gydytojais. Bet vos per pusę metų pasikeitimai akivaizdūs: padaugėjo gimdymų ir dėl ginekologinių problemų besikreipiančių pacienčių. Manau, kad tai priklauso nuo to, jog vis labiau pacientės pasitiki mūsų gydytojais. Telšiškės rečiau išvažiuoja gimdyti kitur, pas mus atvyksta daugiau moterų iš aplinkinių rajonų. Gydytojo bendravimas su pacientėmis dabar visai kitoks: pakankamai artimas ir šiltas. Kiekvienas gimdymas mums – išskirtinis“, – atvirauja skyriaus vedėja.
 

Apie vienvietes palatas su visais patogumais seniau gimdyvės galėdavo tik pasvajoti.
„Pagerėjo darbo sąlygos kardinaliai: ir šviesesnis skyrius, ir palatos jaukesnės, ir kiekvienoje jų įrengtas dušas, ir poilsio kambariai įkurti. Pačioms gimdyvėms labai gera gimdyti ir mums tuo pačiu smagiau dirbti“, – palygina vyr. akušerė Daiva Neniškienė.

Anot skyriuje dirbančių akušerių, šių metų rugsėjo mėnesį gimdymų pasipylė kaip iš gausybės rago – keturiasdešimt trys. Mat užbaigus visus projekte numatytus darbus, Telšių ligoninė tapo dar patrauklesnė ne tik rajono, bet ir regiono gyventojams. Didžioji dalis jų atvyksta iš Plungės, kur akušerijos paslaugos nebeteikiamos.
„Ankstesnės ir dabartinės sąlygos skiriasi kaip diena ir naktis“, – apie pasikeitimus pasakoja akušerė Rima Girdvainienė. Jei gimdyvę kankina nepakeliamas skausmas, ilgai trunka varginantis gimdymas, tuomet galima epidūrinė nejautra. Nuskausminimui naudojami specialūs kamuoliais, yra masažinė vonia.
 

„Iš pradžių daug gimdyvių pageidaudavo nejautros, o dabar vis dažniau jos atsisakoma. Atėjo laikas, kai moterys nori gimdyti natūraliai. Gimdymo skausmas – tai ne onkologinė liga. Tokį skausmą lydi džiaugsmas. Jis iš karto pasimiršta, kai moteris ant rankų paima kūdikėlį“, – sako akušerė Rima Girdvainienė.

 
Moterys, kurios čia gimdė pirmą kartą, prisipažįsta, kad į Telšius atvažiuos gimdyti ir antrą, ir trečią kartą.
„Turiu po gimdymo užtikrinti naujagimio bei gimdyvės priežiūrą. Kad galėtum dirbti tokį darbą, turi būti šaltų nervų, nebijoti kraujo ir būti geras žmogus, turi mėgti bendrauti, nes gimdyvėms patinka, kai su jomis kalbiesi tiek prieš gimdymą, tiek po jo. Čia – nauja gyvybė, džiaugsmo ašaros, vienos gražiausių gyvenimo akimirkų ir moteriai, ir vyrui“, – šypsosi skyriuje nuo balandžio mėnesio pradėjusi dirbti akušerė Julita Jonušaitė.
 

245
- tiek gimdymų šiais metais jau priimta Regioninėje Telšių ligoninėje, kuri yra pelniusi naujagimiui palankios gydymo įstaigos vardą.

 
Naujagimiui palankios įstaigos vardas
Regioninė Telšių ligoninė pelnytai džiaugiasi užsitarnautu naujagimiui palankios gydymo įstaigos (NPL) vardu. Vadinasi, Žemaitijos sostinės ligoninė laikosi dešimties reikalavimų ir nepriima nemokamų pieno mišinių bei yra įvertinta nepriklausomų stebėtojų, kurie patvirtina, jog ligoninėje įgyvendinti visi NPL reikalavimai.
Tokį įvertinimą įstaiga gavo apsilankius komisijai. Atlikus „Naujagimiams palankios ligoninės“ išorinį vertinimą, Telšių gydymo įstaiga atitiko dešimt reikalavimų, pripažinta, jog užtikrinama motinai palanki priežiūra, taikoma ŽIV ir kūdikių maitinimo prevencija.
 
„Dabar gydymo įstaiga atitinka visas keliamas sąlygas ir mes drąsiai teigiame, jog esame ta ligoninė, kuri skatina motinas maitinti pienu, stengiamės, kad moterys suvoktų, kaip tai yra svarbu naujagimiui“, – sakė ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus neonatologė R.Gudauskienė, pridurdama, jog daliai kitų gydymo įstaigų nepavyko pasiekti naujagimiui palankios gydymo įstaigos vardo.
Kad objektyviai įvertintų ligoninės skyrių, komisijos nariai ne tik patikrino dokumentaciją, bet ir atliko trisdešimties gimdyvių apklausą apie suteiktas paslaugas. „Bene 90 proc. apklaustųjų apie mūsų skyriaus personalo darbą atsiliepė teigiamai“, – sakė R.Gudauskienė.
Naujagimių gydytoja džiaugiasi, kad gražėjo ne tik patalpos, bet gauta reikalinga aparatūra, atnaujintos teorinės gydytojų žinios.
 

„Nauja aparatūra tikrai džiaugiamės. Turėjome pakankamai visko, tačiau gavome naujų laringoskopų, inkubatorių ir kitos įrangos, kuri reikalinga pagalbai teikti. Bet ne mažiau svarbios yra ir teorinės žinios, kurias būtina reguliariai atnaujinti“, – pasakoja neonatologė Renė Gudauskienė.

 
Pagal Perinatalinės programos reikalavimus, esant reikalui, dalis nėščiųjų ir gimdyvių siunčiamos į aukštesnio lygio stacionarą Klaipėdoje ar Perinatalinį centrą Kaune. Prasidėjus šiai programai žymiai sumažėjo naujagimių ir gimdyvių sergamumas bei netekčių skaičius.
 
Puikiai užtikrinama profilaktika
Regioninėje Telšių ligoninėje visu pajėgumu dirba ir konsultacinis akušerijos-ginekologijos kabinetas, kur, anot medicinos darbuotojų, šių metų rugpjūčio mėnesį buvo suteiktos net devyniasdešimt devynios konsultacijos.

„Kiekvienas turime darbo valandas konsultacijų kabinete, kur pacientės registruojasi iš anksto arba diagnozei patikslinti atsiunčiamos iš pirminių sveikatos priežiūros įstaigų. Esant tam tikroms sudėtingesnėms situacijoms, jos gali skubiai kreiptis ir bus priimamos be eilės.“, – sakė E.Jarašūnienė.
 
Svarbu paminėti tai, kad skyriuje atliekamos ir „didžiosios“, ir „mažosios“ ginekologinės operacijos. Pastarųjų sąraše vyrauja hysteroskopinės (gimdos apžiūrėjimas per optinę sistemą) ir gimdos išgrandymo operacijos. Svarbu tai, kad po šių operacijų histologiškai ištyrę gautą medžiagą, specialistai gali diagnozuoti ankstyvas onkologines ligas ir dėl to galimas moterų pasveikimas po taikyto specialaus gydymo. „Mažosioms“ ginekologinėms operacijoms priskiriamos ir įvairios gimdos kaklelio operacijos, po kurių ištyrus gautą medžiagą paaiškėja ankstyvos gimdos kaklelio vėžio stadijos, kuomet gydymas būna efektyvus ir labai sumažėja moterų mirtingumas. Šioms ir kitoms, „mažosioms“ ginekologinėms operacijoms priskiriamos procedūros, atliekamos dienos chirurgijos stacionare (tame pačiame ginekologijos skyriuje). Jos pažangios dėl to, kad ligonė, esant jos gerai būklei, gali išvykti į namus kitą, o kartais ir tą pačią dieną.

Atnaujintos gimdymo palatos, aprūpintos šiuolaikiška, modernia aparatūra gimdyvėms ir vaisiaus būklei sekti viso gimdymo metu. Aparatūra bei šildoma vieta naujagimio pirmajai pagalbai ar reanimacijai teikti. Anot skyriuje dirbančių akušerių, šių metų rugsėjo mėnesį gimdymų pasipylė kaip iš gausybės rago – keturiasdešimt trys. Mat užbaigus visus projekte numatytus darbus, Telšių ligoninė tapo dar patrauklesnė ne tik rajono, bet ir regiono gyventojams.
 
Stringanti e.sveikata
Kiek Regioninės Telšių ligoninės medikai džiaugiasi atnaujintomis patalpomis, tiek skundžiasi stringančiomis e.sveikatos paslaugomis.
„Iš pradžių galvojome, kad yra žmogiškosios problemos, tai yra būtent gydytojų ar slaugytojų nenoras pradėti naudotis e.sveikatos programa. Bet vėliau pamatėme, kad jauni gydytojai, kurie įvaldę elektronines ir internetines sistemas, skundžiasi, jog jiems irgi iškyla trukdžių prisijungiant prie e.sveikatos. Monitoriuje vis pasirodo užrašas raudonomis raidėmis: atsiprašome, sistema neveikia. Žinoma, galima prisijungti pabaigus darbą popietinėmis arba vakarinėmis valandomis, arba atėjus kitą dieną. Bet ką daryti tuomet, jeigu medikui reikia skubiai išrašyti elektroninį receptą“, – klausia J.Seiliuvienė.
 
Tiesa, ligoninės vadovybė nepraranda vilties, kad anksčiau ar vėliau sistema veiks be trikdžių ir pagreitins gydytojų darbą.

„Gydytojai anksčiau sakydavo, kad mes baigėme mediciną ir turime gydyti žmones – mes ne informacinių technologijų specialistai. Bet į tavo, gydytojo, normą įeina ir medicininės dokumentacijos pildymas. Nesvarbu, ar tu rašai ranka, ar turi suvesti duomenis į kompiuterį – dabar dvidešimt pirmasis amžius! Kas yra gerai įvaldęs e. sveikatos sistemą ir jeigu ši dar nestringa – tai yra nuostabus dalykas. Paspaudi mygtuką ir iš karto išmeta reikiamą informaciją, nebereikia naršyti ligos istorijoje, nes viskas jau yra suvesta elektroniniu būdu. Tik reikia toliau pildyti duomenis. Tas pats receptas – gi būna blaškaisi, ar tas vaistas kompensuojamas, ar ne, o čia tau iš karto išmeta, kad tą gali rašyti, o to – ne. Manau, kai e.sveikata dirbs sklandžiai, bus didžiulis palengvinimas“, – sako J.Seiliuvienė.

 
Vykdant projektą padaryta
Projekto „Energiją tausojančių technologijų įdiegimas VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje, teikiančioje sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams“ įgyvendinimui buvo skirta ir panaudota 1158,9 tūkst. Eur.
Projekto įgyvendinimo metu įdiegtos šios energiją tausojančios priemonės:
Apšiltintos dviejų ligoninės korpusų sienos ir stogai, pakeisti langai ir lauko durys;
Modernizuotos vidaus šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo, elektros tiekimo bei medicininių dujų, vakuumo ir deguonies tiekimo sistemos;
 
Akušerijos ginekologijos skyriuje pakeisti šviestuvai į LED šviestuvus;
Įrengta fotovoltinė elektrinė bei saulės kolektorių ir šilumos siurblių sistema.
Projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ įgyvendinimui skirta ir panaudota 85 tūkst. Eur. Šios lėšos panaudotos bendrastatybiniams remonto darbams bei vandentiekio ir nuotekų šalinimo sistemos renovavimui. Šio projekto, kurio vykdytojas buvo LSMU ligoninė Kauno klinikos, lėšomis Kauno klinikos nupirko ir panaudos sutarties pagrindu perdavė Regioninei Telšių ligoninei medicininės įrangos, skirtos akušeriniam ginekologiniam skyriui, už 274,4 tūkst. Eur.

 
Tarp kitko
Akušerijos-ginekologijos skyriuje yra 20 lovų:
7 lovos – pogimdyminės. Visos šios lovos yra 7 palatose, t.y. palatos yra skirtos vienai pagimdžiusiai moteriai su naujagimiu. Visose palatose yra tualetai. 4 palatos yra su papildomomis lovomis artimiesiems, 3 - jose jų yra dušai.
6 lovos – įvairiems nėštumo patologijos susirgimams gydyti.
5 lovos – sergančioms ginekologinėmis ligomis ir gydomoms po ginekologinių operacijų.
2 lovos – naujagimiams, kurie, esant reikalui, gydomi intensyvaus stebėjimo poskyryje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris