Prano Mažylio sukurta gimdymo namų vizija puoselėjama ir šiandien

Evelina Machova
2016-04-29
P.Mažylio gimdymo namų vadovas vyr. gydytojas Eugenijus Valasevičius, sako kad prieš aštuoniasdešimt metų prof. Pranas Mažylis šiuos gimdymo namus pastatė per devynis mėnesius. Simboliška - tiek, kiek ir trunka nėštumas. Tuomet jie buvo vieni moderniausių Europoje.
Prano Mažylio sukurta gimdymo namų vizija puoselėjama ir šiandien
Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Asta Savickienė sako, kad limfodrenažinė kompresinė kojų terapija puikiai tinka tiek besilaukiančioms, tiek ir pagimdžiusioms moterims esant kojų tinimams, venų patologijai ar kitiems simptomams.

Pirmieji tyrė bevaikes šeimas
Gegužės pirmąją, šiemet ji sutampa ir su Motinos diena, P.Mažylio gimdymo namams sukanka 80 metų. Pasak čia dirbančių medikų, per šį laikotarpį viskas gerokai pasikeitė, bet tikslas - teikti kvalifikuotas ir profesionalias paslaugas - išliko.
„Prieš beveik šešis dešimtmečius čia buvo įkurtas ir pirmasis Lietuvos LTSR mokslų akademijos Eksperimentinio medicinos instituto Klinikinis skyrius šeimų bevaikiškumui tirti“, - sako E.Valasevičius. Ir šiandien P.Mažylio gimdymo namuose šeimos konsultuojamos dėl nevaisingumo, atliekami invaziniai tyrimai bei operacijos nevaisingumui šalinti.

„Per aštuoniasdešimt metų čia gimdė 91 tūkstantis moterų, iš jų 7,5 tūkstančio atlikti cezario pjūviai. Teikiamų paslaugų kokybė kasmet tobulėja. Dėl naujų akušerinių metodikų atliekamų intervencijų trukmė žymiai sutrumpėjo, kaip ir gulėjimo stacionare laikas. Naujagimiai neatskiriami nuo mamų. Daugiau nei du dešimtmečius puoselėjame gražią tradiciją ir nėščiąsias kviečiame į motinystės mokyklėlę, kurios tikslas – perduoti pačią naujausią ir svarbiausią informaciją moterims“, - sako E.Valasevičius.
 

Prieš šešerius metus šiuose gimdymo namuose įkurtas pirmasis Gyvybės langelis. Jis jau išgelbėjo dvylika vaikų. Šioje įstaigoje pirmąkart gimdyme dalyvavo vyras. Vieni pirmųjų gimdymo namų atidarė Dienos akušerijos skyrių bei Konsultacinę polikliniką. Šiandien taip pat nestovima vietoje: moterims siūlomos paslaugos, kurių niekas kitas šalyje dar neteikia.
 


Apie tai, ko kiti neturi
Pasmalsavus, kam gi gimdymo namams reikalingas Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, nes nieko panašaus nerastume nė vienuose gimdymo namuose Lietuvoje, E.Valasevičius atsako, jog taip jie padeda moterims pasiruošti gimdymui. „Anksčiau moterims, kurioms, pavyzdžiui, grėsė persileidimas, tekdavo gulėti ligoninėje, kaip mes dažnai sakome, pakeltomis kojomis. Sutiksite, kad tai - nelabai patogu. Dabar yra alternatyva – vietoj gulėjimo stacionare siūlome mankštą baseine“, - pasakoja E.Valasevičius.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Asta Savickienė, sako, kad užsiėmimai baseine rekomenduotini ne tik nėščiosioms, kurioms gresia persileidimas, bet ir visoms besilaukiančioms moterims. „Kiekvienai pacientei sudaromas individualus mankštos planas. Užsiėmimus gali lankyti nuo pat nėštumo pradžios. Pratimai sudaryti visoms raumenų grupėms, o kai pilvukas padidėja, vandenyje kūnas tampa lengvesnis, pratimus atlikti paprasčiau. Ir gimdymas po to lengvesnis. 
 
Moterims, kurios skundžiasi nugaros skausmais, galime atlikti ir masažą su aromatiniais aliejais, taip pat turime mankštas su kamuoliais, o tinstančioms kojoms siūlome limfodrenažinę kompresinę kojų terapiją, kuri puikiai tinka ir po gimdymo, esant kojų tinimams, venų patologijai ar kitiems simptomams“, - sako A.Savickienė. Į šį skyrių moteris dažniausiai atgena įvairūs nugaros, kojų skausmai, tačiau dažniausiai kreipiamasi dėl dubens raiščio atsipalaidavimo sindromo.

Skyriuje yra ir specialiai mažyliams įrengtas baseinas. Tiesa, nuo kitų panašaus pobūdžio baseinų jis išsiskiria tuo, jog vandens lygis jame suaugusiam žmogui ne iki kelių, o iki krūtinės. „Paklausite, kodėl pas mus baseinas, skirtas vaikams, gilesnis nei įprastai? Nes galvojame apie moteris. Kadangi keturių savaičių kūdikį jau galima pradėti plukdyti, moteriai labai sunku susilenkus išbūti kad ir pusvalandį. Norėjome suteikti joms daugiau komforto“, - teigė E.Valasevičius.

Nuo pat pradžių

Kasmet P.Mažylio gimdymo namuose gimsta daugiau nei tūkstantis naujagimių. Kaip sako įstaigos vadovas, Kaune - gana didelė konkurencija. Tai - nėščiosioms į naudą, nes jos gali rinktis. Savo ruožtu medikai turi kiekvieną minutę įrodinėti aukštą kvalifikaciją. Akušerijos skyriuje yra trys gimdyklos, 17 lovų po gimdymo ir 5 nėštumo patologijos lovos. Pogimdyvinės palatos - vienvietės arba dvivietės. 
 
„Gimdyvės šiandien - reiklesnės. Didžioji dauguma atvažiuoja jau pačios susidariusios gimdymo planą. Tam, kad galėtume suteikti visapusišką pagalbą, įsteigėme ir Moterų konsultacijų centrą. Čia dirba patyrę gydytojai akušeriai-ginekologai, o ultragarsiniai tyrimai atliekami vienu moderniausių aparatų Lietuvoje“, - sako E.Valasevičius.
Per metus centre apsilanko per 400 nėščiųjų. Kiekvienai jų sudaromas priežiūros planas, o atsiradus indikacijų konsultacijos suteikiamos bei tyrimai atliekami neribojant skaičiaus. Konsultuojamos ir gydomos ginekologinėmis ligomis sergančios moterys. 

Komentarai
P.Mažylio gimdymo namų Dienos akušerijos stacionaro viena įkūrėjų gydytoja akušerė – ginekologė Snieguolė Martinkienė:


- Esame šiuolaikiškas skyrius, teikiantis ginekologinę pagalbą ir dienos chirurgijos paslaugas. Iš viso per metus apsilanko apie du tūkstančius moterų. Turime visą reikiamą šiuolaikinę įrangą. Atliekamos įvairios endoskopinės, laparoskopinės, vaginalinės, laparotominės operacijos. Kiekvienai moteriai individualiai parenkamas tinkamiausias sveikatą tausojantis gydymo būdas. Dažniausiai atliekamos gimdos auglių, gimdos ir makšties sienelių slinkimo, klasikinės makšties plastinės operacijos, naudojant implantus.
 
Taip pat endoskopinės gimdos ertmės operacijos, šlapimo nelaikymo, naudojant implantus, visos gimdos kaklelio operacijos. Žinoma, teikiamas gydomos ir ginekologinės ligos. Tiesa, kartais tenka dirbti ir psichologais, kai kreipiasi moterys, norinčios nutraukti nėštumą. Kiekvieną pasiryžusią tokiam žingsniui stengiamės atkalbėti. Šioje vietoje galėtų labiau įsijungti ir socialinės tarnybos ar ambulatorijos, nes moterys prisipažįsta, kad tokiais atvejais joms dažnai trūksta pagalbos. 

P.Mažylio gimdymo namų Dienos akušerijos skyriaus viena įkūrėjų akušerė Vida Žilienė:

- Turiu prisipažinti, kad prieš daugiau nei dvidešimt metų nusprendus kurti Dienos akušerijos skyrių, kur turinčios nusiskundimų moterys praleidžia po kelias valandas per dieną, tokio pasisekimo nesitikėjau. Moterims čia atliekami tyrimai, suteikiama pagalba, kartais gydymas, stebima ir vertinama vaisiaus būklė. Moteris konsultuoja akušerės, vidaus ligų gydytojai, ginekologai. Be to, darbo dienomis veikia ir Nėščiųjų mokyklėlė. Čia aktualiais moterims klausimais vyksta įvairios paskaitos. Smagiausia, kai moterys pas mus grįžta gimdyti ir antrą ar trečią kartą.


Tarp kitko
Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ lėšomis P.Mažylio gimdymo namai aprūpinti moderniausia įranga, gimdyklose - naujos funkcionalios lovos, sudarytos sąlygos gimdyti vandenyje. Gauta medicininė įranga užtikrina kokybišką mažųjų pacientų slaugą. Nauji monitoriai vaisiaus būklei tirti, portatyvus ultragarso aparatas, belaidžiai vaisiaus širdies ritmą registruojantys aparatai, kurie netrukdo gimdyvei judėti. Operacinėse - naujas funkcionalus stalas, išmanus anestezijos aparatas, kuris leidžia įvertinti narkozės gylį. Šiemet bus baigta įrengti visų patalpų rekuperacinė sistema, gimdymo namų apšvietimo sistema pakeista į LED, įrengti siurbliai.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica