Plungės ligoninė reabilitacijai pasikinkė saulę

Darius Matas
2015-06-29
Nuo šiol Plungės rajono savivaldybės ligoninėje karštas vanduo ruošiamas naudojant saulės kolektorių sistemą. Nors ši veikti pradėto tik balandžio mėnesį, teigiami rezultatai matomi jau dabar. Palyginus šių metų gegužės mėnesio duomenis su praėjusiais metais, karštam vandeniui ruošti ir baseinui pašildyti sunaudota 12 MWh mažiau šiluminės energijos, pinigine išraiška tai sudaro daugiau kaip 800 eurų. Nuo sistemos paleidimo kolektoriai jau pagamino 28 MWh šiluminės energijos už 1910 eurų.
Plungės ligoninė reabilitacijai pasikinkė saulę
Plungės ligoninėje įrengta saulės kolektorių sistema gamina šilumą tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku.

Ligoninėje, kuri aptarnauja Plungės ir Rietavo savivaldybes, įrengtos 184 lovos, dirba 384 darbuotojai, sumontuotą sistemą sudaro 80 vnt. Austrijoje pagamintų saulės kolektorių, jų efektyvaus paviršiaus plotas - 190 kvadratinių metrų. Saulės kolektoriai sumontuoti ant stogo ir yra nukreipti pietų, pietryčių kryptimi. Sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu ir yra integruota į ligoninėje esančią šildymo sistemą. Tai padidina bendros šildymo sistemos efektyvumą. Didelis privalumas tas, kad šiluma gaminama tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Saulėtą dieną net esant aplinkos temperatūrai dvidešimt laipsnių žemiau nulio, vanduo gali būti sušildomas iki 30-35 laipsnių, vasarą – 80 laipsnių Celsijaus. Tai leidžia taupyti išlaidas ir šaltuoju metų laiku, mažiau sunaudojama iškastinio kuro.
 
Išaugo poreikis
Skaičiuojama, kad per parą Plungės rajono ligoninė sunaudoja apie 30 kubinių metrų karšto vandens. Poreikis ypač išaugo tada, kai ligoninės rūsyje, 500 kvadratinių metrų patalpose, įrengtas modernus ambulatorinės reabilitacijos skyrius, kurio plungiškiams gali pavydėti ne tik Žemaitijos, bet ir kitų Lietuvos regionų gyventojai. Čia reabilitacijos reikmėms įrengtos perlinės vonios, specialus vertikalus baseinas. Nors jis nėra didelis, bet reabilitacijos skyriaus ligoniams – labai naudingas. Baseinas pritaikytas ir neįgaliems pacientams, jiems įrengtas specialus keltuvas. Baseino naudojimo galimybės – didelės: jame ligoniams atliekamos įvairios procedūros, įrengtos srovės. Šalia esančiose patalpose fizioterapinėms procedūroms atlikti skirta įranga. Pacientams skiriamos lazerinė, smūginė, šalčio terapijos. Ligoniai taip pat gali išmėginti gydymą purvu, parafino vonias ir net kelių rūšių masažus.
Anksčiau, kai šilumos ūkis užsidarydavo mėnesiui, ligoninėje teikiamos vandens procedūros nutrūkdavo. Dabar, įdiegus šią sistemą, pavyksta išlikti nepriklausomiems ir savarankiškiems. Projektas pradėtas dar pernai, o per žiemą pabaigtas įgyvendinti. Sistema paruošia 10 tonų vandens, jei poreikis mažesnis, dalį jo galima kaupti. Planuojama, kad darbai atsipirks per 15 – 20 metų. Atliktų darbų vertė kiek daugiau nei 185 tūkst. eurų. Ligoninės vadovo Antano Martusevičiaus teigimu, ateityje, kai esama sistema jau bus įvaldyta, įvertintas efektyvumas, planuojama plėstis. Dar pakankamai daug laisvo ploto yra ant greta esančio korpuso stogo. Išplėtus sistemą, bus galima svarstyti ir apie šilumos gamybą.
 
Pacientų netrūksta

Ligoninės atstovų teigimu, per dieną Reabilitacijos padalinyje apsilanko daugiau kaip 200 pacientų, vien baseine per dieną jų gali būti kelios dešimtys. Šiame skyriuje, kuris po poros savaičių minės veiklos atnaujinimo trejų metų sukaktį, iki pat vasaros pradžios vakarinėmis valandomis buriamos trys grupės, kuriose plungiškiai savo lėšomis vadovaujant kineziterapeutui mankštinasi baseine.
Reabilitacijos reikmėms įrengtoje salėje darbuojasi Darius Anužis, Kaune mokęsis ir kinizeterapeuto išsilavinimą įgijęs specialistas, dirbti grįžo į gimtąjį miestą. Kaip teigia Plungės ligoninės vadovas, tai žmogus, kuris geriausiai moka valdyti čia sutelktus treniruoklius ir techniką. „Ši įranga puikiai tinka įvairiems stuburo tempimams, pacientų raumenų jėgai didinti ir stiprinti. Yra lipimo laiptais simuliatorius, elipsinis treniruoklis. Galima atlikti įvairius pratimus su kamuoliais. Taip pat sudarytos sąlygos atlikti tyrimą, nustatyti, kurioje nugaros pusėje yra asimetrija, po įvairių traumų išmatuoti judesių amplitudę – pritaikymas labai platus“, - pasakoja D.Anužis.
Greta salės įrengtas erdvus druskų kambarys, jame vienu metu procedūras galima atlikti šešiems pacientams. Druskų kambaryje, kuriam įrengti prireikė beveik vienos tonos druskos viskas - lubos, sienos ir grindys - padengta jos kristalų sluoksniu. Čia palaikoma pastovi druskų koncentracija, drėgmė ir temperatūra. Pacientams skirti patogūs gultai, per specialias angas į patalpą pučiamas sausas druskos aerozolis. Žmogui kvėpuojant, jis patenka iki smulkių bronchų ir pagerina virpamojo epitelio funkciją. Asmuo lengviau atsikosti, nes ima valytis bronchai. Toks gydymas vadinamas haloterapija. Ji veikia priešuždegimiškai – ne tik atpalaiduoja bronchus, skystina gleives, bet ir malšina uždegimus bei saugo kvėpavimo takus nuo infekcijų. Procedūros trukmė – pusvalandis, rekomenduojamas 10-20 dienų kursas. Su reabilitologo siuntimu penkias dienas paslaugomis galima naudotis nemokamai, vėliau tenka šiek tiek primokėti. Procedūra dažnai skiriama ir vaikams nuo dvejų metukų.
Pastaruosius privilioti ir kantriai išlaikyti pusvalandį pasitelkiamos įvairios gudrybės. Kambaryje yra ne tik televizorius, kur mažieji pacientai gali žiūrėti mėgstamus animacinius filmukus, bet taip pat naudojama speciali šviesų ir garsų terapija, kuri veikia raminamai. Darbuotojų teigimu, pacientai jau spėjo pamėgti šią procedūrą.
 
Komentaras
Plungės rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė:

- Reabilitologas penkioms ar dešimčiai dienų gali paskirti reabilitaciją, įvairias procedūras, tarp kurių ir du nemokamai apsilankymai specialiame baseine. Vėliau žmogus pagal norą ir poreikį gali papildomai primokėti. Žmonės tikrai drąsiai ryžtasi investuoti į tokias paslaugas, jų atsiliepimai yra geri. O mums tai padeda gauti papildomų lėšų ligoninės reikmėms. Šio paslaugos yra itin naudingos: ir pacientai patenkinti, ir medikamentų mažiau reikia, žmogus tampa sveikesnis. Reabilitacinės paslaugos taikomos ir neurologinių patologijų turintiems ligoniams. Ypač esant stuburo problemoms, po įvairių patirtų traumų. Pacientai, turintys sunkesnių sveikatos problemų, reabilitaciją tęsia antru etapu, dar 14 darbo dienų gaudami nemokamas procedūras. Visos paslaugos teikiamos po vienu stogu, todėl atvykstančiam ligoniui nereikia gaišti laiko ir vykti kitur. Kaip aš mėgstu sakyti, trūksta tik jūros.(šypsosi)
Planuojame ateityje teikti ir ambulatorines kardiologinės reabilitacijos paslaugas. Kadangi neturime kardiologijos skyriaus, todėl galime teikti ti ambulatorines kardiologinės reabilitacijos paslaugas. Akreditavimo tarnyboje jau yra tvarkomi dokumentai. Taip ir plečiamės.
Nepamirštame ir darbuotojų. Kiekvienas jų turi teisę naudotis paslaugomis su specialia nuolaida. Pasimankštinę jie tampa ne tik sveikesni ir judresni, bet taip pat pagerėja nuotaika, padidėja darbingumas. Metų gale direktoriaus iniciatyva visi be išimties ligoninės darbuotojai gauna dovanų kuponą, kurio vertė beveik 30 eurų. Šią sumą galima išleisti pasirinktoms procedūroms. Taip pat siunčiame specialius pasiūlymus įvairioms verslo organizacijoms. Pastarosios taip pat gali palepinti darbuotojus.



 
Interviu

Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius džiaugiasi, kad pavyko ne tik renovuoti ligoninės pastatą, įgyvendinti projektą „Ambulatorinių paslaugų, slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų plėtra ir kokybės gerinimas“, bet ir optimizuoti stacionarines paslaugas. Tačiau vadovas nesustoja ir vardija ateities planus.

- Kaip pavyko pasiekti tokių rezultatų?
- Įgyvendinome reabilitacinių paslaugų plėtrą ir pagal klimato kaitos projektą įrengėme gydomąjį vertikalų baseiną, dvi perlines vonias. Šią programą kuruoja Aplinkos apsaugos ministerija. Šiuo metu yra ir daugiau mūsų projektų. Tačiau taip nutiko, kad finansavimo teks palaukti. Dėkojame Sveikatos apsaugos ministerijai ir mūsų steigėjai Plungės miesto savivaldybei, kurie mums padėjo įtikinti ir iš Valstybės vykdomos investicijų programos gauti reikalingas lėšas. Įgyvendinome projektą, kuris jau nuo pirmos dienos mums padeda taupyti lėšas. Net ir mūsų Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra ne kartą išreiškusi poziciją apie būtinybę pasinaudoti atsinaujinančių energijos išteklių teikiama nauda. Taigi ministerijai leidus, mes reikalingas lėšas perkėlėm į šiuos darbus ir sėkmingai įvykdėme projektą. Kai Aplinkos ministerija turės reikalingas lėšas, panaudotas lėšas atstatys.

- Kokius dar pokyčius įgyvendinote?
- Dar prieš aštuonerius metus ligoninėje pradėta renovacija. Jos metu ne tik sutvarkytas ir apšiltintas fasadas, bet taip pat stogas, renovuota šildymo sistema, pakeisti langai, sutvarkyta drenažo sistema. Pasinaudodami Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, įrengėme naują operacinę, sutvarkėme Dezinfekcijos skyrių. Jame seni sterilizatoriai pakeisti nauja, Švedijos įmonės tiekiama įranga, kuri atitinka aukščiausius standartus, yra sertifikuota. Apleistuose koridoriuose prieš dvejus metus įrengėme modernias patalpas, kuriose įsikūrė baseinas, reabilitacijai pritaikytos salės. Būtent dėl čia įrengto baseino ir teko ieškoti būdų, kaip sutaupyti lėšas išaugus šilto vandens poreikiui.


- Neseniai įsigijote naujos modernios įrangos, kaip tai pakeitė ligoninės darbą?
- Prieš dvejus metus įsigytas modernus kompiuterinis tomografas. Įrenginys veikia nepriekaištingai, dar nei karto neteko taisyti. Tokia paslauga yra reikalinga ir dažnai teikiama. Netoliese esančiuose Telšiuose yra panaši įranga, bet ženkliai senesnė ir kartais genda. Mes tampame savotišku atramos tašku ir kai prireikia pagalbos – bendradarbiaujame. Paskutinis mūsų pirkinys - branduolinis magnetinis rezonansas. Jis tinkamas pečių, klubo, čiurnos sąnarių patologijų diagnostikai. Taip pat minkštųjų audinių, sausgyslių, raumenų tyrimams. Tokių tyrimų nei su kompiuteriniu tomografu, nei su rentgeno aparatu ištirti nebūtų įmanoma. Šią aparatūrą puikiai įvaldė Radiologijos skyriaus vedėjas daktaras Albinas Tamkevičius. Mūsų traumatologai pakankamai kvalifikuoti, anksčiau teikdavome ir sąnarių transplantavimo paslaugas, bet jų išlaikyti nepavyko, nes operacijų skaičius sumažėjo ir nesiekė būtino 60 operacijų per metus skaičiaus. Tačiau pacientus, kuriems yra raiščių plyšimai, kelio sąnario, menisko pažeidimai priimame mūsų ligoninėje. Anksčiau juos diagnostikos siųsdavome į kitas ligonines, ten jie tęsdavo ir gydymą. Dabar, turėdami tokią aparatūrą, patys juos galime ištirti ir gydyti. Atliekame operacijas ir turime puikias reabilitacijos sąlygas. Taigi, yra sukurtas visas ciklas: nuo diagnozės iki pooperacinės reabilitacijos ir žmogaus darbingumo sugrąžinimo.

- Neseniai pristatyta e.sveikata. Ar jūsų ligoninė yra pasiruošusi pokyčiams?
- Elektronine sveikatos sistema mes jau naudojamės seniai. Dalyvaujame dviejuose projektuose. Pirmasis – regioninis, kurį koordinuoja Telšių miesto ligoninė, mes esame palydovinė įstaiga, birželio mėnesio pabaigoje jau įvyko baigiamieji darbai, visa elektroninė įranga yra paruošta naudoti. Šiuo metu vyksta darbuotojų mokymai, įvairios konsultacijos, kaip taisyklingai ja naudotis, kad gautume maksimalią naudą. Antrasis projektas – respublikinis, jam vadovauja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos. Drauge mokomės ir tobulėjame. Galiu pasigirti, kad esame žengę žingsnį ir telemedicinos link. Kadangi visa mūsų tyrimų įranga yra skaitmenizuota, tyrimų vaizdus galima nusiųsti gydytojui, net jei jis yra išvykęs į kitą šalį. Tokiu būdu galima skubiai gauti specialisto komentarą. Jei, pavyzdžiui, gydytojas A.Tamkevičius yra išvykęs į kokią konferenciją, pasinaudodamas nešiojamuoju kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu gali prisijungti ir matyti vaizdus, suteikti ekstrinę pagalbą. Taip pat sukurta galimybė pasikonsultuoti su kitomis klinikomis. Esame sudarę sutartį su Santariškių klinikomis. Kolegos gali prisijungti prie mūsų sistemos, matyti tyrimų rezultatus ir suteikti konsultaciją.

 
Komentaras
Plungės miesto meras Audrius Klišonis:

- Džiaugiamės atsinaujinusia Plungės rajono ligonine. Darbų rezultatai jau matomi, sąnaudos komunalinėms paslaugoms mažėja. Džiugu, kad ligoninės administracija žiūri į ateitį ir imasi tokių projektų, kurie susiję ne tik su teikiamų medicininių paslaugų kokybe, bet ir skirti mažinti sąnaudas, kurios neišvengiamai dėl brangstančių komunalinių paslaugų didėja. Projektas tikrai efektyvus ir galiu pastebėti, kad Plungės ligoninė tapo savotišku ledlaužiu šioje srityje, tampa geru pavyzdžiu kitiems.
Šiandien jau kyla diskusijų, kad tokiu pačiu būdu mes galėtume mažinti elektros energijos išlaidas, tad manau, kad į tai tikrai ateityje orientuosimės. Taip, tai nėra pigūs projektai, bet ilgalaikėje perspektyvoje, jie tikrai leidžia sutaupyti. Tuo turėtų būti suinteresuota tiek valstybė, tiek savivaldybė, tiek privatus verslas. Džiaugiamės mūsų dalykišku bendradarbiavimu su ligonine. Abi pusės suprantame esmę, nėra jokių ambicijų ar išsišokimų, turime panašią viziją, todėl sprendimus pavyksta priimti greitai. Ligoninėje dirba daug iniciatyvių žmonių: ligoninės vadovas, pavaduotoja, skyrių vedėjai. Kolektyvas yra brandus ir stiprus. Žinoma, kaip ir dauguma rajoninių ligoninių turime problemų su žmogiškųjų išteklių atsinaujinimu, bet stengiamės, kad tai pasikeistų. Neseniai bendromis jėgomis skyrėme stipendiją ir išleidome vieną specialistą mokytis. Aišku, tam reikia didelių investicijų, ne visada galime tai padaryti.
Ligoninės svarba savivaldybėje yra didelė ir siekiame, kad kuo daugiau paslaugų galėtų būti teikiama būtent čia, vietoje. Tai sutaupytų vietos gyventojų laiką, pakeltų sveikatingumo lygį. Mane žavi ir ligoninėje taikoma darbuotojų skatinimo sistema. Kuomet suteikiama proga pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis, kitomis procedūromis. Tokie sprendimai parodo įstaigos socialiai atsakingą požiūrį į darbą ir kolektyvą. Dar prieš savivaldos rinkimus buvo planų inicijuoti, kad Plungė būtų sveikas miestas. Siekiame šią idėją skleisti. Siekti ne tik sveikatos kūrimo, bet ir jos palaikymo. Sveikata – didis turtas, todėl reikia savimi rūpintis, kol ji dar neprarasta. Ir manau, kad bendromis pastangomis mes to pasieksime. Jau kelios savivaldybės yra susidomėjusios mūsų patirtimi, gal tai paskatins teigiamus pokyčius ir kituose miestuose. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris