Pirmasis Geriatrijos skyrius turi viziją plėsti paslaugų spektrą

Evelina Machova
2017-07-24
Prieš ketverius metus Kauno klinikinėje ligoninėje įsteigtas pirmasis specializuotas Geriatrijos skyrius Lietuvoje. Kaip sako gydytojai per šį laikotarpį daug kas pasikeitė - pirmiausiai požiūris į geriatriją kaip į medicinos sritį. „Dėl teikiamų paslaugų unikalumo, kompleksiškumo, gydymo rezultatų, puoselėjamo požiūrio į senyvą žmogų tapome žinomesni, labiau vertinami“, - sako Kauno klinikinės ligoninės medikai.
Pirmasis Geriatrijos skyrius turi viziją plėsti paslaugų spektrą
Per ketverius metus Kauno klinikinėje ligoninėje išsiplėtė geriatrinių paslaugų apimtys, pacientų srautai. Pacientai gydomi ne tik Geriatrijos skyriuje, bet kartu teikiama ir geriatrinė ambulatorinė pagalba.

Įsikūrusi mokomoji klinikinė bazė
Kauno klinikinėje ligoninėje įsikūrusi ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokomoji klinikinė bazė - Geriatrijos klinika. Be studijų procesų čia vykdomi ir moksliniai tyrimai, ruošiami gydytojai geriatrai ir kiti geriatrinės komandos nariai, vykdomi kvalifikacijos tobulinimo kursai, į kuriuos atvyksta gydytojai iš visos Lietuvos.
 
Šio skyriaus komanda kasdien susiduria su itin sunkiai sergančiais pacientais. Vienas gydytojas su slaugytoja negalėtų jiems padėti, todėl būtini kiti specialistai. Geriatrinio amžiaus pacientams nustatoma daug demencijos atvejų, todėl būtina psichiatro konsultacija. Taip pat nemažai depresijos atvejų, kuomet reikia ne tik psichiatro pagalbos ir vaistų, bet ir gydomųjų medicinos psichologo pokalbių. Dažnai pacientas, atvežtas vežimėliu ar transportuotas lova, iš šio skyriaus išeina namiškiams įsikibęs už parankės. Tai - didžiausias Geriatrijos skyriaus komandos iššūkis ir laimėjimas.
 

Dažniausiai šiame skyriuje gydomi pacientai, sergantys plaučių uždegimu, šlapimo takų infekcija, širdies ar inkstų nepakankamumu, nepakankama mityba ir lėtine smegenų išemija. Pablogėjus paciento koordinacijai, pusiausvyrai atsiranda pasikartojantys griuvimai, tuomet toks ligonis turi pakliūti į geriatrijos skyrių ar bent į geriatrijos dienos stacionarą. Jis privalo būti ištirtas, atmestos kitos patologijos, galinčios sukelti griuvimus.
 Skyriuje gydomi sunkiau ir lengviau judantys pacientai. Kiekvienam jų bandoma pritaikyti pratimus, kad pagerėtų kasdieninė veikla: apsirengimas, valgymas, vaikščiojimas, atsisėdimas, atsistojimas

Išsiplėtė paslaugų apimtys
Per ketverius metus išsiplėtė ir teikiamų geriatrinių paslaugų apimtys, pacientų srautai. Pacientai gydomi ne tik Geriatrijos skyriuje, bet kartu teikiama ir geriatrinė ambulatorinė pagalba. Kauno klinikinės ligoninės konsultacinėje poliklinikoje veikia Atminties sutrikimų kabinetas, į kurį pacientai gali patekti su šeimos gydytojo ar kitų specialistų siuntimu. Ambulatorinėje grandyje pacientų ir jų artimųjų patogumui visos konsultacijos ir tyrimai atliekami kiek įmanoma greičiau, nevarginant paciento. Čia konsultuojami pacientai ne tik iš Kauno, bet ir visos Lietuvos, kuriems įtariama Alzheimerio liga ar kitos demencijos, taip pat, ligoninės medikai vieni iš nedaugelio, vykdo tęstinę šių pacientų priežiūrą, artimųjų konsultavimą. Geriatrai poliklinikoje konsultuoja ir dėl kitų specifinių geriatrinių sindromų – griuvimų, mitybos nepakankamumo, šlapimo nelaikymo ir kitų. Esant reikalui pacientai nukreipiami ištyrimui ir gydymui į Geriatrijos skyrių.

Ateities planuose – Dienos stacionaro įkūrimas, kuris dar labiau pagerins teikiamų paslaugų kokybę. Kaip sako čia dirbantys medikai, jie turi potencialą ir visus kriterijus sukurti stiprų Geriatrijos centrą, kurio pagrindinė funkcija senstančioje visuomenėje – atkurti pagyvenusių žmonių pajėgumą dalyvauti visaverčiame gyvenime.
Ambulatorinėje grandyje geriatras atlieka išsamų geriatrinio paciento ištyrimą, geriatrinių sindromų ir ligų (demencijos, depresijos, miego sutrikimų, šlapimo nelaikymo, nepakankamos mitybos, eisenos sutrikimų, griuvimų ir kt. ) diagnostiką, atlieka paciento problemų, kilusių dėl daugybinės patologijos, negalios, socialinių ir psichologinių veiksnių, įvertinimą ir sprendimą, problemų sąrašo sudarymą, prioritetų išskyrimą, tyrimo, gydymo, reabilitacijos, slaugos plano sudarymą ir įgyvendinimą.

 
Interviu
„Vienas pagrindinių geriatrinės pagalbos uždavinių užtikrinti, kad žmogus kuo ilgiau išliktų sveikas ir savarankiškas.  Ateities vizijoje - modernus Geriatrijos centras, kur mokslas ir praktika žengia kartu, teikiamos kokybiškas stacionaro, dienos stacionaro ir ambulatorines paslaugos bei keičiamas požiūrį į pagyvenusį žmogų, daugiau dėmesio skiriant aktyviam, sveikam senėjimui“, - sako Kauno klinikinės ligoninės gydytoja geriatrė Jurgita Knašienė.

- Didesnė visuomenės dalis išgirdusi, jog ligoninėje tiekiamos geriatrijos paslaugos, visų pirma pagalvoja jog tai slauga. Kuo šios sritys viena nuo kitos skiriasi? 
- Dažnai geriatrija painiojama su ilgalaike priežiūra – tai slaugos ir socialinių paslaugų visuma, kurias teikiant asmeniui tenkinami slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiama nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra. Toks žmogus negali savarankiškai gyventi savo namuose, todėl ilgalaikės priežiūros paslaugos teikiamos pastoviai, tarkim slaugos ligoninėje valstybei finansuojant pacientas gali praleisti iki 120 dienų per metus. Tačiau čia mes nesitikime ženklaus sveikatos būklės pagerėjimo arba visiško pasveikimo. Vienas iš pagrindinių Geriatrijos skyriaus uždavinių - atstatyti ir palaikyti pacientų galimybę nepriklausomai gyventi savo namuose.

- Ar tokios paslaugos gali būti teikiamos tik ligoninėse ir ką galėtumėte patarti šeimos gydytojams?
- Geriatrijos skyrius turėtų funkcionuoti daugiaprofilinėje ligoninėje. Čia gydomi ligoniai – nuo šešiasdešimties metų ir vyresni asmenys, kai senėjimo proceso sukeltus pakitimus lydi keletas ligų, ūmių ir paūmėjusių lėtinių, kurios mažina paciento funkcinį savarankiškumą. Šiems ligoniams reikia išsamaus geriatrinio tyrimo ir gydymo medikamentais, atsižvelgiant į senyvame amžiuje pakitusį vaistų pasiskirstymą organuose ir audiniuose, jų pasišalinimą ir panašiai, bei fiziniais ir psichologiniais metodais. Be įprastų žinomų ligų, tarkim plaučių uždegimo, šlapimo takų infekcijos ar širdies nepakankamumo, čia diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai: demencija, griuvimai ir kiti eisenos bei pusiausvyros sutrikimai, šlapimo nelaikymas, mitybos nepakankamumas ir kiti.
 

Į Geriatrijos skyrių ligoniai hospitalizuojami skubos ir planine tvarka, taigi visiems pacientams atsiranda galimybė gydytis mūsų skyriuje. Norėtųsi, kad šeimos gydytojai ar kiti specialistai rašydami siuntimus, atskirtų pacientus, kuriems reikalinga geriatrinė pagalba, o kuriuos reikia nukreipti į ilgalaikės priežiūros ir slaugos įstaigas. Geriatrijos skyriuje neteikiamos ilgalaikės priežiūros paslaugos, taip pat paliatyvioji pagalba. Į Geriatrijos skyrių pacientai patenka su šeimos gydytojo siuntimu. Ambulatorinei geriatro konsultacijai dažniausiai nukreipia šeimos gydytojai, psichiatrai ar neurologai. Geriatro paslaugų poreikį turi nuspręsti gydytojai specialistai, bet ne artimieji ar socialinis darbuotojas.
 
- Kalbant apie medikus, pastaruoju metu akcentuojama jog labai trūksta visų sričių gydytojų. O kaip su gydytojais geriatrais?
- Pirmoji gydytojo geriatro medicinos norma patvirtinta prieš aštuoniolika metų, atnaujinta šiais metais, taigi, geriatrija nėra jau tokia jauna specialybė ir turi sukūrusi savas tradicijas. Nors geriatrų vis dar trūksta Lietuvoje, tačiau džiaugiamės augančia geriatrų komanda. Vis daugiau jaunų specialistų pasirenka studijuoti šią specialybę ir įsilieja į geriatrų šeimą. Kauno klinikinėje ligoninėje dirba gausiausia visoje šalyje geriatrų komanda.
 
- Kalbai pasisukus apie geriatriją labai dažnai akcentuojama, jog su tokiais pacientais turi dirbti tarpdisciplininė komanda. Skamba įmantriai, o kalbant paprastai kokių sričių specialistai reikalingi norint teikti kokybiškas geriatrijos paslaugas?
- Teikiant geriatrinę pagalba dalyvauja gausus specialistų būrys – tarpdisciplininė komanda. Tai gydytojai geriatrai, slaugytojai ir slaugytojų padėjėjai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, logoterapeutai, socialiniai darbuotojai, psichologai. Priklausomai nuo poreikio, papildomais komandos nariais gali būti ir kiti specialistai. Pacientas ir jo artimieji – taip pat mūsų komandos nariai, į kurių nuomonę atsižvelgiama, darant įvairius sprendimus. Dirbant su vyresniais pacientais reikia ne tik išmanymo apie senėjimo procesą, gilių medicininių žinių, bet ir stiprių bendravimo įgūdžių. Juk geriatrijoje „specialusis įgūdis“ yra kalbėjimas su pacientu, mokėjimas išklausyti ir išgirsti, taip pat ir mokėti motyvuoti jį.

Geriatrijos skyriuje esančio paciento diena – intensyvi. Vykdomas paciento išsamus ištyrimas, įvairios medicininės intervencijos. Savo darbą atlieka ir kiti komandos nariai: psichologas tiria ir vertina psichinę būklę, taiko psichologines intervencijas, vyksta ergoterapijos ir kineziterapijos individualūs ir grupiniai užsiėmimai, teikiamos kitos reabilitacinės paslaugos, konsultuoja socialinis darbuotojas. Vyresniems pacientams pritaikoma speciali pagyvenusių žmonių dieta, o springstantiems pacientams, taip pat turintiems nepakankamą mitybą – modifikuotos specialios dietos. Skyriuje įkurta gausi biblioteka, kurios ištekliais gali naudotis kiekvienas pageidaujantis. Taip pat pacientai turi galimybę apsilankyti vykstančiose pamaldose arba pasikviesti kunigą į palatą. Švenčių metu sulaukiame mokinių, studentų, savanorių, kurie praskaidrina pacientų nuotaiką.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris