Petras Simavičius: apie ambicingus planus ir norus

Evelina Machova
2015-03-24
„Ligoninė, valdymo prasme, - itin jautri veiklos sritis. Mat čia kenčiantis žmogus ateina ieškodamas pagalbos“, - sako VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius (66). O kalbai pasisukus apie ligoninės veiklą, vadovas sako, jog turi idėjų artimiausiems penkiolikai metų.
Petras Simavičius: apie ambicingus planus ir norus
„Mano širdyje visada rusena noras, kad kilnus medicinos darbuotojų darbas būtų teisingai vertinamas ir suprantama“, - sako Petras Simavičius.

- Esate didžiausias darbdavys Šiaulių mieste. Sunku valdyti tokį kolektyvą? Kokios vadovo savybės, jūsų nuomone, svarbiausios?
- Ligoninė - ne tik didžiausias, bet ir moderniausias Šiaurės Lietuvos sveikatos paslaugų centras. Valdymo prasme, ji - labai jautri veiklos sritis. Mat čia ateina kenčiantis žmogus ateina ieškodamas pagalbos. Visada reikalavau ir reikalausiu dėmesio, užuojautos, meilės pacientui ir kolegoms. Žmogiškumas - nieko nekainuojantis, tačiau daug dividendų grąžinantis pasirinkimas.
Didžiausią dėmesį skiriu ne metalui, ne technologijoms, bet juos valdančiam žmogui. Visada esu linkęs tartis su kolegomis, išklausyti, suprasti, o prireikus – ir padėti. Mano darbo credo – dirbti su žmogumi: matyti jį, išgirsti, suprasti.
Dirbame sparčiai modernėjančioje gydymo įstaigoje. Ir mes, ligoninės administracija, turintys teisę spręsti, kai gydytojai išsako idėjas pirkti modernią įrangą, neturime teisės pasakyti ne, nes žinome, kad gydytojai prašo ne sau.
Naujos technologijos suteikia garantijų lygiuotis į pažangiausias šalies bei Europos gydymo įstaigas ir tai teikia medikui pasitikėjimo savo jėgomis, o pacientui - pasitikėjimo mediku. Medicinos šviesuomenė, protai, naujos technologijos – visa tai yra ir mums nėra ko kuklintis.

 
- Ne kartą buvote išrinktas populiariausiu šiauliečiu. Toks titulas pamalonina širdį. Tačiau, kaip manote, kas pasikeitė, kad medikai pastaruoju metu visuomenėje dažniau pristatomi kaip piktadariai, nors kasdien ir gelbėja gyvybes?
Manau, jog šis įvertinimas yra ne vien man – taip vertinamas visų gydytojų darbas. Šiauliuose gydytojai nesijaučia nei piktadariai, nei nusikaltėliai. Gydytojai visada yra ir bus inteligentijos atstovai, aukštos kvalifikacijos specialistai, žmogiškumo, dvasingumo puoselėtojai, dirbantys sunkų ir atsakingą darbą. Tačiau ir šios specialybės žmonėms pasitaiko suklysti. Todėl visuomenė turėtų mokėti suprasti ir atskirti profesinės veiklos klaidą nuo piktadario elgesio.

- Praėjusieji metai ligoninei buvo intensyvūs. Kaip matote gydymo įstaigą po penkerių metų?
Planai kuriami net ne penkeriems, bet dešimčiai penkiolikai metų. Artimiausiuose planuose – reikalavimų nebeatitinkančios Konsultacijų poliklinikos rekonstrukcija. Projektas jau pristatytas Sveikatos apsaugos ministerijoje ir palaimintas. Jam įgyvendinti prireiks 17 milijonų litų. Labai svarbus padalinys – Ortopedijos-traumatologijos centras, kurio plėtra taip pat numatyta.
Kiekvienas naujas siekis įžiebia širdyje norą, kad pastangos nenueitų veltui. O tai reiškia, kad modernios technologijos nedūlytų nenaudojamos, kad jos būtų ne tik kokybiškos, bet ir prieinamos kiekvienam žmogui. Tačiau žmogiškųjų išteklių problema, lieka aktuali ir opi sritis. Mano širdyje visada rusena noras, kad kilnus medicinos darbuotojų darbas būtų tinkamai vertinamas ir suprantamas. Jei jis bus realizuotas – ir jauni žmonės, puikūs specialistai, nepraeis pro šalį.
Pernai rudenį baigtas 13 milijonų litų vertės trejus metus vykdytas projektas „VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės ligonių priėmimo bei skubiosios pagalbos infrastruktūros plėtra“, įgyvendintas projektas „Vidurio ir vakarų Lietuvos gyventojų sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, mažinimo, modernizuojant ir optimizuojant sveikatos priežiūros sistemos infrastruktūrą bei teikiamas paslaugas“. Įkurtas Širdies ir kraujagyslių centras, kurio svarbiausia ašimi tampa pernai duris atvėręs Intervencinės kardiologijos postas, veikiantis visą parą.
 
- Ligoninėje veikia trys klasteriai – insultų, kardiologijos ir onkologijos. Kaip jų veiklą vertinate jūs? Kokie privalumai? 
- Remiantis Šiaulių regiono demografiniais rodikliais ir ligų struktūra, galima prognozuoti, kad sveikatos paslaugų poreikis didės. Todėl ir ligoninės veiklos kryptis - didinti specializuotų stacionarinių bei ambulatorinių paslaugų apimtį, plėtoti ligų prevenciją.
Regioniniai klasteriai - itin aktualūs Šiaulių regionui, vienijančiam ne tik Šiaulių rajoną, kuriame yra Kuršėnų ligoninė, bet ir Kelmės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio miestus su juose esančiomis ligoninėmis. Visas planuojama jungti į Šiaulių regiono klasterį, kurio dėka bus išspręsta patogesnio gydymo galimybė. Pacientas, sulaukęs reikiamos pagalbos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, galės tolesnį gydymą bei slaugą gauti arčiausiai namų esančioje gydymo įstaigoje.

Įkūrus ligoninėje Insultų gydymo centrą, pradėjo veikti ir klasteris, kurio dėka insulto ištiktiems žmonėms reabilitacija bus teikiama arčiausiai namų esančioje ligoninėje. Plėtojamas kardiologijos klasteris, padedantis spręsti esančią kardiologijos specialistų – angiochirurgų problemą. Vieni pacientai bus tiriami ir gydomi čia pat – ligoninės kardiologijos skyriuose ir nereikės jiems važiuoti į kitą Lietuvos pakraštį, o kitiems kvalifikuota pagalba bus teikiama Kaune. Ši sveikatos apsaugos pertvarka vykdoma tik dėl pacientų, kuriems medicinos pagalba bus teikiama racionaliau, sveikatos paslaugos bus lengviau pasiekiamos, bus sukurtas efektyvus bendradarbiavimo tarp regiono gydymo įstaigų modelis, racionaliau bus naudojami ligonių kasų ir ligoninių pinigai. Tad nauda įvairiapusė.
 
Sakoma, kad gydymo įstaigos vadovai dirba po 24 valandas septynias dienas per savaitę. Tiesa?
Į darbą kas rytą atvažiuoju pirmas - apie šeštą valandą ryto. Žinau, kiekvieno skyriaus darbuotojų rūpesčius, matau, kur reikia remontuoti, kur pertvarkyti, perorganizuoti.
Karuselė sukasi dideliu tempu, tad tam, kad ji būtų valdoma, būtinas strateginis planavimas, įstaigos administravimas. Tai ir žmogiškųjų, ir materialinių išteklių vadyba, procesų priežiūra, kokybės užtikrinimas. Įstaigos vadovas – ne vienas lauke karys: yra ir skyrių, padalinių, klinikų vadovai, administruojantys savo veiklos sritis, kurias koordinuoja įstaigos vadovas.
Pagrindiniai „arkliukai“, ant kurių laikosi ligoninė, tai pacientų ir personalo informavimas, ambulatorinė grandis, stacionarinė grandis, vaistinė, laboratorija, radiologija, maitinimas, ūkis, slauga, centrinė sterilizacinė, aprūpinimas krauju, įstaigos finansinė apskaita, ilgalaikis turtas, darbo užmokestis, informacijos, vadovų priežiūra. Ir visa tai – pagrindinio dėmesio būtinos vietos, į kurias turi būti kasdien nukreiptas įstaigos vadovo žvilgsnis. Ir jis išlieka ne tik keičiantis valdžioms, bet ir laikmečiams, krizių metais.


Jei neklystu, abu jūsų vaikai pasirinko mediciną. Nebandėte atkalbėti?
- Žmona Regina dirba Kuršėnų ligoninės akušere. Duktė Lina mokėsi Kauno medicinos akademijoje, šiuo metu yra šeimos gydytoja rezidentė. Be to, LSMU įgijo chirurgės diplomą, baigė teisės magistratūrą M.Romerio universitete ir tarptautinių santykių magistrantūrą Vytauto didžiojo universitete. Bandžiau ją atkalbėti nesirinkti chirurgijos, nes iš patirties žinau, koks tai sunkus darbas. Tačiau ji rinkosi pati, kaip ir sūnus Andrius, kuris mokėsi Kauno medicinos akademijoje, apsigynė medicinos mokslų daktaro disertaciją. Šiuo metu dirba - Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriaus vedėju.
 
Tarp kitko
Nuo 2014 metų VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė aktyviai dalyvauja 3 klasterių veikloje: ūminio galvos smegenų insulto, ūmaus miokardo infarkto su ST segmento pakilimu, onkologijos.
Ūminio galvos smegenų insulto klasterio veikla. 2014 metais ligoninėje gydėsi 779 ligoniai sirgę ūmiu galvos smegenų išeminiu insultu, iš jų - 87 mirė. Atliktos 39 trombolizės. 2015 metais pradėtas taikyti efektyvesnis gydymo metodas -  sausio mėnesį atliktos 4 trombektomijos.
Ūmaus miokardo infarkto su ST segmento pakilimu klasterio veikla. 2014 metais ligoninėje gydėsi 428 ligoniai sirgę ūmiu miokardo infarktu, iš jų su ST segmento pakilimu – 363.
Efektyviai klasterio veiklai užtikrinti 2014 metais rugsėjo mėn. ligoninėje įsteigta 7d./24h Perkutaninės koronarografinės intervencijos tarnyba. Per metus įstaigoje atliktos 1570 diagnostinės koronarografijos ir 620 gydomosios perkutaninės koronarografinės intervencijos.
Onkologijos klasterio veikla. Pradėjo funkcionuoti ir onkologinės pagalbos klasteris. Šiaulių krašto gyventojams yra teikiamos onkologinės pagalbos konsultacinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Per 2014 m. specialistų buvo atlikta 51 konsultacija.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris