„Palangos gintaras“ naują sezoną pasitinka visu pajėgumu

Aigustė Tavoraitė
2018-04-10
Aukščiausios kokybės vaikų gydymo ir reabilitacijos paslaugas teikianti didžiausia Lietuvoje vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ naująjį sezoną lankytojų laukia dar labiau atsinaujinusi. „Pagaliau pabaigėme dviejų korpusų renovaciją. Dabar tris šimtus vaikų, kiek ir priklauso įstaigai pagal akreditaciją galime priimti labai geromis sąlygomis“, – sakė sanatorijos direktorius Kęstutis Speičys.
„Palangos gintaras“ naują sezoną pasitinka visu pajėgumu
Nuo metų pradžios sanatorijoje šildomosioms procedūroms atlikti pasitelkiamas fangoparafinas – juodasis (su purvu maišytas) parafinas. „Terapiją taikome įvairiausio amžiaus vaikams – gydėme ir metų nesulaukusį, gimusį neišnešiotą vaikelį. Nors ant kūno dedamų aplikacijų temperatūra pakankamai aukšta – siekia 50 laipsnių, vaikai procedūras pakankamai gerai toleruoja“, – sakė fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Natalija Miklovienė.

Atnaujino visą korpusą 
Nuo šios savaitės į sanatoriją atvykstančių mažųjų pacientų ir juos lydinčių tėvelių laukia dar daugiau jaukių ir šiuolaikiškai įrengtų kambarių. Praėjusių metų pabaigoje iš pagrindų pabaigtas renovuoti visas trečias sanatorijos korpusas neatpažįstamai pakeitė gyvenamąją aplinką.

„Pagaliau trečias korpusas puikiai visapusiškai sutvarkytas ir laukia gyventojų. Darbuotojai į naujas patalpas persikraustė prieš savaitę. Visi šešių aukštų korpuso kambariai yra atnaujinti iš pagrindų – įrengti nauji sanitariniai mazgai, įsigytos lovos, staliukai, spintos, kušetės, vietoj žaliuzių pakabinti roletai. Pusėje kiekvieno aukšto kambarių yra ir televizoriai“, – kalbėjo sanatorijos direktorius Kęstutis Speičys.

Akį džiugina suremontuoti koridoriai, jaukiomis spalvomis išdažytos laiptinės. Kiekviename aukšte įrengtos bendros virtuvėlės – yra šaldytuvai, virduliai, mikrobangų krosnelės.
Tai itin aktualu į sanatoriją vaikus lydinčioms mamoms.
Visuose šešiuose aukštuose įrengti dviviečiai kambariai, kuriuose gali apsigyventi didelės šeimos. „Pageidaujant apsigyventi ne tik slaugantiems, bet ir lydintiems asmenims, visada juos priimame. Tačiau jei atvažiuodavo mama su dviem vaikais ir dar tėtis, susidurdavome su problema – kambariai būdavo maži ir tam nepritaikyti. Taigi iš turėtų liukso kambarių po renovacijos įrengėme du paprastus kambarius, kuriuose bus galima apgyvendinti penkis žmones užmokant paprasto renovuoto kambario kainą. Šie kambariai skirti ne tik didelėms šeimoms – juos puikiai galima naudoti ir apgyvendinti grupei paauglių“, – sakė „Palangos gintaro“ vadovas.
Užbaigti trečiojo korpuso renovacijai buvo skirta daugiau nei pusė milijono eurų iš valstybės investicijų programos. Baldai ir kita įranga atnaujinta savo lėšomis.
 
Tvarkė ir nerenovuotus kambarius
Iš pagrindų suremontuota korpuso šiaurinė pusė sanatorijos lankytojams buvo atverta jau pernai. Pasak įstaigos darbuotojų, tiek vaikai, tiek juos atlydėję tėveliai iškart įvertino pagerėjusias gyvenimo sąlygas. Taip pat pernai buvo įrengti šiuolaikiški liftai – erdvesni, didesnės kėlimo galios, pritaikyti gyventojams su neįgaliojo ar vaiko vežimėliu. Šiemet kelias liftų link pastariesiems pacientams dar labiau pritaikytas – įrengtas naujas pandusas.
 
„Dabar antrame ir trečiame korpusuose galime priimti 300 vaikų – užtikrinti normatyvinį pagal ministro įsakymą pacientų skaičių. Be to, pusė patalpų yra skirta apgyvendinti pacientus su slaugančiais asmenimis. Taigi iš viso galime apnakvydinti 450 žmonių, – džiaugėsi sanatorijos direktorius. – Aišku, aktuali išlieka ilgametė vaikų reabilitacijos problema – pakankamai didelis sezoniškumas. Daugiausia norinčiųjų atvykti yra vasarą, o tuomet esame pajėgūs priimti ne daugiau kaip keturis šimtus vaikų. Taigi ir vien su renovuotomis patalpomis šiltuoju metų laiku neišsiteksime.
 
Tačiau turime pasiūlyti daug nerenovuotų kambarių ketvirtame korpuse. Žiemą juos irgi stipriai aptvarkėme, sanitarinė būklė atitinka dabartinius reikalavimus. Dabar baigiame savo jėgomis suremontuoti šešis didelius pagerintus kambarius. Paaugliams ir vasarą galime pasiūlyti vietų. Sudėtingiau tuo metu į sanatoriją patekti pacientams su lydinčiais asmenimis. Esant trauminiams atvejams, po operacijų pacientus visada priimame ir be išankstinės rezervacijos.“


 Į sanatoriją atvykstančių mažųjų pacientų ir juos lydinčių tėvelių laukia dar daugiau jaukių ir šiuolaikiškai įrengtų kambarių. Praėjusių metų pabaigoje iš pagrindų pabaigtas renovuoti visas trečias sanatorijos korpusas neatpažįstamai pakeitė gyvenamąją aplinką.


Aplikacijoms naudoja fangoparafiną
„Palangos gintaras“ ir toliau plečia reabilitacijos bei sveikatinimo paslaugų spektrą. Nuo metų pradžios sanatorijoje šildomosioms procedūroms atlikti pasitelkiamas fangoparafinas – juodasis (su purvu maišytas) parafinas.
„Tai – rutininė procedūra judamojo aparato, sąnarių sutrikimų turintiems vaikams, pacientams su spastika, taip pat turintiesiems neurologinių problemų. Aplikacijos reikalingos sąnariams sušildyti, atpalaiduoti, tuomet lengviau su šiais pacientais dirbti kineziterapeutams, ergoterapeutams. Po plaučių uždegimo fangoparafino aplikacijos dedamos ant padų, ypač mažiems vaikams, – pasakojo fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Natalija Miklovienė.
 
Terapiją taikome įvairiausio amžiaus vaikams – gydėme ir metų nesulaukusį, gimusį neišnešiotą vaikelį. Nors ant kūno dedamų aplikacijų temperatūra pakankamai aukšta – siekia 50 laipsnių, vaikai procedūras pakankamai gerai toleruoja.“
Sanatorijos vadovo pastebėjimu, anksčiau šioms procedūroms naudotas purvas, tačiau su juo Lietuvoje yra didelė problema. „Atskiros suaugusiųjų sanatorijos turi purvo karjerus, kuriais nenori dalintis. Savo ruožtu mūsų apylinkėse turėtas durpynas, iš kurio gaudavome purvo, užsidarė ir niekaip nepavyko susitarti, kad jį parduotų. Kitas variantas – vežtis durpes iš Likėnų, tačiau tai būtų per ilgas kelias. Pradėtos taikyti šiuolaikinės fangoparafino procedūros puikiai patenkina lūkesčius. Jos leidžia pasiekti tokį patį šildomąjį efektą, kuris dirbant su vaikais ir yra svarbiausias“, – sakė K.Speičys.
 
Taikys botulino toksino injekcijas
Šalia šildomojo fangoparafino aplikacijų, fizioterapijos, masažo padėti tinkamai atpalaiduoti raumenis pacientams su didele spastika, dažniausiai – sergantiems cerebriniu paralyžiumi, kitais neurologiniais pažeidimais, padės dar viena naujovė. Šiais metais sanatorijoje planuojama pradėti taikyti botulino toksino injekcijas.
„Kaip tik dvi gydytojos dėl to vyko tobulintis į kursus. Džiaugiamės, kad pagaliau tokių procedūrų galimybė atsivers ir šio krašto vaikams. Anksčiau botulino toksino injekcijos būdavo atliekamos Vaikų ligoninėje, tačiau tai nebūdavo tikslinga, nes po dviejų savaičių reikia intensyvaus reabilitacijos kurso. Tuo tarpu sanatorijoje visa tai puikiai galima atlikti.

 
Interviu
Nuo rudens „Palangos gintaro“ sanatorijos pacientus konsultuoja Klaipėdos universiteto sveikatos mokslų fakulteto reabilitacijos katedros vedėja, kineziterapeutė doc. dr. Daiva Mockevičienė. Su universitetu sanatorija bendradarbiauja jau ne vienerius metus. Pasak D.Mockevičienės, „Palangos gintaras“ – pagrindinis universiteto partneris darbui su vaikais ir gera praktinė bazė studentams, čia jie atlieka ir tyrimus: „Ne paslaptis, kad darbas su vaikais – pakankamai jautri sritis. Neretai šeimos nenori, kad gydymo ir reabilitacijos metu šalia būtų pašalinis žmogus. Sanatorijoje gi yra galimybė dirbti su vyresnio amžiaus vaikiais.“
 
- Kas sudaro pagrindinį jūsų mažųjų pacientų kontingentą?
- Konsultuoju vaikus, sergančius įvairiomis neurologinėmis ligomis – cerebriniu paralyžiumi, turinčiuosius raidos sutrikimų. Kartu dirbame su sanatorijos kineziterapeutais. Diskutuojame apie vaikui individualiai tinkančią programą, parenkami metodai, priemonės. Norime palyginti per trumpą laiką, kurį pacientas praleidžia sanatorijoje, pasiekti svarios įtakos vaiko raidai turinčių tikslų. Konsultuoju ne tik vaikus bei šeimos narius, bet ir kineziterapeutų komandą. Kartu dalijamės patirtimi, bandome įdiegti naujas inovatyvias metodikas. Mano manymu, toks bendradarbiavimas abipusiai naudingas tiek Klaipėdos universitetui, tiek „Palangos gintaro“ sanatorijai ir jau yra davęs teigiamų vaisių – ne tik kalbant apie vaikų raidos pokyčius, bet ir sanatorijoje dirbančius specialistus, jų kvalifikacijos kėlimą.
 
- Paminėjote inovatyvias kineziterapijos metodikas. Kuo jos ypatingos?
- Nesivadovaujame viena metodika, nes jų pasaulyje yra labai daug. Remiamės pagrindiniais komponentais atsižvelgdami į normalią vaiko raidą. Taip pat taikoma neurosensomotorinė refleksų integracija (kai refleksai per judesį yra slopinami arba stimuliuojami) vykdant visapusiškai apimančią vaiko raidą.
„Gintaro sanatorija“ iš kitų reabilitacijos įstaigų išsiskiria tuo, kad daug diskutuojame siekdami gerinti vaiko raidą, daug dėmesio skiriama dialogui su tėvais, atsižvelgiame į jų norus, poreikius, deriname reabilitacijos procesą, susietą su kineziterapija – tai ir fizioterapija, mechanoterapija, masažas. Nes kiekvienam prieš kineziterapiją gali tikti skirtingos procedūros, todėl labai svarbus individualus požiūris.
Naujas metodas – daugeliu atvejų kartu su specialistais daroma videoanalizė (kineziterapijos atžvilgiu). Vaiko filmavimas reabilitacinio proceso pradžioje ir pabaigoje naudinga tiek specialistams įvertinant paciento būklę, tiek motyvuojant tėvelius. Jiems žymiai lengviau suvokti, kaip pasikeitė vaiko būklė.
 
- Į sanatoriją atvyksta vis sunkesnių būklių vaikai. Negi situacija tokia prasta?
- Nesutikčiau, kad daugėja sunkiai sergančių vaikų. Paprasčiausiai dėl medicininės pažangos gerėja naujagimių išgyvenamumas, net ypač anksti gimusių, todėl jie ir auga su žymiai didesniais pažeidimais.
Taip pat šiandien nuo pat gimimo šeimos gali kreiptis į ankstyvosios reabilitacijos tarnybas, kur jau kelių mėnesių vaikui diagnozuojamas sutrikimas ir galima gauti sanatorinį gydymą. Anksčiau pasitaikydavo, kad kokį cerebrinį paralyžių diagnozuodavo ir metų amžiaus ar vyresniam pacientui. Ankstyva specialistų intervencija daro teigiamą įtaką vaiko raidai.

 
- Kokias išskirtumėte vaikų reabilitacijos šalyje problemas?
- Tėvai turėtų bet kuriuo momentu gauti informaciją, kaip reikėtų elgtis su sergančiu vaiku, kas jam būtų geriausia. Deja, šiuo metu neturime bendros sistemos, tinklo, kad galima būtų gauti informaciją. Pavyzdžiui, pacientui atvažiavus į sanatoriją nežinome, kaip jis vystėsi savo gyvenamojoje vietoje. Pasitaiko, kad atsiunčia vaiką į sanatoriją dėl kvėpavimo problemų, o pamatai, kad jo raumenų tonusas žemas, sulėtėjusios reakcijos. Taigi neretai ir didelio sergamumo priežastimi tampa toks informacijos stygius, tinklo nebuvimas.
Aišku, yra ir teigiamų poslinkių – labai džiaugiamės vasario mėnesį išėjusiu ministro įsakymu gauti žymiai intensyvesnę reabilitaciją ankstyvajame, ikimokykliniame amžiuje, daugiau procedūrų. Nes turintiesiems raidos sutrikimų vaikams ypač reikalinga pagalba pirmaisiais gyvenimo metais.

 
Auga psichikos specialistų poreikis
Šalyje daugėjant smurto, patyčių atvejų, nemažėja į sanatoriją atvykstančių įvairių psichikos ir elgesio, taip pat – ir raidos sutrikimų turinčių pacientų srautas. Tokie vaikai sudaro ketvirtadalį visų sanatorijos lankytojų.

„Jei anksčiau daugiau vaikų buvo su kvėpavimo sistemos sutrikimais, dabar daugiau pacientų atvyksta varginami depresijos. Paūmėjo mišrus raidos sutrikimas, kuris labai daug kam nustatomas jau mažame amžiuje. Dėl patyčių ir smurto artimoje aplinkoje daugėja psichologinių traumų“, – sako sanatorijos socialinė darbuotoja Dovilė Petravičiūtė.

 Specialistė džiaugiasi su vaikais lengvai randanti kalbą. Mažiesiems užsiėmimų metu siūlomi įvairūs žaidimai. Būtent per juos mokoma koncentruoti dėmesį, valdyti emocijas.
„Vaikai taip „atsijungia“ nuo kasdienių dalykų, atsipalaiduoja. Kitiems tai neveikia arba jie paprasčiausiai nori išsikalbėti, išsipasakoti apie save, šeimą, aplinką. Ir to užtenka“, – pasakojo D.Petravičiūtė.
 
Neatsitiktinai įstaigoje auga psichikos sveikatos specialistų poreikis. „Norėtumėme pusę ar ketvirčiui etato įdarbinti vaikų ir paauglių psichiatrą. Tačiau jų mažai ruošiama, didžioji dalis „nusėda“ didžiuosiuose miestuose. Pajūrio zonoje yra tik du trys gydytojai, jiems užtenka darbo kitur. Dauguma reabilitacijos įstaigų susiduria ir su medicinos psichologų trūkumo problema. Tai susiję su griežtu sveikatos magistrantūros reikalavimu. Šiuos specialistus kelerius metus ruošia tik Vytauto Didžiojo universitetas ir Vilniaus universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitete šiemet baigs pirma laida. Šiaip taip šiuo metu išsprendėme problemą, nes specialisto poreikis tikrai didelis“, – kalbėjo sanatorijos direktorius.
 
Lauktų kitokio finansavimo modelio

K.Speičys džiaugėsi, kad per pastarąjį gerą dešimtmetį situacija įstaigoje gerokai pasikeitusi – panašėjęs į moksleivių poilsio stovyklą „Palangos gintaras“ tapo rimta reabilitacijos įstaiga.
„Esame didžiausia sanatorija, stacionarines reabilitacijos paslaugas suteikianti 40 procentų šalies vaikų. Įstaigos apkrovimas pakankamas didelis – vienoje lovoje per metus gydoma dvylika vaikų. Sulaukiame vis sunkesnių ligonių ne dėl to, kad sergamumas didėja – pradeda atvykti tie, kam labiausiai to reikia“, – pabrėžė sanatorijos direktorius.
 
Vis dėlto, lygindamas sanatorijos lankytojų srautus su praėjusiais metais, vadovas pastebėjo šiuo metu mažesnį jų skaičių. „Jei pernai tokiu metu turėjome per 200 vaikų, šiemet - tik apie 140.  Nors kaip anksčiau tėvai daug nesiskundžia, kad šeimos gydytojai neduoda siuntimo, bet kažkokios priežastys yra. Ar tai susiję su sutarčių su VLK kasomis pasirašymu, ar pakankamai didele gripo epidemija, vangiai šylančiais orais, sunku paaiškinti. Sergančių vaikų juk nemažėja...“ – svarstė K.Speičys.
 
Pasak jo, svarstymai keisti finansavimo tvarką – kad būtų galima kaip ligoninėms nustatyti sutartines sumas ir taip nuo pirminės grandies nuimti dalį funkcijų, būtų teigiamas sprendimas.
„Dabar šeimos gydytojas, norėdamas pasiųsti pacientą į sanatoriją, turi žiūrėti, kiek dar yra limito. Būna geriau pasiųsti tris keturis vaikus į ambulatorinę nei du į stacionarinę reabilitaciją. Turime daug darbo prašyti ligonių kasų, kad pakeistų gydymo rūšį ar pratęstų jo laiką. O siunčianti įstaiga galvoja pataupyti pinigus, kad daugiau vaikų atvažiuotų. Aišku, gal tada krūviai vasarą dar išaugtų, bet šiaip toks modelis mums būtų palankus“, – kalbėjo įstaigos vadovas.
 
Metus baigė su pliusu
K.Speičys pasidžiaugė, kad gerą paspirtį duoda sėkmingai finansiškai užbaigti praėjusieji metai. „Turėjome 40 tūkst. eurų pelną. Mums itin padeda tai, kad be ligonių kasų skiriamų pinigų papildomai užsidirbame ir iš lydinčių asmenų apgyvendinimo, maitinimo, siūlomų pagerintų gyvenimo sąlygų. Kitu atveju būtume baigę su dideliu minusu.
 
Aišku, dar laukia ir atlyginimų gydytojams ir slaugytojams kėlimas. Lengva sakyti – pakelkit algas 20 procentų, kai paslaugų įkainis padidinamas tik 6 procentais ar dar mažiau. Be to, ką kiti – vaikų užimtumo organizatoriai, virtuvės darbuotojai, sargai, valytojai – nedirba?
Realią situaciją puikiai atspindi neseniai atlikti skaičiavimai, koks išties yra paslaugų teikimo sąnaudų ir mokamo įkainio santykis vaikų reabilitacijoje. Pasirodo, realių sąnaudų dengiama viso labo 30–50 proc.“, – pastebėjo įstaigos vadovas.

 
Verta žinoti
Atvykstančiųjų į sanatoriją su savo transportu laukia dvi tik sanatorijos gyventojams skirtos automobilių stovėjimo aikštelės. Neįgaliųjų sąlygoms gerinti prie iš sanatorijos į mokyklą vedančio tako įrengtas pandusas. Šis aplinkos pagerinimas patogus ir mamoms su vaikų vežimėliais.
Sanatorijos lankytojų laukia įvairios lauko pramogos. Vyresniojo amžiaus vaikų laukia lauko treniruoklių kompleksas. Laisvalaikį leisti lauke taip pat kviečia prie įėjimo į sanatoriją nutiesta lauko šachmatų lenta su žaidimo figūromis, pagamintomis iš draugiškų sveikatai medžiagų.
Didelį populiarumą tarp mažųjų sanatorijos lankytojų turi žaidimų aikštelė. Vyksta įvairūs renginiai, susitikimi su įdomiais žmonėmis.



 
Tarp kitko
„Palangos gintaras“ – 28-erių metų gydomojo darbo patirtį sukaupusi vaikų reabilitacijos įstaiga, turinti gydymo bei materialinę bazę, subūrusi daugiau nei 200 kvalifikuotų darbuotojų kolektyvą.
Sanatorija yra ištisiniame pastatų komplekse, sujungtame šildomais koridoriais. Pacientai apgyvendinami dviviečiuose kambariuose su patogumais, yra kambarių su televizoriais, įvairiais stalo žaidimais. Sanatorijos pacientų patogumui visoje „Palangos gintaro“  teritorijoje veikia bevielė Wi-Fi nemokamo interneto prieiga. Mokyklinio amžiaus vaikai lanko šalia esančią tik sanatorijos gyventojams skirtą gimnazijos lygio mokyklą.
Didesniam lankytojų patogumui vaikai iš bet kurios šalies vietos yra tiek atvežami į kurortą, tiek parvežami atgal iš jo namo. Prieš porą metų pradėti vežti ir mažesnieji, iki 8-erių metų amžiaus vaikai, lydimi slaugančiojo asmens. Sanatorija už papildomą mokestį priima ir kitą šeimoje esantį jaunesnį ar vyresnį vaiką, nors jam ir nereikalinga reabilitacija.
Registruotis į sanatoriją galima telefonu arba portale sergu.lt. Birželio–rugpjūčio mėnesiais priimami tik iš anksto, bet ne anksčiau kaip prieš tris savaites užsiregistravusieji.
Visą informaciją apie paslaugas galima gauti telefonu +370 460 40103 bei elektroniniu paštu: registracija@PalangosGintaras.lt ir internetinėje svetainėje www.PalangosGintaras.lt

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris