Pakruojo ligoninės medikai: padarysime viską, kad pacientas išeitų ne tik sveikas, bet ir laimingas

Evelina Machova
2014-09-15
Pakruojo ligoninės kolektyvas, nors ir šiek tiek nuskausmintas pastarojo meto sveikatos reformų, neliūdi susėdę kamputyje, o ieško išeičių. Maža to, kaip sako čia dirbantys medikai, stengiasi įsiklausyti į rajono gyventojų poreikius ir teikti tokias paslaugas, kokių reikia.
Pakruojo ligoninės medikai: padarysime viską, kad pacientas išeitų ne tik sveikas, bet ir laimingas
„Pacientai, kuriems dializė buvo atliekama kitur, sako, kad pas mus geriau. Kodėl? Nežinau, gal kad į kiekvieną pacientą žvelgiame su meile ir begaliniu noru padėti“, - sako Pakruojo ligoninės slaugytoja Aušra Milašienė.

 Reikia visko po truputį
„Pasaulio pabaiga, kai žmogus, kuriam reikia gydytojų pagalbos ne tik, kad eilėse turi stovėti, bet dar ir dėl nedidelių sveikatos sutrikimų važiuoti pas gydytojus į kitą miestą. Kur tai matyta? Dėl sutrikusio širdies ritmo turiu važiuoti į Šiaulius. Nors anksčiau, mane ir čia „paremontuodavo“. Aišku, kad pikta. Čia visus pažįsti, o ten nei žinai, kur tiksliai eiti, nei ko paklausti. Gydytojai visur neblogi, bet kai sulaukus mano metų turiu kas kelis mėnesius važiuoti pas gydytojus po kelias dešimtis kilometrų, kai praktiškai čia pat, namų kieme, stovi ligoninė, lieka tik trukčioti pečiais. Norėjo, matyt, valdininkai geriau padaryti, tik nežinau kam. Faktas, kad stengėsi ne pacientų naudai. Seniau čia gydytojai pagydydavo, nereikėjo niekur važinėti. Nebent jei reikėdavo kokios labai sunkios operacijos. O čia ir daktarytės visos tokios geros, savos. Gali nors ir naktį paskambinti, visada padės“, - sako garbingo amžiaus senolė, į ligoninę užsukusi aplankyti draugės.
Sumažėjusios ligoninės paslaugų apimtys nedžiugina ir čia dirbančių medikų. Bet kaip patys sako, davę Hipokrato priesaiką negali į pacientus ranka numoti. Ir gydo, ir slaugo, ir suteikia daugiau paslaugų, nei „leidžia“ ligonių kasa. Tiesa, viliasi, jog netruks viskas pasikeis.
Šiuo metu Pakruojo ligoninė – daugiaprofilinė gydymo įstaiga, teikianti slaugos ir palaikomojo gydymo, dienos stacionaro, stacionaro, konsultacinės poliklinikos, ambulatorinės reabilitacijos ir hemodializės paslaugas. Visi paslaugų profiliai reikalingi rajono gyventojams. Anot vyr. slaugytojos Genutės Šležienės, nereikia manyti, kad rajono gyventojams nieko nereikia. „Reikia visko po truputį. Ir ne pačiai ligoninei, kaip kartais bandoma pateikti, o pacientams. Sutinku, kad krūviai gal ir nebūtų labai dideli, bet reikia pagalvoti ir apie patį žmogų. Mūsų pacientai vyresnio amžiaus ir jiems tikrai nėra lengva vykti į kitą miestą, dėl paslaugų, kurias anksčiau teikdavome mes“, - sako G.Šležienė, slaugytoja dirbanti beveik keturis dešimtmečius.
 
Ieško išeičių
„Jei tik būtų mūsų valia, daug daugiau visko pacientams galėtume duoti. Bet vis tie apribojimai. O ligų pasitaiko pačių įvairiausių. Sulaukiame pacientų ir po insultų, ir su kraujotakos sutrikimais, plaučiu uždegimu bei kitais įvairiais negalavimais. Norėtume padėti daugiau, bet kaip sakoma, gydome tai, ką leidžia ministrų įstatymai ir įsakymai“, - sako įstaigos Vidaus ligų skyriaus vyr. slaugytoja Jovita Zalunskienė.
Kasmet šiame skyriuje gydoma apie 1300 pacientų. Ligoninėje nedidelė ir kolektyvo kaita. Pasak vyr. slaugytojos G.Šležienės, daugelis atėjusių užsilieka ilgam, grįžta ir Pakruojo jaunimas po studijų, kaip ir svetur išvykusios padirbėti slaugytojos.

„Visus pacientus gerai pažįstame. Daugelis jų senyvo amžiaus. Vis grįžta ir grįžta tie patys senukai. Gaila, kad po visų reformų labai apribotos mūsų galimybės“, - sako J.Zalunskienė, tačiau tuoj pat priduria, kad kolektyvas nesėdi rankų sudėjęs ir nuolat ieško įvairiausių išeičių, o ligoninės stipriosios pusės yra geras mikroklimatas bei pasitikėjimas tarp darbuotojų ir rajono gyventojų.
Labai paklausios hemodializės paslaugos. Pacientų skaičius auga, atvyksta pacientai ir iš aplinkinių rajonų, didžiąją dalį jų atsiveža ir po procedūrų parveža ligoninės kolektyvas. Skyrius aprūpintas kokybiška aparatūra „Fresenius“, taikomos vienos geresnių dializavimo priemonių, konsultuoti atvyksta gydytojas nefrologas. Pasak čia dirbančios slaugytojos Aušros Milašienės, visus pacientus ji gerai pažįsta, žino jų gretutines ligas - juk kartais reikia ir pabendrauti, ir paguosti. „Pacientai, kuriems dializė buvo atliekama kitur sako, kad pas mus geriau. Kodėl? Nežinau, gal kad į kiekvieną pacientą žvelgiame su meile ir begaliniu noru padėti“, - šypsosi slaugytoja.
 
Įsiklauso į pacientų poreikius
Pakruojyje fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugų, išskyrus ligoninę, daugiau niekas neteikia ir žmonės tiesiog veržiasi į vandens procedūras. Jiems pigiau ateiti ir vietoje gauti paslaugas, nei stacionarinės reabilitacijos važiuoti į kurortus.
Skyriuje dirbantys kinezeterapeutai Airidas Malinauskas ir kineziterapeuto padėjėja Viktorija Patiškevičiūtė, sako, kad jei myli savo specialybę, tobulėjimui ribų nėra. O dirbant rajono ligoninėje kartais tų galimybių atsiranda kur kas daugiau. „Administracija palaiko mūsų idėjas. Pernai sugalvojome iniciatyvą konsultuoti tėvus dėl vaikų laikysenos. Kvietėme apsilankyti gydymo įstaigoje, patikrinome mažųjų sveikatą, patarėme, ko imtis, jei matėme gresiančias problemas. Laikysenos, stuburo iškrypimai - opi problema visur, ne tik Pakruojyje, bet nelabai kas imasi ją spręsti. Šiemet, manau, šią iniciatyvą pratęsime“, - sako A.Malinauskas ir priduria, kad ligoninė rūpinasi ir futbolo klubo „Pakruojo Kruoja“ sportininkais.
Jauni specialistai neslepia, kad jų pacientų amžius labai įvairus pradedant penkiamečiais, baigiant šimtamečiais. „Kasdien sulaukiame maždaug po trisdešimt pacientų. Kiekvienam pritaikome specialius pratimus, o didžiausias malonumas, kai iš tavo kabineto žmogus išeina šypsodamasis. Be to, stengiamės įvesti ir įvairiausių naujovių, kurias ypač palaiko administracija“, - vardina V.Patiškevičiūtė.
Įstaiga savo iniciatyva įsirengė ambulatorinę reabilitaciją, iš Kretingos durpyno veža gydomąjį purvą. Skyriaus specialistai pripažįsta, kad stengiasi įsiklausyti į pacientų poreikius ir teikia tokias paslaugas, kurios jiems reikalingiausios.
 
 
Interviu 
„Dabar nebereikia didelių investicijų, tiesiog norime, kad mums leistų dirbti ir kad politikai mumis pasitikėtų“, - sako Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.
 
- Turbūt sutiksite, kad per pastarojo meto reformas rajonų ligoninės liko šiek tiek „nuskausmintos“. Tiesa, sveikatos politikai įnirtingai aiškino, kad gerokai sumažinus paslaugų, bus taupomos biudžeto lėšos, o pacientams bus suteikiamos kur kas kokybiškesnės paslaugos. Kaip šią situaciją vertinate jūs?
- Kol turėjome reanimaciją II, teikėme kur kas daugiau paslaugų nei šiandien. Šis skyrius, kaip aš sakau, prabanga nežibėjo, bet buvo viskas, ko reikia. Dėl sutrikusio širdies ritmo ar dėl pūlinio operacijos pacientams vykti į Šiaulius nereikėjo. Viską atlikdavome vietoje. Bet panašu, kad reformatorių tikslas buvo sudaryti eiles didžiosiose gydymo įstaigose. Ar dėl to laimingi pacientai? Abejoju.
 
- Turite planą, kaip išsisukti iš šios padėties?

- Turiu planą, idėją, viziją – nežinau, koks tikslus turėtų būti pavadinimas, bet siekiu, kad už sveikatos apsaugos politiką atsakingų žmonių ausys išgirstų, kad pastarojo meto reformos kol kas nieko gero neduoda. Ir kai sakoma, kad grįžti atgal neįmanoma, nes nueita per toli, esu įsitikinęs, kad reikia grįžti. Pinigų perskirstymo reforma įvyko. Gal laikas dabar imtis paskirstymo pagal tai, ko reikia žmogui, pacientui? Kad sveikatos sistema galėtų funkcionuoti, o pacientas jaustųsi saugus.
Visi skundai, pykčiai, kaltinimai medikams, kad jie kyšininkai ir panašiai kyla iš nepasitikėjimo. Skaudu, bet visiem reikia daugiau pakantumo.
 
- Jūsų nuomone, kokios paslaugos reikalingiausios rajoninei ligoninei?
- Visų pirma reanimacija II. Nepakenktų ir nedidelis vienos palatos ar dviejų chirurgijos skyrelis. Ne veltui naudoju mažybinį žodį. Jis galėtų atlikti nedideles operacijas, juolab kad tam yra ir medikų komanda, ir didžiosios ligoninės būtų „nukrautos“ nuo nesudėtingų operacijų. Sumažėtų eilės ir net būtų taupomas sveikatos biudžetas. Kokios tai būtų operacijos? Tarkim, reikia žmogui išpjauti pūlinį. Dėl to tikrai nereikėtų važiuoti į Šiaulius, visa tai galime padaryti ir anksčiau darydavome čia. Juolab kad vis dar turime budinčius chirurgus. Arba pankreatitas. Juk ne visuomet reikia situaciją taisyti chirurginiu būdu. Mano nuomone, dabartinė sistema labiau švaisto lėšas, nei jas taupo. Bet čia reikia politinio sprendimo.

- Turbūt sutiksite, kad vis dėlto rajoninės ligoninės nelabai gali konkuruoti su didžiosiomis gydymo įstaigomis, kalbant apie paslaugų prieinamumą. Juk dideli centrai – didesnės galimybės ir iš šono žvelgiant pacientai turėtų būti patenkinti...
- Nesupraskit neteisingai, mes tikrai nepretenduojame daryti širdies operacijų. Tam neturime nei personalo, nei įrangos. Kalbu apie nesudėtingas operacijas, kuriomis dabar apkrautos didžiosios ligoninės ir net sudėtingą ligonį tampa sunku ten paguldyti, nes tiesiog nėra vietos. Jie gydo tokius pacientus, kokius drąsiai galėtume ir mes. Manau, logiška būtų, kad sudėtingos patologijos turėtų būti gydomos dideliuose centruose. Kiekvienas ligoninės vadovas pasakys, kaip sunku iškelti ligoninį į didesnę gydymo įstaigą.


- O kaip situacija su jaunais specialistais? Turite jų priviliojimo strategiją?
- Specialios strategijos ar burtų neturiu. Bet jei esi sąžiningas tiek su savimi, tiek su darbuotojais, specialių strategijų imtis nereikia. Dirbtinai nieko nekviečiam, bet jaunimas pats mus pasirenka. Neseniai dirbti pradėjo jaunas traumatologas, atvyko ir pulmanologė iš Panevėžio, vaikų kardiologė pati pasiūlė savo kandidatūrą. Kol kas susitvarkome ir kiekvienu jaunu specialistu džiaugiamės. Be to, baigę studijas grįžta ir pakruojiškiai. Turime jauną kineziterapeutų komandą. Po truputį viskas juda gera linkme.
 
- Sveikatos politikai taip pat siūlo išeitį rajoninėms ligoninėms. Labiau orientuotis į slaugą. Gal tai būtų išties puiki išeitis?
- Galbūt, klausimas tik, apie ką mes kalbame – apie mechaninį pinigų uždirbimą ar apie reikalingos paslaugos žmogui suteikimą. Sutinku, kad visuomenė sensta ir natūralu, kad kuo toliau, tuo labiau slaugos paslaugos bus reikalingos... Bet rajone juk gyvena ne vien senukai. Yra ir jaunų, vidutinio amžiaus žmonių, kuriems ne slaugos paslaugų reikia, o gydymo. Turbūt sutiksite, kad jauni žmonės, kuriantys šeimas, negyvens ten, kur nėra geros mokyklos, infrastruktūros, ligoninės. Kiekvienas mūsų norime jaustis saugūs, kad būtume tikri, jog prispyrus bėdai pagalbą gausime laiku.
 
- Sulaukiate iš pacientų priekaištų, kai pranešate žinią, kad vis dėlto, pavyzdžiui, dėl sutrikusio širdies ritmo jam teks važiuoti į Šiaulius?
- Žinoma, ir pakeiksnoja, ir epitetų įvairių paberia. Tuomet aiškini, kokia sistema ir kaip čia viskas vyksta. Dažniausia reakcija: „Koks kvailys visa tai sugalvojo?“ Puikiai suprantu pacientus. Anksčiau dėl tų pačių problemų galėjo kreiptis į mus, o dabar turi vykti į Šiaulius. Atstumas nedidelis, bet vis tiek nepatogu.
 
- Taip įsivaizdavote savo specialybę, kai davėte Hipokrato priesaiką?
- Ne. Mane mokė taip: kiekvieną pacientą reikia gydyti taip, kaip reikia. Jei jam reikia brangių vaistų, aš juos ir skirsiu, o ne ieškosiu, kokių alternatyvų, kurios nelabai padės. Žinoma, būdamas studentas negalvojau ir apie jokias kvotas. Atrodė, jei reikia žmogų gydyti - gydai. O realybėje atsiduri keistoje situacijoje tarp kvotų ir pasirinkimo, kuriam pacientui gali skirti brangesnį vaistą, kuriam ne.

- Ką norėtumėte sveikatos apsaugos sistemoje pakeisti nedelsiant?
- Norėčiau, kad visi susivienytume ir kalbėtume viena kalba. Kalbu apie visas organizacijas, gydymo įstaigas, Sveikatos apsaugos ministeriją. Išklausykime vieni kitų ir tada atsiras stabilumas sveikatos sistemoje. Sako pinigų nėra? Yra ir juos galima protingai paskirstyti, svarbu, kad noro būtų. Jei sugebėtume, įrodyti, kad mūsų sistema yra stabili, galime sukurti ir pridedamąją ekonominę vertę. Mes, rajoninės ligoninės, esame reikalingi ir naudingi, svarbu, kad tai suprastumėme ne mes vieni. 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris