Naujosios Vilnios poliklinika – nedidelė, bet šiuolaikiška gydymo įstaiga

Evelina Machova
2015-04-07
Pasak Naujosios Vilnios poliklinikos vadovės Violetos Prekevičienės, per maždaug trejus jos vadovavimo gydymo įstaigai metus daug kas pasikeitė kardinaliai, kai kurių skyrių nė nebūtų įmanoma atpažinti. O poliklinikos kolektyvas paklaustas, kuo pacientams gali būti patraukli ši gydymo įstaiga, sako, tuo, jog čia kuriama namų atmosfera.
Naujosios Vilnios poliklinika – nedidelė, bet šiuolaikiška gydymo įstaiga
Pasak poliklinikos vadovės Violetos Prekevičienės, per maždaug trejus jos vadovavimo gydymo įstaigai metus daug kas pasikeitė kardinaliai, o kai kurių skyrių nė nebūtų įmanoma atpažinti.

Apie „šiltnamio sąlygas“
Poliklinikoje, kurioje yra prisirašę 26 tūkst. pacientų, puikiai išplėtota elektroninė sistema. Kaip sako direktorė, viskas atlikta už gydymo įstaigos lėšas ir daugiau informacinių sistemų srityje beveik nebėra ką ir tobulinti.
„Konsultacijų siuntimus gydytojai pildo elektroninėje erdvėje, laboratorijos specialistai tyrimus gydytojams taip pat siunčia elektroniniu būdu. Nors informacinės sistemos skirtingos, jas pavyko suderinti tarpusavyje, - sako V.Prekevičienė. - Be to, kalbant apie patogumą, mūsų poliklinikoje yra atskiri skyriai tiek vaikams, tiek moterims, kurioms reikalinga gydytojų akušerių ginekologų konsultacija. Tokį sprendimą priėmėme tik dėl rūpesčio pacientais. Juk dažniausiai didelėse poliklinikose, kur yra šeimos gydytojų kabinetai, prie vienų durų konsultacijos laukia ir vaikai, ir besilaukiančios moterys, ir sergantieji įvairiomis ligomis. Norėdami apsaugoti, galima sakyti, jautriausias visuomenės grupes, vaikus įkurdinome šalia esančiame pastate, o Akušerijos-ginekologijos poskyrį perkėlėme prie laboratorijos. Išsaugojome ir sveiko vaiko dieną, kuomet mažėji sveikatą gali pasitikrinti profilaktiškai. Žodžiu, kuriame „šiltnamio sąlygas“.“
Poliklinikoje dirba septyni pediatrai. Anot mažuosius pacientus į įstaigą atvedusių tėvų, tokia sistema, kai vaikai konsultuojami atskirai nuo suaugusiųjų, - puikus sprendimas. 
 
Visi reikiami specialistai
Naujosios Vilnios poliklinikos Pirminio lygio paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Kizenevič į klausimą, kuo gi ši poliklinika gali būti patraukli pacientams, atsakyti neužtrunka: „Nors esame nedideli, turime visus reikiamus specialistus. Dirba ir šeimos gydytojai, ir pediatrai, taip pat oftalmologai, kurie, beje, labai gerai vertinami tiek pacientų, tiek ir kolegų. Turime ir gydytoją otorinolaringologą, endokrinologą, radiologą, nefrologą, kardiologą, dermatologą, puikų traumatologą – ortopedą, taip pat vaikų kardiologą, vaikų neurologą, gydytojus reabilitologus, neurologus, urologus, chirurgus, akušerius – ginekologus. Dirba kineziterapeutų ir masažuotojų komanda, yra Odontologijos skyrius. Poliklinikoje atliekame gastrofibroskopijas ir echoskopijas. Taigi, viskas patogiai išdėstyta. Dar kaip vienas mūsų išskirtinumų tas, kad esame daugiakalbiai. Gydytojui čia dirbti, nemokant rusų ar lenkų kalbos, nėra paprasta, nes nemaža dalis pacientų kalba tik šiomis kalbomis“, - vardina J.Kizenevič.
Pirminio lygio paslaugų skyriaus Vidaus ligų poskyrio gydytojai ir slaugytojos aktyviai vykdo šias prevencines programas: atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio, gimdos kaklelio piktybinių navikų, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos, asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių didelės rizikos grupei, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos atrankos ir prevencijos programas.
 
Vertina pacientai
„Lankausi pirmą kartą. Bet puikiai žinojau, kur einu. Mano amžina atilsį uošvienė, kuri sirgo diabetu, sakė, kad čia dirba pati geriausia gydytoja. Tad kai tik ir man nustatė diabetą, ilgai nesvarstęs kreipiausi čia“, - sako pacientas Zenonas.  
Savo ruožtu keturis dešimtmečius poliklinikoje dirbanti endokrinologė Gražina Vingilytė sako, kad sergančiųjų diabetu pastaruoju metu itin daugėja. Tam įtakos turi ir mūsų gyvenimo būdas, ir mitybos įpročiai. Tiesa, medikė pastebi, kad dabartiniai pacientai kur kas reiklesni, labiau „pasikaustę“, bet dėl to tik smagiau dirbti. „Man labai smagu, kai su pacientu galiu diskutuoti. Žinoma, pasitaiko ir tokių, kurie jaučiasi žinantys daugiau nei gydytojai, bet atrandam bendrą kalbą“, - šypsosi G.Vingilytė.
Pasmalsavus, kiek pacientų per dieną tenka priimti, gydytoja sako, jei pasakytų realius skaičius, vargu ar kas patikėtų. „Vidutiniškai po aštuoniolika. Su vienais tenka padirbėti ilgiau, kiti ateina pasiruošę, tiksliai žinantys savo rodiklius. 
Su kiekvienu pacientu reikia dirbti individualiai. Tiesa, per tuos metus pasikeitė ir mūsų gydymas. Dabar turime lygiai tokias pačias sąlygas kaip ir bet kurioje išsivysčiusioje šalyje. Skirtumas tik tas, kad Japonijoje, Danijoje ar Amerikoje gydytojas per dieną priima po šešis pacientus ir kiekvienam skiria bent po vieną dvi valandas. Su pacientu dirba tiek gydytojas, tiek ir slaugytoja, o pas mus tempas kur kas greitesnis“, - skirtumus vardina G.Vingilytė. 
Pasak skyriaus vedėjos J.Kizenevič, pirminiame lygyje be šeimos gydyto konsultacijos galima patekti tiesiai pas pediatrus, vidaus ligų skyriaus specialistus, chirurgus ir akušerius – ginekologus. „Gydytojai ir akušerės aktyviai dirba su moterimis, stebi nėščiąsias, moko, kaip tinkamai maitintis ir ruoštis gimdymui, skatina moteris tikrintis sveikatą profilaktiškai, dalyvauti prevencinėse gimdos kaklelio ir mamografinės patikros dėl vėžio programose“, - sako skyriaus vedėja. 
Akušere - ginekologe penkis dešimtmečius poliklinikoje dirbanti Živilė Ona Vitlipienė tikina, kad per visus jos darbo metus moterys labai pasikeitė. „Nėščiosios tapo reiklesnės, daugiau apsiskaičiusios. Konsultacijų metu pateikia virtinę klausimų. Tai mane, kaip gydytoją, nuolat skatina domėtis. Tiesa, pastebiu gerą tendenciją, kad moterys pradeda labiau rūpintis savo sveikata“, - sako Ž.Vitlipienė.
 
Imunoprofilaktika vykdoma labai gerai
Kol visuomenė diskutuoja, ar skiepai atneša daugiau naudos ar vis dėlto žalos, Naujosios Vilnios poliklinikos Pirminio lygio skyriaus vyresnioji slaugytoja Ina Sadovskaja, tvirtina, kad jų pacientų nuomonė apie skiepus - palanki. „Žinoma, pasitaiko vienas kitas atvejis, dažniausiai tarp jaunų šeimų, kai atsisako paskiepyti vaikus. Bet juos būtų galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Tiesą sakant, visi - tiek gydytojai, tiek slaugytojos - poliklinikoje daug dirba, kad tėvams išsklaidytų baimes dėl skiepų. Penkiolika metų dirbau skiepų kabinete ir per visą šį laiką buvo pavieniai atvejai, kad, tarkim, vaikui pasireikštų kokios nors šalutinės reakcijos, kurių taip baiminasi tėvai. Rašydama darbą, atlikau apklausą, kokios priežastys turi didžiausios įtakos tėvų atsisakymui skiepyti vaikus. Pagrindinės - neigiama informacija, pasirodanti tiek per televiziją, tiek žiniasklaidoje. Taigi, medikams tenka dar ir papildoma užduotis - paneigti klaidingą nuomonę. Kaip mums sekasi įrodinėti? Manau, kad gerai. Statistiškai mūsų poliklinikos pacientai skiepytis atsisako rečiausiai. Maža to, tėvai vaikus skiepija ne tik nemokamomis ir privalomomis pagal Nacionalinį skiepų kalendorių, bet ir valstybės nefinansuojamomis vakcinomis“, - pasakoja I.Sadovskaja. 
Slaugytoja Alina Pugač sako pastebinti, jog pastaruoju metu tėvai vis daugiau dėmesio skiria vaikų profilaktiniams sveikatos patikrinimams. O kalbai pasisukus apie skiepus,  sako, jog visiems tėvams akcentuoja, kad vakcinos  gali sukelti ir nepageidaujamą šalutinį poveikį, tačiau nauda nepalyginti didesnė nei galima žala.
„Tai, kad esi medikas, dar nereiškia, kad pacientas tavimi aklai pasitikės. Pacientai irgi skaito, domisi ir su gydytoju nori pasikonsultuoti. Todėl visuomet sakau, kad jei reikia pakalbėti, pacientui skirk nors ir visą valandą“, - sako A.Pugač. 
 
Įranga nenusileidžia didelėms poliklinikoms
Pasak V.Prekevičienės, poliklinika turi nuolat tobulėti, būti šiuolaikiška, materialiai ir funkciškai aprūpinta, moderni ir efektyviai administruojama, Europos Sąjungos standartus atitinkanti asmens sveikatos priežiūros įstaiga, patraukli pacientams ir darbuotojams, lygiavertė kitų šalies ir Europos sveikatos priežiūros įstaigų partnerė.
Diagnostikos skyriuje įsigyta nauja skaitmeninė rentgeno aparatūra, anot poliklinikos vadovės, leidžia gydytojams peržiūrėti rentgeno nuotraukas tiesiog kompiuteriuose. Tai padeda sutaupyti laiko ir gerina ligų diagnostiką. 
Klinikinėje laboratorijoje po atlikto remonto įsigyti nauji tyrimų aparatai, įdiegta nauja laboratorinė informacinė sistema, atliekami kokybiški ir tikslūs tyrimai.
Klinikinės laboratorijos vedėja Auksė Karalienė, sako kad per metus čia atliekama per 90 tūkst. įvairiausių tyrimų. „Visus rezultatus, kurie siunčiami tiesiai į gydytojo kabinetą, pacientai sužino per valandą. Esame apsirūpinę visapusiškai: turime modernų kraujo analizatorių „ACL Elite“, kurių Lietuvoje nėra daug, du hematologinius automatinius analizatorius, taip pat glikuoto hemoglobino, ENG eritrocitų nusėdimo greičio, šlapimo analizatorių ir daugelį kitų“, - rodydama valdas pasakoja A.Karalienė ir priduria, kad gali atlikti praktiškai visus tyrimus. Tiesa, itin sudėtingų, nors ir turi reikiamą įrangą, neatlieka, nes jų nėra daug ir gydymo įstaigai tai ekonomiškai neapsimoka. Tokie tyrimai siunčiami du kartus per savaitę į kitas gydymo įstaigas. „Dirbam išsijuosę“, - sako laboratorijos vedėja, be kurios čia dirba penki klinikos laborantai ir biologas. 
 
Itin paklausios paslaugos
Odontologijos skyriaus vyriausioji slaugytoja Ana Šostak, poliklinikoje dirbanti trejus metus, sako, kad odontologinės paslaugos itin populiarios. Medikę liūdina tik tai, kad pacientai burnos sveikata dažniausiai ima rūpintis per vėlai. „Dažniausiai kreipiasi, kai jau skausmas kamuoja, kuomet reikalinga skubi būtinoji pagalba. Per mėnesį vienam gydytojui tenka priimti maždaug keturis šimtus pacientų, o per metus gydoma iki 15 tūkstančių. Dirbame ir šeštadieniais. Kitaip vargu, ar spėtumėm suktis. Tiesa, ne ką geresnė ir vaikų situacija. Kadangi vykdome Vaikų dantų silantais dengimo programą, vos ne kas trečio besikreipiančio mažojo paciento dantukai jau būna pažeisti ėduonies. Kokios to priežastys, net ir sunku pasakyti“, - sako A.Šostak. 
Skyriaus kabinetai, pasak medikės, aprūpinti modernia įranga, kartu su padėjėjomis dirba jauni, aktyvūs ir kompetentingi gydytojai. Suaugę pacientai ir vaikai mokomi dantų priežiūros, valymo technikos taisyklių bei burnos higienos.
Prisirašiusiems poliklinikos pacientams odontologų paslaugos kainuoja vos kelis eurus, nors visos medžiagos naudojamos tokios pat kaip ir privačiose odontologijos klinikose. 
„Mitas, kai teigiama, jog poliklinikoje dantis taiso naudodami pačias paprasčiausias ir pigiausias medžiagas. Tai visiška netiesa“, - sako A.Šostak. 
Pasak poliklinikos vadovės V.Prekevičienės, nors aplink įstaigą kuriasi privatūs šeimos centrai, nemaža dalis pacientų polikliniką vertina būtent dėl to, kad visos paslaugos teikiamos po vienu stogu. „Mūsų poliklinikos tikslas – pacientams teikti kokybiškas, prieinamas, saugias ir veiksmingas ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas“, - sako V.Prekevičienė. 
 
Tarp kitko
Poliklinikoje yra Chirurgijos poskyris, taip pat ir Psichikos sveikatos centras. Chirurgijos poskyrio gydytojai ir slaugytojos padeda susižalojusiems, patyrusiems įvairias traumas pacientams. Dažnai teikia skubią pagalbą gyvūnų apkandžiotiems gyventojams ir tiems kuriems įsisiurbia erkės, atlieka perrišimus.Psichikos sveikatos centro psichiatrės, psichologė, slaugytojos ir socialinė darbuotoja dirba komandiniu principu. Padeda žmonėms turintiems psichinių sutrikimų ir psichologinių problemų integruotis į visuomenę, vykdo įvairias užimtumo programas, moko tarpusavio bendravimo įgūdžių.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris