Klaipėdos miesto poliklinika pildo pažangių medikų gretas

Greta Vanagienė
2024-11-29
Už Klaipėdos miesto poliklinikos vairo stojus patyrusiam vadovui dr. Jonui Sąlygai, įstaiga jau skaičiuoja įdėtų darbų grąžą. Tapusi sveikatos centro koordinatore ir ėmusi vienyti kelias dešimtis uostamiesčio gydymo įstaigų, poliklinika kibo ir į infrastruktūros atnaujinimo darbus bei didžiuojasi pildydama pažangiausių šalies medikų gretas.
„Prieš šešerius metus Klaipėdos miesto poliklinikoje nebuvo teikiamos kardiologo konsultacijos. Šiandien pas kardiologą neteks laukti ilgiau nei savaitę“, – prie komandos prisijungus net trims gydytojams kardiologams džiaugiasi vadovas.
Klaipėdos miesto poliklinika pildo pažangių medikų gretas
Klaipėdos miesto poliklinikos pasididžiavimas – prie komandos prisijungęs gydytojas kardiologas Mindaugas Malinauskas. Jaunas specialistas kardiologo praktiką atliko Oksfordo (Anglija) universitetinėje ligoninėje, kur kartu su profesoriais dalyvaudavo pacientų apžiūrose, tad klinikinių įgūdžių sėmėsi iš geriausių vietos specialistų.

Ėmė teikti kardiologų konsultacijas
 
„Norime prikelti gydymo įstaigą iš letargo miego. Poliklinika mieste buvo primiršta“, – pasakoja J.Sąlyga, didžiausiai uostamiesčio poliklinikai pradėjęs vadovauti prieš kiek daugiau nei pusmetį. Panašu, jam sekasi.
 
Pirmiausia vadovas ėmėsi specialistų paieškos. Daugiau kaip šešerius metus Klaipėdos miesto poliklinikoje nebuvo teikiamos kardiologo konsultacijos, nors širdies ir kraujagyslių sveikatos problemos šalies pacientams yra ypač aktualios.
Situacija pasikeitė vasaros pradžioje, kai konsultuoti pacientus pradėjo gydytoja kardiologė Diana Stravinskienė. Neilgai trukus prie komandos prisijungė dar du gydytojai kardiologai – Mindaugas Malinauskas ir Birutė Štulaitė.
 
„Šiuo metu jau turime tris kardiologus“, – pasidžiaugė J.Sąlyga, nuo rugsėjo pradžios prisijungus jaunam, ambicingam, bet jau spėjusiam įgauti vertingos patirties gydytojui kardiologui Mindaugui Malinauskui.
 
Daugiau kaip visu etatu dirbantis gydytojas kardiologas nuo pirmųjų dienų pajuto pacientų antplūdį – talonai tirpsta bematant.
 
Gydymo įstaiga didžiuojasi neseniai pritraukusi ir gydytojų chirurgų komandą – naujai pradėjo dirbti net keturi. Laimikių sąraše – radiologijos technologas, noriai ateinantys dirbti ir nauji slaugytojai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, burnos higienistas, du vidaus ligų gydytojai, pulmonologas, nefrologas, reabilitologas, ką tik poliklinikoje pradėjo dirbti medicinos psichologas, endokrinologė iš Ukrainos, pabėgusi nuo karo baisumų Bučoje.
 

„Pritraukti naujų darbuotojų nebuvo labai sunku. Kadangi Klaipėdos universiteto ligoninėje vyksta didžiulės pertvaros, nemažai jų atėjo pasikalbėti dėl darbo perspektyvos su mumis, kiti – perskaitę skelbimus. Darbuotojai mūsų įstaigą renkasi dėl teigiamos darbo atmosferos. Naujai atėjusieji tvirtina, kad čia geriau, nei tikėjosi. Toks atsakymas mane, kaip vadovą, džiugina“, – sako Klaipėdos mieto poliklinikos vadovas Jonas Sąlyga ir prasitaria, kad atėjęs vadovauti poliklinikai šiuo klausimu rado nekokį palikimą.

 
„Tačiau neverta diskutuoti apie praeitį, reikia žvelgti į perspektyvą!“ – dalinasi požiūriu poliklinikos vadovas. Jam pritaria ir neseniai įstaigoje pradėjęs dirbti pavaduotojas medicinai Algirdas Pūras. Jiedviem imti veikti tandemu nebuvo sunku. Mat pavaduotojas taip pat atėjo iš buvusios Klaipėdos jūrininkų ligoninės, kur kartu su J.Sąlyga dirbo ne vienerius metus.
 
„Kai yra patyrusi, gerai pažįstama komanda, malonu ir dirbti. Algirdą pažįstu trisdešimt metų, žinau, su kuo turiu reikalų“, – šypsosi vadovas.

A.Pūras antrina – kai vienija bendra vizija ir požiūris, lengva numatyti ateities darbų perspektyvą, ieškoti galimybių veikti kryptingai.
 
Laukia galimybės apmokėti naujas paslaugas
 
Klaipėdos miesto poliklinika siekia gerovės pacientams, kuriems reikalingos pulmonologijos, nefrologijos, reumatologijos ir pilvo chirurgijos paslaugos. Mat dabar šie pacientai priversti sumokėti už konsultacijas gydymo įstaigai, kuri neturi sutarčių su ligonių kasa šioms paslaugoms teikti.
 
„Valstybinės ligonių kasos sutarčių su partneriais posistemėje pateikėme Klaipėdos miesto poliklinikos prašymą dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis. Norime sudaryti sutartis 2025 metams, įtraukiant naujų specialistų – pulmonologo, nefrologo, reumatologo ir pilvo chirurgo – teikiamoms paslaugoms apmokėti. Kartu su pacientais lauksime sprendimo“, – apie dabartinę situaciją kalba J.Sąlyga, vildamasis, kad naujai išrinktas Seimas šį klausimą pagaliau išspręs pacientų naudai.
 
„Valstybės ar savivaldybės steigiamose sveikatos priežiūros įstaigose visos sveikatos priežiūros paslaugos turėtų būti nemokamos, be jokių priemokų. Ne tik receptų rašymas ar siuntimai pas gydytojus. Esu pasiryžęs dėl šios problemos kreiptis į naująjį sveikatos apsaugos ministrą“, – ryžtą spręsti opų klausimą ir ginti viešąjį interesą demonstruoja vadovas.
 
„Turime nemažai senyvo amžiaus gyventojų, kuriems tokios paslaugos labai reikalingos. Jie neišgali už tai sumokėti ar kreiptis į privačias klinikas. Už kardiologo konsultacijų atsiradimą dar dabar sulaukiu padėkų iš pacientų. Prieina ir sako ačiū, kad jūsų dėka jau galiu pakliūti pas gydytoją kardiologą, kai anksčiau niekur nepavykdavo, o dabar vietoje, be jokių eilių“, – dalinasi grįžtamuoju ryšiu J.Sąlyga, pridūręs, kad pastaruoju metu pas specialistus pacientai į gydymo įstaigą atvažiuoja ir iš aplinkinių rajonų.
 

Gydytoja pulmonologė Margarita Vitkauskienė sako ypač jaučianti netobulos sveikatos sistemos ydas. Priemokos už paslaugas apkartina medikų darbą, pacientams nepadeda suvaldyti ligos.
„Tai komplikuoja darbą. Negaliu net rašyti kompensuojamųjų vaistų receptų, skirti tyrimų. Vargstame... Pacientai neturi, iš kur paimti pinigų. Neseniai atėjo mama su dūstančiu vaiku, senolė su skysčiais pleuroje. Reikia siųsti tyrimams, bet negaliu, nes už viską teks mokėti. Labai kenčia pacientai“, – apie sudėtingą situaciją pasakoja gydytoja pulmonologė Margarita Vitkauskienė.

 
Jauni specialistai įžvelgia perspektyvas
 
Poliklinikos pasididžiavimas – jau minėtas neseniai prie komandos prisijungęs gydytojas kardiologas Mindaugas Malinauskas. Jaunas specialistas kardiologo praktiką atliko Oksfordo (Anglija) universitetinėje ligoninėje, kur kartu su profesoriais dalyvaudavo pacientų apžiūrose, tad klinikinių įgūdžių sėmėsi iš geriausių vietos specialistų. Kelis mėnesius lietuvis stažavosi vienoje Prancūzijos klinikų, kur pagrindinis dėmesys buvo skiriamas širdies echoskopijai, kitiems instrumentiniams tyrimams, taip pat gydymui medikamentais.
 
Anot gydytojo, poliklinikoje sulaukiama ir tokių pacientų, kurie į kardiologą kreipiasi pirmą kartą, nors kai kurie jų – gana garbingo amžiaus: „Žmonės pasakoja, jog anksčiau negalėdavo pakliūti pas kardiologą, o dabar džiaugiasi pagaliau išaušus dienai, kai gali kreiptis ir be problemų gauti nemokamas paslaugas.“
 
Pacientai vertina galimybę pakliūti pas jauną specialistą. Mat studijas baigęs gydytojas vadovaujasi naujausiomis žiniomis. Tai patvirtindamas kardiologas paminėjo, kad sergantiems širdies nepakankamumu jau gali skirti naujus modernius vaistus, kurie neseniai įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą. Jie, pasak specialisto, pagerina paciento gyvenimo kokybę ir sumažina mirtingumą.
 
Kaune medicinos studijas baigęs M.Malinauskas neseniai išlaikė Europos kardiologijos draugijos organizuojamą tarptautinį egzaminą. Nemažai kardiologijos rezidentūros studijas baigiančių specialistų nesirenka laikyti šio neprivalomo egzamino dėl pernelyg aukštų reikalavimų. Ne visiems jį pavyksta įveikti. „Rezidentūros egzaminai yra gerokai lengvesni nei šis. Bet aš jam daug ruošiausi ir išlaikiau labai geru įvertinimu. Jaučiuosi puikiai pasiruošęs, nes turiu daug teorinių ir praktinių žinių“, – apie karjeros pradžią Klaipėdos miesto poliklinikoje kalbėjo gydytojas kardiologas.
 
Prie jo komandos prisijungusi slaugytoja Akvilė Ubartaitė giriama už smalsumą išmaniosioms technologijoms.


„Poliklinikoje matau didesnes karjeros galimybes, nei, tarkime, privačioje praktikoje ar ligoninėje. Pacientai – nuoširdesni, paprastesni, darbas – įvairiapusis, nėra monotonijos, naktinių budėjimų“, – darbo pasirinkimo pliusus vardija slaugytoja Akvilė Ubartaitė, siekianti dar ir sveikatos priežiūros vadybos magistro.

 
Vilios moderni įstaiga
 
Klaipėdos miesto poliklinika, būdama Vilniaus universiteto ir LSMU rezidentūros bazė bei glaudžiai bendradarbiaudama su mokslininkais ir rezidentūros vadovais, tikisi pritraukti bent penkis jaunus rezidentus. Gydymo įstaigai ypač reikia atnaujinti Šeimos medicinos skyrių. Šiuo metu viena rezidentė šeimos gydytojos darbą poliklinikoje jau matuojasi – tikimasi, kad pasiliks čia dirbti.
 
„Jaunus specialistus Klaipėdos miestas vilioja, – sako J.Sąlyga. – Be to, netolimoje ateityje numatomos didžiulės poliklinikos pastato rekonstrukcijos, modernizavimas, gydymo įstaigą turėsiantys pakelti į aukštesnį lygmenį. Šiuo metu jau beveik baigti rekonstrukcijos projektavimo darbai. Savivaldybė netrukus skelbs konkursą rangai. Tikimės šiuos darbus pradėti jau kitų metų gale.“
 
Nuo 1979 metų gydymo įstaiga nebuvo remontuota, tik prieš dvidešimt penkerius metus pakeisti plastikiniai langai.

 
Patalpų modernizavimo darbų sąraše – užduočių nemažai. Bus pakeista sena inžinerinė sistema: laukia šilumos punktų, vandentiekio, nuotekų kanalų rekonstrukcija, keičiami radiatoriai, vyks pastato šiltinimo darbai. Mat poliklinikos pastato tiek išorinės sienos, tiek stogas neapšiltinti, todėl patiriami dideli šilumos nuostoliai. Pastate esantys šildymo prietaisai seni, šyla netolygiai. Stogo, elektros instaliacijos būklė taip pat nepatenkinama. Po remonto ant stogo numatyta įrengti saulės elektrinę. Ji puikiai pasitarnaus naujiems šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, elektrotechnikos bei elektroninių ryšių (telekomunikacijų) įrenginių kaštams padengti.
 
Darbai laukia ir įstaigos teritorijoje. Planuojama praplėsti automobilių stovėjimo aikštelę – numatoma turėti net 210 stovėjimo vietų. Dabar savo transportu atvykusiems pacientams reikia pasistengti, jei nori automobilį pasistatyti arčiau pastato.
 
Modernizavimo darbų, kurių vertė sieks apie 12,5 milijonų eurų, pabaiga numatoma 2028 m. J.Sąlyga pasidžiaugia, kad viešąjį pirkimą rangai vykdys savivaldybė, nuo pečių poliklinikai nuimsianti didžiulę naštą. Beje, visus darbus numatyta atlikti veikiančioje poliklinikoje – tai gydymo įstaigai taps didžiuliu iššūkiu.
 
„Turime minčių net pasinaudoti šiuolaikiniais mobiliaisiais vagonėliais, kur galėtų puikiai darbus atlikti ir pacientus priimti šeimos gydytojai. Tokiuose moduliuose yra viskas, ko reikia: ir vanduo, ir sanitarinės patalpos, be to, vagonėliai šildomi“, – kaip reikės laviruoti, jau galvoja J.Sąlyga.
 
Be didelių įstaigos rekonstrukcinių darbų, poliklinikoje atnaujinama, įsigyjama moderni įranga: ultragarsinė, laboratorinė, dienos chirurgijos, operaciniai stalai, ventiliacijos aparatai ir kt.
 
„Būdami sveikatos centro koordinuojančia įstaiga, artimiausiu metu sulauksime milijono eurų investicijų medicinos įrangai įsigyti. Prie įrangos atnaujinimo prisideda ir savivaldybė. Kai merui pristatėme naująjį mūsų kardiologą, savivaldybė įrengė du naujus kardiologijos kabinetus su visa reikiama įranga“, – kaip sklandžiai vyksta bendradarbiavimas su miesto valdžia, pasakoja pašnekovas.
 
Numato įdiegti išmaniąsias technologijas
 
Viena aktualiausių užduočių, pasak J.Sąlygos, gydymo įstaigoje įdiegti išmaniąsias technologijas.

 

Pavaduotojas medicinai Algirdas Pūras pristato programinės įrangos „Up to date“ naudą gydytojui, kuri palengvina paciento diagnostikos kelią.
„Tai – kaip pasaulinė biblioteka kartu su dirbtiniu intelektu. Gydytojui pagal paciento simptomus tampa lengviau diagnozuoti ligą. Informacija apie gydymo metodus čia pateikiama pati naujausia, paremta tyrimais. Gydytojas programos pagalba gali palyginti visus su tuo susijusius tyrimus Europoje, Amerikoje. Tai ir gydymo gairės, ir dokumentacija kartu sudėjus. Programa ne tik palengvina specialistams darbą, bet ir kelia jų kvalifikaciją“, – aiškina pavaduotojas medicinai.

 
Be to, jaunieji medikai, baigę studijas LSMU, moka naudotis pastarąja sistema kaip navigacija, taigi sistemos „Up to date“ įdiegimas Klaipėdos miesto poliklinikoje, neabejojama, taps skatinamąja priemone jauniems gydytojams pritraukti. Mat pastarosios programos Klaipėdoje kol kas dar niekas nenaudoja.
 
A.Pūras pasakoja, jog dirbtinį intelektą numatoma pasitelkti ir radiologiniams bei laboratoriniams tyrimams. Pažangios technologijos, informacinė sistema bus pritaikyta ir registratūroje siekiant visiškai nebenaudoti popierinių kortelių.
 
Stipri slaugos studentų ruošimo bazė
 
Klaipėdos miesto poliklinika taip pat yra ir slaugos studentų praktikos ruošimo bazė. Bendradarbiavimo sutartį su gydymo įstaiga yra sudariusi Klaipėdos valstybinė kolegija. Apmokant dirbti būsimus medikus, pavyksta pritraukti kineziterapeutus, masažuotojus, slaugos specialistus.
 
„Šiuo metu bandome užmegzti bendradarbiavimą ir su Klaipėdos universitetu, kad ir jų studentai pas mus atliktų slaugos praktiką. Taip atjauninsime kolektyvą“, – sako J.Sąlyga.
 
Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Daina Vaitkevičienė patikslina, kad šiuo metu praktiką poliklinikoje atlieka 12 būsimų slaugytojų. Pasitaiko ir tokių, kurios praktiką sugrįžta atlikti antrą kartą.
 

„Visos studentės smalsios, darbščios, net pačios prašo važiuoti vizituoti pacientų į namus. Apie jas sulaukiame daug gerų atsiliepimų. Neretai net po darbo valandų susidomėjusios darbu ir užsimiršusios pasilieka darbo kabinete“, – būsimų specialistų motyvacija džiaugiasi Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Daina Vaitkevičienė.

 
Neseniai studijas baigusi ir prie kolektyvo prisijungusi jauna kineziterapeutė Gabrielė Tamašauskaitė pasidalina, kad dirbti poliklinikoje pasiprašė pati.
 
„Dirbu jau tris mėnesius. Nors pirmiausiai patinka darbo specifika, prie to labai prisideda kolektyvas. Kiek esu atlikusi praktikos, matydavau, kaip vysta bendravimas. Čia vos atėjusi pasijutau lyg namie. Tikiuosi toliau išliks tokia gera energija“, – kalba jauna specialistė, pasidžiaugusi, kad ateityje bus dar maloniau dirbti iš pagrindų atsinaujinusioje įstaigoje.
 
Turėdama pakankamą kiekį slaugytojų, Klaipėdos miesto poliklinika plėtoja pacientų slaugos į namus paslaugą. Vis dėlto, vyriausioji slaugos administratorė pastebi, kad slaugytojų poreikis, lankant turimus 380 pacientų namuose, visada yra. Komandoje su šeimos gydytoju čia kartu paslaugas teikia bendrosios praktikos slaugytojas, padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas.
 
„Mūsų darbuotojai stengiasi suplanuoti savaitės darbus, racionaliai pagal rajonus išdėlioja pacientų vizitus. Aišku, gyvenimas kartais verčia planus pakoreguoti, tačiau dėl to iš pacientų skundų nesulaukiame. Džiaugiamės, kad pavyksta sklandžiai sudėlioti darbus, laiku suteikti paslaugą“, – pasakoja D.Vaitkevičienė.
 
J.Sąlyga priduria tam tikslui turįs planų plėsti poliklinikos automobilių parką. Tokį lūkestį išsakė ir savivaldybei. Mat užtikrinti slaugą namuose reikia septynias dienas per savaitę – darbo daug, tad reikalingas maksimalus mobilumas.

 
Komentaras
Sveikatos centro koordinatorius dr. Šarūnas Banevičius:

- Koordinuojant 35 gydymo įstaigų veiklą sveikatos centre galime pasidžiaugti gera valdysena. Šiuo metu norime efektyvinti sprendimų priėmimo procesą. Šiuo metu kiekviena įstaiga gali pareikšti savo poziciją elektroniniu būdu. Norisi rasti bendrą sutarimą kiek įmanoma greičiau.
 
Didėja teikiamų paslaugų aprėptis, turime atnaujinti ir plėsti paslaugas – atliepti tam tikrą miesto specifiką, kas mūsų gyventojams yra svarbu.
Nuo veiklos pradžios parengtas ir pateiktas infrastruktūros atnaujinimo, sveikatos centrų modelio, specialistų pritraukimo, mobilių komandų projektai. Šiuo metu dėl jų laukiame grįžtamojo ryšio iš Centrinės projektų valdymo agentūros.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

      K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

      Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
      Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

      Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

      Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

      Budinti vaistinė


      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
      Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

      Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

      Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

      razinka


      Sveika šeima


      Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

      „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Viltis retomis ligomis sergantiems vaikams

      Mokslo proveržis genetikoje atveria naujas galimybes šeimoms, kurių vaikai serga retomis ligomis. Barselonos mokslininkai sukūrė pažangią diagnostinę platformą, kuri jau padėjo išsiaiškinti 23 vaikų neuroraumeninių ligų kilmę.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Atpildas vis vien ateis
      Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
      Žaidžiantys pasitikėjimu
      Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
      Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
      Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

      Naujas numeris