Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė – išpuoselėta užuovėja sunkiai sergantiesiems

Gintarė Kaminskienė
2015-08-24
Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė šiandien pacientus pasitinka suremontuota ir išpuošta žydinčiomis gėlėmis. „Viskas įrengta pacientų patogumui ir personalas draugiškai dirba“,– savo įstaiga didžiuojasi direktorė Stanislava Jancevičienė. Deja, gražiame gamtos kampelyje įsikūrusioje ligoninėje gyvenimą temdo žmonių susvetimėjimas. Įstaiga savo jėgomis turi spręsti be galo daug socialinių problemų, kai artimieji atsisako prižiūrėti sergančius šeimos narius.
Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė – išpuoselėta užuovėja sunkiai sergantiesiems
Atvykus „Lietuvos sveikatos“ žurnalistams suskubo pasirodyti ir pasidžiaugti po insulto sėkmingai pirmuosius savarankiškus žingsnius laiptais pradėjęs žengti pacientas Vidmantas. „Negalime nesidžiaugti tokiais savo pacientų pasiekimais. Kineziterapeutė jam parodė, kaip jis gali mūsų kineziterapijos salėje mankštintis ir dabar jis pats tą noriai daro. Žinoma, su kineziterapeutės priežiūra“, – sako pavaduotoja slaugai. D.Keliauskaitė.

Buvo verta kęsti nepatogumus

Tarp skarotų pušų įsikūrusi Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė – ramus užutekis sunkiai sergantiems žmonėms. Dabar – dar gražesnis ir modernesnis. Vienos didžiausių šalyje slaugos įstaigų vadovė Stanislava Jancevičienė džiaugiasi, kad pagaliau čia baigtas kapitalinis remontas. „Prieš ketverius metus sutarties pasirašymu pradėtas remonto procesas baigėsi praėjusiais metais. Projekto įgyvendinimui skirta daugiau nei penki milijonai litų (beveik pusantro milijono eurų – aut. past.). Projektas bendrai finansuotas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Šiuo metu atliekamos paskutinės projekto užbaigimo procedūros“, – pasakoja įstaigos vadovė Stanislava Jancevičienė.
Ligoninė baigė įgyvendinti visas numatytas veiklas: atliktas kapitalinis remontas, atnaujinta dalis įrangos. „Ant kiekvieno balkono pas mus žydinčios gėlės. Po remonto jau esame išsiblizginę. Nors kiek besistengtum, vis tiek atsiranda minusų.
Pirkome funkcinių lovų, nors jų, ko gero, niekuomet nebus gana, vaikštynių, vežimėlių. Įsigyta įeinamų vonių, ligonių perkėlimo įrangos, neštuvų, hematologinių analizatorių, defibriliatorių ir panašiai. Turėjome labai seną liftą su liftininku, kuris kėlė iki ketvirto aukšto. Įsirengėme naują. Šis kelia iki penkto. Viršutiniame aukšte turime daugiau vienviečių, dviviečių palatų, yra kineziterapijos salė, į kurią liftu patekti dabar lengviau.
Palatas visas suremontavome. Įrengta daugiau higienos mazgų. Anksčiau visam koridoriui vienas būdavo, prie tualetų eilės susidarydavo. Dabar sanitariniai mazgai pritaikyti pacientų poreikiams. Maždaug dešimčiai pacientų tenka po vieną“,– esminius pokyčius vardija S. Jancevičienė.
Anot jos, tai, kad pokyčiai įstaigoje buvo be galo reikalingi puikiai iliustruoja vien naujų mobilių lovų teikiama nauda. „Senosios lovos funkciškai buvo nepritaikytos slaugos ligoninės poreikiams: be šoninių apsaugų, mechaniniu valdymu, ligonis negalintis judėti pats negalėdavo reguliuotis lovos galvūgalio aukščio ir panašiai. Išbandžius šias naująsias mobilias lovas gavome teigiamų atsiliepimų tiek iš pacientų, tiek iš slaugytojų“,– tvirtina direktorė.
Tiesa, nepatogumų remonto metu iš tiesų būta. Įstaiga negalėjo dirbti visu pajėgumu. „Tai vieną pastato galą remontuoja, tai kitą. Vis gręžia, triukšmauja, o pacientams reikia kentėti. Tačiau didelių nusiskundimų nesulaukėme. Ir dabar galiu pasakyti, kad pakentėti buvo verta“,– sudėtingą įstaigai remonto periodą prisimena S. Jancevičienė.

Dalia Keliauskaitė, Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės pavaduotoja slaugai, vadovei paantrina: „Darbuotojams dirbti dabar kur kas patogiau. Pavyzdžiui, kiekviename aukšte yra po du keltuvus, kurie gelbsti ligonį perkeliant, tarkime, iš lovos ant maudymui skirto gulto.“
Abi ligoninei vadovaujančios sveikatos priežiūros specialistės įsitikinusios, kad tokio infrastruktūros sutvarkymui skirto palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų kokybės gerinimo projekto įgyvendinimas dabar leidžia teikti paslaugas jaukesnėse, estetiškai patrauklesnėse ir funkciškai labiau pritaikytose ligoninės veiklai patalpose. Dėl to ženkliai pagerėja ir teikiamų paslaugų kokybė.
 
Atidumas paslaugų kokybei
Tiesa, ne vien naujais pirkiniais ir išpuoštomis patalpomis paslaugų kokybė Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje užtikrinama. Čia didelis dėmesys skiriamas ir tinkamai vadybai.
„Turime kokybės vadybos sistemą, tad kasmet vykdome patikras, turime visų procedūrų aprašus ir stengiamės, kad viskas vyktų kuo kokybiškiau. Kalbant apie paslaugų gerinimo kokybę, kuo daugiau žmonių įdarbini, tuo ji yra geresnė. Tačiau labai prisisvajoti negalime, nes finansinės išgalės riboja. Tad stengiamės vis tobulintis kitais būdais“,– pasakoja ligoninės direktorė.
Jos nuomone, gera įstaigos vadyba – labai svarbi. „Iš mūsų septynių gydytojų, keturi, įskaitant ir mane pačią, papildomai mokėsi visuomenės sveikatos magistrantūros. Tarp kitko, buvo labai įdomu. Jau įgijus tam tikrą specialybę, vadybos žinos, pritaikytos būtent tai sričiai yra be galo naudingos“,– pastebi S. Jancevičienė.
Įstaiga bendradarbiauja su praktiškai visomis gydymo įstaigomis Kaune, tad pacientai visur priimami. Taip pat pasirašyta sutartis su viena laboratorinių tyrimų atlikimu užsiimančia įmone. „Šis bendradarbiavimas – labai pasiteisinęs sprendimas. Mat patys atvyksta čia į vietą, susirenka mėginius, o po pietų mes jau žinome tyrimų rezultatus. Jei kurio nors iš pacientų rodikliai itin prasti, iš karto paskambina ir praneša, kad galėtume atitinkamai reaguoti.
O štai maisto tiekimo įmonės atvežamo maisto atsisakėme ir gaminame jį patys. Pabandėme kitų paslaugas ir išsigandome: sulaukėme labai daug skundų, tai trūkdavo porcijų, tai maistas būdavo atšalęs“,– apie kitus paslaugų kokybės gerinimo aspektus kalba direktorė.
Ir iš tiesų, pavaduotoja slaugai D. Keliauskaitė, lydėdama „Lietuvos sveikatos“ žurnalistus aprodyti virtuvės, patikino, kad vietoje gaminamas maistas pacientų vertinamas kur kas geriau. „Maitinimas vyksta pagal poreikius: kam tirs, kam net šešis kartus. Valgiaraštį pagal visus reikalavimus, sudarinėja vietoje dirbanti dietistė. Jei artimieji atneša maisto produktų ar patiekalų, jie saugiai padedami į koridoriuose pastatytus šaldytuvus. Kai reikia, virtuvėje maistą pašildome“,– atskleidė viena iš įstaigos vadovių. Vietoje ruošiamo maisto aukštą kokybę patvirtino ir praėjusiais metais atlikta gyventojų apklausa.
Slaugos ligoninės virtuvėje sutikta dietistė Vida Šupinaitė pasakojo, kad tuoj skaičiuos penktuosius darbo šioje įstaigoje metus, o darbas čia – labai įdomus. „Ko daugiau norėti, kolektyvas geras, administracija taip pat geranoriška, o ir dirbti labai įdomu.
Iš esmės pas mus daugiausiai atvyksta tokie pacientai, kuriems reikia troškinto, trinto maisto. Tad dažniausiai tokį ir gaminame, stengiamės, kad racione būtų kuo daugiau sezoninių daržovių. Jei yra poreikis, pacientams patiekiame maistą ir be mėsos“,– vardija jauna specialistė.
Ko gero dėl tokios atidos paslaugų kokybei, Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė konkurencijos nejaučia. Nors aplink Kauną dabar yra įsikūrę nemažai – apie penkiolika – privačių slaugos paslaugas teikiančių įstaigų, kurios už mokestį prižiūri pacientus iki išėjimo anąpilin. „Visos 190 lovų dažniausiai užpildytos. Ko gero todėl, kad 120 dienų paslaugos čia apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų“,– mano ligoninės direktorė.
Be to, įstaigoje rūpinamasi ir kultūriniu pacientų gyvenimu. „Pas mus vis atvyksta maltiečiai, per didžiausias šventes lankosi vaikučiai iš vietinės progimnazijos, salėje arba koridorių foje vyksta koncertai, atveriamos visų palatų durys, kad pacientai girdėtų.
Įstaigos prieigose nuolat sukasi katinai. Gyventojai juos šeria. Vyksta tarsi kačių terapija“, – juokauja D.Keliauskaitė. - Kadangi turime pacientų su Alzheimeriu, su jais šiuo metu užsiima tik kineziterapeutai, tačiau ateityje neatmetame galimybės tokiems pacientams pasiūlyti ir ergoterapeuto paslaugas“, – perspektyvas dar labiau pagerinti teikiamų paslaugų kokybę įvardija ji.
O direktorė S.Jancevičienė priduria, kad visos smulkmenos labai svarbios. „Dar neįgyvendinta mano idėja pasiūti naujas aprangas darbuotojoms. Ir indus atnaujinti norėčiau. Juk kiekvienas, kad ir mažiausias daiktelis yra be galo svarbus jaukumui, kad žmogus čia jaustųsi patogiai ir oriai.“
 
Gyventojų apklausos rezultatai

Praėjusių metų balandžio mėnesį VšĮ Kauno Panemunės saugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje atlikta išvykstančių pacientų anoniminė apklausa. Rastos 48 užpildytos anketos. Iš jų 19 vyrų ir 29 moterų. Apklaustųjų metų vidurkis buvo 76,6 metai. Užduota penkiolika anketinių klausimų. Daugiausia teigiamų atsakymų sulaukta apie patalpų švarą ir jaukumą. Nedaug atsiliko ir nuomonė apie pasitenkinimą slaugytojų, vėliau gydytojų darbu ir slaugytojų padėjėjų darbu. Anot išvykstančių pacientų, slaugytojos suprantamiau perteikia informaciją nei gydytojai. Gera nuomonė buvo ir apie personalo pagarbų elgesį. Pacientų dauguma rekomenduotų gydytis VšĮ Kauno Panemunės saugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje savo artimam žmogui, Pacientus tenkino ir maisto kokybė.

 



Dirba darnus kolektyvas
Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės vadovė S. Jancevičienė taip pat tvirtina, kad be galo vertina dirbantį kolektyvą. Tačiau pavaduotoja pastebi, kad naujų darbuotojų surasti nėra labai lengva.

„Didelės rotacijos tarp darbuotojų nėra. Manau, kad į darbą pas mus niekas neina jausdamas įtampą. Ir vidinių rietenų nekyla. Tie, kurie čia pritampa, dažniausiai ir pasilieka. Drauge išeiname ir į teatrą, tradiciškai kasmet gegužės mėnesį švenčiame slaugytojų dieną. Tačiau naujų darbuotojų sunku atrasti. Nors atlyginimai pas mus nėra mažiausi. Dirbant tik dienomis, be budėjimų ir šventinių dienų bendrosios praktikos slaugytojos alga siekia kiek daugiau nei penkis šimtus eurų“,– įvardija D. Keliauskaitė.
Todėl, anot jos, įstaigoje slaugytojų padejėjos yra skatinamos mokytis. „Kolektyve ir patys stengiamės išsiugdyti darbuotojus: pas mus dirbančios slaugytojų padejėjos gali mokytis, mes sudarome sąlygas tuomet dirbti, pavyzdžiui, budėjimuose, kad galėtų lankyti paskaitas, ir toliau pas mus grįžtų dirbti pilnu etatu jau kaip slaugytojos“,– gerąja patirtimi dalijasi pavaduotoja slaugai. Ji pridūrė, kad labai rūpinamasi ir darbuotojų emocine gerove. „Organizavome paskaitą apie bendravimą, mokėme, kaip „iškrauti“ savo psichologinį nuovargį. Gi darbas ne tik fiziškai, bet ir emociškai be galo sunkus.“
Tiesa, ligoninėje pastebimas ryškus skirtumas tarp iš kolegijų ir universitetų atvykstančių naujų specialistų. „Atvyksta pas mus praktikuotis slaugytojai ir iš universitetų, ir iš kolegijų. Pastarieji iš tiesų linkę dirbti, o universitete ruošiami specialistai labiau tikisi užimti vadovaujančią poziciją. Tačiau jaunų darbuotojų turime, pavyzdžiui, kineziterapeutes. Džiaugiamės kai nauji specialistai įsijungia į kolektyvą“, – šypsosi direktorė S.Jancevičienė.
 
Atsiskleidžia žmonių susvetimėjimas
Nepaisant ramybe alsuojančios aplinkos, Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje pasitaiko ir nemalonių situacijų. „Tokioje srityje kitaip ir būti negali. Štai praėjusiais metais turėjome nemalonų įvykį, kai moteris ėjo ir griuvo atbulomis. Deja, situacija baigėsi mirtimi. Sulaukėme artimųjų pretenzijų, tačiau iš filmuotos medžiagos buvo aiškiai matyti, kad moteriai iš karto buvo suteikta pagalba. Tačiau po tokio skaudaus įvykio skaitėme paskaitas darbuotojams apie griuvimų prevenciją. Tai itin svarbu, ypač vyriasniame amžiuje, gi žmonės labai dažnai griūva, o trapesni kaulai greičiau lūžta. Po remonto visur pritvirtinti laikikliai, kad būtų kur įsikibti“, – sako S.Jancevičienė.
Ji taip pat pastebi, kad dirbant su sunkiai sergančiais, senyvo amžiaus pacientais atsiskleidžia ir visa socialinė panorama su visais negerumais. „Manau, kad slaugai deleguojama labai daug socialinių problemų. Pavyzdžiui, žmonės atvyksta, pas mus ir miršta be dokumentų ar turime nukreipti pacientus į globos namus ir panašiai. Tad mūsų dvi socialinės darbuotojos turi be galo daug darbo. O nukreipimų į globos namus pastaruoju metu itin padaugėjo. Jaučiamas didelis žmonių susvetimėjimas. Baigiasi buvimo pas mus laikas ir mums pareiškiama, kad artimojo atsisakoma: „Kur norit, ten dėkit“. Tuomet mūsų galvos skausmas, kur žmogų nusiųsti. Turime kreiptis į savivaldybę, kur užvedama byla, reikia pildyti labai daug dokumentacijos. Toliau svarstoma, į kokius globos namus žmogų „dėti“. Panašu, kad tokie dažni atvejai tendencingai dažnės ir toliau. Žmonės gi sensta, ilgiau gyvena, o prižiūrėti jų nėra kam. Tad jei tik atvyksta pacientas be artimųjų, iš karto aiškinamės, ar jų yra, kad žinotume, ko vėliau tikėtis“, – dėsto S.Jancevičienė.
Vadovė taip pat prisiminė, kelis konkrečius atvejus, kai jų pacientai artimųjų buvo palikti likimo valiai. „Senukas, sergantis Parkinsono liga, atvažiavo pas mus, atsivežė grynųjų pinigų, kuriuos pasidėjo į seifą. Netikėtai atvyko jo sunus iš užsienio, tuos pinigus pasiėmė, tėvo butą išnuomavo trejiems metams ir išvažiavo. O senukas mums ir liko. Yra ir atvejų, kai prie vienišų žmonių šliejasi globėjai, kurie dingsta, kai tik jiems perrašomas turtas. Arba, pamenu, kartą, kai paciento banko sąskaitą ištuštino kolegos. Mūsų socialinė darbuotoja tai išsiaiškino, tuomet pinigai buvo grąžinti“,– vardija direktorė.
Direktorės pavaduotojas administraciniams ir ūkio reikalams Adolfas Stankevičius iš savo darbo šioje ligoninėje patirties pastebi, kad svetimi žmonės dažnai yra geraširdiškesni nei savi. „Kiek kartų yra tekę prašyti pagalbos, pavyzdžiui, atvežus pacientą ir norint jį kažkur su vežimėliu užnešti laiptais, bet kuris gatvėje sustabdytas praeivis visuomet sutikdavo padėti. Kartą net esu pargabenęs vieną vyriškį namo, tačiau durų niekas neatidarė. Galiausiai žmogaus pagailo kaimynei ir ši jį priėmė“, – prisimena A.Stankevičius.
 
Faktai
Įstaiga įsikūrusi įspūdingos architektūros didžiuliais originaliais balkonais apjuostame pastate, 1932 metais pastatytame pagal architekto R. Steikūno projektą už Raudonojo Kryžiaus organizacijos surinktas lėšas. Ilgą laiką čia buvo Tuberkuliozės sanatorija, o vėliau sanatorija pritaikyta slaugai. Už seną pastatą ne mažiau įspūdinga ligoninės aplinka. Iš visų pusių ligoninę supa pačių darbuotojų puoselėjami gėlynai, ligoniai gali pasivaikščioti miško takeliais.
Dirba septyni gydytojai, 21 bendrosios praktikos slaugytoja, 35 slaugytojų padejėjos, trys kineziterapeutai, keturi masažuotojau, du socialiniai darbuotojai ir 34 kiti personalo darbuotojai.
Čia teikiamos ir mokamos paslaugos. Pasibaigus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamų 120 dienų terminui, pateikiamas prašymas ir sudaroma mokamų paslaugų sutartis. „Taip turime pacientų, kurie čia gyvena jau trečius metus“,– sako įstaigos direktorė.
Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje priimami pacientai ir su Alzhaimerio diagnoze, jiems organizuojami užsiėmimai.
Koplyčios įstaigoje nėra, tačiau konferencijų salėje yra visa atributika, mat kartą per mėnesį atvyksta kunigas. Per didžiąsias šventes aplanko visus pacientus. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris