Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis vos sutalpina savanorius

Deimantė Zailskaitė
2016-02-22
VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties darbuotojai nesitikėjo, jog vieni pirmųjų pradėję vykdyti savanorystės programą sulauks tokio didelio susidomėjusių žmonių skaičiaus. Daugiausiai valandų GMP brigadai talkinę savanoriai buvo apdovanoti mero padėkomis. Kalbinti jaunuoliai prisipažino, jog savanoriaujant išmoksta itin naudingų dalykų - teikti pirmąją pagalbą, ugdo socialinius gebėjimus, ir kai kurie jų ketina ateityje rinktis mediko specialybę.
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis vos sutalpina savanorius
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties savanorystės programa jau pritraukė daugiau nei du šimtus neatlygintinai dirbančių kauniečių.

Malonūs rūpesčiai

Savanorystė VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotyje yra neatlygintinas darbas, kartu su medikų brigada išvykstant pas pacientus, kuriems teikiama būtinoji pagalba.
Tai galimybė padėti ūmiai susirgusiems ar nelaimių ištiktiems žmonėms, taip pat budėjimai masinių renginių metu.
 
Ar sunku jaunuolius prikalbinti darbui be atlygio? „Jie tikrai ateina noriai. Atvirkščiai, kalbantis su žmonėmis, kurie mūsų įstaigoje atsakingi už savanorių priežiūrą ir mokymą, jau pradedama galvoti apie tai, kaip organizuoti atranką ir ne visus priimti. Kadangi negalime sutalpinti visų norinčiųjų. Vien šiandien atėjo šešiasdešimt trys nauji savanoriai. Juos reikia apmokinti, duoti aprangą, supažindinti su saugumo reikalavimais, reikia sudaryti darbo grafiką. Nemenka užduotis suvaldyti visą savanorių masę – vos ne antra tiek, kiek mūsų darbuotojų. Bet tai yra malonūs rūpesčiai ir jaunimas tikrai noriai, geranoriškai ir entuziastingai dirba“, - sako Kauno miesto GMP stoties vadovas Nerijus Mikelionis.
 
Jaunuolius (ir ne tik) rinktis savanoriavimą skatina įvairios priežastys.

Kaip prisipažino kalbinami renginyje, kurio metu buvo apdovanoti aktyviausi savanoriai, dalis jų svajoja profesinę veiklą susieti su medicina.
„Tikiuosi, kad nelabai tolimoje ateityje savanorystės valandos, dirbtos profilinėje įstaigoje, bus priimamos kaip privalumas stojant į aukštąją mokyklą. Nebūtinai studijuojant mediciną. Pasaulyje tai yra populiaru. Svarbu, kad jaunas žmogus, kuris nori rinktis tam tikrą profesiją jau save išbandė savanoriaudamas. Tai reiškia, kad jis yra iniciatyvus ir atsakingas“, - sako N.Mikelionis.
 
Šiuo metu Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis turi daugiau nei du šimtus savanorių, nepriskaičiuojant ką tik atėjusių naujokų. Iš jų aktyviai dirbančių – pusšimtis.
Savanorius ne taip paprasta paruošti darbui.
 
„Savanoris tokioje specifinėje įstaigoje kaip Greitosios medicinos pagalbos stotyje turi žinoti pirmosios pagalbos teikimo principus. Jis turi būti susipažinęs su saugaus darbo taisyklėmis. Turbūt sutiksite – iškvietimuose kartais toli gražu nebūna paprasta ir saugu. Pacientų pasitaiko įvairių, kartais ir agresyvių. Savanoris privalo susipažinti ir su automobilio įranga, nes jeigu išvažiavus į iškvietimą pasakys, kad reikia ką nors atnešti, turi tiksliai žinoti, kur automobilyje tai padėta. Juk nubėgęs nepulsi atidarinėti visų stalčiukų, dėžučių, spintelių ieškodamas nežinia ko. Tikrai nėra paprasta. Todėl dar kartą noriu padėkoti ir nulenkti galvą prieš žmones, kurie dirba su savanoriais, nes tikrai tam reikia pasiaukojimo“, - sako N.Mikelionis.
 
Papildomos rankos
„Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis rūpinasi savanoriais. Mes kiekvienas gauname aprangą. Patikėkite, kad tai yra tikrai daug. Turime savanorių kambarį, kur yra virdulys, internetas, virtuvytė. Tikrai jaučiamės tokie pat kaip ir darbuotojai“, - prisipažįsta savanoriauti atėjusi Lietuvos sporto universiteto docentė Biruta Švagždienė.
 
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai itin vertina savanorių darbą. „Greitojoje pagalboje kadaise buvo svarbi pareigybė - sanitaras, kuriais dirbdavo ir studentai, ir moksleiviai, ir studijuojantieji mediciną ir dar besiruošiantys studijuoti. Netgi stojant užsiskaitydavo sanitaro darbas.
Bet tai buvo papildomos rankos. Dabar gi GMP brigadose dirba po du žmones: tai yra vairuotojas arba vairuotojas – paramedikas ir skubios pagalbos slaugos specialistas. Viskas. Du žmonės važiuoja į kvietimą. Neduok Dieve, reikia žmogų gaivinti ar dar ką nors daryti - ir šitų keturių rankų nebepakanka. Savanoriai atlieka svarbų pagalbininko vaidmenį“, - sako N.Mikelionis.
 
Anot jo, apie savanorystę galvojantys žmonės pirmiausia turi norėti mokytis ir tobulėti. Be abejo, svarbus gebėjimas dirbti komandoje.
„Gali turėti daug teorinių, praktinių žinių, bet jeigu komanda nedirba, sudėtinga. Na, ir dar reikia greitos reakcijos bei fizinio pasirengimo. Ne veltui kai kuriose užsienio šalyse priimant studijuoti paramedikus atliekamas paprastas testas: duodamas maišas su penkiasdešimt kilogramų ir turi pakilti į trečią aukštą“, - pasakoja N.Mikelionis.

Be to, žmogui naudinga turėti pirmosios medicininės pagalbos įgūdžių – juk tai galėsi panaudosi visur ir visada. Ir šeimoje, jeigu, neduok Dieve, įvyktų nelaimė, ir leisdamas laiką su draugais, ir gatvėje padėdamas nepažįstamam žmogui.

Komentaras
 Kauno miesto savivaldybės meras Visvaldas Matijošaitis:

- Jaunystėje iš tiesų buvo toks gyvenimo etapas - dešimtoje vienuoliktoje klasėje, - kadangi mokiausi sustiprintą chemiją, kuomet buvo kilusi idėja tapti mediku, bet tapau inžinieriumi. (Šypsosi.)
Tai, kad matome tiek daug savanoriaujančio jaunimo – galima pavydėti. Tai visada bus žmonės iš didžiosios raidės. Jeigu jauni žmonės laisvalaikui ne kur nors slampinėja gatvėmis, bet ateina padėti žmogui – tikrai labai džiugina.


 

Savanoriai
 Pijus Dilininkaitis, 15 m.:

- Internete pamačiau, kad Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis priima savanorius. Paskambinau Slaugos padalinio vadovei Irenai Dabulskienei ir atvykau iš Prienų. Savanoriauju jau nuo birželio mėnesio. Patiko tuo, kad tu gali padėti žmogui, gali pamatyti, kokia trapi gyvybė ir kaip ją reikia saugoti. Ši patirtis yra neįkainojama. Mačiau ne vieną sunkų atvejį. Būna net gaila žiūrėti į kenčiančius žmones. Ateityje galvoju tęsti kelią į mediciną.
 

Kotryna Kulytė, 18 m.:

- Lankėmės Greitosios medicinos pagalbos stotyje. Mus, moksleivius, visur apvedžiojo, papasakojo apie savanorystę. Labai susidomėjau. Pamatėme tikrąjį gyvenimą, praplėtėme akiratį ir išmokome daug naudingų dalykų.
Žinokite, po savanoriavimo dienos norisi gerai išsimiegoti. Fiziškai pavargstame, bet morališkai labai gerai jaučiamės.
Iš tikrųjų jau seniai nuo pat mažens norėjau studijuoti mediciną, tačiau vėliau buvo pasakyta, kad medikai daug mokosi ir tai yra itin sunkus darbas. Bet tik atėjusi čia supratau, kad verta siekti užsibrėžto tikslo.
 
Renata Neniškytė, 21 m.:

- Savanoriauju jau pusę metų. Tikrai nenusivyliau. Pati pasilikau po praktikos, kadangi mokausi slaugą ir paramediciną. Žinios ir praktika, kurią čia įgijame, yra labai naudinga, pamatai gyvenimiškų situacijų. Be to, naudingą darbą atlieki – širdžiai gera. Labai įdomi praktika, nes realios situacijos vis tiek yra kitokios, nei kai pasakojama teoriškai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Ryto rutina žvaliam rudeniui

  Daug žmonių skundžiasi, kad trumpėjant dienoms rytais sunku prasibudinti. O rudeniui įsibėgėjus tokių „apsnūdusių vyturių“ dar daugiau. Apie tai, kaip pradėti dieną žvaliems ir gerai nusiteikusiems, pasakoja asmeninis treneris ir „Priklausomi nuo sporto“ įkūrėjas Nojus Berlinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica