Kauno klinikų pacientai į dializės procedūras keliaus drąsiau

Deimantė Zailskaitė
2016-02-04
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose duris atvėrė modernus ir neatpažįstamai pasikeitęs Hemodializių poskyris, kur pacientams bus teikiamos aukščiausio lygio medicininės paslaugos. Statybininkų rankomis patalpos „sustumdytos“ taip, jog būtų kuo patogesnės dializių procedūroms. Pritaikius naujus inovatyvius įrenginius, ši procedūra bus dar kokybiškesnė, o dializuojami pacientai - sveikesni ir laimingesni.
Kauno klinikų pacientai į dializės procedūras keliaus drąsiau
Kauno klinikose duris atvėrė modernus Hemodializių poskyris. Iš kairės: LSMU ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos Detoksikacijos skyriaus vadovė profesorė Edita Žiginskienė, Nefrologijos klinikos vadovė profesorė Inga Arūnė Bumblytė, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.

Geresnės sąlygos pacientams
Ilgai laukta ir pagaliau įgyvendinta Detoksikacijos skyriaus Hemodializių poskyrio renovacija vyko su dalies sienų griovimu ir naujų statymu, patalpų paskirties pertvarkymu, naujų šildymo, vandentiekio, galingos ventiliacijos, elektros linijų įvedimu, moderniais vandens valymo įrenginiais, patogiais baldais.
 
„Džiaugiamės tuo, kad pagaliau sulaukėme šio skyriaus renovacijos, kuri vyko pakankamai greitai ir kokybiškai. Tik įėjus į atnaujintas patalpas į akis pirmiausia krenta gražios, šviesios sienos – mūsų pacientams aplinka tikrai svarbi.
 
Tačiau ne vien aplinka lemia gydymo kokybę. Svarbu ir tai, kad buvo nupirktos naujos funkcinės lovos, dalis jų – elektrinės, su instaliuotomis svarstyklėmis. Ne visi pacientai vaikšto, ypač gulintys stacionare į procedūras yra atvežami lovose. Hemodializės procedūrų metu yra ne tik valomos toksinės medžiagos, bet ir filtruojamas skysčių perteklius. Kitaip mūsų pacientai dustų, būtų prastos savijautos, pasireikštų grėsmingos komplikacijos. Todėl labai svarbus tikslus pacientų svėrimas prieš ir po dializės procedūrų“, - sako LSMU ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos Detoksikacijos skyriaus vadovė profesorė Edita Žiginskienė.
 
Po remonto skyriuje pastatytos platforminės svarstyklės, kur galima pasverti sunkiai vaikštančius pacientus, atvežtus vežimėliuose, neišlipant iš jų.
Dar vienas privalumas – po renovacijos skyriuje instaliuoti nauji vandens valymo įrenginiai, kurie gali per valandą paruošti 1200 litrų valyto vandens hemodializėms atlikti, tai yra dializuojamajam tirpalui paruošti.
 
Šiuo metu Kauno klinikų Hemodializių poskyryje gydoma 80 ambulatorinių galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergančių pacientų, kurie atvyksta arba yra atvežami į procedūras iš namų tris keturis kartus per savaitę.
Kiti pacientai, kuriems reikalinga inkstų pakaitinė terapija, gydomi stacionare. Apie keturis penkis šimtus žmonių per metus dėl įvairių sveikatos sutrikimų iš kitų dializės centrų stacionarizuojami įvairiuose Kauno klinikų skyriuose. Didelė stacionare gydomų ligonių grupė (daugiau kaip 450 pacientų per metus) - sergantieji sunkiu ūminiu inkstų nepakankamumu, kuriems taip pat atliekamos įvairios inkstų pakaitinės terapijos procedūros. Iš viso pacientams, kurie gydomi stacionare, kasmet atliekama apie 5–6 tūkst. hemodializės procedūrų.
 
Labai didelės darbo sąnaudos skiriamos atliekant hemodializes „už skyriaus ribų“ visuose intensyviosios terapijos skyriuose – tokių procedūrų Kauno klinikose kasmet atliekama daugiau nei tūkstantis.

Ar pacientai baiminasi dializės procedūrų? „Galbūt neigiama nuomonė apie dializę yra atėjusi iš anksčiau, kada ši procedūra nebuvo pakankamai kokybiška. Jos metu ir po to pacientai labai blogai jausdavosi. Tai būdavo tikra kankynė.
 
Pastaraisiais metais Lietuvoje atliekamos tikrai kokybiškos dializės procedūros, ir didžioji pacientų dalis jaučiasi pakankamai gerai. Vyresniems žmonėms arba tiems, kurie turi daug gretutinių ligų, blogos savijautos galimybė yra didesnė. Bet jauni žmonės atvažiuoja netgi savo transportu, sėsdami už vairo, praleidžia keturias valandas procedūroje, kol vyksta kraujo valymas, po to vėl sėda už vairo ir važiuoja namo, nes jaučiasi gerai. Baimė juntama nebent pirmųjų procedūrų metu. Bet didžioji dalis pacientų vėliau įsitikina, kad tikrai nėra ko baimintis, ir kartais netgi klausia: o kada man bus blogai? Taip ir nebūna. Skauda tik duriant adatas, nes kiekvienai procedūrai reikia jas įvesti dvi, kad galėtume paimti kraują ir jį sugrąžinti. Pačios procedūros metu pacientai paprastai nieko nejaučia“, - užtikrina prof. E.Žiginskienė.
 
Keičiasi požiūris, trumpėja eilės
Nefrologijos klinikos Detoksikacijos skyriaus sudėtyje yra du hemodializės poskyriai centriniame (20 vietų) ir akių ligų korpusuose (16 vietų). Tai - didžiausias trisdešimt šešių vietų hemodializės skyrius Baltijos šalyse!
 
Inkstų pakaitinės terapijos procedūros taip pat atliekamos penkiuose intensyviosios terapijos skyriuose (centriniame reanimacijos, kardiochirurgijos, kardiologijos, neurochirurgijos, traumų centro intensyvios terapijos skyriuose) bei nefrologijos skyriuje pacientams po inkstų transplantacijos.
„Kalbant apie naujo skyriaus atidarymą, turbūt yra didelis skirtumas, į kokias patalpas atvyksta pacientai tris kartus per savaitę - ar į gražias, kur yra naujos lovos ir modernūs aparatai, ar į aptriušusias, kur viskas pasenę ir susidėvėję. Naujo skyriaus atidarymas yra didelis įvykis Kauno klinikoms.
 
Noriu padėkoti Kauno klinikų administracijai už atliktą puikų remontą, kurio laukėme ne vienerius metus. O ir statybininkai dirbo išties kokybiškai ir greitai. Įėjus į skyrių, patenkame į šviesias, jaukias patalpas. Visi pokyčiai tarnaus dar kokybiškesniam mūsų pacientų gydymui, padės palaikyti gerą pacientų bei darbuotojų nuotaiką, suteiks optimizmo kovojant su sunkia liga“, - sako LSMU ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė profesorė Inga Arūnė Bumblytė.
 
Dabar, kai gydymo įstaiga yra aprūpinta modernia aparatūra, o specialistai įgiję vertingų žinių, kurios gelbsti pacientų gyvybes, tampa aktualios socialinės problemos.
„Nemaža dalis dializuojamų pacientų – neįgalūs, sunkiai vaikšto arba visai nevaikšto, taigi triskart per savaitę jiems atvažiuoti į dializių procedūras tikrai sudėtinga. Būtų gerai, jeigu pacientai turėtų galimybę gauti dializės paslaugas slaugos įstaigose.
 
Tiek transplantacijos, tiek dializės specialistų komandoje taip pat turėtų dirbti psichologas, nes vis dėlto žmogui, kai jis sužino, jog visą gyvenimą bus priklausomas nuo dializių, psichologiškai nėra lengva susitaikyti. Net ir tam pacientui, kuriam įsodinamas inkstas, psichologiškai sunku, kad jis turi kito žmogaus organą“, - sako LSMU ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė.
 
Medikė pastebi, jog požiūris į donorystę keičiasi: „Anksčiau dovanoti mirusio artimo žmogaus organus keturiasdešimt penkiasdešimt procentų namiškių atsisakydavo. Dabar atsisakymų mažėja iki dvidešimt procentų ir mažiau. Tiesa, gyvosios donorystės dar turime nedaug. Pernai mūsų klinikoje atliktos keturios tokios transplantacijos. Dažniausiai mamos vaikams aukoja vieną inkstą.
 
Per visą Lietuvą iš gyvojo donoro buvo atliktos devynios transplantacijos. Kodėl tiek nedaug? Nes dalis laukiančiųjų nesutinka, kad artimieji jiems dovanotų savo organą. Be to, nemaža dalis dializuojamų pacientų yra vyresnio amžiaus, taigi aplink juos irgi sukasi panašaus amžiaus žmonės, kurie nelabai tinkami gyvai donorystei. Iš kitos pusės Lietuvoje yra daug mirusių donorų, ir laukimo eilė, jeigu anksčiau sakydavome trunka apie dvejus metus, dabar yra sutrumpėjusi iki metų.“
 
Didelis žingsnis į priekį
Pirmoji hemodializė Kauno klinikose atlikta 1969 metais. Ilgą laiką jomis buvo gydomi tik ūminiu inkstų nepakankamumu sergantys pacientai, vėliau hemodializėmis pradėti gydyti ir lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantys ligoniai.
 
Prieš dvidešimt metų Kauno klinikose taip pat buvo šventė – to paties hemodializių poskyrio atidarymas po techninės rekonstrukcijos. Nors patalpos tuo metu nebuvo remontuotos, bet vanduo dializei jau buvo valomas įrenginiais, kuriuos padovanojo Danijos Vyriausybė (iki tol buvo dializuojama paprastu vandentiekio vandeniu), salėse stovėjo labdariniai hemodializės aparatai (nurašyti Vokietijoje ir Švedijoje), valytas vanduo tekėjo klinikos inžinierių išvedžiotais plastmasiniais vamzdžiais.
 
Kaip prisimena darbuotojai, tais neturtingais Lietuvai laikais tai buvo didelis žingsnis į priekį. Tuo metu veikė 16 hemodializės vietų ir buvo gydoma 30 ambulatorinių pacientų, sergančių lėtiniu inkstų nepakankamumu.
 

Tų pačių 1996 metų rudenį tuometinė nefrologijos rezidentė Edita Žiginskienė (dabar profesorė, Detoksikacijos skyriaus vadovė) apvažiavo visus 17 Lietuvos hemodializės centrų (dažniausiai mažus, po tris keturias vietas) ir suskaičiavo 224 tuo metu hemodialize gydomus pacientus, kurių vidutinis amžius buvo 47 metai. Dauguma jų gydyti acetatine dialize, labai blogai toleruojama ligonių. Nenuostabu, kad į Kauno klinikų hemodializės centrą važinėjo po tris kartus per savaitę pacientai iš Viduklės, Šiluvos, Tauragės – trūko arčiau esančių hemodializės centrų.
 
Dabar Lietuvoje yra 61 hemodializės centras, juose hemodializės paslaugos teikiamos apie 1400 pacientų, atstumai iki hemodializės centrų sutrumpėjo iki minimumo, didelė dalis ligonių atvežama ir parvežama, dializės metu visi pacientai maitinami.
 
„Esame didžiausias dializės centras Lietuvoje ir Baltijos šalyse.
Norime pasidžiaugti, kad Kauno klinikos jau antrus metus vežioja sunkiai vaikštančius ir negalinčius atvykti į dializės procedūras pacientus iš namų ir parveža juos po procedūros“, - didžiulį privalumą įvardija Detoksikacijos skyriaus vadovė profesorė E.Žiginskienė.
 
Kauno klinikų Detoksikacijos skyriaus Hemodializių poskyryje įdiegtos moderniausios pakaitinės inkstų terapijos technologijos, atitinkančios visus dializės kokybės reikalavimus, atliekamos ilgos trukmės pakaitinės inkstų terapijos procedūros, hemodiafiltracijos su tiesiogine pakaitinio tirpalo gamyba, atrenkami, ruošiami, apmokomi ir prižiūrimi pacientai, kurie gydomi peritonine dialize. Įvairiapusės inkstų pakaitinės terapijos procedūrų galimybės išnaudojamos sunkiausiems intensyvios terapijos skyriuose gydomiems pacientams.
 
Detoksikacijos skyriaus Dializių padalinyje per metus atliekama daugiau negu 16 tūkst. įvairių hemodializės procedūrų. Pačios sunkiausios būklės, šoko ištiktiems pacientams yra atliekamos ilgos trukmės pakaitinės inkstų terapijos procedūros, kurios vyksta dvidešimt keturias valandas. Apsinuodijusiems pacientams naudojamos pažangiausios pakaitinės inkstų detoksikacinės hemodializės. Nesant galimybės suformuoti arterioveninių jungčių hemodializėms atlikti lėtiniams pacientams, detoksikacijos skyriuje implantuojami ilgalaikiai tuneliuoti kateteriai, skirti hemodializei.




 

Pradininkas
Inkstų transplantacijos iniciatorius ir pradininkas Kauno klinikose profesorius nefrologas Vytautas Kuzminskis:

- Žvelgiant į paskutinius du dešimtmečius, nefrologija, dializės, transplantacija Lietuvoje yra pasiekusios labai gerą lygį, ir mums tikrai negėda prieš užsienio kolegas. Aš galvoju, kad hemodializuojami pacientai turbūt yra labiausiai tiriami ir išlepinti, nes juos į dializes dažnai atveža, parveža namo, pavalgydina, kas mėnesį atlieka įvairius tyrimus.
 
Šiems pacientams, nežiūrint į jų ligos sunkumą, gydymas ir mūsų medicininis aptarnavimas neblogesnis negu Vokietijoje, Prancūzijoje ar kitur.
Prieš 1996-uosius Lietuvoje praktiškai buvo dializuojama tik apie šimtas pacientų, dabar - maždaug tūkstantis keturi šimtai.
 
Vadinasi, tais laikais jie paprasčiausiai būdavo palikti numirti. O ir dializuojamų pacientų amžius pailgėjo beveik dvidešimčia metų: anksčiau vidutinis dializuojamas ligonis buvo keturiasdešimt septynerių, dabar – šešiasdešimt penkerių.
Dabar tikrai yra į ką pasižiūrėti ir atnaujintame hemodializių poskyryje. Mums būdavo skaudu, kuomet dializės centrai remontuojami arba kurdavosi gražiose patalpose, o mūsų skyriuje, kaip mes sakėme, - sovietinis remontas su krentančiomis nuo sienų plytelėmis.
Taigi dabar nėra ką lyginti – skiriasi kaip dangus ir žemė.
 
Prisimenu, kada naujoji klinikų administracija atėjo į mūsų skyrių, apėjo kiekvieną palatą, apžiūrėjo kiekvieną sanitarinį mazgą, mes išdėstėme problemas. Bet, kai jie įžengė į dializės skyrių, kuris dabar jau yra atidarytas po remonto... Aišku, nuo sienų krintančios plytelės – tai dar nieko. Bet, kad dvidešimties metų senumo vandens valymo įrengimai, kurie valė tūkstantį litrų vandens per valandą, yra vos gyvi po daugybės remontų...
 
Administracija pasižadėjo, kad šis skyrius bus renovuojamas pirmiausia. Mes tikrai labai dėkingi klinikų administracijai, ypač generaliniam direktoriui, kad nupirko ir naujas lovas pacientams, ir nauji vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti skyriuje, ir nupirkti nauji baldai.

 
Komentarai
Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius:

- Hemodializių poskyrio atidarymas - puiki proga pasidžiaugti rezultatais. Penkiasdešimt trys inkstų transplantacijos per 2015 metus  Kauno klinikose - ne tik rekordas, bet ir visų specialistų - nefrologų, urologų, laboratorinės medicinos darbuotojų, anesteziologų ir kitų - laimėjimas. Tai truko ne vienerius ir ne dvejus metus, bet dešimtmečius.
 
Aš, universitetą baigęs jaunas gydytojas, prisipažinsiu, profesoriaus Vytauto Kuzminskio buvau kalbintas tapti nefrologu, nes reikėjo plėtoti šią medicinos sritį ir profesorius jau būrė specialistų komandą. Reikėjo įdėti daug laiko ir pastangų, paaukoti nemažai vakarų, naktų ir savaitgalių. Nes transplantacijos, taip jau yra, dažniau vyksta naktį arba kitu medikams nepatogiu laiku. Šiandien tikrai galime pasidžiaugti ir padėkoti jums už tuos dešimtmečius sunkaus darbo ir pasiektus puikius rezultatus.
 
Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Limas Kupčinskas:

- Džiaugiuosi mūsų kolegų nefrologų sėkme. Iš tikrųjų, jie įrodė, kad nefrologija ir inkstų ligų gydymas Kauno klinikose atitinka aukštus gydymo standartus geriausiose europinėse ligoninėse. Šio skyriaus atidarymas tikrai yra kaip dovana ir jų darbo įvertinimas. Tai, kad mes turime du universitetinius centrus, kuriuose suteikiama specializuota pagalba, kartu sudaro tam tikrą sveiką konkurenciją tarp jų ir neleidžia nė vienam jų užmigti ant laurų. Dėl to didžiausią naudą gauna Lietuvos pacientai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris