Kauno klinikinėje ligoninėje – šiemet jau tūkstantoji gimdyvė

Aigustė Tavoraitė
2016-10-25
Puikios sąlygos gimdyti ir kvalifikuota medikų pagalba daugybę nėščiųjų skatina rinktis Kauno klinikinę ligoninę. Neatsitiktinai jau prieš dvylika metų įstaigai buvo suteiktas Naujagimiui palankios ligoninės statusas.
Kauno klinikinėje ligoninėje – šiemet jau tūkstantoji gimdyvė
Kauno klinikinėje ligoninėje gimdyvės į palatas guldomos po vieną. Kiekviena šeima gauna atskirą kambarėlį, kad pirmomis dienomis galėtų mamai padėti tėtis, artimieji.

Gimė per 50 tūkst. kūdikių
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vyr. koordinatorė akušerijai gydytoja akušerė-ginekologė Jūratė Žebrauskienė sako, kad nuo 1986 metų veikiančiame Akušerijos-ginekologijos korpuse pasaulį išvydo per 50 tūkst. naujagimių.
 
„Smagu prisiminti, kai pradėjus čia dirbti per parą tekdavo priimti ir dešimt penkiolika gimdymų. Dabar demografinė politika šalyje keičiasi. Liūdna, kad didžioji dalis potencialių pacienčių išvyksta laimės ieškoti svetur, ten gimdo vaikus“, – apgailestavo J.Žebrauskienė.
Dabar per metus šioje įstaigoje paprastai pasaulį išvysta 1100–1200 naujagimių. Šiemet įstaigos kolektyvas džiaugiasi tūkstantosios gimdyvės sulaukę jau rugsėjo mėnesį – antrą kartą gimdžiusi kaunietė pagimdė sveiką gražų sūnelį.
 

Šeimai palanki aplinka
Kauno klinikinėje ligoninėje gimdyvės į palatas guldomos po vieną. „Kiekviena šeima gauna atskirą kambarėlį, kad pirmomis dienomis galėtų mamai padėti tėtis, artimieji. Tam, kad galėtų išpildyti visus dešimt naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos žingsnelių, kad galėtų žindyti ir būti su kūdikiu visą parą pagal jo poreikius“, – aiškino Akušerijos-ginekologijos skyriaus vyresnioji akušerė Ilona Joneliūnienė.
 
Ji pabrėžė, kad šiuo metu būtina sulaukti ir profesionalios specialistų pagalbos. „Gydytojas akušeris būna šalia moterų nėštumo metu, visą ilgą gimdymo laiką, siaučiant hormonų audrai ar sveikstant po sudėtingų ginekologinių operacijų. Visada turime rasti padrąsinantį, kupiną atjautos ir supratimo gerą nuoširdų žodį, šiltą šypsnį. Esame atsakingi už dvi, o kartais – ir tris gyvybes. Toks darbas visų pirma yra pašaukimas”, – kalbėjo specialistė.
 
Moko žindymo paslapčių
Ypač svarbi personalo parama ir pagalba skatinant motinas žindyti. Jau daugiau nei metus ligoninė turi atskirą akušerę – žindymo mokytoją, kuri skaito paskaitas nėščiųjų mokyklėlėje, konsultuoja tiek individualių, tiek grupinių užsiėmimų metu. Žindymo pamokos prasideda dar prieš gimdymą. Taip pat – gimdymo kambaryje, iškart po gimdymo.
 
„Vos gimusius kūdikius glaudžiame prie mamos krūtinės. Kontakto oda prie odos metu naujagimis pats paropoja, prisiglaudžia prie mamos, o akušerės padeda teisingai parinkti gulimą padėtį, kad mama ir vaikas susipažintų, susidraugautų ir kūdikis pradėtų žįsti“, – pasakojo I.Joneliūnienė.
 
Vaikui žindant motinos organizme formuojasi hormonai – oksitocinas ir prolaktinas, kurie reguliuoja pieno gamybą. Pirmos 14 parų po gimdymo yra labai svarbios šių hormonų pusiausvyrai nusistovėti, o nuolatinis žindymas skatina visavertę pieno gamybą.
 

„Oksitocinas reguliuoja ir gimdos raumens susitraukimus – jiems greičiau susitraukus mažesnė nukraujavimo tikimybė. Jau du dešimtmečiai kaip nebededame nei ledo pūslių, nei smėlio mamai ant pilvo, visa tai reguliuoja gimęs vaikelis“, – sakė vyriausioji akušerė.
 
Skatina bendruomeniškumą
Ligoninėje pagimdžiusios moterys gali apsilankyti mamų svetainėje. „Čia jos gali ne tik išklausyti specialistės patarimų, bet ir pabendrauti tarpusavyje, pačios pasidalinti savo gerąja patirtimi. Taip pat skatiname nežiūrėti vartotojiškai, keistis vaikų rūbeliais. Siekiame paskatinti aktyvų mamų bendravimą ne tik internetinėje erdvėje“, – kalbėjo I.Joneliūnienė.
 
Ji pabrėžė, jog ypač po gimdymo labai svarbu mamai nelikti vienai, padėti jai mokytis tapti mama, įveikti hormonų svyravimų sukeliamus negalavimus.

 
Dar daugiau patogumo
Paslaugų kokybė nenukentėjo ir dėl besitęsiančio remonto Akušerijos-ginekologijos skyriuje.
„Nuo 2012-jų vykdome Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projektą, skirtą gerinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugas šalyje. Jau septynios gimdyklos yra atnaujintos. Atidarymo laukia keturios gimdyklos su vandens procedūromis. Bus renovuotos visos palatos, kai kuriose jų pagerintos buities sąlygos – įrengti atskiri dušai ir tualetai“, – pasakojo I.Joneliūnienė.
 
„Siekiame, kad būsimoji mamytė jaustų kuo didesnį komfortą. O mums, medikams, daugiausiai džiaugsmo suteikia ir įsimena laimingos švytinčios išvykstančiųjų akys ir šypsenos, parašyti ar tiesiog išsakyti nuoširdūs žodžiai, žadant sugrįžti vėl“, – sakė skyriaus vyresnioji akušerė.

 
Verta žinoti
Kauno klinikinė ligoninė yra daugiaprofilinė, teikia paslaugas ir sudėtingesniais atvejais – kaip II B lygio stacionaras, t.y. atitinka reikalavimus naujagimių reanimacijai, gali priimti gimdymus nuo 34 savaitės, suteikti pagalbą neišnešiotiems kūdikiams.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris