Kauno klinikinėje ligoninėje – šiemet jau tūkstantoji gimdyvė

Aigustė Tavoraitė
2016-10-25
Puikios sąlygos gimdyti ir kvalifikuota medikų pagalba daugybę nėščiųjų skatina rinktis Kauno klinikinę ligoninę. Neatsitiktinai jau prieš dvylika metų įstaigai buvo suteiktas Naujagimiui palankios ligoninės statusas.
Kauno klinikinėje ligoninėje – šiemet jau tūkstantoji gimdyvė
Kauno klinikinėje ligoninėje gimdyvės į palatas guldomos po vieną. Kiekviena šeima gauna atskirą kambarėlį, kad pirmomis dienomis galėtų mamai padėti tėtis, artimieji.

Gimė per 50 tūkst. kūdikių
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vyr. koordinatorė akušerijai gydytoja akušerė-ginekologė Jūratė Žebrauskienė sako, kad nuo 1986 metų veikiančiame Akušerijos-ginekologijos korpuse pasaulį išvydo per 50 tūkst. naujagimių.
 
„Smagu prisiminti, kai pradėjus čia dirbti per parą tekdavo priimti ir dešimt penkiolika gimdymų. Dabar demografinė politika šalyje keičiasi. Liūdna, kad didžioji dalis potencialių pacienčių išvyksta laimės ieškoti svetur, ten gimdo vaikus“, – apgailestavo J.Žebrauskienė.
Dabar per metus šioje įstaigoje paprastai pasaulį išvysta 1100–1200 naujagimių. Šiemet įstaigos kolektyvas džiaugiasi tūkstantosios gimdyvės sulaukę jau rugsėjo mėnesį – antrą kartą gimdžiusi kaunietė pagimdė sveiką gražų sūnelį.
 

Šeimai palanki aplinka
Kauno klinikinėje ligoninėje gimdyvės į palatas guldomos po vieną. „Kiekviena šeima gauna atskirą kambarėlį, kad pirmomis dienomis galėtų mamai padėti tėtis, artimieji. Tam, kad galėtų išpildyti visus dešimt naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos žingsnelių, kad galėtų žindyti ir būti su kūdikiu visą parą pagal jo poreikius“, – aiškino Akušerijos-ginekologijos skyriaus vyresnioji akušerė Ilona Joneliūnienė.
 
Ji pabrėžė, kad šiuo metu būtina sulaukti ir profesionalios specialistų pagalbos. „Gydytojas akušeris būna šalia moterų nėštumo metu, visą ilgą gimdymo laiką, siaučiant hormonų audrai ar sveikstant po sudėtingų ginekologinių operacijų. Visada turime rasti padrąsinantį, kupiną atjautos ir supratimo gerą nuoširdų žodį, šiltą šypsnį. Esame atsakingi už dvi, o kartais – ir tris gyvybes. Toks darbas visų pirma yra pašaukimas”, – kalbėjo specialistė.
 
Moko žindymo paslapčių
Ypač svarbi personalo parama ir pagalba skatinant motinas žindyti. Jau daugiau nei metus ligoninė turi atskirą akušerę – žindymo mokytoją, kuri skaito paskaitas nėščiųjų mokyklėlėje, konsultuoja tiek individualių, tiek grupinių užsiėmimų metu. Žindymo pamokos prasideda dar prieš gimdymą. Taip pat – gimdymo kambaryje, iškart po gimdymo.
 
„Vos gimusius kūdikius glaudžiame prie mamos krūtinės. Kontakto oda prie odos metu naujagimis pats paropoja, prisiglaudžia prie mamos, o akušerės padeda teisingai parinkti gulimą padėtį, kad mama ir vaikas susipažintų, susidraugautų ir kūdikis pradėtų žįsti“, – pasakojo I.Joneliūnienė.
 
Vaikui žindant motinos organizme formuojasi hormonai – oksitocinas ir prolaktinas, kurie reguliuoja pieno gamybą. Pirmos 14 parų po gimdymo yra labai svarbios šių hormonų pusiausvyrai nusistovėti, o nuolatinis žindymas skatina visavertę pieno gamybą.
 

„Oksitocinas reguliuoja ir gimdos raumens susitraukimus – jiems greičiau susitraukus mažesnė nukraujavimo tikimybė. Jau du dešimtmečiai kaip nebededame nei ledo pūslių, nei smėlio mamai ant pilvo, visa tai reguliuoja gimęs vaikelis“, – sakė vyriausioji akušerė.
 
Skatina bendruomeniškumą
Ligoninėje pagimdžiusios moterys gali apsilankyti mamų svetainėje. „Čia jos gali ne tik išklausyti specialistės patarimų, bet ir pabendrauti tarpusavyje, pačios pasidalinti savo gerąja patirtimi. Taip pat skatiname nežiūrėti vartotojiškai, keistis vaikų rūbeliais. Siekiame paskatinti aktyvų mamų bendravimą ne tik internetinėje erdvėje“, – kalbėjo I.Joneliūnienė.
 
Ji pabrėžė, jog ypač po gimdymo labai svarbu mamai nelikti vienai, padėti jai mokytis tapti mama, įveikti hormonų svyravimų sukeliamus negalavimus.

 
Dar daugiau patogumo
Paslaugų kokybė nenukentėjo ir dėl besitęsiančio remonto Akušerijos-ginekologijos skyriuje.
„Nuo 2012-jų vykdome Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projektą, skirtą gerinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugas šalyje. Jau septynios gimdyklos yra atnaujintos. Atidarymo laukia keturios gimdyklos su vandens procedūromis. Bus renovuotos visos palatos, kai kuriose jų pagerintos buities sąlygos – įrengti atskiri dušai ir tualetai“, – pasakojo I.Joneliūnienė.
 
„Siekiame, kad būsimoji mamytė jaustų kuo didesnį komfortą. O mums, medikams, daugiausiai džiaugsmo suteikia ir įsimena laimingos švytinčios išvykstančiųjų akys ir šypsenos, parašyti ar tiesiog išsakyti nuoširdūs žodžiai, žadant sugrįžti vėl“, – sakė skyriaus vyresnioji akušerė.

 
Verta žinoti
Kauno klinikinė ligoninė yra daugiaprofilinė, teikia paslaugas ir sudėtingesniais atvejais – kaip II B lygio stacionaras, t.y. atitinka reikalavimus naujagimių reanimacijai, gali priimti gimdymus nuo 34 savaitės, suteikti pagalbą neišnešiotiems kūdikiams.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica