Kauno klinikinė ligoninė investuoja į slaugytojų mokymą

Evelina Machova
2016-05-23
Šiandien slaugytojos susiduria su sudėtingomis situacijomis, tad vien įgytų profesinių žinių nebepakanka - reikia ir teisinius, ir teologinius niuansus išmanyti, taip pat turėti žinių apie dietologiją ir apie visas ligas. „Jei neturi nors vieno atsakymo į šiuos klausimus, tarp pacientų iškart gimsta nepasitikėjimas. Dėl to slaugytojos nuolat siekia žinių“, - sako VšĮ Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Gražvydė Masiliūnienė.
Kauno klinikinė ligoninė investuoja į slaugytojų mokymą
Tarptautinės slaugytojų dienos proga simboline stikline plyta apdovanota Kauno miesto klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Gražvydė Masiliūnienė sako, kad per pastaruosius kelerius metus požiūris į slaugą pasikeitė. Jei anksčiau ši sritis buvo labiau užgožta gydomosios medicinos, šiandien geri rezultatai neįsivaizduojami be komandinio darbo.

Faktas
Minint Tarptautinę slaugytojų dieną dešimt Kauno miesto klinikinės ligoninės slaugytojų apdovanos sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos bei ligoninės vadovo Gedimino Abeciūno padėkos raštais ir simbolinėmis stiklinėmis plytomis. Tai tarsi simbolis, kad nusipelniusios ilgametės slaugytojos kūrė ligoninės įvaizdį.

 
Išsikovojo vietą
VšĮ Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Gražvydė Masiliūnienė sako, kad per pastaruosius kelerius metus požiūris į slaugą pasikeitė. Jei anksčiau ši sritis buvo labiau užgožta gydomosios medicinos, šiandien geri rezultatai neįsivaizduojami be komandinio darbo.
 
„Gydytojai be slaugytojų – kaip ir slaugytojos be gydytojų – nieko vieni nepadarys. Esame lygiaverčiai partneriai. Anksčiau buvo manoma, kad svarbiausi yra gydytojai, o slaugytojos - tik tarp kitko. Tačiau vertinant realistiškai, būtent slaugytojos pirmosios prieina prie paciento ir visai nesvarbu, ar jis atvyksta į ligoninės priėmimo skyrių, ar į polikliniką. Tai, kad slaugytojos išsikovojo vietą bei įrodė savo svarbą, rodo ir pasikeitęs požiūris į išsilavinimą. Anksčiau slaugytojas rengdavo tik kolegijos, dabar ir universitetai. Be to, nemaža dalis slaugytojų apsigynusios ir mokslų daktaro laipsnį, kas taip pat suponuoja požiūrį į slaugą kaip į savarankišką sritį“, – sako G.Masiliūnienė.

 
Slaugytojų teigimu, jų vaidmuo sveikatos priežiūros sistemoje šiandien keičiasi lygiai taip pat sparčiai, kaip į mediciną žengia naujosios technologijos ar pažangūs gydymo metodai. „Šiandien slaugytoja yra daug platesnio profilio specialistė, nei buvo prieš keletą dešimtmečių. Profesinei veiklai reikia kompleksinių žinių, specializuotų įgūdžių ir gebėjimų, o ne vien tik būti gydytojo asistente“, – sako G.Masiliūnienė.
 
Kaip organizuojamas darbas
Pakito ir slaugytojų funkcijos: šiandien įstaigoje jos geba įgyvendinti stacionarinių ir ambulatorinių pacientų bendrąją slaugos praktiką, taip pat organizuoti slaugą, apimančią paciento sveikatos būklės įvertinimą, slaugos planavimą, įgyvendinimą ir slaugos rezultatų vertinimą. VšĮ Kauno klinikinėje ligoninėje įkurta Slaugos tarnyba. Toks principas pasirinktas, kad būtų galima ne tik efektyviai valdyti slaugos sektorių, bet ir dėl praktinių sumetimų. Juk ligoninei pavaldūs yra keli filialai.
 
Slaugos tarnyba pavaldi direktoriaus pavaduotojai slaugai, filialuose yra slaugos koordinatorės, po to seka skyrių vyresniosios slaugytojos, slaugytojos ir jų padėjėjos. Filiale, P.Mažylio gimdymo namuose, ir kituose įstaigos padaliniuose vadovauja slaugos koordinatorės. Be to, slaugytojų padėjėjai VšĮ Kauno klinikinėje ligoninėje sudaro atskirą grandį, kuriai taip pat vadovauja slaugos koordinatorės.
 
Slaugos tarnybai patikėta ir nemažai funkcijų, pradedant maitinimo sektoriumi, baigiant registratūra.
„Vadovauju, dideliam ligoninės sektoriui, kurį sudaro per tūkstantį du šimtus darbuotojų. Slaugos tarnybos žinioje yra ir slaugos personalas, akušerės, slaugytojo padėjėjai, ūkio reikalų tvarkytojos, maisto gabentojos, taip pat registratūros darbuotojai“, – vardina G.Masiliūnienė. 
 
Skyriai turi specifiką
Teiginiai, jog slauga yra slauga nesvarbu, kur tu bedirbtumei, G.Masiliūnienės nuomone, yra ne visai teisingas. „Kiekvienas skyrius turi savo specifiką, darbo ritmą. Pavyzdžiui, slaugytoja, dirbanti kardiologiniame skyriuje, dažnai susidurianti su reanimacinėmis situacijomis, skubios pagalbos teikimu ir ekstrinėse situacijose reaguoja žaibiškai, žino, kur ką ir kaip daryti.
 

O dirbančios, pavyzdžiui, Odos ir veneros ligų skyriuje su tokiomis situacijomis susiduria rečiau. Natūralu, žmonės baiminasi, kad pritrūks patirties. Tačiau šio skyriaus slaugytojos labai greitai pastebi įvairiausius odos pakitimus, kas taip pat gali signalizuoti apie komplikacijas ar kitas sveikatos problemas. Taigi, slauga nebėra tik slauga, o kiekvienas skyrius, kaip ir minėjau, turi savo specifiką“, – sako G.Masiliūnienė.
 
Pasak specialistų, pagrindinis slaugytojo vaidmuo tiesiogiai susijęs su profesija ir konkrečių medicininių manipuliacijų vykdymu. Slaugytojas, atlikdamas šį darbą, yra sveikatos priežiūros komandos narys, garantuojantis visapusišką paciento priežiūrą ir didžiąja dalimi yra sveikatos priežiūros komandos lyderis.
 
Apie nesusikalbėjimą
Į klausimą, kas sunkiausia dirbant slaugos sektoriuje, G.Masiliūnienė sako, jog nesusikalbėjimas tarp slaugytojų ir pacientų. „Nesakau, kad personalas visuomet idealus, juk visi esame skirtingi ir pasiekti idilę nepaprasta. Tačiau šiandien pacientai - itin reiklūs. Apie ligą prisiskaito įvairiausių straipsnių, kurie ne visuomet atitinka tikrovę. Todėl reikalavimai slaugytojoms ne visuomet būna adekvatūs, o kartais net nerealu juos įgyvendinti. Būna situacijų, kad merginos ir ašarą nubraukia dėl grubių žodžių. Bet visuomet sakau, jei jau pasirinkome tokią sritį, turime išmokti daug ko negirdėti ir nematyti. Tai nelengva ir ne visuomet įmanoma, bet tokia šios profesijos specifika.
 

Sunkiausia turbūt psichologiškai. Mes gi dabar laikomi paslaugų tiekėjais. Jei mes paslaugų tiekėjai, vadinasi, turi būti ir paslaugų pirkėjai. Gal tai nelabai teisingas posakis, nes medicina vis dėlto – išskirtinė sritis. Žvelgiant pro žmogiškumo prizmę, norėtųsi daugiau pagarbos. Deja, visuomenėje dažnai formuojamas neigiamas požiūris tiek į medikus, tiek į slaugytojas“, – sako G.Masiliūnienė pridurdama, kad šiandien slaugytojos susiduria su sudėtingomis situacijomis. O vien įgytų profesinių žinių nebepakanka. Reikia ir teisinius, ir teologinius niuansus išmanyti, turėti žinių apie dietologiją ir visas ligas. „Jei neturi nors vieno atsakymo į šiuos klausimus, tarp pacientų iškart gimsta nepasitikėjimas. Dėl to slaugytojos nuolat siekia žinių“, – sako G.Masiliūnienė.
 
Apie investicijas į profesionalumą
Pasak direktoriaus pavaduotojos slaugai, kuri dažnai dalyvauja ir būsimųjų slaugytojų darbų gynimuose, merginos, besirenkančios šią specialybę, itin motyvuotos. Apie tai, ar galės dirbti šiose srityje, išsiaiškina jau pirmame kurse. „Džiugina tai, kad slaugą studijuojantis jaunimas, ne tik iš Kauno, sostinės, Utenos ir kitų miestų nori praktiką atlikti pas mus. Sako, jog čia – puiki aura. Toks noras yra tam tikras mūsų gero darbo įrodymas. O jų pagalba mums labai vertinga ir reikalinga. Reikia paminėti, kad, pavyzdžiui, Kauno kolegijos absolventės puikiai parengtos darbui. Po praktikos atlikimo yra nemažai norinčių pas mus likti dirbti“, – sako G.Masiliūnienė.
 
VšĮ Kauno klinikinės ligoninės administracija sudaro galimybes tobulėti profesine prasme ar net keisti kvalifikaciją. Slaugytojoms, norinčioms tai padaryti, gydymo įstaiga apmoka kursus. Tiesa, su sąlyga, kad juos baigusios slaugytojos įsipareigoja tam tikrą laiką nekeisti darbovietės.
„Kodėl slaugytojos nusprendžia keisti kvalifikaciją? Situacijų pasitaiko pačių įvairiausių. Pavyzdžiui, stacionare dirbančioms slaugytojoms tenka naudoti daug dezinfekuojamųjų medžiagų. Dažnai dėl to atsiranda alergija. Ir ką gi daryti?
 
Specialistas – geras, baigęs mokslus, bet tęsti darbo negali dėl suprantamų priežasčių. Todėl mes ir patys, kaip gydymo įstaiga, esame suinteresuoti tokius specialistus išlaikyti, suteikiant jiems galimybę dirbti kitoje srityje. Žinoma, būna ir situacijų, kaip slaugytojos nori tobulėti profesine prasme. Pavyzdžiui, neseniai viena išreiškė pageidavimą dirbti operacinėje. Mums kaip tik tokio specialisto reikia. Dešimt slaugytojų baigia kursus, kurios bus intensyviosios terapijos ir reanimacijos slaugytojomis“, – sako G.Masiliūnienė.


Tarp kitko
Kauno miesto klinikinė ligoninė ne vienerius metus bendradarbiaudami su Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centru prisideda ir prie paramedikų paruošimo. Tiksliau būsimiems paramedikams sudaromos sąlygos atlikti praktiką ligoninėje.
Dvylika metų veikia įkurta Kauno regione mokymo bazė ruošianti slaugytojų padėjėjus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica