Jubiliejų mininti Respublikinė Kauno ligoninė kelia naujus tikslus

Evelina Machova
2017-09-14
Respublikinė Kauno ligoninė, miesto gyventojams geriau žinoma senuoju trečiosios ligoninės pavadinimu, pastaruosius metus tampa pavyzdžiu daugeliui sveikatos priežiūros įstaigų, kaip pasikeitus darbo organizavimui, kolektyvo motyvavimo priemonėms pagerinamas paslaugų prieinamumas. Beje, įstaigos ateities planai ne ką mažesni. Medikai sako, jog jų tikslas - tapti geriausia ligonine regione.
Jubiliejų mininti Respublikinė Kauno ligoninė kelia naujus tikslus
Respublikinės Kauno ligoninės vadovas doc. dr. Linas Vitkus (nuotr. viduryje) sako, kad čia dirbantys žmonės yra vertybė. Vieni gydymo įstaigų vadovai kolektyvą vadina žmogiškaisiais ištekliais, kiti - brangiausiu turtu, o jis - partneriais. „Esame kaip šeima. Kiekvienas atskirai, manau, pasiektume kur kas mažiau, o dirbdami kartu galime daug. Įrodymų tam užtenka vos apsidairius po ligoninę. Kuriame jos istoriją, įvaizdį. Šiandien dirbame gerai: manau, esame viena gražesnių Kauno regiono ligoninių, bet tikiu, jog galime dar daugiau“, - sako L.Vitkus.

Faktas

Minint jubiliejų, Respublikinė Kauno ligoninė išleido gydymo įstaigos metraštį, kurį parengė istorikai. Metraštyje parodoma ligoninės raida nuo jos įkūrimo.


Ligoninė „gyvas organizmas“
Ketvirtadienį Respublikinė Kauno miesto ligoninė minėjo 65 metų jubiliejų. Kaip sako čia dirbantys medikai, per kelis dešimtmečius, tiek kalbant apie darbo organizavimą, tiek apie atsiveriančias naujas gydymo galimybes, modernias technologijas ar paslaugų prieinamumą pacientams, gydymo įstaiga pasikeitė neatpažįstamai.


„Aš - ligoninės patriotė“, - sako direktorė medicinai gydytoja reumatologė Joana Dambrauskienė, gydymo įstaigoje dirbanti trisdešimt dvejus metus. Medikė pastebi, kad jos prieš kelis dešimtmečius pasirinkta specialybė šiandien patiria didžiausią virsmą. „Taikant modernų gydymą, pasitelkiant biologinę terapiją ir dirbant komandoje, galima pasiekti labai gerų rezultatų“, - sako vadovė. 

 
Paklausus, kas gi gydytoją Joaną laiko šioje gydymo įstaigoje, moteris šypsosi. „Kai jautiesi vertinamas, ir žinai, kad tavo kasdienis darbas duoda rezultatų, tai - puikiausia motyvacija. Ligoninė - gyvas organizmas, kur nuolat vyksta virsmas. Keičiasi tiek gydymo galimybės, tiek gydytojai, tiek slaugytojos, tiek ir pacientai. Vienu laikotarpiu tas virsmas vyksta sparčiau, kitu - lėčiau. Kai pradėjau dirbti, ligoninė atrodė visai kitaip. Daugelis jos šiandien turbūt nė neatpažintų. Kalbu ne tik apie sienas, bet ir apie žmones, požiūrį. Ateina naujas technologijas įvaldžiusių jaunų specialistų karta, o greta yra ir ilgą patirtį sukaupusių vyresnės kartos medikų. Turime puikų derinį tarp patirties ir jaunatviško veržlumo, o svarbiausia norime siekti dar daugiau“, - sako J.Dambrauskienė. 

Anot Respublikinė Kauno ligoninės vadovo doc. dr. Lino Vitkaus, per kiekvieną gimtadienį žmogus susimąsto ką jau nuveikė, ką dar norėtų nuveikti, ką dar reikėtų padaryti. Ligoninės kolektyvas - ne išimtis. „Žmonės yra vertybė, vieni vadovai kolektyvą vadina žmogiškaisiais ištekliais, kiti - brangiausiu turtu, o aš - partneriais. Esame kaip šeima. Kiekvienas atskirai, manau, pasiektume kur kas mažiau, o dirbdami kartu galime daug. Tam įrodymų rasti galima vos apsidairius po ligoninę. Mes kuriame jos istoriją, įvaizdį. Šiandien dirbame gerai: manau, esame viena gražesnių Kauno regiono ligoninių. Tiesa, tikiu, jog galime dar daugiau“, - sako L.Vitkus. 


Investicijos
2016 m. statybos remonto ir projektavimo darbams atlikti investuota daugiau nei 1,5 mln. eurų ligoninės lėšų.
Pabaigtas vienas didžiausių ir brangiausių ligoninės istorijoje investicinių projektų „Viešosios įstaigos Respublikinės Kauno ligoninės pastatų atnaujinimas“, finansuotas Klimato kaitos specialiosios programos ir ligoninės lėšomis.
Ženklus proveržis pasiektas įgyvendinant 22 metus vykdytą Krikščioniškųjų gimdymo namų pastato rekonstravimo projektą. Šiemet baigiamos įrengti vidaus patalpos, tinkuojama pastato išorė. Šiais metais planuojama įrengti baseiną nėščiosioms. Baigus šiuos darbus ir pripažinus pastatą tinkamu naudoti, į jį bus perkeltos ginekologijos paslaugos iš ligoninės padalinio, esančio Trakų g. 29.


Naujovė! Kaip sako medikai, tam, kad paslaugos pacientams būtų suteikiamos per trumpesnį laiką, saugiai ir kokybiškai, gydymo įstaiga pastaruoju metu nemažai investuoja į įrangos atnaujinimą. Viena paskutiniųjų investicijų - naujoviškas rentgenas, kurio diagnostika paremta tomosinteze. Pasak Diagnostikos klinikos Radiologijos skyriaus vedėjos Jolantos Vitkienės, tai - saugesnis pacientams rentgenas, leidžiantis atlikti tyrimą keliais pjūviais. Tokius rentgenus šalyje turi vos kelios didžiosios šalies gydymo įstaigos. Šiuo rentgenu įvairūs dariniai plaučiuose, nustatomi kur kas tiksliau, o tai leidžia taikyti ir kur kas veiksmingesnį gydymą.
 
Skatina augti
Vyriausioji slaugos administratorė Marija Žeruolienė Respublikinėje Kauno ligoninėje dirbti pradėjo prieš dvylika metų, kaip tik tuo metu, kai buvo pradėti šalies gydymo įstaigų restruktūrizavimo etapai. „Prie ligoninės komandos prisijungiau pokyčių laikotarpiu, iki tol dirbau psichiatrijos srityje. Prieš daugiau nei dešimtmetį prasidėję paslaugų optimizavimo procesai šiandien, mano nuomone, tikslą pasiekė.
Psichiatrija sklandžiai įsiliejo į daugiaprofilinės ligoninės struktūrą, o pacientams paslaugos tapo prieinamesnės, platesnis ir jų spektras. Kitas svarbus momentas, jog integruojant psichiatriją į daugiaprofilinės ligoninės sudėtį mažinama ir tokių pacientų atskirtis. Personalui įsiliejimas į didelę organizaciją irgi turi savų pliusų - skatina siekti pažangos, kelti kvalifikaciją“, - sako M.Žeruolienė.

L.S. skaičiai
28
– tiek tūkst. pacientų ligoninėje gydėsi 2016 m.
8
– tiek dabar veikia skirtingo profilio klinikų.
117892
– tiek paslaugų suteikta Konsultacijų poliklinikoje per 2016 metus. Čia kas dieną 25 skirtingų sričių specialistai suteikia iki 300 konsultacijų.

Reikėtų paminėti ir faktą, kad ligoninė viena pirmųjų tarp Kauno regiono įstaigų įdiegė Pacientų ir klientų aptarnavimo standartą. Čia išdėstytos rekomendacijos darbo vietai ir aplinkai, darbuotojų išvaizdai, taip pat pagrindiniai darbo su pacientais ir klientais principai bei konfliktų sprendimas, kurių turi laikytis visi 1600 ligoninės darbuotojų.
Pasak ligoninės generalinio direktoriaus doc. dr. Lino Vitkaus, pacientų aptarnavimo kokybės gerinimas tapo vienu didžiausių iššūkių praėjusiais metais. Ligoninės vadovas sako, jog ir šiemet šiam tikslui bus skiriamas didelis dėmesys. Beje, gerinant pacientų aptarnavimo kokybę per pastaruosius metus ligoninėje išaugo slaugos ir pagalbinio medicinos personalo skaičius.

 
Augimas
2016 m. pacientų apklausa parodė, kad išaugo ligoninės stacionaro skyrių pacientų pasitenkinimas suteiktomis paslaugomis.

LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu Respublikinei Kauno ligoninei trečius metus iš eilės suteiktas Skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardas. Tai patvirtina, kad ligoninėje dirba atsakingi, sąžiningi ir sąmoningi darbuotojai.

 
Motyvacijos priemonės
„Per tuos metus, kiek čia dirbu, pasikeitė daug dalykų, bet kaip vieną esminių galėčiau įvardinti pokyčius darbo santykių srityje. Veikiame kaip komanda: nei gydytojai, nei slaugytojos dirbdami atskirai nepasieks norimo rezultato. Slaugytojos nėra tik pagalbininkės, jos tiesiogiai ir aktyviai dalyvauja gydymo procese. Žinoma, dabar į gydymo įstaigą ateina ir kitokie pacientai. Jie smalsūs, apsiskaitę, žino ko nori ir kartais net galvoja išmaną daugiau nei gydytojas. Tai - nemenkas iššūkis: reikia su žmogumi kalbėtis, išsamiai aiškinti situaciją, gydymo planą. Tuomet ir rezultatas bus visiems aiškus“, - sako J.Dambrauskienė.

Kolegei pritaria ir M.Žeruolienė. „Gydymo įstaigai augant, plečiant paslaugų spektrą ir prieinamumą, darbuotojai taip pat motyvuojami kelti kvalifikaciją, kas taip pat ženkliai prisideda stiprinant ir pacientų aptarnavimo kultūrą“, - sako vyriausioji slaugos administratorė.
Respublikinės Kauno ligoninės administracija investuodama į geresnes paslaugas pacientams skatina gydymo įstaigos darbuotojus kelti kvalifikaciją. Tam yra numatytos lėšos, kuriomis gali pasinaudoti norintieji tobulėti. Per praėjusius metus mokymams ir kvalifikacijai kelti skirta 100 tūkst. eurų.

„Dirbantiems medicinos srityje kvalifikacijos kėlimas turi būti nuolatinis ir nenutrūkstamas procesas. Investuodami į darbuotojus siekiame ne tik gerinti paslaugų kokybę. Tai - ir viena kolektyvo motyvavimo priemonių. Tokia paskata gerina tarpusavio santykius, lojalumą. Dėmesys skiriamas ne tik su medicina susijusiems mokymams. Kolektyvą raginame dalyvauti lyderystės seminaruose, bendravimo įgūdžių tobulinimo kursuose. Juk kartais atsidūrę stresinėje situacijoje puikiai išmanome ką reikia daryti, tačiau ne visuomet pavyksta tiek pacientams, tiek jų artimiesiems aiškiai išdėstyti savo veiksmus“, - sako J.Dambrauskienė.
 
Medikė priduria, kad pastaruosius metus didelis dėmesys buvo skiriamas lyderystės mokymams bei vadybinėms kompetencijoms ugdyti. Kadangi tiek Joana, tiek Marija ligoninėje užima vadovaujančius postus, smalsu, ar mokymuose įgytas žinias pritaiko praktiškai.

„Studijuojant mediciną vadovauti komandai niekas nemoko. To išmokstame tiesiog empiriniu būdu, galima sakyti, natūraliai. Bet kursai susistemina tavo gyvenimiškąją patirtį, išmoksti geriau pažinti ir vertinti darbuotojus, skirstyti darbus pagal jų kompetencijas. Man tokie kursai davė daug naudos, nes pasijutau tvirtesnė“, - sako J.Dabrauskienė. Marija priduria, kad būtent mokymų metu supranti, kad vis dėlto lyderystės vaidmuo turi būti stipresnis, ryšys su darbuotojais artimesnis, o svarbiausia - jų motyvacija. „Suburti motyvuotą ir bendro tikslo siekiančią komandą ne toks paprastas dalykas, kaip gali pasirodyti iš šalies“, - sako J.Dambrauskienė.


Tobulinimasis
Didelis dėmesys skiriamas darbuotojų kompetencijoms ugdyti. Kolektyvas skatinamas kvalifikaciją kelti ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Pernai ligoninės darbuotojai dalyvavo daugiau kaip 1200 kvalifikacijos kėlimo renginių, t. y. 70 proc. daugiau nei užpernai.
Taip pat darbuotojai įtraukti ir į bendrų organizacijos tikslų siekimą, pradėti vykdyti metiniai pokalbiai su padalinių vadovais ir nustatyti jiems siektini veiklos tikslai, paremti organizacijos tikslais.


Vyriausioji slaugos administratorė Marija Žeruolienė (nuotr. viduryje) sako, kad slaugytoja nėra tik gydytojo pagalbininkas, ji - lygiavertė partnerė, atliekanti savo funkcijas. „Gydymo įstaigai augant, plečiant paslaugų prieinamumą, spektrą darbuotojai taip pat motyvuojami kelti kvalifikaciją, ir tai ženkliai prisideda stiprinant pacientų aptarnavimo kultūrą“, - sako slaugos administratorė.


Renkasi pacientai
„Kalbant apie pastarųjų dešimties metų pokyčius, sunku juos visus būtų išvardinti. Tarkim, Operacinių blokas pradėtas renovuoti dar vadovaujant S.Gendviliui, dabar atitinka visus šiuolaikinius standartus. Įsigiję galingesnį magnetinį rezonansą, kompiuterinį tomografą, rentgeną su tomosinteze praplėtėme ir teikiamų paslaugų galimybes. Plečiame ir dienos bei ambulatorinės chirurgijos paslaugas ir šių paslaugų rodikliai kalba patys už save. Kiekviena iš mūsų aštuonių klinikų turi kuo pasididžiuoti.
 
Pavyzdžiui, Reabilitacijos klinikoje taikomi pažangiausi gydymo metodai, kurie žvelgiantiems iš šalies gali pasirodyti kaip kompiuterinis žaidimas, tačiau duodantys puikius funkcijų atkūrimo rezultatus. Bet manau, kaip vieną svarbiausių mūsų visų darbo laimėjimų galime įvardinti tai, jog nepaisant mažėjančio gyventojų skaičiaus šalyje, mūsų gydymo įstaigos pacientų srautas lieka toks pats. Tai rodo, jog esame reikalingi, o pacientai mūsų teikiama paslaugų kokybe yra patenkinti. Be to, ligoninėje besigydęs žmogus turi galimybę gydytojo konsultacijos kreiptis į tą patį, stacionare jį gydžiusį mediką.
 
Pacientui tai - privalumas, nes jis grįžta pas Konsultacijų poliklinikoje dirbantį jau pažįstamą gydytoją, kuriam nereikia iš naujo pasakoti tiek gyvenimo, tiek ligos istorijos nuo pradžių. Beje, eilės konsultacijos pas gydytoją mieste Respublikinėje Kauno ligoninėje – vienos trumpiausių“, - pasakoja L.Vitkus. Vadovas pastebi, jog pasikeitus darbo organizavimui, ženkliai pagerėjo paslaugų prieinamumas pacientams. J. Dambrauskienė priduria, kad dar vienas ligoninės pliusas, jog gydymo įstaiga yra ir mokymo bazė, kur jauniesiems kolegoms padedama žengti pirmuosius profesijos žingsnius. Gydytoja atvira: perspektyvių ir gabių rezidentų ligoninė lengvai nepaleidžia, vilioja likti. „Kartų kaita turi vykti. Juk jaunimas, kurį mokome, anksčiau ar vėliau pakeis mus, todėl norisi, kad jie būtų verti mūsų ir net geresni už mus“, - sako gydytoja.


Planai
Planuojamas keturių aukštų priestatas, į kurį bus perkeltas Vertebroneurologijos poskyris ir praplėsta laboratorija. Kaip pabrėžia ligoninės vadovai, šiuo metu šis poskyris įsikūręs nuomojamose patalpose, kurios nelabai pritaikytos gydymo paslaugoms teikti. Skaičiuojama, kad šį poskyrį perkėlus į numatytą priestatą būtų taupomos lėšos, kurios šiuo metu skiriamos patalpų nuomai, sumažėtų pacientų transportavimo išlaidos, o taip pat būtų ir optimaliai išnaudojamos centrinėje būstinėje dirbančio personalo paslaugos.
 
Taip pat planuojama pritraukus Europos Sąjungos investicines lėšas pradėti įgyvendinti projektą „Medicininės stacionarinės reabilitacijos paslaugų gerinimas neįgaliems vaikams VšĮ Respublikinės Kauno ligoninės „Žibutės“ sektoriuje. Infrastruktūra ir teritorija taps prieinamesnė neįgaliesiems, taip pat ketinama įsigyti ir inovatyvios medicininės įrangos. Tai tik kelios idėjos, kurias artimiausiu metu viliasi įgyvendinti Respublikinė Kauno ligoninė. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica