Elektrėnų PSPC sėkmė - darbštus ir profesionalus kolektyvas

Deimantė Gruodė
2017-04-03
„Apdovanojimai - tai viso kolektyvo darbo įvertinimas“, - sako VšĮ Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Edita Paberalienė, rankose spausdama „Metų sėkmės 2016“ statulėlę. Vedžiodama po nuolat gražinamos ir puoselėjamos įstaigos patalpas vadovė šyptelėjo, jog aukštai iškėlus kartelę teks dar labiau stengtis ir gerinti pacientams teikiamų paslaugų kokybę.
Elektrėnų PSPC sėkmė - darbštus ir profesionalus kolektyvas
„Atliekamų tyrimų vis daugėja ir daugėja. Visą miestą aptarnauti mums, dviems darbuotojoms, pakankamai sunku“, - sako laboratorinės diagnostikos specialistė Rima Malašauskienė. Jau dirbama su elektroniniais siuntimais. Tiesa, jei negaus popierinio lapelio, kaip pastebi medikai, ne visi pacientai supras, kad reikia keliauti tyrimams.

Kolektyvas džiaugiasi įvertinimu

Elektrėniškiai džiugiai sutiko žinią, jog keturioliktą kartą surengtuose „Metų vadovo“ apdovanojimuose jų gydymo įstaigai buvo parodytas išskirtinis dėmesys. VšĮ Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Edita Paberalienė buvo pripažinta nominacijos „Metų sėkmė 2016“ nugalėtoja.
„Nepaprastai džiaugiamės laimėjimu. Mūsų kolektyvas – itin draugiškas. Kaip tik sutapo mano jubiliejus su šiuo garbingu apdovanojimu, tad man buvo dviguba šventė. Darbuotojai, nors ir žinojau, kad jie kūrybiški bei išradingi, mane nustebino - sudėjo nuotraukų albumą iš mūsų įspūdžių kelionėse. Nors įstaigai vadovauju dar tik trečius metus, su kolegomis organizuojame įvairias išvykas. Apdovanojimas - tai viso kolektyvo darbo įvertinimas“, - sako Elektrėnų PSPC direktorė E.Paberalienė.
 
Įstaiga gražėja akyse
Elektrėnų PSPC pacientus pasitinka atsinaujinusi išoriškai: antrame aukšte suremontuoti beveik visi šeimos gydytojų kabinetai, pagaliau pavyko suremontuoti ir antrojo aukšto koridorių, kad laukiantiesiems prie gydytojo kabinetų būtų maloniau laukti gražioje aplinkoje.
„Kadangi sutvarkėme daugumą šeimos gydytojų kabinetų, viena svajonių buvo pagražinti ir pacientų laukimo erdvę, kad jiems būtų malonu ateiti į mūsų įstaigą. Taigi baigtas remontuoti nemažas bendrų patalpų plotas. Bet tik vienas aukštas, kitas – dar planuojamas“, - sako Elektrėnų PSPC direktorė E.Paberalienė.
 
Be registratūros susitvarko
Nustebina tai, jog Elektrėnų PSPC nėra atskiros registratūros. Gyventojų asmens sveikatos istorijos yra kiekviename šeimos gydytojo, pas kurį prisirašęs pacientas, kabinete. Atvykęs į gydymo įstaigą pacientas iš karto keliauja pas šeimos gydytoją. Jeigu šio nėra, viskas sureguliuojama informacijos kabinete, kuris įrengtas pirmame aukšte šalia pagrindinio įėjimo.

„Eilės visada yra, ar su registratūra, ar be jos. Juk registratūros darbuotojui sunkiau įvertinti, ko žmogui reikia ir kaip rimtai jis serga. O kai pacientas ateina tiesiai pas gydytoją, iš pradžių jį sutinka slaugytoja. Ši irgi gali įvertinti, ar šiandien pacientas būtinai turi pakliūti pas gydytoją, ar gali palaukti rytojaus. Juk ji kiekvieną pažįsta. Manau, kad slaugytoja daug kokybiškiau sureguliuoja eiles nei registratūros darbuotojai“, - neabejoja įstaigos direktorė.
 
Svarbu paminėti, kad nuo praėjusių metų lapkričio 1-osios savivaldybės tarybos sprendimu prie Elektrėnų PSPC prijungta buvusi visiškai savarankiška viešoji įstaiga Semeliškių ambulatorija, kurioje dirbo vienas šeimos gydytojas su komanda. Gydymo įstaiga pasipildė tūkstančiu dviem šimtais pacientų. „Taip buvo nuspręsta dėl finansinių motyvų, nes apylinkė sumažėjo ir buvo sunku išsilaikyti. Prijungimas vyko sklandžiai. Gerai, kad jie dalyvavo tame pačiame elektroninės sistemos projekte kaip ir mes. Manau, jiems darbas palengvėjo, nes neliko administracinio darbo“, - kalba E.Paberalienė.
Kiekvienas gyventojas Elektrėnų PSPC turi teisę pasirinkti šeimos gydytoją. Tereikia informacijos kabinete pateikti prašymą. Tiesa, pas kiekvieną jų neturėtų būti daugiau nei pusantro tūkstančio prisirašiusiųjų, kad nenukentėtų pacientams suteikiamų paslaugų kokybė.
 
E.Paberalienė apgailestauja, kad ant šeimos gydytojų kraunamas vis didesnis ir didesnis krūvis. „Visuomenėje skalambijama, kaip viskas pagerėjo ir žmogui nebereikia eiti į metrikacijos skyrių išsiimti popierinio liudijimo. Taip, kažkam darbo sumažėjo, bet eilinį kartą užkrovė medikams. Kuomet išduodame elektroninę mirties pažymą, specialiame žurnale per du puslapius privaloma apie žmogų ranka surašyti informaciją ir prašome artimųjų pasirašyti, kad surenkame asmens dokumentus ir nešame į policiją. Viską atlieka šeimos gydytojo institucija - kaip visada, be papildomo apmokėjimo. Mums rankų jau nebeužtenka“, - įstaigos vadovė stebisi, negi dokumentų pildymas yra gydytojų darbas.

„Užmerktomis akimis galėčiau surasti paciento medicininės istorijos kortelę“, - šypsosi komandoje su šeimos gydytoja dirbanti Virgilija Ščerbavičienė. Dirbant dvigubų kabinetų principu slaugytojai tenka sulaikyti ir į kabinetą besiveržiančius pacientus.
 
E. sveikatos paslaugos įsibėgėja
Anot E.Paberalienės, elektroninių paslaugų diegimas spartėja. Elektroninės statistinės formos, pavyzdžiui, nedarbingumo pažymėjimas, veikia nemažai laiko. Bet tokios naujovės kaip elektroninis receptas, mirties liudijimai, vairavimo pažymėjimai ir kitos pažymos dar tik diegiamos. „Vien apie aštuonis tūkstančius kainavo naujas serveris, kuris pagreitina procesą, nes atliekant darbus sistema labai ilgai mąstydavo. Dabar visiems gydytojams sudarytos galimybės rašyti elektroninius receptus, o vairavimo pažymos, mirties liudijimai, kurie yra privalomi nuo sausio mėnesio, įdiegti šimtu procentų“, - sako direktorė.
 
Tačiau elektroninėje erdvėje vis drąsiau nardantys medikai susiduria su nemažais trikdžiais. „Jei pacientui receptą išrašė kitos gydymo įstaigos, aš jo nematau sistemoje, - problemą įvardija direktorė. – Netgi mums patiems išrašant receptą, elektroninėje erdvėje sunkiai atsiranda recepto galiojimo laikas, nes sistema ilgai mąsto ir greičiau jį išrašysi ranka. Prieš tai būdavo taip, kad ant popierinio recepto yra parašyta, kiek laiko jis galioja. Nuo to priklauso, kada aš turiu išrašyti kitą. Tokia pati situacija ir su elektroniniais siuntimais: kol kas sistema jo neleidžia išsiųsti kitoms įstaigoms. Kai man pacientai sako: aš buvau Santariškėse, jūs pažiūrėkite kompiuteryje. Nėra nieko! Blogai tai, kad Lietuva padalinta į daug regionų ir kiekviename įdiegta sava sistema ir visos jų skiriasi“, - sako Elektrėnų PSPC direktorė.
 
Nesveika konkurencija su privatininkais
Kaip sako direktorė, elektrėniškiai nepasižymi itin gera sveikata bei dažnai suserga. Vadovė svarsto, jog įtakos gali turėti tai, kad aplinkui daug pramoninių įstaigų, kur fiziškai sunkų darbą dirba jauni žmonės. Neretai šiems pripažįstamos profesinės ligos.
„Gyventojų mažėja, apsilankymų - ne, o finansavimas mažėja. Norėtųsi, kad apmokėjimas būtų geresnis arba vyresnio amžiaus gyventojas, kuris dažniausiai lankosi gydymo įstaigoje, būtų brangiau „įvertintas“, lyginant su kitais pacientais, arba finansavimas priklausytų nuo apsilankymų skaičiaus. Ministerijoje valdininkai niekaip negali susitarti, koks turėtų būti apmokėjimo modelis. Kol jie nesusitaria, jis lieka toks pats“, - sako E.Paberalienė.
Direktorė prasitaria ir apie viešojo sektoriaus ne visai sveiką konkurenciją su privačiomis įstaigomis. Su pastarosiomis konkuruoti nepaprastai sunku. „Pavyzdžiui, pas mus turi būti arba šeimos gydytojas, arba visa komanda. Kitaip aš negaliu nei ginekologo, nei kito specialisto įdarbinti, kad šis pakonsultuotų pirminiame sveikatos priežiūros lygyje. Tuomet turiu darbinti ginekologą, vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją, chirurgą – visą komandą.
 
UAB‘ams tai negalioja. Jie atsidaro privatų kabinetą ir teikia tokias paslaugas, kurios tuo metu naudingos bei pelningos. Privačios įstaigos visur skundžiasi, kad jie yra nuskriausti. Turbūt atėjo laikas pasiskųsti viešosioms, kad yra tikrai nelygi konkurencija. Pas mus savivaldybėje didelė problema su kardiologais. Nė vienas neina už siūlomą atlygį dirbti į rajoną. O privatininkai atsiveža kardiologą į savo įstaigą, beje, pirminio lygio, kuo vėlgi pritraukia pacientus ir netgi išvilioja iš mūsų įstaigos“, - atsidūsta direktorė.
E.Paberalienė skaičiuoja, kad į privačią gydymo įstaigą jau persirašė trys tūkstančiai septyni šimtai pacientų. Dažniausiai išeina sveikesni, kurie pas gydytoją labai retai apsilanko.

 Elektrėnų PSPC pacientus pasitinka atsinaujinusi išoriškai: antrame aukšte suremontuoti beveik visi šeimos gydytojų kabinetai, pagaliau pavyko suremontuoti ir antrojo aukšto koridorių, kad laukiantiesiems prie gydytojo kabinetų būtų maloniau laukti gražioje aplinkoje.

Atviras eilių klausimas

„Kaip vertinate tai, jog pirminį sveikatos priežiūros lygį reikėtų dar labiau stiprinti, mažinant krūvį nuo kitų gydymo įstaigų ar greitosios pagalbos?“ – paklausiau Elektrėnų PSPC vadovės E.Paberalienės.
„Mes ir taip prižiūrime pacientą, teikiame slaugos namuose paslaugas. Netgi dokumentacija dėl žmogaus neįgalumo nustatymo, kurią anksčiau pildydavo ir specialistai, dabar užkraunama šeimos gydytojams“, - tiesiai šviesiai sako įstaigos direktorė.
Tiesa, Elektrėnų PSPC žengė didelį žingsnį ir nuo šių metų kovo mėnesio pradėjo diegti 2015 metų kokybės standartą gerindama įstaigos paslaugų kokybę.
 
„Ką matau blogiausia mūsų įstaigoje – kol kas sunkiai sekasi sureguliuoti pacientų srautus, kad prie gydytojų kabineto durų nebūtų eilių. Lyg ir aišku, kaip jas sureguliuoti – reikia priimti papildomų darbuotojų, bet šie kainuoja. Tikimės, kad įdiegus aukštos kokybės standartus galbūt mums pasiseks susitvarkyti ir su eilėmis. Tikrai atliekame nemažai tyrimų. Ko neatliekame patys, siunčiame į kitą laboratoriją pagal sutartį. Dėl greitumo problemų nekyla - atsakymus gauname tą pačią arba kitą dieną elektroniniu būdu. Po kelių dienų atsiunčiamas ir popierinis variantas. Antrinio ir tretinio lygio konsultantai mums rekomenduoja atlikti labai daug tyrimų, nes žmonės dažnai važiuoja operuotis į kitas įstaigas ir visas paruošimas bei tyrimų atlikimas gula ant mūsų pečių“, - pasakoja įstaigos vadovė.
E.Paberalienė pažeria kritikos vadinamajai pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, stebėjimo programai, kuri, jos žodžiais tariant, nepasitvirtino.
 
„Tvarka yra tokia, kad lėtine liga sergančiam pacientui vieną kartą parašau siuntimą dėl ilgalaikio stebėjimo. Jis įtraukiamas į stebimų ligonių sąrašą ir į kitą įstaigą gali kreiptis jau be siuntimo. Kiek važiuoja pacientai pas kitus specialistus į didesnes įstaigas, niekas ten neužsiima jokiais stebėjimais ir kiekvieną kartą iš šeimos gydytojo vėl reikalauja siuntimo. Su kardiologiniais pacientais visoje šalyje turime problemų. Skelbiame, kad kardiovaskulinių ligų daugiausiai, diegiame klasterius, bet užsiregistruoti pas kardiologą yra didžiausia problema“, - apgailestauja Elektrėnų PSPC direktorė.
 
Pasitarnauja išmaniosios slaugytojos
Anot įstaigos vadovės, yra realių būdų, kaip eilių problemą būtų galima išspręsti. Tam pasitarnautų ir idėja praplėsti slaugytojų įgaliojimus. „Mano nuomone, idealu būtų, jei vienas šeimos gydytojas turėtų dvi slaugytojas. Viena atliktų pacientui reikalingas medicinines procedūras, kita padėtų tvarkyti medicininę dokumentaciją: išrašinėtų receptus, siuntimus“,– sako E.Paberalienė.

 
Nors išplėstinės praktikos slaugytojų idėjai pritaria, dėl papildomų mokymų ir apribojimų – abejoja.
„Slaugytojos viską puikiai moka ir laisvai jau dabar galėtų rašyti ir receptus, ir siuntimus. Jos yra puikiai paruoštos. Tik pačių slaugytojų reikia daugiau. Būdama komandoje su šeimos gydytoju slaugytoja dirba su informacine sistema, pacientui atlieka įvairias procedūras, pradedant nuo injekcijų ar žaizdų perrišimų, kurie atliekami pirminio lygio gydymo įstaigose. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių receptus irgi išrašo slaugytoja. Reguliuoja eiles už durų. Jai pavesta ir slauga namuose. Darbo joms netrūksta, kaip sakome, gali visą parą neišeiti iš kabineto“, - šypsosi Elektrėnų PSPC vadovė.

 
Tarp kitko
Viešoji įstaiga Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centras įsteigta 1998 m. gruodžio 21 d. Vykstant sveikatos apsaugos reformai, kelių gydytojų iniciatyva pirminiam asmens sveikatos paslaugų teikimui buvo skirtos patalpos tuometinės ligoninės patalpose. Laikui bėgant gydytojų daugėjo, plėtėsi įstaiga, o šiandien beveik dvidešimt metų dirbanti įstaiga aptarnauja daugiau nei 13 tūkst. gyventojų, pasirinkusių čia dirbančius gydytojus. Įstaigoje dirba 10 šeimos gydytojų, 2 gydytojai ginekologai, 4 gydytojai odontologai, gydytojas chirurgas, vidaus ligų gydytojas. Per metus Elektrėnų PSPC registruojama apie 60 tūkst. apsilankymų, odontologai priima apie 6 tūkst. pacientų.

 
Trys klausimai gydytojui
Elektrėnų PSPC ilgametė šeimos gydytoja Eugenija Bakšienė:



- Kaip vertinate šeimos gydytojų krūvius?

- Darbo krūvis labai didelis ir kiekvienąkart vis didėja. Daug laiko atima dokumentacijos pildymas. Be to, ir pacientai reiklesni. Jie dabar viską žino, internetas - visagalis, tad gali apie viską paskaityti ir prisirankioti informacijos. Kitąsyk atėjęs „moko“ gydytoją. (Šypsosi.) Elektrėniškiai sveikata rūpinasi pakankamai, nes turime labai daug apsilankymų. Mūsų centras yra įsikūręs itin patogioje vietoje, aplinkui išsidėstę gyvenamieji namai, kaip aš sakau, eina į turgų ir grįždami pas mus užsuka.
 
- Kaip sekasi dirbti su e. sveikatos sistema?
- Išmokti tai išmokstama. Tik tiek, kad sistema dar nėra tobula. Reikia atlikti daug visokių paspaudimų, kad ką nors pasiektum, pavyzdžiui, išrašytum tą patį elektroninį receptą. Vis tiek laiko užima. Aš ranka daug greičiau išrašau popierinį recepto variantą.
 
- Šeimos gydytojui slaugytojos pagalba itin reikalinga?
- Be slaugytojos mes dirbti negalime, nes bendrosios praktikos slaugytoja viskuo pasirūpina. Ir pacientus registruoja, ir visus tyrimus surašo, ir visas formas užveda, procedūras taip pat ir kardiogramas atlieka. Dabar jos mums padeda ir receptus išrašyti. Tai - mūsų rankos ir kojos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris