Birštono „Tulpėje“ atgijo tarpukario Lietuvos elito pamėgta „Baltoji vila“

Deimantė Gruodė
2018-03-19
Simboliška, kad minint valstybės šimtmetį Birštono „Tulpės“ sanatorijoje duris atvėrė restauruota legendinė „Baltoji vila“, kur tarpukariu itin mėgo gydytis bei ilsėtis Lietuvos elitas. Turbūt mažai kas žino, kad būtent čia atgaudamas jėgas literatūros klasikas Balys Sruoga, į Tėvynę sugrįžęs po ilgų tremties metų, parašė žinomiausią autobiografinį romaną „Dievų miškas“.
Birštono „Tulpėje“ atgijo tarpukario Lietuvos elito pamėgta „Baltoji vila“
Vardinis Balio Sruogos kambarys „Baltojoje viloje“, kur ir buvo parašytas autobiografinis romanas „Dievų miškas“.

Balio Sruogos kambarys
Prieškario laikotarpiu „Baltoji vila“ buvo vertinama kaip geriausi ir brangiausi poilsio namai, kuriuose gydėsi ir ilsėjosi ne vienas žymus to laikmečio politikos, kultūros ir mokslo veikėjas. Juozas Tumas-Vaižgantas, Antanas Vienuolis, Ieva Simonaitytė, Kazys Binkis, Kazys Šimonis, Jonas Mačiulis-Maironis, Mečislavas Dobužinskis – tai tik maža dalis didžių asmenybių, kurios čia ilsėjosi bei leido vasaras.
Menininkai itin gerai vertino kurorto mikroklimatą, unikalią gamtą, tuo metu čia teikiamas paslaugas. Įkvėpimo sėmėsi ir iš Štuthofo koncentracijos stovyklos grįžęs rašytojas profesorius Balys Sruoga.
 

„Tai yra įkvepianti vieta. 1945 metais atgaudamas jėgas ir semdamasis įkvėpimo iš nuostabaus parko, - mat pro kambario langus matyti Vytauto piliakalnis, Nemunas, - Balys Sruoga rašė romaną „Dievų miškas“,“ - pasakoja sanatorijos „Tulpė“ direktorės pavaduotoja marketingui ir projektų valdymui Inga Treigienė.

 
Sanatorijos vadovybę atkurti „Baltąją vilą“ paskatino Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė. Kaip patikino įstaigos vadovė Liucija Patinskienė – projektas buvo sėkmingai įgyvendintas, įrengti įvairūs kambariai pagal svečių poreikius. Planuojama kai kuriuos kambarius pavadinti Birštonui nusipelniusių žmonių vardais. Atidarymo dieną svečiams buvo pristatytas Balio Sruogos vardu pavadintas kambarys.
 
„„Baltoji vila“ žinoma nuo tūkstantis devyni šimtai trisdešimt trečiųjų. Tuo metu joje poilsiavo daug Lietuvos elito – kultūros ir meno veikėjai. Mums buvo didžiulis iššūkis rekonstruoti pastatą. Sovietmečiu jis buvo du kartus renovuotas, jei galima taip pavadinti, nes iš tikrųjų istorinis pastatas, mūsų manymu, visiškai sugadintas. Todėl reikėjo priimti daug sudėtingų ir brangiai kainuojančių architektūrinių sprendimų“, - pasakoja VšĮ „Tulpės“ sanatorijos direktorė L.Patinskienė.
Anot įstaigos vadovės, renovuotoje viloje vienu metu galės apsigyventi 141 asmuo. Kaip aprodydami pastatą pasakojo sanatorijos darbuotojai, svečiai galės įsikurti patogiuose ir erdviuose vienviečiuose, dviviečiuose, šeimyniniuose kambariuose ir apartamentuose. Dažnai ir pacientai atvykstantys medicininei reabilitacijai, noriai renkasi gražesnius kambarius ir už gyvenimą juose prisimoka.

 

L.S. skaičius

daugiau nei tiek milijonų eurų Birštono „Tulpės“ sanatorija investavo į „Baltosios vilos“ renovaciją.

 
Maži, bet stiprūs
„Tulpė“ - pirmoji sanatorija, įsikūrusi Birštone, - skaičiuoja ne vieną veiklos dešimtmetį.
„Birštone esame mažiausia sanatorija. Būti mažam ir sunku, ir lengva. Manęs dažnai paklausia: kaip jums sekasi konkuruoti, juk esate viešoji įstaiga? Atsakau: Birštone sveikatos pasaugų sektoriuje jaučiama ne konkurencija, o konkurencinis bendradarbiavimas“, - sako vadovė Liucija Patinskienė.
„Tulpės“ sanatorijoje gydymui, sveikatinimui ir medicininei reabilitacijai naudojamas itin platus paslaugų spektras. Sveikatos atstatymui pritaikomi natūralūs gamtiniai gydomieji veiksniai, taip pat daugybė naujų technologijų.
 

„Kurorte turime galingą ginklą - tūkstantmečiais įrodytą gydymą gamtiniais natūraliais gydomaisiais veiksniais, todėl mums sekasi kovoje grąžinant žmonėms sveikatą, gyvenimo kokybę ir džiaugsmą. Daugelis svečių grįžta su naujomis jėgomis ir kuria laimingą Lietuvos visuomenę“, - sako vadovė Liucija Patinskienė.

 
Sanatorijos gyvenamieji pastatai, gydyklų kompleksas, S.Kneipo sodas, mineralinio vandens paviljonas „Birutės vila“ yra neatsiejama kurorto dalis, o gamtos galia ir specialistų parinktos programos skatina svečius judėti geresnės savijautos link. Birštono kurorte propaguojama S.Kneipo filosofija, kuri skatina gydymą mineraliniu vandeniu, judesiu, tam tikra mityba ir harmonija. Filosofijos esmė – panaudoti mineralinio vandens jėgą: parke trykšta mineralinio vandens šaltiniai, juose galima braidyti, atlikti rankų, veido sveikatinimo ritualus, tačiau svarbiausia – pajusti mineralinio vandens gydomąją galią.
 
„Tulpė“ turi unikalų aukštos mineralizacijos vandenį „Vaidilutė“, tai kalcio, natrio chloridinis vanduo, savo sudėtyje turintis didelį kiekį bromo.
Jis naudojamas gydant sąnarių, stuburo, virškinimo sistemos ir odos ligas.  
„Siūlome platų paslaugų spektrą, tiek medicininei reabilitacijai atvykusiems pacientams, tiek norintiems pasisveikatinti bei pasilepinti SPA procedūromis. Kiekvienas atvykęs pas mus ras jam labiausiai tinkančią paslaugą“, - patikina direktorės pavaduotoja I.Treigienė.
 
Sutinka kaip šeimos narį
Kaip pasakoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Nijolė Kurapkienė, darbas sanatorijoje yra pakankamai atsakingas, kartais pacientai atvyksta keletui dienų po įvairių operacijų, kitų sunkių ligų ir traumų.
Reabilitacijos proceso galimybės dabar yra didelės.
 

„Pas mus medicininės reabilitacijos atvyksta pacientai sergantys žarnyno, skrandžio, kasos ligomis, pacientės po ginekologinių susirgimų, ne maža dalis onkologinių pacientų. Taip pat gydome ir atvykstančius po kelio ar klubo sąnario operacijų. Džiaugiamės, kai pacientai pas mus sustiprėja ir išvyksta namo sveikesni“, – pasakoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Nijolė Kurapkienė.

 

„Mūsų sanatorijoje kuriama šeimyninė aplinka, individualus požiūris į klientą. Kiekvienas čia randa jo norus atitinkančias apgyvendinimo paslaugas, sveikatingumo programų įvairovę, nuoširdžiai ir maloniai aptarnaujantį personalą“ - antrina direktorės pavaduotoja I.Treigienė.
Reabilitacijos procese viena pagrindinių procedūrų – kineziterapija. Tai  gydymas judesiu ir ne tik. „Mūsų kineziterapeutai patyrę dirbti su įvairių profilių pacientais. Taip pat labai svarbios fizioterapijos procedūros, gydomieji masažai ir, be abejo, balneoterapija – gydymas mineraliniu vandeniu: įvairios mineralinės vonios ir procedūros gydomajame baseine.
 
Gydomuosius kompleksus savo turiniu papildo: psichoterapijos užsiėmimai, ergoterapija, socialinio darbuotoja konsultacija.
Mūsų specialistai medikai domisi naujovėmis, lanko įvairias konferencijas Lietuvoje ir už jos ribų. Naujoves stengiasi pritaikyti mūsų pacientams“, - sako N.Kurapkienė.
Birštone jau keletą metų vykdomas projektas su Birštono miesto viešąja biblioteka: tai biblioterapijos užsiėmimai vedami psichologės. Pacientams padedama atrasti savos stiprybės šaknis skaitant psichologų parinktas knygas.
 
„2013 metais „Tulpės“ sanatorijoje įsteigtas hemofilija sergančių suaugusių asmenų reabilitacijos centras, kuris yra vienintelis Baltijos šalyse. Dažnai pacientai atvyksta sudėtingos sveikatos būklės. Taikant specifines medicininės reabilitacijos priemones pacientai įgauna naujų jėgų ir naujų specifinių įgūdžių, kas palengvina tolesnį jų gyvenimą.
Specialistai medikai stažuojasi Lietuvoje bei užsienyje. Keliskart metuose organizuojame bendrus mokymus, kuomet atvyksta kineziterapeutai, gydytojai ir kiti specialistai iš visos Europos, tad mokomės visi kartu“, - privalumus vardija direktorės pavaduotoja I.Treigienė.


 
Komentarai
Seimo narys Andrius Palionis prasitarė, kad jo žmona yra kilusi iš šio gražaus kurortinio miesto, seneliai taip pat iš Birštono seniūnijos:

- Kai Birštoną pažįsti nuo mažens ir matai, kaip jis keičiasi į gerąją pusę, nepaprastai smagu. Dar smagiau, kad ir privatus kapitalas investuoja, ir kad viešoji įstaiga - „Tulpės“ sanatorija - sugeba konkuruoti su privačiais verslininkais. Įstaigų konkurencija visų pirma naudinga klientams. Tiek „Tulpės“ direktorė, tiek kitų sanatorijų vadovai konkuruoja ne tik teikdami tokias pat sveikatingumo programas, bet nuolat pasiūlydami naujų paslaugų. Vienos turi vienokių privalumų, kitos – kitokių. Taip suranda vietos po Birštono saule visi. Ne kartą esu ir Seime pasisakęs, kad turėtume daugiau dėmesio skirti ne gydymui, o ligų prevencijai. Tuomet ir valstybei žymiai mažiau kainuotų, ir žmonės būtų sveikesni bei laimingesni.
 
Birštono merė Nijolė Dirginčienė:

- Iš tikrųjų kurorto gyvenimas prasidėjo nuo čia, nuo senamiesčio, nuo „Tulpės“ sanatorijos, nuo tų pirmųjų procedūrų, kurios buvo atliekamos 1846 metais, kada čia stovėjo tik mediniai nameliai, o dabar galime matyti ir didžiuotis jau visai kitokiu kurortu. Birštonas, drąsiai galiu pasakyti, išgyvena Renesansą, nes tie senieji pastatai, kurie buvo apleisti, yra renovuojami, atnaujinami ir, kas mane, miesto vadovę, labai džiugina, kad jie atnaujinami gražiai ir kokybiškai. Tai rodo ir šio pastato architektūra, kuri dera su visa senojo miesto aplinka. „Tulpės“ sanatorija prieškariu buvo vertinama kaip geriausia sanatorija, kurioje ilsėjosi ir sveikatos sėmėsi ne vienas to laikmečio politikos, kultūros ir meno veikėjas. Linkiu, kad „Baltoji vila“ tęstų sėkmės istoriją ir sulauktų daug svečių iš Lietuvos ir užsienio.
 
„Eglės“ sanatorijos vadovas Artūras Salda:

-Aš, kaip sanatorijų asociacijos prezidentas, negaliu atsidžiaugti, kad Lietuvoje sanatorijų vietų skaičius po šitiek metų mažėjimo auga. Lietuva su sanatoriniu kurortiniu gydymu yra viena pirmaujančių Europoje. Bet vis dar trūksta sisteminio valstybės požiūrio, kad sanatorinis kurortinis gydymas būtų šalyje prioritetas, nes dabar jaučiamės šiek tiek podukros vaidmenyje. Iš tikrųjų jei mes to dėmesio skirtume daugiau, visi kolektyviai galėtume būti stipriausi ir geriausi Europoje.
 
Latvija reabilitacijos sistemą sugriovė, lenkai sugriovė ir bando atstatyti iš naujo, čekai tik dabar ją kuria, italai, prancūzai pradėjo investuoti ir bando sukurti visą reabilitacijos sistemą. O mums tereikia išsaugoti.
Žinau, kad asociacijos nariai džiaugiasi didėjančiais klientų srautais. Atvažiuoja daug klientų iš Vokietijos, Latvijos, Izraelio, praleidžia pas mus po tris keturias savaites naudodamiesi mūsų gamtiniais veiksniais. Juos vertina, gerbia, rekomenduoja ir kitiems. Tikrai mūsų potencialas ir dabar matomas, tad nedaug tereikia, kad jį dar labiau išnaudotume. Aš manau, jeigu valstybės lygmeniu požiūris pasikeis į teigiamą pusę, sanatorijų ateitis yra be galo šviesi.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica