Besivienijančios Kauno poliklinikos tampa patraukliu paslaugų tiekėju

Evelina Machova
2017-09-18
Likus mažiau nei pusmečiui, kuomet Kauno mieste penkios poliklinikos susijungs, dabartiniai jų vadovai vertindami pasiruošimo darbus sako, jog viską spės laiku. Maža to, optimizavimo procese mato nemažai pliusų, o svarbiausia, kad kylančias problemas stengiasi ne užglaistyti ir slėpti vieni nuo kitų, priešingai, kelia jas ir bendromis pastangomis gvildena. Kaunas tvarkosi, o pirmieji rezultatai kalba patys už save.
Besivienijančios Kauno poliklinikos tampa patraukliu paslaugų tiekėju
Po naujųjų metų sujungus penkias Kauno miesto poliklinikas, planuojama, jog kasmet pavyks sutaupyti 1mln. eurų, kurie bus skiriami medicinos darbuotojų atlyginimams kelti.

Pirmieji rezultatai
Šiuo metu Dainavos ir Šilainių poliklinikoms vadovaujantis Paulius Kibiša kalbai pasisukus apie Kauno miesto poliklinikų sujungimą sako, jog toks žingsnis būtinas. Juk pinigų, kurių nuolat trūksta, sveikatos sektoriui daugiau niekas neduos. Vadinasi, gydymo įstaigos turi juos uždirbti, o tai padaryti galima tik tapus patraukliu paslaugų tiekėju mieste. Maža to, turimas lėšas reikia leisti ūkiškai, skaidriai. Tada bus galima spręsti ir vieną opiausių klausimų - medikų ir slaugytojų atlyginimus, kurie šiuo metu visos šalies mastu nėra tokie, kokių nusipelno medicinos darbuotojai.
 

„Iki naujųjų metų juridiškai visos poliklinikos bus sujungtos. Kai kurios funkcijos dėl tęstinumo turės būti vykdomos dar pirmą ketvirtį, tačiau visas projektas kol kas įgyvendinamas pagal planą“, - sako Dainavos ir Šilainių poliklinikoms vadovaujantis Paulius Kibiša.


Nuo pat sumanymo pradžios jungti penkias Kauno miesto poliklinikas vienas pagrindinių tikslų buvo lėšų taupymas. Pasiteiravus, ar šiandien, likus mažiau nei penkiems mėnesiams iki sujungimo, jau galima kalbėti apie taupomas lėšas, P.Kibiša pateikia Dainavos poliklinikos pavyzdį. Tai buvo pirmoji miesto poliklinika, kurioje ėmus vadovauti P.Kibišai pradėtos ir pirmosios reformos: perpus sumažinta administracija, atsisakyta Remonto tarnybos. Kad sprendimai pasiteisino, akivaizdu, mat šiemet Dainavos poliklinikoje valdymo išlaidos jau dvigubai mažesnė, o valdymo kokybė net pagerėjo.
 
„Situacija penkiose Kauno miesto poliklinikose nėra bloga, tačiau darbo ir paslaugų optimizavimas leis situaciją dar labiau pagerinti. Kiekviena poliklinika turi stipriųjų ir silpnųjų pusių, o dirbdami kartu, diskutuodami apie kylančias problemas ir bendrai ieškodami efektyvių sprendimų stengiamės pasinaudoti kolegų gerosiomis praktikomis. Apie reformą ir kokia ateitis po jos laukia gydymo įstaigų, daug kalbame ir diskutuojame tiek su profsąjungomis, tiek su įstaigų darbuotojais, tiek su steigėju – Kauno miesto savivaldybe. Stengiamės pateikti kiek įmanoma daugiau informacijos, kad būtų išskaidytos visos baimės“, - sako P.Kibiša.


Kuria bendrą įvaizdį
Kauno Kalniečių poliklinikos naujoji vadovė Rasa Abariuvienė sako, kad gydymo įstaigos veiklos rezultatai gerėja. Tiesa, kaip visuomet tokiose situacijose yra nedidelis bet... „Kol kas gerėjančia situacija neskubu džiaugtis, mat tam, kad pasiektume šiuos nedidelius pokyčius finansų srityje, teko priimti sunkių sprendimų. Tai tik pradžia, bet turime tikslą. Pirmiausia daug investuojame į čia dirbančius žmonės, kad jie jaustųsi saugūs ir motyvuoti, ir už darbą gautų adekvačius atlyginimus. Antras prioritetas – pacientai. Nors tiksliau turbūt būtų sakyti, kad abu šie tikslai yra vienodai svarbūs. Turime sukurti sąlygas, kad šioms dviem grupėms būtų gerai. Vienai jų ateiti ir dirbti, kitai – ateiti ir paslaugas gauti laiku“, - sako R.Abariuvienė.

Vadovė prasitaria, kad labai norėtų, jog poliklinikai nereikėtų ieškoti darbuotojų. „Norėtųsi, kad patys medikai, slaugytojos tiesiog norėtų ateiti dirbti į Kalniečių polikliniką. Saugotų savo vietą, kad būtų užtikrintos tiek geros darbo sąlygos, tiek ir tobulėjimo galimybės. O pacientams turime ne tik teikti prieinamas ir kokybiškas paslaugas, bet ir jų aptarnavimo kokybė turi pasikeisti. Tikslas - kad pacientas ateitų, gautų paslaugą, išeitų patenkintas ir poliklinikos komandą rekomenduotų kitiems. Tai nelabai apčiuopiami tikslai, bet šiandien galiu pasakyti, kad vieni patys, be kitų poliklinikų kolegų to nepadarytume“, - sako vadovė.
 

„Kaip vieną poliklinikų optimizavimo pliusų galėčiau įvardinti tai, kad kai penkios poliklinikos kalba vienu balsu, sprendimai pasiekiami lengviau“, - sako Kauno Kalniečių poliklinikos naujoji vadovė Rasa Abariuvienė.


Naujasis Šančių poliklinikos vadovas Raimundas Micka taip pat pritaria, kad bus juntami visoms poliklinikoms. Pirma, bus centralizuotos nemedicininės paslaugos, antra, derybinės galimybės perkant paslaugas bus kur kas didesnis dėl įstaigos dydžio ir tai leis ženkliai sutaupyti lėšų.
„Šančių poliklinika – nedidelė, aptarnauja dvidešimt tūkstančių gyventojų. Vienas iš privalumų – poliklinikos strateginė vieta, t.y. poliklinika lengvai pasiekiama viešuoju transportu, patogu pasistatyti automobilį greta esančioje aikštelėje. Taigi vienas iš prioritetų - gerinti paslaugų kokybę ir prieinamumą. Kaip ir visos miesto poliklinikos, kasmet mes prarandame dalį pacientų, todėl vienas iš tikslų yra sustabdyti šį procesą.
 
Ši poliklinika išsiskiria tuo, kad joje yra santykinai daug nedraustų pacientų. Suprantama, prireiks ir papildomų investicijų infrastruktūrai, procesų tobulinimui, nes ne visos miesto poliklinikos buvo vienodai atnaujintos. Aš anksčiau dirbau Dainavos poliklinikoje, kur ne vienerius metus buvo investuojama įstaigos išvaizdą, rūpinamasi jos įvaizdžiu. Šančių poliklinikoje, sakykime, tam nebuvo skiriamas dėmesys. Taigi, tiek man, kaip vadovui, tiek čia dirbantiems darbuotojams teks įveikti dar vieną iššūkį, paslaugų kokybė ir prieinamumas turi nesiskirti nuo kitų poliklinikų“ – vardija R.Micka.
 
Svarbiausia tinkamai išnaudoti galimybes
Pasak Šančių poliklinikos vadovo, būtų galima išskirti kelias stipriąsias jo vadovaujamos įstaigos puses. Pirma, lokalizacija, antra, poliklinikoje dirba gydytojai pediatrai, kurie įsikūrę atskirai nuo šeimos gydytojų.
 

„Kaip ten bebūtų, tėvai labiau linkę vaikų sveikatos priežiūrą patikėti pediatrams. Tai, kad gydytojai pediatrai ir vaikų specialistai Šančių poliklinikoje įsikūrę atskirame skyriuje – tai dar vienas išskirtinis poliklinikos bruožas. Vadinasi, šią grandį turime stiprinti ir išlaikyti, kaip vieną iš pranašumų, nes daugelyje gydymo įstaigų vaikai patenka į bendrą srautą su suaugusiais“, - teigia Šančių poliklinikos vadovas Raimundas Micka.

 

„Dar vienas mūsų poliklinikos privalumas – iš pagrindų renovuotas ambulatorinės reabilitacijos skyrius, kur su šeimos gydytojo siuntimu gali kreiptis visi miesto gyventojai. Ateityje galėtume plėsti paslaugų spektrą, jei pacientai rinktųsi mus“, - sako R.Micka.
Pasak poliklinikos Reabilitacijos ir fizinės medicinos padalinio darbuotojų, visi aparatai yra pagaminti BTL kompanijos, kuri yra fizioterapijos ir kardiologijos prietaisų gamybos lyderė pasaulyje, aprūpinanti medicinos įstaigas 54 pasaulio šalyse. Svarbu, kad pakeisti ne tik visi seni aparatai, bet ir atsirado naujų, kurie ženkliai padės pagerinti gydymo kokybę ir plėsti paslaugų pasiūlą.

Gydymui galima skirti naujas lazerio, galūnių kompresinės terapijos, bei mikrobangų procedūras, taip pat pasiekti geresnio gydymo efekto su daugiakanaliais elektroterapijos aparatais. Šios priemonės (procedūros) mažina uždegimą, skausmą, atpalaiduoja arba stimuliuoja raumenis, gerina plaučių, odos, širdies kraujagyslių, limfinės sistemos, sąnarių ir stuburo veiklą. Gydomos paūmėjusios lėtinės ir ūmios ligos, traumos. Procedūros rekomenduojamos esant stuburo osteochontrozei ir išvaržoms, sąnarių artrozei, randams, skausmingo peties ir riešo kanalo sindromui, bursitams, sausgyslių uždegimams, išsiplėtusioms venoms ir kojų (rankų) tinimui dėl limfotakos sutrikimo ir daugeliui kitų ligų gydyti.
Pasak naujojo vadovo, poliklinikoje yra sričių, kurias būtina tvarkyti ir keisti. Tam, aišku, prireiks ir papildomų investicijų.
 

Siekia šeimos klinikos akreditavimo
„Turime ambicijų, tad į kiekvieną problemą žiūrime kaip į galimybę ką nors pakeisti. Iki naujųjų metų siekiame gauti akreditaciją Šeimos klinikai. Tai - savanoriškas įstaigos noras tobulėti išlaikant aukštą paslaugų lygį, nes akreditaciją kas kelerius metus reikės pratęsti. Šeimos gydytojai, mano nuomone, yra stiprioji Kalniečių poliklinikos pusė. Palyginti su kitomis miesto poliklinikomis, mes prarandame mažiausiai pacientų. Prie stipriųjų pusių priskirčiau ir Psichikos sveikatos centrą, nes čia prisirašiusių pacientų turime daugiau nei pačioje poliklinikoje. Iššūkių netrūksta, bet turime galvoti, kaip padidini prisirašiusių pacientų skaičių“, - sako R.Abariuvienė.

Kolegos patikina, jog šiuo metu Dainavos poliklinika jiems yra pavyzdys, kaip optimaliai gali būti valdoma poliklinika. Tiesa, P.Kibiša sako, jog visos penkios poliklinikos turi gerąsias patirtis, iš kurių gali pasimokyti kolegos. „Dainavos poliklinika iš Šilainių mokosi, kaip organizuoti odontologų darbą: šioje poliklinikoje veikianti sistema - pavyzdinė. Iš Kalniečių poliklinikos galime pasimokyti, kaip optimizuoti kai kurias iš trečiųjų šalių perkamas paslaugas. Kasmėnesinių susitikimų metu, kuomet pateikiamos poliklinikų veiklos ataskaitos, vertiname stipriąsias ir silpnąsias puses, ieškome efektyviausių sprendimų.

R.Abariuvienė sako, jog įvairiose darbo grupėse dirba ne tik poliklinikų vadovai, bet ir gydytojai. „Mano gydytoja odontologė iš pasitarimo Dainavos poliklinikoje, grįžo kaip ant sparnų. Tai tik įrodo, kad darbuotojai taip pat nori pokyčių. Svarbu su jais kalbėtis, viską aiškiai išdėstyti, parodyti, kokia yra vizija ir strategija. Pokyčiai, kurie dabar vyksta ir kurie bus, mano nuomone, labai geri ir savalaikiai. Anksčiau mes, penkios miesto poliklinikos, tarpusavyje konkuravome. Jei kildavo kokių nors problemų, jas dažniausiai vieni nuo kitų slėpdavome, nors galbūt jos kamuodavo visus. Dabar viską sprendžiame kartu. Tai iš tiesų palengvina darbą“, - įsitikinusi R.Abariuvienė.
 
Pasak R.Mickos, penkių miesto poliklinikų siekis suvienijus jėgas - kurti konkurenciją privačiam medicinos sektoriui. Poliklinikų vadovai viliasi, kad Kaune prasidėję optimizavimo procesai taps pavyzdžiu ir kitoms šalies poliklinikoms.


Tarp kitko
Kauno poliklinikų tinklas buvo sukurtas tam, kad aptarnautų 350 tūkst. Kauno gyventojų. Dabar aptarnauja apie 188 tūkst. Pagrindiniai reformos privalumai: galimybė lengvai sutaupyti daugiau nei milijoną eurų per metus, pagerinti paslaugų prieinamumą, sumažinti eiles, kelti aptarnavimo kokybę.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica