Apie meilę profesijai ir šiuolaikinę slaugytoją sveikatos sistemoje

Evelina Machova
2017-05-12
Pasak Klaipėdos jūrininkų ligoninės slaugytojų, slaugos praktikai didelę įtaką daro mokslas ir inovacijos, tad kiekviena jų siekia tobulėjimo įvairiose slaugos srityse. Tačiau, kad ir kokios inovacijos būtų įdiegtos, visada svarbiausias išlieka gyvas slaugytojo ir paciento kontaktas.
Apie meilę profesijai ir šiuolaikinę slaugytoją sveikatos sistemoje
Anestezijos ir intensyvios terapijos skyriuje darbas nelengvas: kiekvieną minutę tenka priimti gyvybiškai svarbius sprendimus. Nuotr. iš kairės: vyriausioji anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja Natalja Kavaliauskienė, anestezijos ir intensyvios terapijos bendrosios praktikos slaugytojos Tatjana Fokina ir Lina Medževičiūtė.

Faktas
Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje ir jos padaliniuose dirba 476 slaugytojos, vien stacionare – 318. 114 slaugytojų turi aukštąjį išsilavinimą, iš jų 21 baigusi slaugos magistro studijas ir dalis dėsto Klaipėdos universitete.

 
Aida Smagurienė: „Slaugytoja – ne tik profesija“

„Slaugytojo darbas, mano nuomone, nėra tik profesija, tai, greičiau, žmogaus vidinis pasirengimas padėti žmogui. Žinoma, vien atjautos nepakanka, reikia ir medicininių žinių, kad galėtum greitai ir kompetentingai suteikti pagalbą“, - sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausioji slaugytoja Aida Samgurienė. 


 
- Dažnai kalbama, kad slaugytojoms reikia leisti atlikti daugiau funkcijų. Kad jų žinios ir kompetencija yra kur kas didesnės, nei vien paduoti stiklinę vandens. Ar pastebite, kad požiūris į slaugytojas keičiasi bei kokia, jūsų nuomone, yra šiuolaikinė slaugytoja?
- Požiūris į slaugytoją tiek visuomenėje, tiek ir tarp gydytojų labai pasikeitė. Šiuolaikinė slaugytoja pati diferencijuoja kai kurias paciento būkles. Ji, priešingai nei gydantis gydytojas, kur kas daugiau laiko praleidžia su pacientu, atlieka daugiau techninių manipuliacijų, procedūrų, lydi pacientą į laboratorinius tyrimus, jiems, beje, jį ir paruošia bei nuolat stebi.
 

Taigi šiuolaikinė slaugytoja yra tarsi saugiklis gydytojui, kuris įspėja ar net užbėga paciento būklės pablogėjimui už akių, informuodama gydytoją, o dažnu atveju ir pirmoji suteikdama pagalbą.
Šiandien slaugytojai, kad galėtų užtikrinti reikiamą pagalbą, būtina turėti aukštą kompetenciją ir didelį medicininių žinių bagažą. Slauga šiandien apima ir socialines problemas, reikia ir psichologinių žinių, nes slaugos specialistai dirba ne tik su pacientu, bet ir jo artimaisiais. Į slaugytojų pareigas įeina ir mokymai, ligų prevencija, daug bendraujant su pacientu mokant jį susigyventi su liga, adaptuotis ir tapti visaverčiu visuomenės nariu.
 
- Pastaruoju metu dažnai paliečiama tema – slaugytojų emigracija. Ar Jūrininkų ligoninė susiduria su didele slaugytojų kaita?
- Galiu tik džiaugtis, kad turime sulipdytą kolektyvą. Tiesa, jaunimas bando laimės ieško svetur, bet taip turbūt vyksta visose srityse. Tačiau branduolys – labai sėslus. Tarp mūsų yra ir pripažintų, apdovanotų kolegų. Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus
vyresnioji bendrosios praktikos slaugytoja Ingrida Bakaitė yra įvertinta kaip puiki administratorė ir Sveikatos apsaugos ministerijos apdovanota Nusipelnusio sveikatos apsaugos darbuotojo ženklu. Vos prieš keletą metų įsteigtu Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo vardu ir ženklu įvertinta  Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriaus vyriausioji slaugytoja Angelė Musijenkienė.
 
2014 metais, minint Klaipėdos jūrininkų ligoninės 20-metį, ligoninė įsteigė „Profesijos lyderio“ ženklą. Nuo tada pradėta kurti nauja tradicija – kasmet ligoninės gimtadienio proga šiuo ženklu įvertinama keletas darbuotojų, tiek gydytojų, tiek slaugytojų ar kitų tarnybų darbuotojų, kurie dirba kantriai, ištikimai ir besąlygiškai. Jie teikiami žmonėms, kurie  yra pripažinti ne tik vadovų ar pacientų, bet ir kolegų. Tokiais ženklais įvertintos keturios slaugytojos: anksčiau minėta Angelė Misijenkienė, taip pat Vilma Mockienė, Irena Viskontienė ir Irena Virginija Erentrautienė. Labai džiaugiuosi tokiais mūsų bendruomenės laimėjimais.

- Be slaugytojų neišsiverstų nė vienas ligoninės skyrius. O kuriame darbas sudėtingiausias?
- Išskirti vieną sritį sunku. Tačiau pirmą vietą pagal sudėtingumą turbūt skirčiau Skubios pagalbos ir priėmimo skyriui. Antroje vietoje būtų intensyvios terapijos skyriai, operacinės. Juose darbas intensyvus, turi nuolat stebėti paciento būklę, reikia greitos reakcijos ir orientacijos. Dažnu atveju būtent slaugytoja dar prieš operaciją tampa žmogaus Angelu sargu, kuris ir paguodžia, ir nuramina. 
 
Terapinio profilio skyrių slaugytojai susiduria su įvairesnėmis pacientų sveikatos būklėmis, kurios dažnu atveju būna ne po vieną ir sudėtingos. Darbas būna intensyvus dėl gausių diagnostikos tyrimų, kuriems reikia pacientą tinkamai paruošti, palydėti, prižiūrėti po jų. Be to, slaugytoja turi ir mokyti pacientą ir jo artimuosius, kaip toliau gyventi su liga. Taigi, slaugytojos darbas, kad ir kokiame skyriuje bedirbtum, – sudėtingas.

- Slaugytojams kelti kvalifikaciją, greičiausiai, taip pat svarbu kaip ir gydytojams?
- Kasmet Klaipėdos jūrininkų ligoninė kartu su Klaipėdos universitetu organizuoja konferenciją. Renkamės aktualias slaugos temas, kad galėtume sužinoti ir aptarti naujienas, bei pritaikyti jas kasdieniame darbe. Dalyvaujame ir studentų mokyme, jų tyrimuose, domimės jų surenkama moksline medžiaga. Naujas, pažangias, inovatyvias idėjas bandome pritaikyti savo darbe.
 
Ligoninėje teikiame antrinio ir tretinio lygio paslaugas ir turiu pastebėti, kad įgiję aukštąjį įsilavinimą ir keldami kvalifikaciją, į pacientą pradėjome žvelgti holistiškai. Pavyzdžiui, į ligoninę žmogus patenka dėl ligos, tačiau šalia jos yra ir nemažai socialinių problemų. Kartais pacientas neturi juo pasirūpinti galinčių artimųjų arba net neturi, kur grįžti. Tokiu atveju į mūsų komandą įsijungia socialiniai darbuotojai ir ieškome sprendimų, kaip padėti. Slauga – tai ne tik paduoti stiklinę vandens. Tai – kompleksinė paslauga, kuriai reikia ne tik medicinos žinių.
 
Pasirinkus mediciną mokytis reikia nuolat. Juk atsiranda naujos technologijos, vaistai. Naujos technologijos palengvina slaugytojų darbą, tačiau reikalauja ir gilesnių žinių. Tarkim, pacientui paskiriamas vaistas, kurio per valandą reikia sulašinti vos kelis lašiukus. Anksčiau, kad tiksliai apskaičiuotume dozę, spręsdavome lygtis, dabar technologijos tai padaro už mus. Tačiau reikia mokėti jomis naudotis.
 
- Kas jus pačią paskatino rinktis šią specialybę ir ar sunku vadovauti tokiai didelei slaugytojų komandai?
-
 Buvau dešimtmetė, kai nusprendžiau, jog noriu būti medikė. Susirgus artimam žmogui teko išmokti atlikti injekcijas į raumenis, slaugyti ir tai man labai patiko. Gyvenime viskas pasisuko taip, kad tapau slaugytoja. Darbą pradėjau urologijos skyriuje, po to ne vienerius metus dirbau su neišnešiotais naujagimiais, o pradėjusi dirbti Jūrininkų ligoninėje susidūriau su kardiologija. Tai labai vertinga patirtis ir šių sričių stengiuosi nepamiršti.

Vadovauti tokiam slaugytojų kolektyvui išties nelengva. Ligoninė - daugiaprofilinė, reikia įvertinti kiekvieno skyriaus darbo intensyvumą, domėtis ir įdiegti inovatyvias, pažangias idėjas slaugytojų darbui palengvinti ir slaugos kokybei pagerinti. Tačiau dirbant šaunioje slaugytojų komandoje galima nuveikti didelius darbus, už kuriuos dažnai yra atlyginama nuoširdžia šypsena ir nuoširdžiu ačiū.



 „Kas pacientui suteikia pirmą pagalbą, pasako pirmą gerą žodį, kas visada būna greta? Slaugytoja. Pamilau savo profesiją, tad šiandien nemokėčiau dirbti jokio kito darbo. Mano darbo stažas - daugiau nei trisdešimt metų“, - sako Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Kardiochirurgijos skyriaus vyriausioji bendrosios praktikos slaugytoja Rima Šiaučiukėnė. 


Apie tradicijas
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje jau susiklostė Tarptautinės slaugytojų dienos minėjimo tradicijos. Pernai slaugytojos pristatė rankdarbių - tapybos darbų ant šilko, keramikos lipdinių, mezginių, išradingai panaudotų ir nekenksmingų medicininių atliekų, virtusių baldais ar interjero detalėmis - parodą. Kolegos juokauja, kad pernai buvo stengiamasi išsiaiškinti, kuri slaugytoja yra auksinių rankų meistrė, o šiemet - kuri geriausia kulinarė.
 
Šiandien, penktadienį, Klaipėdos jūrininkų ligoninės slaugytojos rengs sveikų patiekalų mugę. Pasak kolegų, tokios tradicijos išties smagios, nes leidžia žmogui atsiskleisti įvairiapusiškai. Darbe slaugytojos kasdien demonstruoja profesines žinias, kompetenciją ir puikius gebėjimus. Už tai yra vertinamos tiek gydytojų, tiek pacientų. Tačiau retas žino, kokiais talentais jos apdovanotos. Pačios specialistės teigia, jog dirbant intensyvų ir psichologiškai sudėtingą darbą, atsipalaidavimo labai reikia.

Gydytojai sako, kad būtent slaugytojos yra ligoninės pamatas. Mat jos daugiausiai laiko praleidžia su pacientu ir apie jų sveikatos būklę surenka informaciją. Gydytojų teigimu, ateityje jų kompetencijos tik augs.
 
Apie meilę profesijai
Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Kardiochirurgijos skyriaus vyriausioji bendrosios praktikos slaugytoja Rima Šiaučiukėnė kolegų dažnai vadinama skyriaus pažiba, iš kurios visuomet gali sulaukti pagalbos ar konsultacijos. Pati Rima sako, jog kolegos jai uždėjo per didelį laurų vainiką. „Mūsų darbe vienas nieko negali padaryti. Kai yra šauni komanda, gali į karą eiti be ginklų ir nugalėti. Slaugytojos darbas sunkus. Rytas prasideda puse aštuntos nuo žygio aplankant pacientus.
 
Toliau seka reanimacijos budėjimo perdavimas, kuriame dalyvauja ne tik slaugytojos, bet ir gydytojai, susirenkame visą informaciją ir prasideda darbas skruzdėlyne. Kas pacientui suteikia pirmą pagalbą, pasako pirmą gerą žodį, kas visada būna greta? Slaugytoja. Pamilau savo profesiją, tad šiandien nemokėčiau dirbti jokio kito darbo. Mano darbo stažas - daugiau nei trisdešimt metų“, - sako R.Šiaučiukėnė. 

Slaugytojos pastebi, kad požiūris į profesiją keičiasi. Jei anksčiau ją rinkdavosi moterys, dabar jai neabejingi ir vyrai. Jūrininkų ligoninėje slaugytojais dirba aštuoni vaikinai. Kaip pastebi ligoninės vyriausioji slaugytoja Aida Samgurienė jų pagalba labai reikalinga. Tiesa, vyrukai darbą renkasi priėmimo, intensyvios terapijos skyriuose ar operacinėse.

Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyrius sulaukia ne tik daugiausiai pacientų padėkų, bet ir vienintelis ligoninėje yra pelnęs tris „Širdies“ apdovanojimus. Nuotr. iš kairės akušerė-bendrosios praktikos slaugytoja Lilija Kumpienė, skyriaus vyriausioji slaugytoja Angelė Musijenkienė ir bendrosios praktikos slaugytoja Loreta Ežerskienė akušerė. 

Apie tris širdis
Nedidelis, bet tvirtas kaip kumštis Klaipėdos jūrininkų ligoninės Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyrius darbais šiandien nenusileidžia universitetų ligoninėms. Kaip sako kolegos, būtent šis skyrius sulaukia ir daugiausiai pacienčių padėkų. Be to, vienintelis ligoninėje gavo ir tris „Širdingiausiųjų“ apdovanojimus. Vieną širdį pelnė skyrius, kitą – jo vedėjas Virginijus Diržauskas, o trečiąją - vyriausioji slaugytoja Angelė Musijenkienė.
 
Reiktų paminėti, kad Angelė apdovanota ir Sveikatos apsaugos ministerijos Nusipelniusio darbuotojo ženkleliu, taip pat yra pelniusi ligoninės įsteigtą „Profesijos lyderio“ ženklą. Šis, kaip pripažįsta Angelė, jai pats mieliausias.
„Medicinos srityje dirbu keturiasdešimt ketverius metus. Visą laiką su moterimis ir man ši sritis mieliausia. Karjerą pradėjau nuo akušerės specialybės. O kai prieš du dešimtmečius Jūrininkų ligoninėje buvo atidarytas šis skyrius, buvau pakviesta suburti kolektyvą. Pamenu tuomet čia dirbti prisikviečiau visą akušerių laidą, jaunas mergaites. Šiandien esame tvirtas kumštis, matyt, dėl to ir sulaukiame tiek daug padėkų“, – sako A.Musijenkienė.


Komentarai 
Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga:

 Mediko profesija - išskirtinė: kasdien esame šalia ligonių, žmonių, kuriems turime atiduoti visas žinias, gebėjimus, aukotis, kartais iki išsekimo, tačiau kartu turime išlikti dėmesingi ir žmogiški. Iš mūsų tikimasi labai daug, kartais – stebuklų, o kartais šiems prilygsta tiesiog žmogiškas bendravimas. Visa ši nelengva misija pirmiausia gula ant slaugytojų pečių. Būtent slaugytojai yra arčiausiai pacientų, jų artimųjų. Arčiausiai jų skausmo ir vilties. Mes džiaugiamės ir didžiuojamės savo slaugytojais, jų profesionalumu ir žmogiškumu, vertiname už jų pastangas nuolatos mokytis bei dalintis žiniomis su ligoniais.
 

Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nijolė Šostakienė:

- Fizinės medicinos ir reabilitacijos komanda plati. Čia dirba ergoterapetai, kineziterapeutai, masažuotojai, fizinės medicinos gydytojai reabilitologai, tačiau glaudžiausia šios komandos dalis – gydytojas ir slaugytoja. Be slaugytojų kasdieniame darbe tiesiog neišsiverstume. Kas rytą per penkiaminutes aptardami pacientus pagrindinę informaciją susirenkame iš slaugytojų, nes būtent jos daugiausiai laiko praleidžia su pacientais. Galima sakyti, kad slaugytojos neša didžiausią krūvį ir atiduoda daugiausiai savęs pacientui. Žinoma, siekiant gerų rezultatų vienas svarbiausių aspektų, kad visa komanda dirbtų išvien. Pavienis, net ir labai gerai atliktas darbas neatneša tokių gerų rezultatų.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kardiochirurgijos skyriaus vedėjas Gediminas Kundrotas:

- Slaugytoja - pagrindinis su pacientu bendraujantis žmogus, net, galima sakyti, bazinė figūra visoje hierarchijoje. Lietuvoje dar yra tradicija, kad slaugytojų darbas truputį mažiau vertinamas nei vakaruose, tačiau stengiamasi šią situaciją pakeisti. Pokyčiai, aišku, nevyksta taip greitai. Gydytojas daug kur yra labiau darbo organizatorius, prižiūrėtojas, gairių nustatytojas, o slaugytoja tiesiogiai dirba su pacientu tiek ambulatorinėje, tiek stacionaro grandyje. Tendencijos tokios, kad slaugytojos visoje sveikatos sistemoje turi tapti dar reikšmingesnės. Atlikti daugiau funkcijų, nei kad dabar, įgyti naujų kvalifikacijų ir jomis naudotis. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris