Antakalnio poliklinikos medikai griauna stereotipus apie valstybines gydymo įstaigas

Evelina Machova
2014-09-19
Sostinės Antakalnio poliklinikos medikai stoja į kovą su stereotipais, jog valstybinėse gydymo įstaigose vyrauja chaosas ir kilometrinės eilės vizitui pas šeimos gydytoją. „Netiesa“, - vienu balsu sako poliklinikos medikai, teigdami, jog šias bėdas spręsti jiems sekasi.
Antakalnio poliklinikos medikai griauna stereotipus apie valstybines gydymo įstaigas
Tik peržengus poliklinikos slenkstį medikai pacientams siūlė pamatuoti kraujo spaudimą.

Į pagalbą pacientui 

„Kuo mes patrauklūs? Visų pirma stengiamės atsižvelgti į pacientų poreikius, užtikrinti kuo geresnį paslaugų prieinamumą ir kokybę. Poliklinikoje teikiamos ne tik įprastos šeimos gydytojų, odontologų, gydytojų specialistų paslaugos, bet ir atliekami įvairūs instrumentiniai tyrimai, taip pat atliekamos kataraktos operacijos ambulatorinės chirurgijos operacijos. Taigi žmonėms netenka bėgioti su siuntimais po kelias gydymo įstaigas. Sergantiesiems cukriniu diabetu teikiamos paslaugos Diabeto mokykloje ir Diabetinės pėdos kabinete. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, kuriame kasdien apsilanko apie 700 suaugusių ir vaikų, lankančių sveikatingumo procedūras ir besigydančių po ligų ir traumų, - mūsų pasididžiavimas“, - tvirtina poliklinikos direktoriaus pavaduotoja valdymui Ingrida Savickienė (nuotr.), rodydama nuosekliai augantį prisirašančių pacientų skaičių. 
Atrodytų, kad vienas pagrindinių poliklinikos uždavinių - gydyti, tačiau su tuo nesutinka čia dirbantis kolektyvas. Kaip jie patys teigia, svarbiausia padėti žmogui išvengti ligų, o tam puikiai pasitarnauja ir prevencinės programos. Kad pacientai pagal amžiaus grupę nepamirštų ateiti laiku pasitikrinti, jie iš anksto informuojami skambučiu  ar elektroniniu pašto pranešimu. Taip, beje, primenama ir apie vizitus pas medikus.
„Pastaruoju metu skiriame nemažai dėmesio sveikatinimui. Skatiname rinktis profilaktines procedūras, pavyzdžiui, mankštas vandenyje ar salėje. Kelerius metus įgyvendiname ir savivaldybės visuomenės sveikatos programas, pavyzdžiui, teikiame paslaugas vaikams, padedančias išvengti stuburo iškrypimų. Mažieji gali nemokamai mankštintis tiek vandenyje, tiek ir salėje. Nepamirštame ir suaugusiųjų. Turintiesiems antsvorio yra specialios programos, padedančios reguliuoti medžiagų apykaitą, vyksta konsultacijos su dietologu. Penktus metus veikianti Nėščiųjų mokykla, skirta ir būsimoms mamytėms, ir tėveliams, nepraranda populiarumo. Ir ateičiai turime nemažai minčių“, - šypsosi I.Savickienė.
 

Sėkmės receptas
Pasak pavaduotojos, vienas pagrindinių įstaigos tikslų - būti patraukliems ne tik vyresnio amžiaus pacientams, bet ir jaunimui. „Natūralu, jog žvelgiant iš šalies gali pasirodyti, jog didelėje gydymo įstaigoje, kur dideli žmonių srautai, yra milžiniškos eilės. O jaunam žmogui juk svarbiausia laikas. Nepaisant to, kad srautai išties nemaži, stengiamės juos valdyti. Atsižvelgdami, jog nemažai daliai vyresnio amžiaus pacientų yra reikalingesni dažnesni ir ilgesni apsilankymai  pas gydytoją, nusprendėme steigti Senjorų klubą. Čia jie galės susirinkti ir aptarti rūpimus klausimus su specialistais. Viliamės, kad šis žingsnis irgi prisidės prie eilių pas šeimos gydytojus mažinimo“, - sako I.Savickienė.
Anot kolektyvo, vienas svarbiausių poliklinikos sėkmės receptų, kad pacientas jaustų rūpestį juo. Todėl bendravimas yra sritis, kuriai, pasak poliklinikos administracijos, skiriamas ypatingas dėmesys. Du kartus per metus vykdomos apklausos, kaip žmonės vertina poliklinikoje suteiktas paslaugas. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad nusiskundimų pasitaiko vis rečiau, o visus nepatogumus stengiamasi išspręsti kiek įmanoma greičiau. Maža to, pacientai raginami kiek įmanoma labiau domėtis savo sveikata. Įdiegta elektroninės registracijos sistema. Žmogus užsiregistruoti vizitui pas gydytoją ar jį atšaukti, taip pat ir peržiūrėti visus vizitus gali tiesiog namuose. Taip pat sudarytos galimybės matyti, kokios prevencinės programos turėtų būti atliktos, tėveliai sistemoje gali matyti informaciją apie skiepus, kurie turi būti atlikti pagal Skiepijimų kalendorių, netrukus bus galimybė peržiūrėti atliktų laboratorinių tyrimų rezultatus. 
 
Pasitvirtinę projektai
S
tengiantis sumažinti pacientų eiles Antakalnio poliklinikoje įsteigta Budinčių šeimos gydytojų tarnyba. Ji finansuojama iš poliklinikos resursų, tačiau, kaip rodo praktika, tai pasitvirtinusi paslauga. „Didžioji dalis nepasitenkinimų kildavo, dėl labai natūralių priežasčių. Tarkim, žmogus ūmiai pasijunta prastai. Natūralu, kad paslaugą jis turi gauti nedelsiant, o ne stovėti pacientų, kurie yra užsirašę vizitui anksčiau, eilėje. Ūmiai sunegalavusysis, pagalbą gauna tą pačią dieną, konkrečiai jam paskirtu metu. Šiandien lengviau koordinuoti srautus, kadangi visos registracijos pas gydytojus matomos elektroninėje sistemoje“, - sako I.Savickienė ir priduria, kad besirūpinant pacientų gerove, nepamiršti ir gydytojai. Visos darbo vietos kompiuterizuotos ir gydytojas neišeidamas iš kabineto gali sužinoti gydomo paciento tyrimų rezultatus, taip pat pats užregistruoti reikiamoms specialistų konsultacijoms. Atrodytų smulkmenos, tačiau, pasak šeimos gydytojų, tai ženkliai sutaupo laiko.


Interviu
Prieš metus sostinės Antakalnio poliklinikai pradėjęs vadovauti Evaldas Navickas (nuotr.) sako, jog ambulatorines pirmines ir specializuotas sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų padėtis nėra bloga, jei turimus resursus naudoji protingai.
 
- Pradėjote vadovauti stabiliai veikiančiai gydymo įstaigai, kur nereikėjo visko pradėti nuo nulio. Tai kokie gi buvo pirmieji metai?
- Nepasakyčiau, kad labai lengvi. Vis dėlto kolektyvas nemažas – dirba apie 550 darbuotojų. Bet man išties pasisekė. Turiu gerą komandą, pasitvirtinome ilgalaikius tikslus ir sėkmingai juos vykdome. Tiesa, iššūkių netrūko. Pirmas jų, prisirašančių pacientų skaičius nuolat auga. Mūsų tikslas - kad ši situacija nepasikeistų. Šiuo atveju svarbiausia, kad pacientai mumis pasitikėtų. Noriu paneigti mitą, jog valstybinėse gydymo įstaigose vyrauja netvarka, ilgos eilės, o tyrimų rezultatų tenka laukti kelias savaites.

Nejau vos per dvylika mėnesių išsprendėte bene vieną opiausių šalies sveikatos sistemos problemų - eiles pas šeimos gydytojus?

- Mano pirmoji užduotis buvo peržiūrėti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą bei rasti sprendimus eilių mažinimui. Tam įsteigėme Budinčių šeimos gydytojų tarnybą. Taip išsprendėme eilių pas juos problemą. Žinoma, kol kas ne visu šimtu procentų, bet akivaizdu, kad judame tinkam linkme. Maža to, kalbant apie antrinio lygio paslaugas, manau, jog galime suteikti kur kas daugiau paslaugų nei dabar. Nesakau, kad tretinis lygis šiuo metu yra perteklinis, bet yra nemažai atvejų, kuomet visos paslaugos pacientui gali būti suteikiamos čia, poliklinikoje, be papildomo siuntimo į kitą gydymo įstaigą. Šiuo atveju būtų dvejopa nauda: gydytojai keltų kompetenciją, o pacientai gautų visavertį gydymą vienoje įstaigoje.

- Žvelgiant iš paciento pusės, mintis išties puiki, bet kaip su žmogiškaisiais ištekliais. Ar užtektų specialistų tokiems tikslams įgyvendinti?
- Per šiuos metus mums pavyko pasikviesti dirbti daug naujų specialistų. Vos baigę rezidentūros studijas pradėjo dirbti traumatologas, endokrinologė, vaikų nefrologė, echoskopuotoja, nemažai šeimos gydytojų. Poliklinikos kolektyvą taip pat papildė patyrę gydytojai. Visgi reikia pripažinti, kad dar susiduriame su specialistų trūkumu. Intensyviai ieškome suaugusiųjų kardiologo bei reumatologo. Manau, kad vertėtų peržiūrėti rezidentų rengimo sistemą.

- Skamba kaip priekaištai valdžios institucijomis. Kokias rezidentų rengimo bėdas įžvelgiate?
- Trūksta planavimo. Nesakau, kad jo visai nėra, bet jis turi būti susijęs ne tik su tam tikrų specialistų rengimu (vienos specialybės - keturis, kitos - šešis ar dešimt), bet su paslaugų poreikiu. Kadangi esu Sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo komiteto narys, manau, jog jau pats laikas jaunųjų specialistų rengimą vertinti remiantis paslaugų poreikiu, o ne vienos ar kitos įstaigos pageidavimais turėti vienokį ar kitokį specialistą. Kalbame, jog jauni žmonės nevažiuoja dirbti į rajonus ar dėl geresnių sąlygų baigę studijas išvyksta dirbti svetur, bet ar kaip nors stengiamės keisti situaciją? Mano nuomone, Lietuvoje gydymo įstaigų aprūpinimas geras, ir jauni specialistai, ypač ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, turi visas sąlygas realizuoti žinias praktikoje. Tačiau jų įdarbinimu turi būti suinteresuotos ir savivaldybės.


- Jaunieji gydytojai dažnai pabrėžia, jog jų sprendimui vykti dirbti svetur bene daugiausia įtakos turi atlyginimas. Kaip jūsų gydymo įstaigoje skaičiuojami jaunų šeimos gydytojų atlyginimai?
- Jaunų žmonių nediskriminuojame, bet ir nekuriame specialiai išskirtinių sąlygų. Šeimos gydytojo darbo užmokestis priklauso nuo prisirašiusių pacientų. Žinoma, jaunieji gydytojai nepradeda kurti apylinkių visiškai nuo nulio. Jos jau būna suformuotos, o toliau viskas priklauso nuo jų pačių. Turime labai neblogų pavyzdžių, kai gavę nedideles apylinkes jauni gydytojai jas sugeba gerokai praplėsti. Kaip? Žiniomis ir gebėjimu bendrauti.

- Daugelis pirminės sveikatos gydymo įstaigų dažnai pasiskundžia, jog išsilaikyti šiandienės rinkos sąlygomis nelengva. Viskas atsiremia į finansus, kurie dažnai pakiša koją įgyvendinant gerus tikslus. Poliklinikos finansinė padėtis - skausminga tema?
Visai ne. Pirminės asmens sveikatos priežiūroje turint kritinę masę pacientų galima subalansuoti finansus neskausmingai. Svarbiausia, kad investicijos būtų gerai apgalvotos. Investuojame į vidinę infrastruktūrą, kad pacientui būtų patogu ir jauku. Nors žinoma, visuomet norėtųsi, kad būtų geriau. Tarkim, galime suteikti kur kas daugiau specialistų konsultacijų, bet mus apriboja sutartinės sumos su ligonių kasa. Keblumų kyla ir dėl naujų paslaugų įdiegimo, tiksliau jų apmokėjimo.
Viena naujovių, kurią artimiausiu metu įdiegsime, – optinis koherentinis tomografas. Viliuosi, kad iki naujųjų metų šią paslaugą jau galėsime teikti pacientams. Bėda tik ta, kad ji nėra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Manau, tai - neteisingas sprendimas, nes paslauga reikalinga, padeda diagnozuoti sudėtingas ligas ir stebėti jų eigą, tokių kaip glaukoma, geltonosios dėmės pakitimai. Gal tai nėra mūsų, kaip įstaigos, pagrindinė funkcija diskutuoti su Sveikatos apsaugos ministerija bei Valstybine ligonių kasa, bet, manau, kad turėtų būti peržiūrėtas paslaugų poreikis ir apmokėjimas už jas. Kalbu ne tik apie jau minėtą paslaugą ir mano vadovaujamą gydymo įstaigą, tai svarbu visos šalies mastu.
 
Tarp kitko
Rugsėjo 12 dieną, per Antakalnio poliklinikos gimtadienį, antrus metus iš eilės minima ir Pacientų diena. Pasak poliklinikos kolektyvo, viliamasi, kad ji taps tradicija. Šį kartą ypatingas dėmesys skirtas pirmakursiams, kurie buvo kviečiami apsilankyti poliklinikoje prieš pasirenkat jiems tinkamiausią gydymo įstaigą.
Beveik visas ambulatorines paslaugas Antakalnio poliklinikoje teikia daugiau nei pusšimtis šeimos gydytojų, kelios dešimtys odontologų, daugiau nei šimtas įvairių sričių gydytojų specialistų ir beveik du šimtai slaugytojų. Poliklinikoje veikia laboratorija, kurioje tyrimai atliekami tik automatiniu būdu, puikiai įrengtas fizinės medicinos ir reabilitacijos centras su plačiu vandens kineziterapijos ir fizioterapijos procedūrų spektru. Pasak ilgamečių poliklinikos pacientų, jie nieku gyvu gydymo įstaigos nekeistų, nes kur gi tu rasi šitiek paslaugų po vienu stogu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris