Autizmas, Dauno sindromas, neįgalumas ir kiti intelekto sutrikimai, kaip atrodys nuo 2024 m. švietimo sistema Lietuvoje?

Akvilė Martinkutė
2021-05-13
Jau nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. visi specialiųjų poreikių turintys vaikai galės lankyti jiems artimiausią bendrojo lavinimo ugdymo įstaigą. Apie tai, ar tikrai švietimo sistema  yra pasiruošusi permainoms ir kodėl taip svarbu ugdyme turėti lygybės ženklą nepaisant diagnozės – diskusija naujoje rubrikos „Patarimai“ laidoje. Iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ autorius Dalius Stankevičius kalbino autistišką vaiką auginančią lektorę Smiltę Juraitę, Lietuvos autizmo asociacijos valdybos narę Kristiną Košel-Patil ir Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėją Agnę Andriuškevičienę.

„Jūsų vaikas – jūsų problemos ir jei galite, pasilaikykite jas kuo toliau nuo mūsų“, – tokiais žodžiais diskusiją pradėjo Smiltė, kuri kadaise mėgino savo vaiką leisti į bendrojo ugdymo darželį. Pašnekovė pastebi, kad šiose ugdymo įstaigose emocinis klimatas, išties, yra labai nepalankus kitokiems vaikams. Šiuo metu savo sūnų moteris leidžia į vieną iš nedaugelio įstaigų, kuriose gali mokytis autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai ir yra įsitikinusi – progresą gali užtikrinti tik specialių poreikių vaikams pritaikytos ugdymo įstaigos.

 
Panašu, kad vos po trijų metų įsigaliosiančiam įstatymo pakeitimui, švietimo sektorius dar nėra pasiruošęs. Norint užtikrinti tinkamą pagalbą bendrojo lavinimo mokyklose besimokantiems vaikams, reikia papildomai bent šešių tūkstančių ugdymo specialistų. Tačiau, kaip pastebėjo laidos vedėjas Dalius Stankevičius, kasmet jų paruošiama vos kelios dešimtys. Visgi Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėja Agnė Andriuškevičienė į situaciją žvelgia optimistiškai: „Kvalifikacijos tobulinimas, naujų specialistų pritraukimas, sąlygų jauniems žmonėms ateiti į švietimo sektorių sukūrimas – tokie yra pirmieji žingsniai ir juos žengiame nuosekliai.”
 
Nors po šio įstatymo pakeitimo visos specialiojo ugdymo mokyklos tikrai nebus uždarytos, pokalbyje dalyvavusi  Lietuvos autizmo asociacijos “Lietaus vaikai” valdybos narė Kristina Košel-Patil pabrėžė, jog galimybė leisti autistiškus vaikus į bendrojo lavinimo mokyklas yra būtina: „Kaip galima išmokti gyventi visuomenėje, jei nesi jos dalis?“. Kristina pripažįsta, kad švietimo sistemos laukia daug iššūkių – juk didžioji dalis šiuo metu dirbančių pedagogų savo studijų laikais net nenutuokė, kaip ugdyti vaikus su autizmo spektro sutrikimu. Tačiau pašnekovė net neabejoja, jog šiuos iššūkius galime įveikti drauge.
 
Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad „Facebook“ paskyroje galite įsigyti specialiai autizmo spektro sutrikimo temai sukurtus marškinėlius. Taip palaikysite autistiškų žmonių bendruomenę ir skleisite žinią apie visuomenę be socialinės atskirties.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris