Kalba ekspertai: kaip mutuoja virusai?

Ringailė Gvildė
2020-10-08
Per pasaulį besiritanti koronaviruso (COVID-19) pandemija mokslui pažeria vis daugiau informacijos apie šio viruso genetinius pokyčius, kuriuos privalu stebėti ir sekti, siekiant sukurti tinkamus vaistus ar vakcinas. Be to, pasak VU MF Biomedicinos mokslų instituto, Fiziologijos, biochemijos, mikrobiologijos ir laboratorinės medicinos katedros mikrobiologo doc. dr. Tomo Kačergiaus, spartus viruso plitimas taip pat prisideda prie mutacijų dažnio padidėjimo, o tai gali lemti atsparumą vaistams.
Kalba ekspertai: kaip mutuoja virusai?
„Nuo COVID-19 pandemijos pradžios praėjęs laikas yra dar pakankamai trumpas, kad galėtume daryti konkrečias išvadas apie šio viruso kintamumą“, - sako dr. Tomas Kačergius.

- Žinoma, kad virusai mutuoja skirtingai. Kas tą lemia? 
- Dažniausiai virusų mutacijos vyksta spontaniškai, dėl biologinių priežasčių. Viruso dauginimosi metu fermentas, kuris kopijuoja viruso genetinę medžiagą, dirba nelabai tiksliai. Vadinasi, virusai dauginasi ne tobula kopija, o su šiokiu tokiu pakitimu genetinėje struktūroje. Ir tai yra pagrindinis mutavimo mechanizmas, o tokios mutacijos vadinamos taškinėmis.
Pavyzdžiui, žmogaus, gyvūnų ląstelėse yra genetinės medžiagos DNR (deoksiribonukleorūgštis-red.past.) replikacijos klaidų ištaisymo mechanizmai, specialios fermentinės sistemos ištaiso dauginimosi metu padarytas klaidas. Virusai neturi tokių pataisos mechanizmų. Dėl to jų kintamumas, palyginti su kitais organizmais, yra žymiai didesnis.

Dažniau kinta virusai, turintys genetinę medžiagą RNR (ribokleorūgštis- red.past.), nei tie, kurie turi DNR. Tarkime, SARS-CoV-2 ir gripo virusas yra RNR virusai, tad jie matuoja daugiau, greičiau. DNR turinčių virusų, (tokių kaip herpes virusai Hepatito B, papilomos virusas, adenovirusai) mutacijų dažnis mažesnis.
 
- Bet gripo virusas mutuoja kasmet....
- Gripą sukeliantis virusas mutuoja nuolat ir dėl vykstančių jo taškinių mutacijų yra vadinamasis gripo viruso antigeninis dreifas. Kasmet susikuria nauji gripo viruso variantai, kurie nedaug skiriasi nuo praėjusių metų varianto. Tačiau šioks toks pokytis yra ir naujam viruso variantui žmogus jau neturi pilno imuniteto. Tad tas, kuris turi tik dalinį imunitetą, gali užsikrėsti ir persirgti lengvesne ar sunkesne gripo forma. Gripo vakcinos esmė yra ne tiek apsaugoti žmones nuo užsikrėtimo, kiek apsaugoti nuo gripo sukeliamų komplikacijų ir mirties.
 
- Kaip sparčiai mutuoja SARS-CoV-2? Esate minėjęs, jog jis jau yra mutavęs į agresyvesnį tipą...

- Nuo COVID-19 pandemijos pradžios praėjęs laikas yra dar pakankamai trumpas, kad galėtume daryti konkrečias išvadas apie šio viruso kintamumą. Tos mutacijos, kurios dabar stebimos, yra taškinės, dėl jau minėtų biologinių priežasčių. Kol kas jos nekeičia šio koronaviruso savybių. Tiesa, vis tiek privalu koronaviruso mutacijas sekti, kad būtų žinoma, kaip jis keičiasi, ir laiku pamatyta, ar keičiasi jo savybės:tampa labiau užkrečiamas, sukelia sunkesnes patologijas žmogui. Mutacijos gali sąlygoti ir atsparumą vaistams, kad ir dabar naudojamam remdesivirui.
Spartus viruso plitimas taip pat sudaro palankias sąlygas jam mutuoti. O mutacijos vyksta jau pačiame žmogaus organizme, nes jis negali daugintis be gyvos ląstelės. Per kiek žmonių virusas pereis, tiek jo mutacijos kaupsis. Jeigu šis koronavirusas būtų buvęs lokalizuotas Kinijoje ir neišplitęs, jis nebūtų turėjęs tokių palankių sąlygų daugintis ir mutuoti.
Dabar jau mokslu pagrįsta, jog SARS-CoV-2 yra mutavęs į agresyvesnį tipą. Kinijoje pandemijos pradžioje dominavo šio viruso S variantas, kilęs iš gyvūnų. Jis buvo perduotas žmogui ir, virusui plintant, keitėsi. Į Europą atėjo L variantas. Šis atsirado jau perduodant virusą iš žmogaus žmogui. L variantas yra labiau prisitaikęs plisti tarp žmonių ir dabar dominuoja pasaulyje. 
Gali būti, kad COVID-19 atveju sukurta vakcina taip pat neapsaugos pilnai nuo užsikrėtimo, bet apsaugos nuo komplikacijų ir mirties užsikrėtus šia infekcija, kaip ir gripo atveju.
 
- Kaip koronavirusai, plintantys tarp gyvūnų, tampa pavojingi žmonėms?
- Kaip ir minėjau, Kinijoje iš pradžių dominavo SARS-CoV-2 viruso S variantas, kuris žmonėms atkeliavo iš šikšnosparnių. Liko atsakyti į klausimą, ar buvo tarpinis šeimininkas. Įtariama, kad tokiu galėjo būti skujuočiai, kurių plaučiuose rastas šis virusas.
Kadangi Azijos šalyse žmonės ir gyvūnai gyvena glaudžiai, neretai net ir vienoje patalpoje, virusams plisti ir mutuoti yra gerokai palankesnės sąlygos. Tačiau gali būti, kad COVID-19 pandemiją sukėlė ne paties viruso mutacijos, o kelių skirtingų rūšių koronavirusų genomų rekombinacijos. Taip nutinka tada, kai vieną organizmą užkrečia kelių skirtingų rūšių koronavirusai, kurie replikuodamiesi ląstelėse gali susikeisti tarpusavyje genų fragmentais (t.y. rekombinuotis), ir atsiranda naujas variantas. Tai yra pavojingiausias reiškinys, kuris ir leidžia koronavirusams, cirkuliuojantiems tarp gyvūnų, tapti užkrečiamais ir žmonėms.

Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jurgita Syminienė (33 m....
  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  „Atrodė iki pilnos laimės gyvenime trūksta tik vaikelio“, - pokalbį pradeda pogimdyminę depresiją išgyvenusi Di...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica