Kalba ekspertai: kaip mutuoja virusai?

Ringailė Gvildė
2020-10-08
Per pasaulį besiritanti koronaviruso (COVID-19) pandemija mokslui pažeria vis daugiau informacijos apie šio viruso genetinius pokyčius, kuriuos privalu stebėti ir sekti, siekiant sukurti tinkamus vaistus ar vakcinas. Be to, pasak VU MF Biomedicinos mokslų instituto, Fiziologijos, biochemijos, mikrobiologijos ir laboratorinės medicinos katedros mikrobiologo doc. dr. Tomo Kačergiaus, spartus viruso plitimas taip pat prisideda prie mutacijų dažnio padidėjimo, o tai gali lemti atsparumą vaistams.
Kalba ekspertai: kaip mutuoja virusai?
„Nuo COVID-19 pandemijos pradžios praėjęs laikas yra dar pakankamai trumpas, kad galėtume daryti konkrečias išvadas apie šio viruso kintamumą“, - sako dr. Tomas Kačergius.

- Žinoma, kad virusai mutuoja skirtingai. Kas tą lemia? 
- Dažniausiai virusų mutacijos vyksta spontaniškai, dėl biologinių priežasčių. Viruso dauginimosi metu fermentas, kuris kopijuoja viruso genetinę medžiagą, dirba nelabai tiksliai. Vadinasi, virusai dauginasi ne tobula kopija, o su šiokiu tokiu pakitimu genetinėje struktūroje. Ir tai yra pagrindinis mutavimo mechanizmas, o tokios mutacijos vadinamos taškinėmis.
Pavyzdžiui, žmogaus, gyvūnų ląstelėse yra genetinės medžiagos DNR (deoksiribonukleorūgštis-red.past.) replikacijos klaidų ištaisymo mechanizmai, specialios fermentinės sistemos ištaiso dauginimosi metu padarytas klaidas. Virusai neturi tokių pataisos mechanizmų. Dėl to jų kintamumas, palyginti su kitais organizmais, yra žymiai didesnis.

Dažniau kinta virusai, turintys genetinę medžiagą RNR (ribokleorūgštis- red.past.), nei tie, kurie turi DNR. Tarkime, SARS-CoV-2 ir gripo virusas yra RNR virusai, tad jie matuoja daugiau, greičiau. DNR turinčių virusų, (tokių kaip herpes virusai Hepatito B, papilomos virusas, adenovirusai) mutacijų dažnis mažesnis.
 
- Bet gripo virusas mutuoja kasmet....
- Gripą sukeliantis virusas mutuoja nuolat ir dėl vykstančių jo taškinių mutacijų yra vadinamasis gripo viruso antigeninis dreifas. Kasmet susikuria nauji gripo viruso variantai, kurie nedaug skiriasi nuo praėjusių metų varianto. Tačiau šioks toks pokytis yra ir naujam viruso variantui žmogus jau neturi pilno imuniteto. Tad tas, kuris turi tik dalinį imunitetą, gali užsikrėsti ir persirgti lengvesne ar sunkesne gripo forma. Gripo vakcinos esmė yra ne tiek apsaugoti žmones nuo užsikrėtimo, kiek apsaugoti nuo gripo sukeliamų komplikacijų ir mirties.
 
- Kaip sparčiai mutuoja SARS-CoV-2? Esate minėjęs, jog jis jau yra mutavęs į agresyvesnį tipą...

- Nuo COVID-19 pandemijos pradžios praėjęs laikas yra dar pakankamai trumpas, kad galėtume daryti konkrečias išvadas apie šio viruso kintamumą. Tos mutacijos, kurios dabar stebimos, yra taškinės, dėl jau minėtų biologinių priežasčių. Kol kas jos nekeičia šio koronaviruso savybių. Tiesa, vis tiek privalu koronaviruso mutacijas sekti, kad būtų žinoma, kaip jis keičiasi, ir laiku pamatyta, ar keičiasi jo savybės:tampa labiau užkrečiamas, sukelia sunkesnes patologijas žmogui. Mutacijos gali sąlygoti ir atsparumą vaistams, kad ir dabar naudojamam remdesivirui.
Spartus viruso plitimas taip pat sudaro palankias sąlygas jam mutuoti. O mutacijos vyksta jau pačiame žmogaus organizme, nes jis negali daugintis be gyvos ląstelės. Per kiek žmonių virusas pereis, tiek jo mutacijos kaupsis. Jeigu šis koronavirusas būtų buvęs lokalizuotas Kinijoje ir neišplitęs, jis nebūtų turėjęs tokių palankių sąlygų daugintis ir mutuoti.
Dabar jau mokslu pagrįsta, jog SARS-CoV-2 yra mutavęs į agresyvesnį tipą. Kinijoje pandemijos pradžioje dominavo šio viruso S variantas, kilęs iš gyvūnų. Jis buvo perduotas žmogui ir, virusui plintant, keitėsi. Į Europą atėjo L variantas. Šis atsirado jau perduodant virusą iš žmogaus žmogui. L variantas yra labiau prisitaikęs plisti tarp žmonių ir dabar dominuoja pasaulyje. 
Gali būti, kad COVID-19 atveju sukurta vakcina taip pat neapsaugos pilnai nuo užsikrėtimo, bet apsaugos nuo komplikacijų ir mirties užsikrėtus šia infekcija, kaip ir gripo atveju.
 
- Kaip koronavirusai, plintantys tarp gyvūnų, tampa pavojingi žmonėms?
- Kaip ir minėjau, Kinijoje iš pradžių dominavo SARS-CoV-2 viruso S variantas, kuris žmonėms atkeliavo iš šikšnosparnių. Liko atsakyti į klausimą, ar buvo tarpinis šeimininkas. Įtariama, kad tokiu galėjo būti skujuočiai, kurių plaučiuose rastas šis virusas.
Kadangi Azijos šalyse žmonės ir gyvūnai gyvena glaudžiai, neretai net ir vienoje patalpoje, virusams plisti ir mutuoti yra gerokai palankesnės sąlygos. Tačiau gali būti, kad COVID-19 pandemiją sukėlė ne paties viruso mutacijos, o kelių skirtingų rūšių koronavirusų genomų rekombinacijos. Taip nutinka tada, kai vieną organizmą užkrečia kelių skirtingų rūšių koronavirusai, kurie replikuodamiesi ląstelėse gali susikeisti tarpusavyje genų fragmentais (t.y. rekombinuotis), ir atsiranda naujas variantas. Tai yra pavojingiausias reiškinys, kuris ir leidžia koronavirusams, cirkuliuojantiems tarp gyvūnų, tapti užkrečiamais ir žmonėms.

Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica