Aūūū, kur jūs, karo medikai?

Deimantė Gruodė
2018-01-29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.
Aūūū, kur jūs, karo medikai?

Faktas
Krašto apsaugos ministerijai ypač trūksta šeimos gydytojų (net 26), taip pat anesteziologų reanimatologų (7), chirurgų (7), ortopedų traumatologų (5), odontologų (3) bei psichiatrų (3). Taip pat reikalingi vidaus ligų gydytojai, otorinoloringologai, neurologai, dermatovenerologai, klinikinės fiziologijos gydytojai.

  
Drastiškai trūksta specialistų
„Lietuvoje trūksta medicinos darbuotojų, ne išimtis ir Karo medicinos tarnyba – daugumoje regionų jaučiamas gydytojų stygius“, - sako Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos vadė pulkininkė leitenantė Jolita Sesartienė.

„Dabar yra daugiau karių, tad atsirado ir didesnis medikų poreikis. Tačiau naujų pritraukti sunku. Kadangi čia reikia ir specifinių žinių. Ką čia slėpti, bendrojoje praktikoje arba civiliame gyvenime medikai turi galimybę gauti papildomų darbų ar paskatų. O krašto apsaugos sistemoje atlyginimas fiksuotas, čia dirba kariškiai, tad atlyginimo dydis priklauso nuo karinio laipsnio“, - sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė ir priduria, jog reikia skubiai peržiūrėti karo medikų atlyginimų struktūrą.

 

Lemia karinis laipsnis
 „Karo medicinoje medikų atlyginimas priklauso nuo turimo laipsnio. Kadangi aukštesnių karinių laipsnių skaičius yra apribotas, prioritetas atiduodamas kariams, karininkams, o medikams aukštesnių laipsnių nebelieka ir dingsta jų motyvacija. Viena galimybių, kad tokiems specialistams dėl atlyginimų būtų taikomos išimtys“, - sako Seimo narys Juozas Olekas.
Parlamentaras patikina, kad kai jis vadovavo Krašto apsaugos ministerijai, toks karo medikų trūkumas nebuvo juntamas.
 
„Manau, kad su karo medicina reikia plačiau supažindinti būsimuosius medikus, nes tai - labai įdomi sritis. Be kasdienių įgūdžių, dar prisideda ir specifiniai. Misijose pasitaiko ir retesnių ligų, su kuriomis nesusidursi dirbdamas civilinėje srityje, pamatysi tolimųjų kraštų ligas, įgausi tarptautinės patirties.
Mano nuomone, karo medikų atlyginimai kai kuriais atvejais net didesni, bet jie gal dar nėra ypač patrauklūs. Tad jei dabar daug ką darome dėl gydytojų atlyginimų, kartu reikia didinti atlyginimus ir karo medikams. Kito kelio nėra“, - sako J.Olekas.
 
Atlyginimus kėlė, bet nepakankamai
Kaip informavo Krašto apsaugos ministerija, nuo praėjusių metų spalio 1 d. karių atlyginimai jau padidėjo 5 procentais. O įgyvendinant Vyriausybės programą, planuojama, kad profesinės karo tarnybos karių atlyginimas nuosekliai bus didinamas etapais: I etapas 2017–2018 m. - 15 proc., II etapas 2019–2020 m. – 15 proc. Tačiau ministerija įspėja, kad šis tarnybinio atlyginimo didinimas priklausys nuo bendros šalies ekonominės situacijas ir krašto apsaugos sistemai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.
 
„Atkreipiame dėmesį, kad Karo medicinos tarnyboje dirbančių gydytojų atlyginimai nėra didesni nei civiliniame sektoriuje. Be to, karo gydytojo, kaip ir kitų karių, tarnybos dienos ir suminė savaitės tarnybos trukmė nėra apribota ir priklauso nuo tarnybos poreikių, todėl dažnai tarnybos laikas trunka daug ilgiau negu netarnaujančių gydytojų. Karo gydytojams yra keliami papildomi reikalavimai – jie dirba ne tik kabinete, bet ir dalyvauja kariniame rengime, įvairiose tiek nacionalinėse, tiek tarptautinėse pratybose. Taip pat jie turi būti pasirengę išvykti ir dalyvauti tarptautinėse operacijose. Kaip ir visi kariai, karo gydytojai, paramedikai, gydytojo padėjėjai kasmet turi išlaikyti fizinio parengimo testus“, - sako plk. ltn. J.Sesartienė.
 
Anot jos, siekiama stiprinti profesinę karo tarnybą ir visiems kariams bei darbuotojams sudaryti kuo palankesnes darbo sąlygas.
„Karių sveikatos priežiūros siekiamybė tokia pati kaip civiliniame sektoriuje: pacientui prieinama (aktualu tuose padaliniuose, kurie dislokuoti ne mieste) ir atitinkanti aukščiausius standartus (tai yra pakankamas kiekis kvalifikuoto personalo, moderni medicininė įranga ir pilnai elektroninė medicininių įrašų sistema) sveikatos priežiūra“, - sako J.Sesartienė.
 

Tarnauja dvidešimt psichologų
Krašto apsaugos ministerijai itin opus karių psichologinės sveikatos klausimas. Pastaruoju metu girdėtas ne vienas atvejis, kai tarnaujantis asmuo prieš save pakėlė ranką.
„Kasmet fiksuojami keli karių savižudybių atvejai. Deja, šiai problemai spręsti psichologų ar psichiatrų darbo vietų didinimo nepakanka – reikalingos nuoseklios, ilgalaikės ekonominės ir socialinės priemonės valstybės mastu“, - sako Karo medicinos tarnybos Karo psichologų skyriaus viršininkė kapitonė Danutė Lapėnaitė.
Anot jos, šiuo metu Lietuvos kariuomenės karo medicinos tarnybos Karo psichologijos skyriuje tarnauja 20 psichologų, kurie rūpinasi karių psichologine gerove.
 
„Kariams pagal poreikį teikiamos individualios ir grupinės psichologinės konsultacijos, periodiškai vykdomas jų švietimas ir mokymas įvairiomis psichologinėmis temomis, teikiamos kitos psichologinės paslaugos. Psichologai išdėstyti regioniniu principu, siekiant, kad psichologinė pagalba būtų kuo arčiau kario. Taip pat kariai turi galimybę gauti psichologinę pagalbą visą parą veikiančiu karių psichologinės pagalbos telefonu ar elektroniniu paštu“,- sako D.Lapėnaitė.

 

Tarp kitko
Paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio jaunesniojo eilinio laipsnį (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 780 Eur per mėnesį.
Paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio seržanto specialisto laipsnį (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 953 Eur per mėnesį.
Karo gydytojo, turinčio kapitono laipsnį ir III kvalifikacinę kategoriją (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 1345 Eur per mėnesį.
Karo gydytojo, turinčio kapitono laipsnį neįgijus jokios kvalifikacinės kategorijos (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 1240 Eur per mėnesį.


Komentaras 
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas:

- Man ir pačiam sovietų laikais mėnesį teko dirbti medicininės tarnybos pulko vadu ir aš labai gerai tą virtuvę mačiau iš vidaus, kokio lygio ten medicininė pagalba ir kokia kvalifikacija reikalinga. Viskas kur kas paprasčiau, labai ribota patologija - peršalimai, įvairios traumos, kokių nors sudėtingų ligų tikrai per tą mėnesį aš nemačiau. Kariai juk praktiškai yra sveikas kontingentas. Kaip gydytojas, be abejonės, neprogresuoji.
Todėl gydytojai labai gerai apsvarsto, ar verta eiti savo kvalifikacijos praradimo sąskaita, bet gaunant šiek tiek daugiau pinigų. Tai yra slidus klausimas. Dar neaišku, kur būsi dislokuotas, ypač jei turi šeimą. Jaunas, nevedęs, ką tik pradėjęs dirbti, gali eiti, o kodėl gi ne?
Bet, kaip sakiau, jaunas, ką tik studijas baigęs gydytojas vis dėlto nori siekti kvalifikacinių viršūnių profesijoje, o karo gydytojo veikla riboja šias galimybes. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica