A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

Sima Kazarian
2021-09-20
Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaikų reumatologė, vaikų kardiologė, vaikų ligų gydytoja, dėstytoja asistentė LSMU Aušra Šnipaitienė. Ji pasakoja apie ultragarsinio tyrimo svarbą ir moderniausius būdus, kurių link žengia juvenilinio idiopatinio artrito gydymas.
A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro
„Nei gydytojas vienas lėtinės ligos nepagydys, nei pacientas vienas, deja, pats nepasveiks. Reikalingas komandinis darbas“, – sako gydytoja vaikų reumatologė, vaikų kardiologė, vaikų ligų gydytoja, dėstytoja asistentė LSMU Aušra Šnipaitienė.

- Daktaro disertacijoje nagrinėjate tyrimus, atliekamus juveniliniu idiopatiniu artritu sergantiems vaikams. Papasakokite, kokios inovacijos šiuo metu vyksta mokslo pasaulyje?
- Juvenilinis idiopatinis artritas (JIA) – lėtinė autoimuninė liga, pasireiškianti sąnarių uždegimu vaikams iki šešiolikos metų. Pradėjus taikyti biologinius preparatus vis dažniau išvengiama sąnarių destrukcijos, pasiekiama remisija, tačiau išlieka klausimas, kada galima nutraukti ilgalaikį brangių vaistų skyrimą ir išvengti ilgalaikių šalutinių poveikių. Iki šiol didžiausias dėmesys skirtas klinikinei ligos išraiškai ir nespecifiniams kraujo rodikliams (leukocitų skaičiaus pokyčiams, ENG ir CRB). Tačiau juos gali veikti daugelis veiksnių: peršalimo ligos, bakterinės infekcijos ir kiti.
Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau įrodymų, kad šių rodiklių nepakanka – minėta liga sergantiems vaikams išlieka subklinikiniai sąnarių uždegimo požymiai. Kol kas visuotinai patvirtintų specifinių kraujo tyrimų ligos remisijai įvertinti nėra, tačiau vieni naujausių tyrinėjamų žymenų – mikroRNR (miRNR). Klinikinės JIA remisijos metu siekiama įvertinti miRNR kiekius ir pokyčius kraujyje bei šlapime.
Kitas tyrimo aspektas – ultragarsinis sąnarių tyrimas. Klinikiniais tyrimais pagrįsto protokolo sergantiems JIA vaikams nėra, tačiau Europos vaikų reumatologų asociacija ir Europos lyga prieš reumatą dėl to stengiasi. Siekiama pagrįsti šiuos tyrimus kasdienėje vaikų reumatologijos praktikoje, tikslinant ligos aktyvumą ir medikamentinio gydymo efektyvumą.
 

- Kuo svarbus ultragarso-kraujo-šlapimo tyrimų kompleksiškumas nustatant uždegimo žymenis?
- Juvenilinis idiopatinis artritas, kaip ir daugelis autoimuninių ligų, yra kompleksinė patologija. Šiuo metu išskiriamos septynios ligos formos. Kai kuriose vyrauja kraujo pakitimai, kitose įprasti kraujo tyrimai gali būti normalūs, tačiau vyrauja sąnarių uždegimas, aptinkamas vaizdiniais tyrimais. Kuo kompleksiškiau įvertinsime pacientą, tuo tikslesnį atsakymą apie organizme vykstančius procesus turėsime.
 
- Žinau, kad kartais savo iniciatyva ieškote sunkesnių pacientų, kurie dingsta iš medikų akiračio. Kas jus skatina taip elgtis?
- Žinojimas, kad galiu pabandyti padėti vaikui gyventi kokybiškesnį gyvenimą, gyvenimą be skausmo ir galbūt be deformacijų, gyvenimą kaip ir jo sveiki bendraamžiai. Nes, deja, negydomas JIA sergantis vaikas ilgainiui praranda sąnarių funkciją ir prasideda negrįžtami procesai. Vaikas pats iš gydytojų akiračio nedingsta ir jame neatsiranda, juos turi atvesti tėvai. Su jais kartais tenka ilgai kalbėtis, kartais reikia duoti laiko, bet kartais tenka ir pakviesti aktyviau pasirūpinti vaiko gerove.
 
- Teigiate, kad lėtinės ligos turi daug fazių – pradedant jų simptomais baigiant psichologinėmis problemomis, su kuriomis susiduria pacientai ir jų artimieji. Kurie etapai jums, kaip medikei, kelia daugiausiai problemų?
- Daugiausiai problemų, žinoma, kelia psichologija. Diagnozavus lėtinę ligą visam gyvenimui tiek vyresnis pacientas, tiek vaiko artimieji turi pereiti susitaikymo su liga etapus. Blogiausia, jei kuriame nors pirmųjų – neigime ar pyktyje – jie įstringa. Mano sprendimas – ilgi pokalbiai, bandymas atsakyti į visus jiems kylančius klausimus, bandymas paaiškinti terminus, per kiek tikimasi pagerėjimo, įtraukti bendradarbiavimui.
 
- Kas būtų tas signalas tėvams, kad tai rimtesnė būklė nei vadinamieji galūnių augimo skausmai? Ar pasitaiko uždelstų ligos atvejų?
- Deja, pasitaiko. Kartais tėvai nesureikšmina simptomų, jei tai akivaizdžiai netrukdo kasdienei veiklai, vaikas skundžiasi tik epizodiškai. Pagalbos kreipiasi, tik kai deformacijos tampa akivaizdžios. 

Įtarimą dėl lėtinio sąnarių uždegimo turėtų kelti sąnarių sutinimas be akivaizdžios traumos, nepraeinantis per kelias dienas, šlubavimas, nejudrumas rytais ar po ilgesnio važiavimo mašina, po pietų miego, kuris žymiai pagerėja po kelių valandų. Atkreiptinas dėmesys į atsirandančias sąnarių asimetrijas, ne tik kojų, bet ir pėdų pirštų ar plaštakų skirtumus. Kad tai pastebėtum, galbūt reikia dažniau laikytis už rankų (Šypsosi).
 
- Tapęs pilnametis pacientas iš vaikų reumatologo priežiūros pereina suaugusiųjų gydytojui. Ar gerai veikia ši perėmimo sistema?
- Oficialiai Lietuvoje, deja, nėra jokios perdavimo sistemos. Vaikų reumatologas parašo paskutinio vizito išrašą ir pacientas kitam vizitui gali kreiptis į bet kurį suaugusiųjų reumatologą. Kitose Europos šalyse įdiegta palaipsnė perdavimo sistema, kai penkiolikos šešiolikos metų pacientas susitinka ir su suaugusiųjų specialistu, kuris vėliau perima jo priežiūrą. Tikiuosi, kada nors pavyks taip perduoti ir mūsų pacientus.
 
- Kadangi reumatinės ligos yra sisteminės, pacientui reikia skirtingų sričių specialistų pagalbos: okulisto, dermatologo, kineziterapeuto... Ar paprasta šias paslaugas gauti?

- Kol kas pas specialistus pacientai siunčiami atskirais siuntimais pas skirtingus specialistus. Tai nemenkas nepatogumas, ypač kai tenka keletą kartų vykti iš tolimų Lietuvos kampelių į skirtingas ligonines. Tėvai turi imti laisvas dienas darbe ir panašiai. Problemą išspręstų vaikų reumatologijos dienos stacionaras. Tokiu principu dirba didieji vaikų reumatologijos centrai Europoje. Atvykęs pacientas klinikose praleidžia visą dieną, per kurią atlieka reikiamus tyrimus, procedūras, aplanko specialistus. Kauno klinikose panašų darbo organizavimą turi vaikų onkohematologai. Tikimės, kad netrukus galėsime tai pasiūlyti ir reumatinėmis ligomis sergantiems vaikams.

 
Dosjė
Dirba LSMUL Kauno klinikose vaikų reumatologe ir vaikų kardiologe
Nuo 2018 m. priklauso Europos vaikų reumatologų asociacijai (“Pediatric Rheumatology European Society” – PReS) ir Tarptautinei vaikų reumatologų tyrimų organizacijai (“Pediatric Rheumatology International Trials Organization” – PRINTO).
Dalyvavo stažuotėse Šveicarijoje, Portugalijoje, Austrijoje, Ispanijoje. 2018 m. stažavosi Instituto Giannina Gaslini (PRINTO), Italijoje.
Yra publikavusi straipsnių moksliniuose žurnaluose, dalyvavusi mokslinėse konferencijose.
2017 - 2018 m. Vaikų reumatologijos rezidentūra
2008-2017 m. Vaikų ligų ir vaikų kardiologijos rezidentūra

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija skęsta šiukšlėse

  Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica