Pasaulio gamtosaugininkai skambina pavojaus varpais. Ir juos nesunku suprasti. Naujausi tyrimai rodo, jog artimiausiu metu vandenynuose išmestų kaukių kiekis gali išaugti iki tokių lygių, jog viršys medūzų populiacijos skaičius.
Katastrofiška situacija – jau prieš pandemiją
Apsaugos priemonės yra būtinos siekiant apsaugoti sveikatos priežiūros darbuotojus bei kiekvieną visuomenės narį nuo infekcijos, tačiau dėl jų padaugėjo medicininių atliekų. Pavyzdžiui, per pandemijos įkarštį Wuhane (Kinija) valdžios institucijos apskaičiavo, kad ligoninių atliekų padaugėjo šešis kartus: protrūkio įkarštyje kasdien susidarydavo 240 tonų atliekų, palyginti su 40 tonų įprastu laiku.
Vieno tyrimo duomenimis, vien Jungtinėje Karalystėje, jei kiekvienas žmogus naudotų vieną vienkartinę veido kaukę per dieną, per metus tai sudarytų papildomai 66 tūkst. tonų gamtą teršiančių ir lėtai yrančių atliekų ir 57 tūkst. tonų plastikinių pakuočių.
Nors daugelio šalių vyriausybių ir sveikatos apsaugos pareigūnai pasisakė už medžiaginių veido kaukių, kurias galima plauti, naudojimą, didžioji visuomenės dalis renkasi vienkartines chirurgines kaukes. Šios mėlynos, į popierių panašios kaukės paprastai yra pagamintos iš plastiko, dažniausiai tam naudojama medžiaga yra polipropilenas.
Apskaičiuota, kad panašūs į veido kaukes gaminiai suyra tik per 450 metų. Ir tai ne vienintelė šių produktų žala gamtai. Kaukės irdamos gali išskirti mikroplastiką. Jų dirželiai taip pat kelia grėsmę gyvūnams. Šie dažnai įsipainioja juose ir negebėdami laisvai judėti bei susirasti maisto žūsta. Dėl šios priežasties gyvūnų teisių aktyvistai ir aplinkosaugininkai ragina žmones būti sąmoningus ir nepatingėti nukirpti išmetamų kaukių dirželius.
Vienkartines veido kaukes dėl jų specifinio pagaminimo būdo yra itin sudėtinga ir nepraktiška perdirbti, kas taip pat smarkiai prisideda prie vis didėjančios užterštumo problemos.
L.S. skaičius
450
- per tiek metų suyra medicininės kaukės ir į jas panašūs gaminiai.
Poveikis gyvūnams
Patekęs į vandenynus plastikas ne tik nedingsta. Jis plinta visur ir yra į mažesnes dalis, galiausiai tapdamas mikro (<5 mm) ir nano (<1 μm) dalelėmis. Plastiko tarša nežino ribų. Jo šiukšlių nuolat randama atokiuose ir negyvenamuose salynuose, pavyzdžiui, Adamano ir Nikobaro, atokiuose koralų rifuose Nansha salose, pietų Kinijos jūroje ir net po Antarktidos ledynais. Šios medžiagos aptinkama net jūros druskoje, kurią kasdien vartoja milijonai žmonių. Taip pat giliavandenių gyvių vidaus organuose.
Užterštumo mastai pasiekė tokį lygį, kad plastikas pradeda net figūruoti naujai atrastų gyvūnų rūšių pavadinimuose. Štai viena giliavandenių vėžiagyvių rūšis Marianos įdūboje buvo pavadinta
Eurythenes Plasticus dėl gyvūno vidaus organuose aptiktų plastmasės dalelių.
Dėl kaukių sudėties jos yra ideali terpė augti dumbliams. Todėl šios vandenynų gyvūnijos dažnai supainiojamos su jiems įprastu maistu.
Kaip jomis atsikratyti
Medicininės atliekos sukelia pavojų ne tik gamtai. Kai kurie ekspertai mano, kad daugiau nei 5 milijonai žmonių kasmet miršta nuo ligų, plintančių per netinkamai utilizuotas medicinines atliekas.
COVID-19 virusas paprastai perduodamas oro-lašeliniu būdu. Tačiau vienas tyrimas, kuriame dalyvavo Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto mokslininkai, dirbantys Hamiltone, Montanoje, parodė, kad šis virusas ant plastikinių paviršių išgyvena iki trijų parų.
Nors pagal šiuo metu turimą informaciją nėra pagrindo teigti, kad komunalinių atliekų srautas galėtų būti COVID-19 plitimo priežastimi, Aplinkos ministerija parengė kelias rekomendacijas maksimaliam gyventojų ir ypač atliekų tvarkytojų saugumui užtikrinti.
„Gyventojams rekomenduojama servetėles, tualetinį popierių, apsaugines kaukes ir kitas panašaus pobūdžio buitines atliekas mesti atskirai nuo kitų mišrių komunalinių atliekų – į atskirą skysčiams nepralaidų maišą, kurį pripildžius reikėtų įdėti į papildomą maišą ir, sandariai užrišus, išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Į papildomą maišą reikėtų sudėti ir atskirai rūšiuojamas pakuočių (popieriaus, plastiko, metalo) atliekas, o jas išmesti į pakuočių atliekoms skirtą konteinerį“, – teigia ministerijos atstovai
Komentaras
Pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ direktorius Vitoldas Sapožnikovas žiniasklaidai yra teigęs:

- Šiuo metu pasaulis susitelkęs į pandemijos suvaldymą, tačiau lėto kenkimo aplinkosaugos problemos patrauktos į paraštes. Aplinka dūsta COVID-19 atliekose – išmetami didžiuliai kaukių, pirštinių kiekiai, daugybė dezinfekcinio skysčio plastiko talpų, veido skydeliai, vienkartiniai drabužiai. Akivaizdu, kad problema yra globali ir tampa ilgalaike, o jos nepradėjus spręsti dabar – ji taps dar vienu pasauliniu ateities aplinkosaugos iššūkiu.
Nei Lietuvoje, nei kitose šalyse kol kas nėra įrengtų panaudotoms asmens apsaugos priemonėms skirtų specialių konteinerių ar talpų, kur būtų galima jas saugiai išmesti ir surinkti. Pandemija nesibaigs rytoj, tad galvoti apie tai šalies mastu turėjome jau vakar, nes tik tokiu atveju galima užtikrinti, kad šias atliekas tvarkantys žmonės, dirbdami savo darbą, bus saugūs, o šalia prekybos centrų ir miestų gatvėse nebematysime „skraidančių“ veido kaukių ar guminių pirštinių. Nieko nedarant ir neieškant sprendimų dabar, tik pandemijai atsitraukus, pamatysime tikrąjį problemos mastą – tiesiog turėsime dar vieną ekologinę katastrofą, su kurios pasekmėmis tvarkytis teks dešimtmečius.
Tarp kitko
Jungtinių tautų prekybos organizacija UNCTAD apskaičiavo, kad pernai pasaulyje parduota vienkartinių kaukių už maždaug 166 mlrd. JAV dolerių, apie 800 mln. daugiau nei 2019 m.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: