Šviežias derlius ištisus metus: šiltnamiai padės pratęsti sodininkystės sezoną

www.lsveikata.lt
2024-06-12
Lietuvoje sodininkystės entuziastai yra ypač priklausomi nuo klimato, kuris riboja gėrybių auginimą ištisus metus. Visgi pratęsti sodininkavimo sezoną galima įsirengus šiltnamį ir taip šviežiomis žolelėmis ar daržovėmis mėgautis ilgiau. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, jei norite sodininkauti net ir atvėsus orams, ir kokį šiltnamį išsirinkti?
Šviežias derlius ištisus metus: šiltnamiai padės pratęsti sodininkystės sezoną

Sodininkystės šiltnamiuose privalumai
 
Palyginti su sodininkyste lauke, šiltnamiai leidžia sukurti autonomišką sodą. Sodininkaudami šiltnamyje galėsite užsiauginti kokybiško šviežio maisto ir sutaupyti. Štai keletas kitų privalumų: 
 
Ilgesnis sodininkavimo sezonas. Tradicinę lauko sodininkystę gali paveikti šalnos ir ekstremalūs temperatūrų pokyčiai, kurių pasitaiko net ir vasarą. Šiltnamiuose lengviau užtikrinti vienodą temperatūrą ir išvengti didelių jos svyravimų, o tai leidžia auginti augalus ilgiau arba net ištisus metus.
 
Augalų įvairovė. Šiltnamiuose galėsite auginti įvairesnius augalus, kurių nepavyktų užauginti lauke dėl Lietuvos klimato nepastovumo bei sąlyginai trumpo šiltojo sezono.
 
Šviežesni ir sveikesni produktai. Augindami maistą šiltnamiuose mėgausitės šviežiai nuskintais, maistinėmis medžiagomis prisotintais produktais net ir šaltesniais mėnesiais, kai pasirinkimas parduotuvėse tampa ribotas.
 
Kaip pratęsti sodininkavimo sezoną šiltnamiuose?
 
Norint, kad sodininkavimo sezonas šiltnamiuose būtų ilgesnis, itin svarbūs šie veiksniai: drėgmė, šviesa, augalų pasirinkimas bei tinkamos laistymo sistemos. 
 

Temperatūra ir šviesa
 


Temperatūros kontrolė.
 Šiltnamiai vasarą gali labai įkaisti, o žiemą į juos patenka įšalas. Norint reguliuoti šiltnamių temperatūrą, pasirūpinkite vėdinimo sistemomis, šilumine izoliacija ir, jei turite egzotiškų augalų, šildytuvu.
 
Natūrali šviesa. Šiltnamius statykite tokiose vietose, kurias pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai ir šešėlio nesudaro aplink esantys pastatai ar medžiai. Jei jis statomas prie namo ar kito pastato, geriau rinktis pietinę pusę.
 
Tinkamų augalų pasirinkimas


 
Lietuviškos žiemos dažnai būna atšiaurios. Tokiose sąlygose tikrai ne visi augalai gali duoti derlių šaltojo sezono mėnesiais, tačiau pasirinkus tinkamus augalus, šiltnamiuose juos galima auginti daug ilgiau negu lauke.
 
Šaltojo sezono augalai. Vėsesniais mėnesiais šiltnamiuose augs šalčiui atsparūs augalai, pavyzdžiui: salotos, špinatai, lapiniai kopūstai ir morkos.
 
Šiltojo sezono augalai. Mėgstančių šilumą augalų, tokių kaip pomidorai, paprikos ar agurkai, auginimo sezoną šiltnamiuose galite pratęsti pavasario ir rudens mėnesiais.
 
Daugiamečiai augalai. Šiltnamiuose galima auginti daugiametes žoleles, medelius ar daržoves. Jie lengviau peržiemoja arba šiltesnių žiemų metu ir užtikrinus tinkamą priežiūrą duoda derlių ištisus metus.
 
Šiltnamių priežiūra


 
Siekiant išlaikyti augalams reikalingas optimalias sąlygas, šiltnamiai turi būti reguliariai prižiūrimi, vėdinami ir laistomi. Tai užtikrina sveiką ir augalams tinkamą aplinką.
 
Reguliarus stebėjimas. Atidžiai stebėkite šiltnamių temperatūrą ir drėgmės lygį. Jeigu pastebite, kad augalai turi kenkėjų arba ligų, kuo greičiau įsigykite reikiamų chemikalų arba šalinkite juos natūraliais būdais.
 
Laistymas. Atėjus šiltesniems orams augalus reikia saugoti nuo išdžiūvimo ir reguliariai laistyti. Šaltuoju sezonu užtikrinkite tinkamą drėgmės lygį šiltnamių viduje, tačiau neperlaistykite augalų, nes tai gali supūdyti jų šaknis. 

 
Jeigu negalite skirti tiek laiko arba ne visada būnate namuose, jums pagelbės automatinės laistymo sistemos – patogus būdas palaikyti optimalų drėgmės lygį be jūsų įsikišimo. Šios sistemos leidžia nustatyti kada, kokiais intervalais ir kaip intensyviai laistyti augalus. 
 
Tręšimas. Norint turėti gausų derlių būtina užtikrinti, kad augalai gautų jiems reikalingas maistines medžiagas. Įvertinus specifinių augalų poreikius ir dirvožemio būklę, augalus galima tręšti mineralinėmis trąšomis.
 
Jei siekiate sukurti ekologišką sodą, galite rinktis organines trąšas, kurias pagaminti  gali padėti komposto dėžė. Joje yra kaupiamos sode liekančios organinės atliekos. Joms supuvus turėsite kompostą, kuris praturtina dirvožemį ir skatina augalų augimą.
 
Šiltnamiai – kaip pasirinkti tinkamą? 
 
Prieš pradedant sodininkauti įvertinkite savo tikslus bei poreikius – kiek ir kokio derliaus norite. Išmatuokite turimą plotą ir rinkitės atitinkamo dydžio šiltnamį. Taip pat nuspręskite, kokią medžiagą pasirinksite: iš polikarbonato bei stiklo pagaminti šiltnamiai įprastai pasižymi geresne šilumine izoliacija ir didesniu ilgaamžiškumu nei plėvele dengti šiltnamiai.
 
Rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į šiltnamių vėdinimo sistemas bei šildymo galimybes. Dalinamės keliais šiltnamių modeliais, kurie yra padeda užtikrinti optimalias sąlygas augalams net ir šaltesniais mėnesiais.
 
Šiltnamiai „Klasika Easy“


 
Iš polikarbonato gaminami šiltnamiai „Klasika Easy“ puikiai tiks sodininkavimui vėlyvą rudenį, o sumontavus šildymo sistemą – ir ištisus metus. Aukštos kokybės polikarbonatas pasižymi geromis termoizoliacinėmis savybėmis. Paprasta, ilgaamžė ir lengvai surenkama konstrukcija pagaminta iš patvarių cinkuoto plieno profilių. 
 
Šie šiltnamiai turi dvejas dvigubas, varstomas duris. „Klasika Easy“ šiltnamiai yra erdvūs: 3 metrų pločio ir 4 metrų ilgio. Jie taip pat puikiai atlaiko sniegą – leistina apkrova yra 180 kg/m².
 
Šiltnamiai „Gampre Sanus Glass L-8“
 


Šie šiltnamiai idealiai tinka ilgesniam sodininkavimo sezonui. Pagaminti iš itin kokybiško grūdinto stiklo bei aliuminio profilių, 3,6 metrų ilgio ir 2,2 metrų pločio šiltnamiai yra ne tik ilgaamžiai, bet ir puikiai atrodantys, o grūdintas stiklas yra laidus šviesai.
 
„Gampre Sanus Glass L-8“ modelis turi dvigubas duris bei du automatinius stoglangius. Jų veikimas gali būti reguliuojamas automatiškai, o tai leidžia užtikrinti šiltnamio vėdinimą net ir išvykus iš namų. Papildomai įrengtos automatinės laistymo sistemos padės sukurti pilnai autonomiškai funkcionuojantį šiltnamį.
 
Šiltnamiai „Mirpol Garden Greenhouse 46526“


 
Politelenu dengti, cinkuoto plieno konstrukcijos šiltnamiai yra puikus pasirinkimas ieškantiems pigesnio varianto. Erdvūs „Mirpol Garden Greenhouse“ šiltnamiai gali būti statomi tiek mažesniuose, tiek didesniuose sklypuose.
 
Šis modelis turi 8 langus, kurie yra laidūs šviesai bei užtikrina vėdinimą. Standus polietilenas bei specialios durelės su tinkleliu suteikia maksimalią apsaugą nuo kenkėjų ir vabzdžių. „Mirpol Garden Greenhouse 46526“ šiltnamiai yra 6 metrų ilgio ir 3 metrų pločio.
 
Viskas, ko reikia sodininkavimui, – Senukai.lt el. parduotuvėje
 
Vis dar svarstote, kaip prieš sezoną paruošti šiltnamį? Jeigu sukursite augalams tinkamą aplinką, jie duos didesnį derlių ir džiugins net orams atvėsus. Ilgesnis sodininkavimo sezonas leidžia eksperimentuoti su įvairiomis augalų veislėmis bei puoselėti savo sodo oazę ištisus metus. 
 
Šiltnamiai, įvairios automatinės laistymo sistemos, komposto dėžės ir viskas, ko gali prireikti sodininkavimui, – viską rasite Senukai.lt el. parduotuvėje.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    N.Šostakienė: reabilitacija Lietuvoje pasiekė aukštą lygį

    N.Šostakienė: reabilitacija Lietuvoje pasiekė aukštą lygį

    „Ligoninės, kurioje dirbu, niekada nebuvau pakeitusi“, – sako Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Jūrininkų ligoninė“...
    S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

    S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

    VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...

    Budinti vaistinė


    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
    Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

    Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

    Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

    razinka


    Sveika šeima


    Gražiuosius lubinus ragina naikinti be pasigailėjimo

    Nors lubinų nuklotos pievos šiemet kaip niekada gražios, Aplinkos departamento specialistai ragina skinti, šienauti, kasti ir kitaip naikinti šį invazinį augalą. „Invaziniai lubinai didina azoto atsargas dirvožemyje, todėl tose vietose ima nykti pievų, smėlynų ir kitų buveinių augalų rūšys“, – sako jie. Aplinkosaugininkai pasa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pavojinga infekcija plinta dėl COVID-19

    Japonijoje fiksuojamas itin didelis užsikrėtimų streptokokinio toksinio šoko sindromu (STŠS) atvejų paplitimas. Šalies institucijos praneša, kad šiuo metu liga serga jau apie tūkstantis žmonių. Ekspertai mano, kad atvejų šuolis susijęs ir su COVID-19 pandemija. Baiminamasi, kad dar šie...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pseudomokslas apie makalienę
    Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
    Apie ponią Frustraciją Mortenson
    Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
    Pats juokingiausias rašinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

    Naujas numeris