Nori praktikos? Susimokėk!

Gintarė Kaminskienė
2015-04-07
Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik pusė studentų praktinio mokymo metu patiria daugiau išlaidų nei įprastai. Studentų atstovai įsitikinę, kad reikalingų priemonių įsigijimo klausimai ant jų pečių gulti neturėtų. Tačiau švietimo ir mokslo viceministras dr. Rimantas Vaitkus pripažįsta, kad realybė kiek kitokia, o pagrindinis kaltininkas – aukštųjų ir praktikos bazių nesugebėjimas susitarti.
Nori praktikos? Susimokėk!
Tyrimą „Lietuvos studentų finansinė našta praktikų metu“ rezultatai rodo, kad 43 proc. tyrime dalyvavusių studentų praktikų metu išleidžia daugiau lėšų nei studijų metu. Ypač brangia praktika skundžiasi būsimieji odontologai.

Studijų kaina didėtų
Lietuvos studentų sąjunga (LSS) praėjusių metų pabaigoje atliko tyrimą „Lietuvos studentų finansinė našta praktikų metu“. Paaiškėjo, kad 43 proc. tyrime dalyvavusių studentų praktikų metu išleidžia daugiau lėšų nei studijų metu. 26 proc. apklaustųjų nurodė, kad jų išlaidos praktikų metų išaugo daugiau nei 72 eurais (250 Lt). Paradoksalu tai, kad kai kuriais atvejais atlikti praktiką pagal mainų programas užsienyje pigiau nei Lietuvoje.
Tuomet švietimo ir mokslo viceministras R.Vaitkus pripažino, kad galimybių mažinti finansinę naštą praktiką atliekantiems studentams nėra daug. Anot jo, norint tai padengti tektų perskaičiuoti studijų kainas, o tai vestų prie jų kainos augimo.
 
Odontologija turtingiesiems
„Lietuvos sveikata“ nusprendė pasidomėti, kokios praktikos išlaidos slegia būsimųjų sveikatos sektorių darbuotojų pečius. Išvada viena – odontologijos studijos skirtos tik turtingų tėvų vaikams.
Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) odontologiją studijuojanti Gabija (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas – aut. past.), pasakoja, kad vien praėjusiais metais studijų reikmėms išleido kone du tūkstančius litų (mažiausiai 560 eurų – aut. past.).
„Dabar trečiame kurse su pacientais dirbame tik po keturias valandas du kartus per savaitę. Burnos chirurgijos klinikoje niekada nieko nereikia pirkti, visada visko yra. Endodontijos klinikoje dažnai trūksta priemonių: nuo plombų spalvų iki elementarių segtukų, kurie laiko paciento servetelę ant krūtinės, – vardija mergina. - Klinikiniams darbams šį tą gauname, bet ne visada užtenka. Jeigu lūžta koks grąžtelis, antro nebelabai ir gausi.“

Tiesa, anot jos, didžiausia išlaidų dalis tenka net ne praktikos su pacientais metu, o mokymo procese. „Antrame kurse teko pirkti savus žandikaulius su dantimis, kurių kaina tikrai siekė apie tris šimtus litų. Ortopedijos klinika neduoda antgalių, kurie laiko grąžtelius, todėl juos pirkome už kelis šimtus. Trečiame kurse atliekame ortopedo ikiklinikinius darbus, kuriems taip pat nieko neduoda“,– atsidūsta mergina.
Paklausta, ar nekilo klausimų, kodėl pati turi už viską mokėti, nors studijuoja valstybės finansuojamoje studijų vietoje, mergina pasimetė. „Niekad neklausėme. Tai atrodo savaime suprantama - pasako nusipirkti ir perki. Gal todėl, kad priemonės brangios, o daug ką iš pradžių sugadiname. O gal todėl, kad mūsų labai daug“, – svarsto LSMU studentė.
Tiesa, už gerus studijų rezultatus aukštoji mokykla studentus paskatina stipendija. Geriausiųjų dvyliktukui priklausiusi Gabija praėjusį semestrą gavo visus 195 litus.
 
Kaltas nesusikalbėjimas
R.Vaitkaus įsitikinimu, jei iš tiesų studijų reikmėms yra numatytos išlaidos, be abejonės, studentai neturi jų padengti. „Jos yra įkalkuliuotos į studijų kainą. Žinoma, nesileidžiame į smulkmenas, kiek plombų ar kitų medžiagų bus sunaudojama mokantis plombuoti dantis“, – teigia jis. Ir tas nesigilinimas, matyt, toliau tuština studentų ir jų tėvų kišenes.
Kai studentas dalyvauja praktikoje, dr. R.Vaitkaus nuomone, savaime suprantama, išlaidas turėtų padengti praktikos bazė. Tačiau pats pripažįsta, kad realybė būna įvairi ir kaltina teorinio bei praktinio mokymo įstaigas dėl nesusikalbėjimo. „Šiuo atveju aukštoji mokykla turėtų pati tartis su praktikos baze ir padengti tas išlaidas, reikalingas studentų praktikai. Matyt, trūksta aukštųjų mokyklų ir praktikų bazių geranoriškų susitarimų, todėl viskas „numetama“ ant studentų“, – teigia švietimo ir mokslo viceministras.
 
Studentai nesąžiningi
LSMU Medicinos akademijos Odontologijos fakulteto dekanas prof. habil. dr. Ričardas Kubilius sako, kad universitetas perka visas medžiagas, o studentės įvardytos sumos – nerealios.
„Stengiamės, kad studentams būtų užtikrintas medžiagų ir priemonių teikimas visų odontologijos studentų praktikos darbuose. Visa bėda, kad studentai ne savo turto netausoja ir nesaugo. Jei savaitei skirtas medžiagas naudotų taupiai, jų turėtų užtekti visiems darbams, tačiau dėl studentų neatsakingumo jos sunaudojamos per vieną dvi dienas“,– įsitikinęs dekanas.
Be to, profesorius mano, kad studentai finansiškai nukenčia nuo kitų nesąžiningų kolegų. „Prieš darbus suskaičiuojame penkiolika grąžtelių, po jų telieka septyni ar devyni. Jie nelūžta, o kažkur kišenėse dingsta, tačiau sugaudyti sudėtinga“, – sako prof. habil. dr. R. Kubilius.
Dekanas stėbėjosi anonimiška studentės pozicija, tačiau jo nuomone, studentai niekada tokių sumų studijoms neišleisdavę. Maksimalia suma įvardijo apie du šimtus eurų.
 
Vienas klausimas
Ar pajutote didesnę finansinę naštą studijų praktikų metu?

Klaipėdos universiteto Visuomenės sveikatos studijų programos absolventė Monika Nemčiauskaitė:
- Studijų metu buvo galimybė atlikti praktiką Klaipėdos ligoninėse, ligonių kasose, visuomenės sveikatos centre, biure ir mokyklose. Tad nuo pirmo kurso tai nieko nekainavo ir nieko patys neieškojome. Praktika buvome patenkinti.
 
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto odontologijos studijų programos studentė Vaiva:
- Ketvirtakurisai šiuo metu studijų reikmėms jau yra išleidę po maždaug aštuonis tūkstančius litų (daugiau nei 2300 eurų – aut. past.). Paskaitoms ko nors daug tikrai nereikia įsigyti, tačiau iš esmės visi tie pinigai išleidžiami praktikoms: instrumentams ir taip toliau. Praktikų metu privalome turėti visus instrumentus, o už medžiagas sumoka pacientas. Tiesa, ne visi gali susimokėti tokias sumas, tačiau tuos instrumentus mes patys atsinešame, patys išsinešame. Tad mano nuomone, ši investicija atsiperka.
 
Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto Burnos higienos studijų programos absolventė Eglė Balčiūnaitė:
- Reikėjo su kursiokais už savo pinigus pirkti priemones: pirštines, kaukes ir taip toliau. Išlaidų patyriau iš tiesų daug. Ypač kai po šimtą kartų teko šviesti įvairius rašto darbus. O kai skaičiuoji kiekvieną centą, plius dar nedirbi ir gyveni iš tėvų, - sunku. Ką jau kalbėti apie transporto išlaidas, važinėjimui į praktikas.

 
Komentarai
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas:

- Studentas, studijuodamas valstybės finansuojamoje vietoje neturėtų mokėti jokių papildomų įmokų. Štai čia ir kyla klausimas, kiek mes traktuojame praktiką kaip studijų dalį. Manome, kad priemonių studijoms ir praktikoms pirkimas neturėtų gulti ant studentų pečių. Odontologijos studentų situacija mums yra žinoma ir apie tai yra tekę diskutuoti Švietimo ir mokslo ministerijoje, tačiau kol kas niekas nieko nesiruošia keisti.
 


Tarp kitko
Studijų procesui per 2015 m. I ketvirtį LSMU Odontologijos fakultetas įsigijo:
Medžiagų mokslo ir mokymo tikslams už 9892,54 Eur;
Atsarginių dalių už 1474,14 Eur;
Odontologinių medžiagų už 1523,49 Eur;
Šiuo metu pasirašėjamos sutartys sudaro iš viso: 45151,97 Eur su PVM.
2015 m. paskelbta pirkimų, kurių numatoma vertė iš viso: 3620824,00 Eur be PVM.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

    Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris