Nori įdarbinti, bet nežino, iš ko pasemti

Deimantė Gruodė
2018-03-15
Pirmieji gyvensenos medicinos specialistai, parengti Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), jau pasiruošę papildyti šeimos gydytojų komandas. Tiesa, pirminės asmens sveikatos priežiūros centrų vadovai kol kas jų neskuba sutikti išskėstomis rankomis, mat turi nemažai klausimų ir netgi nuogąstavimų: „Jeigu sakys įdarbinti tokius specialistus ir neskirs papildomų lėšų, viskas sužlugs.“
Nori įdarbinti, bet nežino, iš ko pasemti
LSMU išleista pirmoji naujos specialybės absolventų – gyvensenos medicinos magistrų laida. Kaip skelbiama pranešime spaudai, kvalifikuoti specialistai pasirengę prisijungti prie šeimos gydytojų komandos ir teikti profesionalias konsultacijas sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių, streso prevencijos ir valdymo klausimais.

Pagrindinis rūpestis – finansai
LSMU išleista pirmoji naujos specialybės absolventų – gyvensenos medicinos magistrų laida. Kaip skelbiama pranešime spaudai, kvalifikuoti specialistai pasirengę prisijungti prie šeimos gydytojų komandos ir teikti profesionalias konsultacijas sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių, streso prevencijos ir valdymo klausimais.
Mums rūpėjo sužinoti, ar PSPC vadovai mato poreikį samdyti tokius specialistus? 

„Sunku man atsakyti, kadangi tie specialistai ką tik išleisti ir aš nežinau, ką jie galės daryti. Sutinku, kad žmonių gyvenseną koreguoti ar kaip nors ją veikti reikia. Bet pagrindinis klausimas, ar bus skirta lėšų tokiems specialistams įdarbinti? Gydytojai neturi laiko atlikti profilaktinį darbą, tad gyvensenos specialistai išties būtų reikalingi, bet svarbiausia – piniginis klausimas. Jeigu sakys juos įdarbinti ir neskirs papildomų lėšų, viskas sužlugs“, - sako Ukmergės PSPC vyr. gydytoja Janina Galiauskienė.

Neaiškumų iškilo ir sostinės Centro poliklinikos direktoriui Kęstučiui Štarui

„Kur tokie specialistai, kurie yra, kaip suprantu, tarpininkai tarp visuomenės ir asmens sveikatos, atsidurs – šeimos gydytojo komandoje? Bet aš nemačiau patvirtinto įkainio tų specialistų finansavimui. Pirmiausiai turėtų būti nustatyti įkainiai, apibrėžtos funkcijos. Deja, kol kas šių dalykų nesu matęs. Kalbėjomės su šeimos gydytojais. Jie kol kas irgi pagal turimą informaciją nesupranta, kokia būtų tokių specialistų vieta. Galbūt tikrai reikėtų daugiau aiškinti sveikiems žmonėms, kaip gyventi, kad jie nesusirgtų. O tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, aiškinti, kaip su tokia liga gyventi. Bet tai apibrėžta šeimos gydytojo normoje. Tuomet reikia koreguoti šeimos gydytojo normą, taip pat ir bendrosios praktikos slaugyto normą. Tada galbūt apibrėžti, kas yra gerovės medikas“, - svarsto K.Štaras.
 
80
- tiek proc. ankstyvos mirties atvejų nuo širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, onkologinių ir plaučių ligų būtų galima išvengti pakeitus gyvenseną.

 
Galės konsultuoti ir kitose įstaigose
LSMU Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė pasidžiaugė, jog pasaulyje vis labiau populiarėjanti modernios visuomenės sveikatos priežiūros sritis pagaliau bus integruota ir į Lietuvos sveikatos priežiūros sistemą.
Kaip skelbiama, nuo šių metų pagal Vyriausybės programą gyvensenos medicinos specialistai tampa sudėtine išplėstinės šeimos gydytojų komandos dalimi. Taip pat šie specialistai galės teikti konsultacijas visuomenės sveikatos biuruose, reabilitacijos ligoninėse, sanatorijose bei praktikuoti privačiai.

Kaip bebūtų, gyvensenos medicina Lietuvos visuomenei dar naujovė. Seime veikia Sveikatos reikalų komiteto Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitetis, kurio vienas pagrindinių tikslų ir buvo reglamentuoti ir integruoti į Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą gyvensenos mediciną.
 
Kaip yra kalbėjęs pakomitečio pirmininkas prof. Algimantas Kirkutis, Lietuva pirmoji Europoje turės asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros sistemose dirbančius sveikos gyvensenos specialistus. Jiems įtvirtinti Seime buvo parengtas gyvensenos medicinos specialisto veiklos reikalavimų projektas, kuris tvirtinamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Jame numatyta, kad gyvensenos medicinos specialistas dirbs asmens sveikatos priežiūros įstaigose su šeimos gydytojų komanda. Jis galės atlikti visapusišką gyvensenos rizikos veiksnių įvertinimą, įvertinti biologines, psichologines bei socialines nepalankios sveikatai elgsenos priežastis. Dar pernai birželio mėnesį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga taip pat pavedė sudaryti darbo grupę lydintiesiems teisės aktams parengti, kuriais būtų įvedamos gyvensenos medicinos paslaugos ir nustatyti mokėjimo už šias paslaugas būdai.

 
Komentaras
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas:

- Idėja - nebloga. Tik kyla klausimas, iš kur bus finansuojami šie specialistai. Mes kalbame, kad būtina padidinti šeimos gydytojų atlyginimus, o fizinės sveikatos priežiūrai užmokestis gaunamas pagal prisirašiusius pacientus. Ir jeigu komandoje dar atsiranda papildomas specialistas, vadinasi, jam apmokėjimas „eina“ iš to paties krepšelio.
Aišku, kuo didesnė komanda, tuo geriau, lengviau dirbti. Svarbiausia, kad nebūtų pablogintas pirminės grandies finansavimas. Jeigu bus skiriamas papildomas, valio, bet jeigu iš tų pačių resursų, šeimos gydytojų algos mažės, slaugytojų – irgi.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Tylūs motinystės sunkumai

      Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

      „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris