Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės nefrologai: apie to­kias pa­slau­gas tik sva­jo­jo­me

Sima Kazarian
2022-03-31
„Mū­sų sky­riaus at­si­ra­di­mas uos­ta­mies­ty­je bu­vo ne tik nau­jas ko­ky­bi­nis šuo­lis gy­dant nef­ro­lo­gi­nius li­go­nius, tai bu­vo tie­siog re­vo­liu­ci­ja“, – sa­ko be­veik 30 me­tų vei­kian­čio Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus ve­dė­jas Min­dau­gas Dir­ži­naus­kis. Pir­mą­sias sky­riaus gy­va­vi­mo die­nas me­nan­čio pa­šne­ko­vo ir jo ko­le­gų aky­se vys­tė­si inks­tų li­gų diag­nos­ti­ka ir gy­dy­mas, ku­rio nau­jo­ves jie en­tu­zias­tin­gai dieg­da­vo gy­dy­mo įstai­go­je. Šian­dien Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės nef­ro­lo­gai tai­ko eu­ro­pi­nius stan­dar­tus ati­tin­kan­tį gy­dy­mą, apie ku­rį ka­dai­se tik ne­drą­siai sva­jo­jo. 
Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės nefrologai: apie to­kias pa­slau­gas tik sva­jo­jo­me
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje taikomas naujausias, koks tik prieinamas, nefrologinis gydymas.

Nef­ro­lo­gi­ja bu­vo ap­verk­ti­na
Gy­dy­to­ja Al­mi­na Ka­si­liaus­kie­nė – vie­na Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus sen­bu­vių, at­vy­ku­si į uos­ta­mies­tį dirb­ti po stu­di­jų Kau­no me­di­ci­nos ins­ti­tu­te, tei­gia, kad nef­ro­lo­gi­jos, kaip spe­cia­ly­bės, ta­da iš vis ne­bu­vo. „Mes bai­gė­me te­ra­pi­jos in­ter­na­tū­rą. Ka­dan­gi nef­ro­lo­gi­jos te­ra­pi­jos kur­sas bu­vo mi­ni­ma­lus, ta­pę gy­dy­to­jais sem­tis ži­nių apie nau­ją sri­tį vy­ko­me į Lie­tu­vos ir už­sie­nio uni­ver­si­te­tus, – pa­sa­ko­jo A.Ka­si­liaus­kie­nė. – Šian­dien ap­si­žval­gius po sky­rių tar­si ir ne­ma­tai nie­ko ypa­tin­go, bet kai ge­riau pa­gal­vo­ji, ypa­tin­ga čia vis­kas.

Vien jau dėl to, kad pa­tiems vis­ką te­ko kur­ti nuo nu­lio. Kai 1988 m. at­vy­kau dirb­ti į tuo­me­ti­nę Klai­pė­dos mies­to li­go­ni­nę, Va­ka­rų Lie­tu­vo­je nė vie­no­je įstai­go­je ne­bu­vo at­lie­ka­mos dia­li­zės, o nef­ro­lo­gi­ja te­bu­vo su­dė­ti­nė te­ra­pi­jos sky­riaus da­lis. Žmo­nės mir­da­vo dėl lė­ti­nės inks­tų li­gos ir ne­ži­no­jo­me, ką da­ry­ti. Bu­vo liū­de­sys, nef­ro­lo­gi­ją tuo­met ma­čiau pa­čio­mis juo­džiau­sio­mis spal­vo­mis, kol 1993-ai­siais pra­dė­ju­sio­je veik­ti nau­jai pa­sta­ty­to­je Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė­je bu­vo įsteig­ti Nef­ro­lo­gi­jos ir He­mo­dia­li­zių sky­riai. Pa­lai­ko­mi li­go­ni­nės ad­mi­nist­ra­ci­jos sie­kė­me to­bu­lė­ti ir šiuo­se sky­riu­ose dieg­ti nau­jau­sius pa­sie­ki­mus.“
 
M.Dir­ži­naus­kis pri­si­me­na, kad nors Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė ofi­cia­liai ati­da­ry­ta 1994 me­tų ba­lan­dį, Nef­ro­lo­gi­jos sky­rius pra­dė­jo veik­ti 1993 me­tų lap­kri­čio 30 die­ną – ta­da, kai į jį bu­vo pa­gul­dy­tas pir­ma­sis pa­cien­tas.
„Nef­ro­lo­gi­jos pa­gal­ba Klai­pė­do­je vi­sa ap­im­ti­mi pra­dė­jo funk­cio­nuo­ti ta­da, kai 1994 ko­vo 15 die­ną pir­mą­jį pa­cien­tą su­ti­ko He­mo­dia­li­zių sky­rius“, – nef­ro­lo­gi­jos is­to­ri­ją uos­ta­mies­ty­je pri­si­me­na M.Dir­ži­naus­kis.
 
Kai kū­rė­si li­go­ni­nė, He­mo­dia­li­zių ir Nef­ro­lo­gi­jos sky­riai bu­vo su­pro­jek­tuo­ti at­ski­rai, net­gi skir­tin­guo­se aukš­tuo­se. Tik pra­ėjus kiek lai­ko nu­spręs­ta, kad nef­ro­lo­gi­ja ir he­mo­dia­li­zės ne­tu­rė­tų veik­ti kar­tu ir 1996 m. du sky­riai bu­vo pe­ror­ga­ni­zuo­ti į vie­ną su dviem pa­da­li­niais, ku­riuo­se vi­sos su nef­ro­lo­gi­ja su­si­ju­sios veik­los tę­sia­mos iki šiol.
„Šios smul­kme­niš­kos de­ta­lės iliust­ruo­ja su­vo­ki­mo apie nef­ro­lo­gi­ją kai­tą, – at­krei­pia dė­me­sį M.Dir­ži­naus­kis. – Dar po de­šimt­me­čio sky­rius įkur­din­tas ir vie­nam aukš­te, vie­no­je vie­to­je, nau­jai su­re­mon­tuo­to­se pa­tal­po­se, ta­po pa­to­gus pa­cien­tams bei per­so­na­lui. Iki šiol sky­rius vei­kia su 20 lo­vų nef­ro­lo­gi­jos pa­da­li­ny­je ir 10 lo­vų he­mo­dia­li­zės pa­da­li­ny­je pa­kai­ti­nei inks­tų te­ra­pi­jai“.

„Ta is­to­ri­ja mums į krau­ją įsi­gė­ru­si, – sa­ko A.Ka­si­liaus­kie­nė, pri­si­min­da­ma men­ką apa­ra­tū­rą, lai­kus, kai li­go­ni­nė už­si­ė­mė pe­ri­to­ni­ne dia­li­ze.
 
Jos min­tį pra­tę­sia Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus vy­res­nio­ji slau­gy­toja Na­ta­li­ja Ku­cha­re­va. „Kai at­ėjau dirb­ti į sky­rių, te­ko mo­ky­tis nuo nu­lio. Ne­bu­vau ir gir­dė­ju­si, kas yra to­ji dia­li­zė, vy­kau į kur­sus Kau­no kli­ni­ko­se. Anais lai­kais vi­si dia­li­zės apa­ra­tai Lie­tu­vo­je bu­vo gau­ti pa­ra­mos bū­du, o mū­sų įstai­gos va­do­vas nu­pir­ko du nau­jus šve­diš­kus, kas bu­vo nau­jie­na ša­ly­je“, – pri­si­me­na N.Ku­cha­re­va, ku­ri tuo­met džiau­gė­si, kad ne­rei­kė­jo ga­min­ti tir­pa­lų kon­cen­tra­tų, kaip ki­to­se įstai­go­se. Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė juos gau­da­vo jau pa­ga­min­tus ga­myk­lo­je. „Tai lei­do sau­giai at­lik­ti pro­ce­dū­ras be pa­pil­do­mų ty­ri­mų ir tik­rai pa­leng­vi­no dar­bą. At­si­ra­dus bi­kar­bo­na­ti­nei dia­li­zei, vėl bu­vo skir­tos lė­šos apa­ra­tū­rai at­nau­jin­ti“, – to­bu­lė­ji­mą žings­nis po žings­nio pri­si­mi­nė vyr. slau­gy­to­ja.
 
Sky­riaus pa­triar­chai

Gy­dy­to­ja Ja­ni­na Pri­luc­kie­nė – buvusi il­ga­me­tė sky­riaus ve­dė­ja, ku­rią ge­riau­siai žo­džiais mi­ni tiek Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus ve­dė­jas, tiek ir ki­ti ko­le­gos, va­din­da­mi ją mo­ky­to­ja, ne­pra­ra­du­sia mei­lės pa­cien­tams. „Ne­įma­no­ma ne­pri­si­min­ti mū­sų gy­dy­to­jos pa­triar­chės, mo­ky­to­jos Ja­ni­nos Pri­luc­kie­nės in­dė­lio, – sa­kė A.Ka­si­liaus­kie­nė. – Drau­ge mo­kė­mės dau­gy­bės da­ly­kų – nuo inks­to biop­si­jos iki ka­te­te­rio įve­di­mo. Ji bu­vo vie­na pa­grin­di­nių va­ro­mų­jų jė­gų, stū­mu­sių sky­rių į prie­kį“.
Prieš ke­le­tą me­tų ta­pu­si sa­vait­raš­čio „Lie­tu­vos svei­ka­tos“ or­ga­niuo­ja­mo kon­kur­so „Me­tų va­do­vas“ no­mi­na­ci­jos „Me­tų pro­fe­si­jos au­to­ri­te­tas“ lai­mė­to­ja, J.Pri­luc­kie­nė ta­da at­sklei­dė mei­lę pro­fe­si­jai ir pa­pa­sa­ko­jo apie il­gą ke­lią, iki šios die­nos pa­sie­ki­mų.


„Nef­ro­lo­gi­ja – pla­ti moks­lo sri­tis. Ap­ima kli­ni­ki­nę nef­ro­lo­gi­ją, he­mo­dia­li­zę ir he­mo­fil­tra­ci­ją, pe­ri­to­ni­nę dia­li­zę ir transp­lan­ta­ci­ją. O kiek įvai­rių spe­cia­ly­bių gy­dy­to­jų tal­ki­na nef­ro­lo­gams, kad pa­cien­tams bū­tų at­lik­ta transp­lan­ta­ci­ja, sun­ku bū­tų ir su­skai­čiuo­ti. Tad inks­tų li­gų gy­dy­to­jai pri­va­lo bū­ti ne tik sa­vo sri­ties spe­cia­lis­tai, tu­ri pla­čiai iš­ma­ny­ti ir daug ki­tų te­ra­pi­jos sri­čių. Kai Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė­je bu­vo įkur­tas pir­ma­sis Klai­pė­dos kraš­te Nef­ro­lo­gi­jos sky­rius, mū­sų sva­jo­nė bu­vo mor­fo­lo­gi­nė diag­no­zė. Uro­lo­gai tuo me­tu dar mums ne­tal­ki­no, to­dėl su ko­le­ge Al­mi­na biop­si­jas prak­ti­ka­vo­mės at­lik­ti su bul­vė­mis. Bet ne­ga­liu skųs­tis, pro­fe­si­ją pa­mi­lau ir šian­dien nė ne­įsi­vaiz­duo­ju sa­vęs ki­tur“, – pa­sa­ko­jo Janina Pri­luc­kie­nė.


Pa­sie­ki­mai įspū­din­gi
M.Dir­ži­naus­kis džiau­gia­si, kad iš pen­kių li­go­ni­nė­je be­si­dar­buo­jan­čių nef­ro­lo­gų ke­tu­ri yra sen­bu­viai. Net 70 proc. per­so­na­lo dir­ba nuo li­go­ni­nės įsi­kū­ri­mo pra­džios, tai­gi dar­buo­to­jų kai­ta nė­ra di­de­lė. „Bet kar­tu no­riu pa­si­gir­ti, kad sky­riu­je tu­ri­me jau­ną nef­ro­lo­gę Kse­ni­ją Bud­rę, ku­ri yra mū­sų at­ei­tis, džiaugs­mas ir ja la­bai di­džiuo­ja­mės. Leis­ki­te pa­šmaikš­tau­ti: dėl to­kios sen­bu­vių gau­sos ne­rei­kė­tų da­ry­ti iš­va­dos, jog esa­me ap­ker­pė­ję ir su­sta­ba­rė­ję. Da­rė­me vis­ką, ką ga­lė­jo­me, se­niau, ir ly­giai taip pat el­gia­mės da­bar, į sa­vo gy­dy­mo ar­se­na­lą dieg­da­mi nau­jo­vę po nau­jo­vės“, – kal­bė­jo pui­kiai nu­si­tei­kęs sky­riaus ve­dė­jas M.Dir­ži­naus­kis, su re­tai iš kal­bos iš­nyks­tan­čia hu­mo­ro gai­de­le.
 
„Ko­man­da čia yra pui­ki. Kai vi­si to­kios ge­ros nuo­tai­kos ir drau­giš­ki, dirb­ti ma­lo­nu ir leng­va“, – šyp­so­jo­si K.Bud­rė ir pri­dū­rė, kad ne am­žius, dar­bo me­tai, o po­žiū­ris le­mia spe­cia­lis­to dar­bo ko­ky­bę ir ga­li­my­bes. „Ma­no ko­le­gų pa­vyz­dys ro­do, kad jei sri­tis įdo­mi, pa­tin­ka, ne­svar­bu, kiek me­tų pra­ei­tų, vi­suo­met no­rė­si pri­tai­ky­ti nau­jo­ves dar­be“, – įsi­ti­ki­nu­si pa­šne­ko­vė.
 

„Mū­sų ko­lek­ty­ve vie­ni ki­tus su­pran­ta­me iš žvilgs­nio, – sa­ko Natalija Ku­cha­re­va. – Mū­sų žmo­nės ne tik ge­rai pa­ruoš­ti. Jie nuo­lat to­bu­lė­ja, kad ati­tik­tų aukš­čiau­sius rei­ka­la­vi­mus. Esu dė­kin­ga ko­lek­ty­vui, kad tiek me­tų dir­ba­me kar­tu ir per tiek lai­ko vie­ni ki­tiems ne­at­si­bo­do­me, o at­virkš­čiai – vi­sa­da ma­lo­nu bū­ti drau­ge.“

 
Pa­ly­gi­no su Da­ni­ja
K.Bud­rė juo­kau­ja, kad yra „šiuo­lai­kiš­ka“, nes bai­gė nef­ro­lo­gi­jos re­zi­den­tū­rą, ka­dan­gi jos vy­res­ni ko­le­gos pri­si­me­na lai­kus, kuo­met uni­ver­si­te­te šios spe­cia­ly­bės ne­bu­vo. „No­riu at­kreip­ti dė­me­sį, kad Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus veik­la at­spin­di vi­są šiuo­lai­ki­nio moks­lo pa­žan­gą. Ne­bu­vau li­go­ni­nės is­to­ri­jos liu­di­nin­kė, ta­čiau klau­san­tis ko­le­gų pri­si­mi­ni­mų man net sun­ku pa­ti­kė­ti, kad to­kie lai­kai bu­vo. Kai at­ėjau dirb­ti į šią li­go­ni­nę, vis­kas jau bu­vo aukš­čiau­sio ir mo­der­niau­sio ly­gio: me­to­dai, ben­dra­vi­mas su pa­cien­tais, pro­ce­dū­ros, li­go­nių pri­ėmi­mas, iš­ty­ri­mas“, – var­di­jo K.Bud­rė.
 

„At­ro­do, dir­ba­me tą pa­tį per ta pa­tį, vis­ką ži­no­me, bet mū­sų sri­tis kas­dien to­bu­lė­ja, vyks­ta nuo­la­ti­nė tech­ni­nių da­ly­kų kai­ta ir net pats ne­pa­ste­bi, kaip nuo­lat įsi­sa­vi­ni nau­jas ži­nias“, – ko­men­ta­vo Almina Ka­si­liaus­kie­nė.

 
Gy­dy­to­ja pri­si­me­na, kaip su ko­le­go­mis kaž­ka­da sva­jo­jo, jog Lie­tu­vos nef­ro­lo­gi­ja ne­nu­si­leis­tų va­ka­rie­tiš­koms vals­ty­bėms. „Ten ma­tė­me į he­mo­dia­li­zės sky­rius ve­žio­ja­mus žmo­nes, kaip pa­cien­tai ke­liau­ja po pa­sau­lį ir dia­li­zuo­ja­si to­se ša­ly­se, ku­rio­se jiems yra pa­to­gu. Da­bar ir pas mus tai at­ėjo – pa­cien­tams už­tik­ri­na­mas kom­for­tas, jie mai­ti­na­mi, žiū­ri te­le­vi­zo­rių. Il­sė­tis ga­li va­žiuo­ti į Grai­ki­ją, ap­lan­ky­ti vai­kų į Di­dži­ą­ją Bri­ta­ni­ją ir dia­li­zuo­tis ten. O ir į mū­sų sky­rių dia­li­zių at­vyks­ta Lie­tu­vo­je be­si­sve­čiuo­jan­tys už­sie­nio ša­lių pi­lie­čiai. Ste­buk­las, kiek ke­lio nu­ei­ta“, – džiau­gė­si gy­dy­to­ja.
 
M.Dir­ži­naus­kis pri­si­mi­nė pa­cien­tą, ku­ris dia­li­za­vo­si Da­ni­jo­je, po to par­vy­ko į Lie­tu­vą ir grį­žo į Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nę. „Man bu­vo įdo­mūs jo at­si­lie­pi­mai apie mū­sų dar­bą. Jis tei­gė, kad Da­ni­jo­je pro­ce­dū­ros iden­tiš­kos kaip ir pas mus. Tai tik dar kar­tą pa­tvir­ti­na, kad mū­sų at­lie­ka­mos pro­ce­dū­ros ir pa­slau­gos nie­kuo ne­si­ski­ria nuo tei­kia­mų ki­to­se Eu­ro­pos ša­ly­se“, – tvir­ti­no M.Dir­ži­naus­kis ir pri­dū­rė, kad šiam pa­cien­tui bu­vo at­lik­ta transp­lan­ta­ci­ja ir šiuo me­tu jis gy­ve­na vi­sa­ver­tį gy­ve­ni­mą.
 

Sky­riaus ve­dė­jas Mindaugas Dir­ži­naus­kis ak­cen­ta­vo, kad Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė­je tai­ko­mas nau­jau­sias, koks tik pri­ei­na­mas, nef­ro­lo­gi­nis gy­dy­mas. „Nau­do­ja­me vi­sas pa­kai­ti­nės inks­tų te­ra­pi­jos tech­no­lo­gi­jas, nuo 2005 me­tų vyk­do­me il­gos truk­mės pa­kai­ti­nę inks­tų te­ra­pi­ją kri­ti­nių būk­lių pa­cien­tams. Šių pro­ce­dū­rų skai­čius šiuo me­tu sie­kia ar­ti 400 per me­tus. To­kio dy­džio li­go­ni­nei kaip mū­sų tai tik­rai daug“, – sa­ko M.Dir­ži­naus­kis.

 
Vyresnioji slau­gy­to­ja N.Ku­cha­re­va dė­kin­ga gy­dy­to­jams už jų švie­čia­mą­ją veik­lą: „Kur­sus apie he­mo­dia­li­zes, inks­tų li­go­mis ser­gan­čių pa­cien­tų slau­gą mū­sų gy­dy­to­jai ve­da ne tik li­go­ni­nės slau­gy­to­joms, bet ir vi­sa­me Klai­pė­dos kraš­te. Už tai no­ri­si jiems nuo­šir­džiai pa­dė­ko­ti – juk tai pa­pil­do­mas dar­bo krū­vis, ku­rį jie ge­ra­no­riš­kai pri­si­i­ma. Rei­kia ruoš­tis pa­skai­toms, skir­ti tam lai­ko, ta­čiau gy­dy­to­jai no­riai mo­ko slau­gy­to­jas, pa­de­da per­so­na­lui.“

 

Gy­dy­to­ja Vi­li­ja Dei­man­ta­vi­čie­nė, dir­ban­ti nuo pir­mų­jų sky­riaus gy­va­vi­mo die­nų, net ir ne­su­skai­čiuo­ja, kiek per tuos de­šimt­me­čius įvyk­dy­ta švie­čia­mo­sios veik­los. „Ak­ty­viai da­ly­vau­ja­me Lie­tu­vos nef­ro­lo­gi­jos dia­li­zės ir transp­lan­ta­ci­jos aso­cia­ci­jos vei­ko­je, il­gus me­tus už­si­ė­mė­me šei­mos gy­dy­to­jų, vi­suo­me­nės švie­ti­mu, daug sten­gė­mės, kad inks­tų li­gų diag­nos­ti­ka, ste­bė­ji­mo tak­ti­ka bū­tų kuo pla­čiau pri­ei­na­ma, – var­di­jo V.Dei­man­ta­vi­čie­nė. – Mi­ni­me Pa­sau­li­nę inks­tų die­ną, esa­me su­ren­gę daug res­pub­li­ki­nių kon­fe­ren­ci­jų. Pri­si­dė­da­mi prie me­di­ci­nos moks­lo rai­dos da­ly­va­vo­me me­di­ci­ni­nė­se kli­ni­ki­nė­se stu­di­jo­se.“

 
M.Dir­ži­naus­kis tei­gia, kad pa­pil­do­mas ga­li­my­bes to­bu­lė­ti įne­šė ir pan­de­mi­ja, šiaip jau, ži­no­ma, vi­so­ke­rio­pai ap­sun­ki­nu­si dar­bą. „Pan­de­mi­ja iš­mo­kė dar­be pa­nau­do­ti vi­sas in­for­ma­ci­nes tech­no­lo­gi­jas, vyk­dy­ti nuo­to­li­nes kon­sul­ta­ci­jas, kas anks­čiau ne­įsi­vaiz­duo­ta. Kaip spren­di­mo bū­das, tai vi­sai ge­ra pa­gal­bi­nė prie­mo­nė, ku­ri tik­rai pa­ge­ri­no pa­cien­tams pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mą“, – ma­no M.Dir­ži­naus­kis.
 
Ta­čiau ve­dė­jas ap­gai­les­tau­ja, kad COVID-19 jo pa­cien­tams bu­vo sun­kiai pa­ke­lia­ma li­ga. „At­vi­rai kal­bant, nef­ro­lo­gi­niai pa­cien­tai tu­ri dau­giau­siai gre­tu­ti­nių pa­to­lo­gi­jų. Pa­vyz­džiui, vie­nas pa­cien­tas jų skai­čiuo­ja apie 20. Ga­li­te įsi­vaiz­duo­ti, ko­kie jie dau­giap­la­niai ir su­dė­tin­gi. Sa­ky­čiau, kad šiuo po­žiū­riu on­ko­he­ma­to­lo­gi­nių ir mū­sų pa­cien­tų būklės yra pačios sun­kiau­sios. Be abe­jo, tai ap­sun­ki­na ir mū­sų dar­bą. COVID-19 mū­sų pa­cien­tams tu­rė­jo blo­gą įta­ką – iki vak­ci­nos at­si­ra­di­mo dėl šios li­gos ar jos kom­pli­ka­ci­jų mus pa­li­ko ne vie­nas pa­cien­tas. Vak­ci­nų at­si­ra­di­mas si­tu­a­ci­ją žy­miai pa­ge­ri­no – nuo ta­da ne­tu­ri­me nė vie­no mi­ru­sio“, – kon­sta­ta­vo M.Dir­ži­naus­kis.
 
Pa­cien­tai tam­pa bi­čiu­liais

Ksenija Bud­rė pa­ste­bi, kad pa­gal­ba pa­cien­tams ne­ap­si­ri­bo­ja me­di­ci­nos pa­slau­go­mis: „Žmo­nėms daž­nai pa­de­da­me ir so­cia­li­ne pras­me, pa­vyz­džiui, ko­or­di­nuo­ja­me at­vy­ki­mą į dia­li­zes. Ku­riems rei­kia tęs­ti pro­ce­dū­ras, rū­pi­na­mės tiek lo­gis­ti­ka, tiek gy­ve­ni­mo bū­do po­ky­čiais.“
 

N.Ku­cha­re­va pa­aiš­ki­na, kad Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus pa­cien­tai la­bai ski­ria­si nuo ki­tuo­se sky­riuo­se gu­lin­čių­jų, kur jie pa­pras­tai gau­na rei­ka­lin­gą me­di­ci­nos pa­slau­gą ir iš­vyks­ta. „Dia­li­zuo­ja­mi pa­cien­tai su mu­mis bū­na il­gą lai­ką. Nė­ra taip, kad žmo­gus už­da­ro du­ris, iš­ei­na, ir mes jo dau­giau ne­ma­to­me. Jis at­ei­na į sky­rių kas an­trą die­ną, to­dėl tie­siog na­tū­ra­liai už­si­mez­ga glau­dus ry­šys tarp li­go­nių ir ko­lek­ty­vo. Esa­me ta gran­dis, ku­ri pa­de­da jiems iš­sau­go­ti li­ku­sią svei­ka­tą, ne­re­tai pa­de­da­me spręs­ti so­cia­li­nes pro­ble­mas. Šie žmo­nės tu­ri di­džiu­lę ne­ga­lią, jiems rei­kia so­cia­li­nės, psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos, su­si­gau­dy­ti su­dė­tin­go­je kas­die­ny­bė­je. Ne­re­tai jie iš­si­kal­ba ne tik apie svei­ka­tą, bet ir as­me­ni­nį gy­ve­ni­mą, su­si­bi­čiu­liau­ja­me. Vi­si dar­buo­to­jai – nuo gy­dy­to­jų iki slau­gy­to­jo pa­dė­jė­jų – sten­gia­si pa­gel­bė­ti kiek ga­li ir ak­ty­viai ben­dra­dar­biau­ja“, – kal­bė­jo vyr. slau­gy­to­ja.
 
Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nė­je tvy­ro sa­va­no­rys­tės dva­sia – jos ko­man­da ne­abe­jin­ga nu­ken­tė­ju­siems dėl ka­ro Uk­rai­no­je, o gy­dy­to­ja A.Ka­si­liaus­kie­nė jau il­gus me­tus ak­ty­vi nef­ro­lo­gi­nių pa­cien­tų aso­cia­ci­jos „Gy­vas­tis“ Klai­pė­dos sky­riaus pa­gal­bi­nin­kė. Po dar­bo va­lan­dų ji at­si­dė­da­vo do­no­rys­tės idė­jos sklai­dai. „Vi­sam tam rei­kė­jo daug lai­ko ir jė­gų, – pa­brė­žė M.Dir­ži­naus­kis. – Tai ne­pa­ma­tuo­ja­ma ir sun­kiai įver­ti­na­ma dar­bo da­lis.“
 

„Do­no­rys­tės pro­pa­ga­vi­mas – tik dar vie­na mū­sų dar­bo da­lis“, – sa­ko A.Ka­si­liaus­kie­nė ir pri­si­me­na va­lan­das pre­ky­bos cen­truo­se ar te­at­rų fo­jė, kur ban­dy­da­vo, kaip pa­ti sa­ko „gau­dy­ti“ žmo­nes, ku­rie iš­klau­sy­tų apie do­no­rys­tės svar­bą, o iš­klau­sę, pri­im­tų spren­di­mą pa­si­ra­šy­ti su­ti­ki­mą tap­ti po mir­ties or­ga­nų do­no­ru, gau­tų do­no­ro kor­te­lę.
Pa­cien­tai ge­ra­no­riš­ku­mą ir ne­for­ma­lų po­žiū­rį į dar­bą jau­čia. Net ir po transp­lan­ta­ci­jos grįž­ta ap­lan­ky­ti jiems il­gus me­tus pa­dė­ju­sių me­di­kų, ta­pu­sių bi­čiu­liais ir šei­mos na­riais. „Vi­suo­met pa­cien­tams lin­ki­me pas mus už­suk­ti. Ir svar­biau­sia – šiaip sau, o ne su rei­ka­lu“, – nu­si­šyp­so­jo Nef­ro­lo­gi­jos ir dializių sky­riaus ve­dė­jas.

 
Komentaras
Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės di­rek­to­rius prof. dr. Jo­nas Są­ly­ga:

- Tvir­tin­da­mas nau­jo­sios li­go­ni­nės struk­tū­rą nef­ro­lo­gi­jai sky­riau di­džiu­lį dė­me­sį, ka­dan­gi mies­te ne­bu­vo spe­cia­li­zuo­tos nef­ro­lo­gi­jos pa­gal­bos. Jau­ni žmo­nės Va­ka­rų Lie­tu­vo­je mir­da­vo nuo šian­dien vi­sai ge­rai kon­tro­liuo­ja­mos lė­ti­nės inks­tų li­gos. Ta­da daug do­mė­jau­si įran­ga, kar­tu su spe­cia­lis­tais da­ly­va­vau tarp­tau­ti­nė­je me­di­ci­nos įran­gos pa­ro­do­je. Nu­ta­rė­me, jog bū­ti­na įsi­gy­ti du dia­li­zės apa­ra­tus. Tai­gi, mū­sų nef­ro­lo­gi­jos ke­lias – nuo ne­vil­ties dėl mirš­tan­čių jau­no am­žiaus pa­cien­tų prieš 30 me­tų, iki mo­der­niau­sių gy­dy­mo me­to­dų ir vi­sa­pu­siš­kos pa­gal­bos šian­dien.
 
Mū­sų li­go­ni­nė­je ne­at­lie­ka­me tik inks­tų transp­lan­ta­ci­jų. O vi­sa ki­ta ga­li­me: tiek at­lik­ti inks­to biop­si­jas, tiek pa­ruoš­ti pa­cien­tus transp­lan­ta­ci­jai, ku­ri vė­liau at­lie­ka­ma Vil­niu­je ar­ba Kau­ne, tiek gy­dy­ti au­to­imu­ni­nes li­gas, at­lik­ti ko­ro­nog­ra­fi­jas, įsta­ty­ti sten­tus, o dia­li­zuo­ja­miems li­go­niams at­lik­ti šir­dies ope­ra­ci­jas.
Tu­ri­me stip­rią ko­man­dą, kal­bu ne tik apie gy­dy­to­jus nef­ro­lo­gus, bet ir kar­dio­lo­gus, šir­dies, krau­ja­gys­lių chi­rur­gus, ku­rie vie­ni ki­tiems yra la­bai rei­ka­lin­gi.
Mums ir pa­cien­tams pa­si­se­kė, kad il­gus me­tus sky­riui va­do­va­vo vie­na nef­ro­lo­gi­jos Klai­pė­dos kraš­te pra­di­nin­kių Ja­ni­na Pri­luc­kie­nė. Ji pa­ti nuo­la­tos do­mė­jo­si šia sri­ti­mi, bu­vo kaip ma­ma pa­cien­tams, jos pa­ska­tin­tas ko­lek­ty­vas nuo­la­tos mo­kė­si. Šian­dien sun­ku bū­tų li­go­ni­nę įsi­vaiz­duo­ti be Nef­ro­lo­gi­jos ir dia­li­zių sky­riaus. 


Paciento  patirtis
Kas sa­vai­tę - šim­tus ki­lo­met­rų, bet į Jū­ri­nin­kus
Da­nu­tė (69 m.) iš Kal­ti­nė­nų dia­li­zuo­ja­ma jau apie še­še­tą me­tų, iš ku­rių pas­ta­- ruo­sius tre­jus me­tus in­ten­sy­viai – 3 kar­tus per sa­vai­tę. Inks­tų pro­ble­mos mo­te­riai at­si­ra­do dar stu­di­jų me­tais, kuo­met dėl nuo­lat at­si­nau­ji­nan­čios ak­men­li­gės tek­-da­vo daž­nai ope­ruo­tis. „Pa­ša­lin­da­vo ak­me­nis, bet jie ir vėl au­go, ta­da vėl tek­da­-vo ope­ruo­ti“, – ne­si­bai­gian­čią bė­dą, ly­dė­- ju­sią nuo jau­nys­tės pri­si­me­na pa­šne­ko­vė. Pa­ma­žu or­ga­nas sil­po, vė­liau pri­si­dė­jo ir dia­be­tas, ku­riuo Da­nu­tė su­sir­go prieš 12 me­tų.  Da­bar da­ry­tis dia­li­zių mo­te­ris vyks­ta į Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nę, ku­ri nuo jos na­mų nu­to­lu­si net 110 ki­lo­met­rų.
 
„Esu ban­džiu­si ir pri­va­čiai, ir ki­to mies­to kli­ni­kas, man daug kas siū­lo at­lik­ti dia­li­zes kur nors ar­čiau na­mų, bet net pa­gal­vo­ti apie tai ne­no­riu – kol vy­ras ma­ne ve­ža, tol vyk­siu tik į Jū­ri­nin­kus, nes ten grįž­tu kaip į ant­rus na­mus, – tvir­ti­na Da­nu­tė.  – Jau koks pui­kus ko­lek­ty­vas, tai tie­siog ne­ran­du tin­ka­mų žo­džių api­bū­din­ti! Ne­svar­bu, koks pa­cien­tas, vi­sa­da pa­klaus: „Kaip nuo­tai­kos, kaip va­žia­vo­te, kaip šei­ma, kaip svei­ka­ta, ar vais­tų tu­rit?“. Ša­lia ma­nęs va­kar bu­vo gar­baus am­žiaus se­no­lis – ma­čiau, kaip vis pri­ei­na, tei­rau­ja­si: „Tė­vuk, ar vis­kas ge­rai?..“ Da­nu­tė pa­brė­žia, kad to­kie li­go­niai kaip ji yra „pri­riš­ti prie apa­ra­to“: „Ga­li­ma sa­ky­ti, mes pa­te­kę į fi­ni­šo tie­si­ą­ją. Bet ko­lek­ty­vas ne­lei­džia mums iš­skys­ti. Su slau­gy­to­jom juo­kau­jam, ben­drau­jam, apie šei­mas, apie vis­ką.
 
Gy­dy­to­jai vi­si iki vie­no rū­pes­tin­gi... V.Dei­man­ta­vi­čie­nė, K.Bud­rė, M.Dir­ži­naus­kis, A.Ka­si­liaus­kie­nė, J.Pri­luc­kie­nė, ku­ri tik­ra mū­sų ma­ma – nė­ra nė vie­no, ku­ris bū­tų abe­jin­gas pa­cien­tui. Jie rū­pi­na­si ne tik inks­tų li­go­mis, už­ten­ka iš­sa­- ky­ti nu­si­skun­di­mą, tuoj pa­skirs rei­ka­lin­gus ty­ri­mus, vais­tus, de­ta­liai pa­aiš­kins jų po­vei­kį. Tai šim­tu pro­cen­tų at­si­da­vę pro­fe­si­jai žmo­nės. Bū­na vi­so­kių die­nų – kar­tais leng­viau, kar­tais sun­kiau. Ta­čiau į dia­li­zes vyks­tu be men­kiau­sios įtam­pos, be bai­mės. Ži­nau, kad jei nu­va­žiuo­siu ir su pras­čiau­sia nuo­tai­ka, vi­sa­da man ją pa­kels ir vyks­tant at­ga­lios gy­ve­ni­mas ro­dy­sis jau daug švie­ses­nis“, – už­bai­gė Da­nu­tė.   

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Daug vargo dėl invazinių rūšių

      Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Pradėta gydyti reta vėžio forma

      „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Piliulė nuo vienatvės
      Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

      Naujas numeris