„Mūsų skyriaus atsiradimas uostamiestyje buvo ne tik naujas kokybinis šuolis gydant nefrologinius ligonius, tai buvo tiesiog revoliucija“, – sako beveik 30 metų veikiančio Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėjas Mindaugas Diržinauskis. Pirmąsias skyriaus gyvavimo dienas menančio pašnekovo ir jo kolegų akyse vystėsi inkstų ligų diagnostika ir gydymas, kurio naujoves jie entuziastingai diegdavo gydymo įstaigoje. Šiandien Klaipėdos jūrininkų ligoninės nefrologai taiko europinius standartus atitinkantį gydymą, apie kurį kadaise tik nedrąsiai svajojo.
Nefrologija buvo apverktina
Gydytoja Almina Kasiliauskienė – viena Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos ir dializių skyriaus senbuvių, atvykusi į uostamiestį dirbti po studijų Kauno medicinos institute, teigia, kad nefrologijos, kaip specialybės, tada iš vis nebuvo. „Mes baigėme terapijos internatūrą. Kadangi nefrologijos terapijos kursas buvo minimalus, tapę gydytojais semtis žinių apie naują sritį vykome į Lietuvos ir užsienio universitetus, – pasakojo A.Kasiliauskienė. – Šiandien apsižvalgius po skyrių tarsi ir nematai nieko ypatingo, bet kai geriau pagalvoji, ypatinga čia viskas.
Vien jau dėl to, kad patiems viską teko kurti nuo nulio. Kai 1988 m. atvykau dirbti į tuometinę Klaipėdos miesto ligoninę, Vakarų Lietuvoje nė vienoje įstaigoje nebuvo atliekamos dializės, o nefrologija tebuvo sudėtinė terapijos skyriaus dalis. Žmonės mirdavo dėl lėtinės inkstų ligos ir nežinojome, ką daryti. Buvo liūdesys, nefrologiją tuomet mačiau pačiomis juodžiausiomis spalvomis, kol 1993-aisiais pradėjusioje veikti naujai pastatytoje Klaipėdos jūrininkų ligoninėje buvo įsteigti Nefrologijos ir Hemodializių skyriai. Palaikomi ligoninės administracijos siekėme tobulėti ir šiuose skyriuose diegti naujausius pasiekimus.“
M.Diržinauskis prisimena, kad nors Klaipėdos jūrininkų ligoninė oficialiai atidaryta 1994 metų balandį, Nefrologijos skyrius pradėjo veikti 1993 metų lapkričio 30 dieną – tada, kai į jį buvo paguldytas pirmasis pacientas.
„Nefrologijos pagalba Klaipėdoje visa apimtimi pradėjo funkcionuoti tada, kai 1994 kovo 15 dieną pirmąjį pacientą sutiko Hemodializių skyrius“, – nefrologijos istoriją uostamiestyje prisimena M.Diržinauskis.
Kai kūrėsi ligoninė, Hemodializių ir Nefrologijos skyriai buvo suprojektuoti atskirai, netgi skirtinguose aukštuose. Tik praėjus kiek laiko nuspręsta, kad nefrologija ir hemodializės neturėtų veikti kartu ir 1996 m. du skyriai buvo perorganizuoti į vieną su dviem padaliniais, kuriuose visos su nefrologija susijusios veiklos tęsiamos iki šiol.
„Šios smulkmeniškos detalės iliustruoja suvokimo apie nefrologiją kaitą, – atkreipia dėmesį M.Diržinauskis. – Dar po dešimtmečio skyrius įkurdintas ir vienam aukšte, vienoje vietoje, naujai suremontuotose patalpose, tapo patogus pacientams bei personalui. Iki šiol skyrius veikia su 20 lovų nefrologijos padalinyje ir 10 lovų hemodializės padalinyje pakaitinei inkstų terapijai“.
„Ta istorija mums į kraują įsigėrusi, – sako A.Kasiliauskienė, prisimindama menką aparatūrą, laikus, kai ligoninė užsiėmė peritonine dialize.
Jos mintį pratęsia Nefrologijos ir dializių skyriaus vyresnioji slaugytoja Natalija Kuchareva. „Kai atėjau dirbti į skyrių, teko mokytis nuo nulio. Nebuvau ir girdėjusi, kas yra toji dializė, vykau į kursus Kauno klinikose. Anais laikais visi dializės aparatai Lietuvoje buvo gauti paramos būdu, o mūsų įstaigos vadovas nupirko du naujus švediškus, kas buvo naujiena šalyje“, – prisimena N.Kuchareva, kuri tuomet džiaugėsi, kad nereikėjo gaminti tirpalų koncentratų, kaip kitose įstaigose. Klaipėdos jūrininkų ligoninė juos gaudavo jau pagamintus gamykloje. „Tai leido saugiai atlikti procedūras be papildomų tyrimų ir tikrai palengvino darbą. Atsiradus bikarbonatinei dializei, vėl buvo skirtos lėšos aparatūrai atnaujinti“, – tobulėjimą žingsnis po žingsnio prisiminė vyr. slaugytoja.
Skyriaus patriarchai
Gydytoja Janina Priluckienė – buvusi ilgametė skyriaus vedėja, kurią geriausiai žodžiais mini tiek Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėjas, tiek ir kiti kolegos, vadindami ją mokytoja, nepraradusia meilės pacientams. „Neįmanoma neprisiminti mūsų gydytojos patriarchės, mokytojos Janinos Priluckienės indėlio, – sakė A.Kasiliauskienė. – Drauge mokėmės daugybės dalykų – nuo inksto biopsijos iki kateterio įvedimo. Ji buvo viena pagrindinių varomųjų jėgų, stūmusių skyrių į priekį“.
Prieš keletą metų tapusi savaitraščio „Lietuvos sveikatos“ organiuojamo konkurso „Metų vadovas“ nominacijos „Metų profesijos autoritetas“ laimėtoja, J.Priluckienė tada atskleidė meilę profesijai ir papasakojo apie ilgą kelią, iki šios dienos pasiekimų.
„Nefrologija – plati mokslo sritis. Apima klinikinę nefrologiją, hemodializę ir hemofiltraciją, peritoninę dializę ir transplantaciją. O kiek įvairių specialybių gydytojų talkina nefrologams, kad pacientams būtų atlikta transplantacija, sunku būtų ir suskaičiuoti. Tad inkstų ligų gydytojai privalo būti ne tik savo srities specialistai, turi plačiai išmanyti ir daug kitų terapijos sričių. Kai Klaipėdos jūrininkų ligoninėje buvo įkurtas pirmasis Klaipėdos krašte Nefrologijos skyrius, mūsų svajonė buvo morfologinė diagnozė. Urologai tuo metu dar mums netalkino, todėl su kolege Almina biopsijas praktikavomės atlikti su bulvėmis. Bet negaliu skųstis, profesiją pamilau ir šiandien nė neįsivaizduoju savęs kitur“, – pasakojo Janina Priluckienė.
Pasiekimai įspūdingi
M.Diržinauskis džiaugiasi, kad iš penkių ligoninėje besidarbuojančių nefrologų keturi yra senbuviai. Net 70 proc. personalo dirba nuo ligoninės įsikūrimo pradžios, taigi darbuotojų kaita nėra didelė. „Bet kartu noriu pasigirti, kad skyriuje turime jauną nefrologę Kseniją Budrę, kuri yra mūsų ateitis, džiaugsmas ir ja labai didžiuojamės. Leiskite pašmaikštauti: dėl tokios senbuvių gausos nereikėtų daryti išvados, jog esame apkerpėję ir sustabarėję. Darėme viską, ką galėjome, seniau, ir lygiai taip pat elgiamės dabar, į savo gydymo arsenalą diegdami naujovę po naujovės“, – kalbėjo puikiai nusiteikęs skyriaus vedėjas M.Diržinauskis, su retai iš kalbos išnykstančia humoro gaidele.
„Komanda čia yra puiki. Kai visi tokios geros nuotaikos ir draugiški, dirbti malonu ir lengva“, – šypsojosi K.Budrė ir pridūrė, kad ne amžius, darbo metai, o požiūris lemia specialisto darbo kokybę ir galimybes. „Mano kolegų pavyzdys rodo, kad jei sritis įdomi, patinka, nesvarbu, kiek metų praeitų, visuomet norėsi pritaikyti naujoves darbe“, – įsitikinusi pašnekovė.
„Mūsų kolektyve vieni kitus suprantame iš žvilgsnio, – sako Natalija Kuchareva. – Mūsų žmonės ne tik gerai paruošti. Jie nuolat tobulėja, kad atitiktų aukščiausius reikalavimus. Esu dėkinga kolektyvui, kad tiek metų dirbame kartu ir per tiek laiko vieni kitiems neatsibodome, o atvirkščiai – visada malonu būti drauge.“
Palygino su Danija
K.Budrė juokauja, kad yra „šiuolaikiška“, nes baigė nefrologijos rezidentūrą, kadangi jos vyresni kolegos prisimena laikus, kuomet universitete šios specialybės nebuvo. „Noriu atkreipti dėmesį, kad Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos ir dializių skyriaus veikla atspindi visą šiuolaikinio mokslo pažangą. Nebuvau ligoninės istorijos liudininkė, tačiau klausantis kolegų prisiminimų man net sunku patikėti, kad tokie laikai buvo. Kai atėjau dirbti į šią ligoninę, viskas jau buvo aukščiausio ir moderniausio lygio: metodai, bendravimas su pacientais, procedūros, ligonių priėmimas, ištyrimas“, – vardijo K.Budrė.
„Atrodo, dirbame tą patį per ta patį, viską žinome, bet mūsų sritis kasdien tobulėja, vyksta nuolatinė techninių dalykų kaita ir net pats nepastebi, kaip nuolat įsisavini naujas žinias“, – komentavo Almina Kasiliauskienė.
Gydytoja prisimena, kaip su kolegomis kažkada svajojo, jog Lietuvos nefrologija nenusileistų vakarietiškoms valstybėms. „Ten matėme į hemodializės skyrius vežiojamus žmones, kaip pacientai keliauja po pasaulį ir dializuojasi tose šalyse, kuriose jiems yra patogu. Dabar ir pas mus tai atėjo – pacientams užtikrinamas komfortas, jie maitinami, žiūri televizorių. Ilsėtis gali važiuoti į Graikiją, aplankyti vaikų į Didžiąją Britaniją ir dializuotis ten. O ir į mūsų skyrių dializių atvyksta Lietuvoje besisvečiuojantys užsienio šalių piliečiai. Stebuklas, kiek kelio nueita“, – džiaugėsi gydytoja.
M.Diržinauskis prisiminė pacientą, kuris dializavosi Danijoje, po to parvyko į Lietuvą ir grįžo į Klaipėdos jūrininkų ligoninę. „Man buvo įdomūs jo atsiliepimai apie mūsų darbą. Jis teigė, kad Danijoje procedūros identiškos kaip ir pas mus. Tai tik dar kartą patvirtina, kad mūsų atliekamos procedūros ir paslaugos niekuo nesiskiria nuo teikiamų kitose Europos šalyse“, – tvirtino M.Diržinauskis ir pridūrė, kad šiam pacientui buvo atlikta transplantacija ir šiuo metu jis gyvena visavertį gyvenimą.
Skyriaus vedėjas Mindaugas Diržinauskis akcentavo, kad Klaipėdos jūrininkų ligoninėje taikomas naujausias, koks tik prieinamas, nefrologinis gydymas. „Naudojame visas pakaitinės inkstų terapijos technologijas, nuo 2005 metų vykdome ilgos trukmės pakaitinę inkstų terapiją kritinių būklių pacientams. Šių procedūrų skaičius šiuo metu siekia arti 400 per metus. Tokio dydžio ligoninei kaip mūsų tai tikrai daug“, – sako M.Diržinauskis.
Vyresnioji slaugytoja N.Kuchareva dėkinga gydytojams už jų šviečiamąją veiklą: „Kursus apie hemodializes, inkstų ligomis sergančių pacientų slaugą mūsų gydytojai veda ne tik ligoninės slaugytojoms, bet ir visame Klaipėdos krašte. Už tai norisi jiems nuoširdžiai padėkoti – juk tai papildomas darbo krūvis, kurį jie geranoriškai prisiima. Reikia ruoštis paskaitoms, skirti tam laiko, tačiau gydytojai noriai moko slaugytojas, padeda personalui.“
Gydytoja Vilija Deimantavičienė, dirbanti nuo pirmųjų skyriaus gyvavimo dienų, net ir nesuskaičiuoja, kiek per tuos dešimtmečius įvykdyta šviečiamosios veiklos. „Aktyviai dalyvaujame Lietuvos nefrologijos dializės ir transplantacijos asociacijos veikoje, ilgus metus užsiėmėme šeimos gydytojų, visuomenės švietimu, daug stengėmės, kad inkstų ligų diagnostika, stebėjimo taktika būtų kuo plačiau prieinama, – vardijo V.Deimantavičienė. – Minime Pasaulinę inkstų dieną, esame surengę daug respublikinių konferencijų. Prisidėdami prie medicinos mokslo raidos dalyvavome medicininėse klinikinėse studijose.“
M.Diržinauskis teigia, kad papildomas galimybes tobulėti įnešė ir pandemija, šiaip jau, žinoma, visokeriopai apsunkinusi darbą. „Pandemija išmokė darbe panaudoti visas informacines technologijas, vykdyti nuotolines konsultacijas, kas anksčiau neįsivaizduota. Kaip sprendimo būdas, tai visai gera pagalbinė priemonė, kuri tikrai pagerino pacientams paslaugų prieinamumą“, – mano M.Diržinauskis.
Tačiau vedėjas apgailestauja, kad COVID-19 jo pacientams buvo sunkiai pakeliama liga. „Atvirai kalbant, nefrologiniai pacientai turi daugiausiai gretutinių patologijų. Pavyzdžiui, vienas pacientas jų skaičiuoja apie 20. Galite įsivaizduoti, kokie jie daugiaplaniai ir sudėtingi. Sakyčiau, kad šiuo požiūriu onkohematologinių ir mūsų pacientų būklės yra pačios sunkiausios. Be abejo, tai apsunkina ir mūsų darbą. COVID-19 mūsų pacientams turėjo blogą įtaką – iki vakcinos atsiradimo dėl šios ligos ar jos komplikacijų mus paliko ne vienas pacientas. Vakcinų atsiradimas situaciją žymiai pagerino – nuo tada neturime nė vieno mirusio“, – konstatavo M.Diržinauskis.
Pacientai tampa bičiuliais
Ksenija Budrė pastebi, kad pagalba pacientams neapsiriboja medicinos paslaugomis: „Žmonėms dažnai padedame ir socialine prasme, pavyzdžiui, koordinuojame atvykimą į dializes. Kuriems reikia tęsti procedūras, rūpinamės tiek logistika, tiek gyvenimo būdo pokyčiais.“
N.Kuchareva paaiškina, kad Nefrologijos ir dializių skyriaus pacientai labai skiriasi nuo kituose skyriuose gulinčiųjų, kur jie paprastai gauna reikalingą medicinos paslaugą ir išvyksta. „Dializuojami pacientai su mumis būna ilgą laiką. Nėra taip, kad žmogus uždaro duris, išeina, ir mes jo daugiau nematome. Jis ateina į skyrių kas antrą dieną, todėl tiesiog natūraliai užsimezga glaudus ryšys tarp ligonių ir kolektyvo. Esame ta grandis, kuri padeda jiems išsaugoti likusią sveikatą, neretai padedame spręsti socialines problemas. Šie žmonės turi didžiulę negalią, jiems reikia socialinės, psichologinės pagalbos, susigaudyti sudėtingoje kasdienybėje. Neretai jie išsikalba ne tik apie sveikatą, bet ir asmeninį gyvenimą, susibičiuliaujame. Visi darbuotojai – nuo gydytojų iki slaugytojo padėjėjų – stengiasi pagelbėti kiek gali ir aktyviai bendradarbiauja“, – kalbėjo vyr. slaugytoja.
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje tvyro savanorystės dvasia – jos komanda neabejinga nukentėjusiems dėl karo Ukrainoje, o gydytoja A.Kasiliauskienė jau ilgus metus aktyvi nefrologinių pacientų asociacijos „Gyvastis“ Klaipėdos skyriaus pagalbininkė. Po darbo valandų ji atsidėdavo donorystės idėjos sklaidai. „Visam tam reikėjo daug laiko ir jėgų, – pabrėžė M.Diržinauskis. – Tai nepamatuojama ir sunkiai įvertinama darbo dalis.“
„Donorystės propagavimas – tik dar viena mūsų darbo dalis“, – sako A.Kasiliauskienė ir prisimena valandas prekybos centruose ar teatrų fojė, kur bandydavo, kaip pati sako „gaudyti“ žmones, kurie išklausytų apie donorystės svarbą, o išklausę, priimtų sprendimą pasirašyti sutikimą tapti po mirties organų donoru, gautų donoro kortelę.
Pacientai geranoriškumą ir neformalų požiūrį į darbą jaučia. Net ir po transplantacijos grįžta aplankyti jiems ilgus metus padėjusių medikų, tapusių bičiuliais ir šeimos nariais. „Visuomet pacientams linkime pas mus užsukti. Ir svarbiausia – šiaip sau, o ne su reikalu“, – nusišypsojo Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėjas.
Komentaras
Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius prof. dr. Jonas Sąlyga:

- Tvirtindamas naujosios ligoninės struktūrą nefrologijai skyriau didžiulį dėmesį, kadangi mieste nebuvo specializuotos nefrologijos pagalbos. Jauni žmonės Vakarų Lietuvoje mirdavo nuo šiandien visai gerai kontroliuojamos lėtinės inkstų ligos. Tada daug domėjausi įranga, kartu su specialistais dalyvavau tarptautinėje medicinos įrangos parodoje. Nutarėme, jog būtina įsigyti du dializės aparatus. Taigi, mūsų nefrologijos kelias – nuo nevilties dėl mirštančių jauno amžiaus pacientų prieš 30 metų, iki moderniausių gydymo metodų ir visapusiškos pagalbos šiandien.
Mūsų ligoninėje neatliekame tik inkstų transplantacijų. O visa kita galime: tiek atlikti inksto biopsijas, tiek paruošti pacientus transplantacijai, kuri vėliau atliekama Vilniuje arba Kaune, tiek gydyti autoimunines ligas, atlikti koronografijas, įstatyti stentus, o dializuojamiems ligoniams atlikti širdies operacijas.
Turime stiprią komandą, kalbu ne tik apie gydytojus nefrologus, bet ir kardiologus, širdies, kraujagyslių chirurgus, kurie vieni kitiems yra labai reikalingi.
Mums ir pacientams pasisekė, kad ilgus metus skyriui vadovavo viena nefrologijos Klaipėdos krašte pradininkių Janina Priluckienė. Ji pati nuolatos domėjosi šia sritimi, buvo kaip mama pacientams, jos paskatintas kolektyvas nuolatos mokėsi. Šiandien sunku būtų ligoninę įsivaizduoti be Nefrologijos ir dializių skyriaus.
Paciento patirtis
Kas savaitę - šimtus kilometrų, bet į Jūrininkus
Danutė (69 m.) iš Kaltinėnų dializuojama jau apie šešetą metų, iš kurių pasta- ruosius trejus metus intensyviai – 3 kartus per savaitę. Inkstų problemos moteriai atsirado dar studijų metais, kuomet dėl nuolat atsinaujinančios akmenligės tek-davo dažnai operuotis. „Pašalindavo akmenis, bet jie ir vėl augo, tada vėl tekda-vo operuoti“, – nesibaigiančią bėdą, lydė- jusią nuo jaunystės prisimena pašnekovė. Pamažu organas silpo, vėliau prisidėjo ir diabetas, kuriuo Danutė susirgo prieš 12 metų. Dabar darytis dializių moteris vyksta į Klaipėdos jūrininkų ligoninę, kuri nuo jos namų nutolusi net 110 kilometrų.
„Esu bandžiusi ir privačiai, ir kito miesto klinikas, man daug kas siūlo atlikti dializes kur nors arčiau namų, bet net pagalvoti apie tai nenoriu – kol vyras mane veža, tol vyksiu tik į Jūrininkus, nes ten grįžtu kaip į antrus namus, – tvirtina Danutė. – Jau koks puikus kolektyvas, tai tiesiog nerandu tinkamų žodžių apibūdinti! Nesvarbu, koks pacientas, visada paklaus: „Kaip nuotaikos, kaip važiavote, kaip šeima, kaip sveikata, ar vaistų turit?“. Šalia manęs vakar buvo garbaus amžiaus senolis – mačiau, kaip vis prieina, teiraujasi: „Tėvuk, ar viskas gerai?..“ Danutė pabrėžia, kad tokie ligoniai kaip ji yra „pririšti prie aparato“: „Galima sakyti, mes patekę į finišo tiesiąją. Bet kolektyvas neleidžia mums išskysti. Su slaugytojom juokaujam, bendraujam, apie šeimas, apie viską.
Gydytojai visi iki vieno rūpestingi... V.Deimantavičienė, K.Budrė, M.Diržinauskis, A.Kasiliauskienė, J.Priluckienė, kuri tikra mūsų mama – nėra nė vieno, kuris būtų abejingas pacientui. Jie rūpinasi ne tik inkstų ligomis, užtenka išsa- kyti nusiskundimą, tuoj paskirs reikalingus tyrimus, vaistus, detaliai paaiškins jų poveikį. Tai šimtu procentų atsidavę profesijai žmonės. Būna visokių dienų – kartais lengviau, kartais sunkiau. Tačiau į dializes vykstu be menkiausios įtampos, be baimės. Žinau, kad jei nuvažiuosiu ir su prasčiausia nuotaika, visada man ją pakels ir vykstant atgalios gyvenimas rodysis jau daug šviesesnis“, – užbaigė Danutė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: