Gal­vos ir kak­lo srities vė­žys: kom­plek­siš­ka už­duo­tis tarp­dis­cip­li­ni­nei ko­man­dai

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-04-18
Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to (NVI) ir ko­le­gų or­ga­ni­zuo­ta pir­mo­ji to­kia kon­fe­ren­ci­ja „On­ko­lo­gi­jos Ter­ra In­cog­ni­ta – gal­vos ir kak­lo sri­ties vė­žys: tarp­dis­cip­li­ni­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo svar­ba“ vir­to uni­ka­lia dis­ku­si­jų plat­for­ma skir­tin­gų sri­čių spe­cia­lis­tams. Čia gy­dy­to­jai oto­ri­no­la­rin­go­lo­gai, on­ko­lo­gai che­mo­te­ra­peu­tai, vei­do ir žan­di­kau­lių chi­rur­gai, odon­to­lo­gai or­to­pe­dai da­li­jo­si ži­nio­mis ir prak­ti­nė­mis pa­tir­ti­mis, ieš­ko­jo nau­jų ben­dra­dar­bia­vi­mo bū­dų, ga­lin­čių pri­si­dė­ti ku­riant efek­ty­ves­nes gy­dy­mo stra­te­gi­jas. Aki­vaiz­du: gal­vos ir kak­lo srities vė­žiu ser­gan­čių pa­cien­tų ke­lias iki gy­dy­mo – per­ne­lyg il­gas ir ne­re­tai kai­nuo­ja gy­vy­bes. Kaip jį su­trum­pin­ti, o me­di­kams leng­viau ben­dra­dar­biau­ti?
Gal­vos ir kak­lo srities vė­žys: kom­plek­siš­ka už­duo­tis tarp­dis­cip­li­ni­nei ko­man­dai
Nacionalinio vėžio instituto ir kolegų organizuotoje konferencijoje „Onkologijos Terra Incognita – gal-vos ir kaklo srities vėžys: tarpdisciplininio bendradarbiavimo svarba“ gydytojai otorinolaringologai, onkologai chemoterapeutai, veido ir žandikaulių chirurgai, odontologai ortopedai dalijosi žiniomis ir praktinėmis patirtimis.

Kom­plek­siš­ka sri­tis
 

„Gal­vos ir kak­lo na­vi­kai – su­dė­tin­ga sri­tis. Svei­ka­tos va­dy­ba ge­rai su­pran­ta šios sri­ties kom­plek­siš­ku­mą. Spren­di­mo, kaip už­tik­rin­ti mak­si­ma­liai ge­rą pa­slau­gų ko­ky­bę šiuo vė­žiu ser­gan­tiems pa­cien­tams, šian­dien ne­pa­sa­ky­siu, bet kvie­čiu jus dis­ku­si­jos. Ši kon­fe­ren­ci­ja ga­lė­tų bū­ti pra­džia“, – taip įžan­gi­nia­me žo­dy­je ko­le­gas po­kal­bio kvie­tė NVI va­do­vas do­cen­tas, bio­me­di­ci­nos moks­lų dak­ta­ras Val­das Pe­če­liū­nas.

 
Do­cen­to tei­gi­mu, pa­slau­gų ko­ky­bę le­mia du es­mi­niai veiks­niai: dau­gia­da­ly­kiš­ku­mas ir pa­slau­gų ap­im­tis. Dau­gia­da­ly­kiš­ku­mo sri­ty­je šian­dien su­si­du­ria­ma su ga­ly­be iš­šū­kių, ypač at­sa­kant į to­kius svar­bius klau­si­mus: kas tu­ri da­ly­vau­ti, gy­dant gal­vos ir kak­lo na­vi­kus? „Net ir nuo­sai­kiai skai­čiuo­jant, dau­giau kaip de­šimt spe­cia­lis­tų tu­ri bū­ti su­bur­ti į ko­man­dą už­tik­rin­ti dau­gia­da­ly­kę, ko­ky­biš­ką pa­slau­gą. Tai ir che­mo­te­ra­peu­tai, ra­dio­te­ra­peu­tai, vei­do, žan­di­kau­lio, akių chi­rur­gai, oto­ri­no­la­rin­go­lo­gai, odon­to­lo­gai. Vi­suo­met pa­si­ruo­šę gre­ta sto­vi neu­ro­chi­rur­gai, anes­te­zio­lo­gai, pa­to­lo­gai ir ge­ne­ti­kos, mo­le­ku­li­nės me­di­ci­nos spe­cia­lis­tai. Ne­pa­mirš­ki­me, kad rei­ka­lin­gas PET, mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so iš­ty­ri­mas. Pa­cien­tai rei­ka­lau­ja ir ne­for­ma­lių pa­pil­do­mų sri­čių – mi­ty­bos spe­cia­lis­to, psi­cho­lo­go, so­cia­li­nio dar­buo­to­jo – pa­slau­gų“, – var­di­no V.Pe­če­liū­nas.
 
Gal­vos ir kak­lo sri­ties chi­rur­gi­jos pa­slau­gas šian­dien vien Vil­niu­je tei­kia apie de­šimt me­di­ci­nos įstai­gų. Di­džiau­sią pa­tir­tį šio­je sri­ty­je su­kau­pęs spe­cia­li­zuo­tas NVI Gal­vos-kak­lo ir odos na­vi­kų chi­rur­gi­jos sky­rius šiuo me­tu at­lie­ka dau­giau­sia re­konst­ruk­ci­nių gal­vos ir kak­lo sri­ties ope­ra­ci­jų bei gy­do dau­giau­siai pa­cien­tų. Ta­čiau tarp gal­vos ir kak­lo sri­ties chi­rur­gi­nes pa­slau­gas tei­kian­čių cen­trų trūks­ta ko­or­di­na­vi­mo. „Tie­sa, po­ky­čiai vyks­ta, Žal­gi­rio kli­ni­kos in­teg­ruo­ja­mos į San­ta­ros kli­ni­kas. Ta­čiau kol kas tai vis dar yra di­džiu­lis gal­vos skaus­mas. Tu­ri­me vi­si kal­bė­tis ir tar­tis“, – pri­dū­rė NVI va­do­vas.
 
Il­gas ke­lias iki gy­dy­mo
 
Gal­vos ir kak­lo sri­ties ana­to­mi­nė struk­tū­ra yra itin su­dė­tin­ga. Šio­je sri­ty­je au­gan­tys na­vi­kai dėl ša­lia vie­nas ki­to esan­čių gy­vy­biš­kai svar­bių struk­tū­rų ga­li pa­veik­ti jų funk­ci­jas ir su­kel­ti rim­tų kom­pli­ka­ci­jų.

Dėl su­dė­tin­gos šios sri­ties vė­žio diag­nos­ti­kos bei gy­dy­mo, dėl dau­gy­bės spe­cia­lis­tų, su­si­du­rian­čių su pir­mai­siais li­gos simp­to­mais, bet sto­ko­jan­čių kom­pe­ten­ci­jos įtar­ti li­gą, Gal­vos-kak­lo ir odos na­vi­kų chi­rur­gi­jos sky­riaus ve­dė­ja gy­dy­to­ja oto­ri­no­la­rin­go­lo­gė Jo­li­ta Gi­ba­vi­čie­nė kon­fe­ren­ci­jos pa­va­di­ni­me pa­si­tel­kė me­ta­fo­rą ter­ra in­cog­ni­ta.
 

„Lie­tu­vo­je šei­mos gy­dy­to­jui ti­ki­my­bė su­si­dur­ti su gal­vos ir kak­lo vė­žiu ser­gan­čiu pa­cien­tu per vi­są sa­vo prak­ti­ką yra ne­di­de­lė. Jis ga­li su­tik­ti maž­daug de­šimt to­kių pa­cien­tų – tai pa­ro­dė Suo­mi­jo­je at­lik­tas ty­ri­mas. Bet ku­rios li­gos, juo la­biau pik­ty­bi­nio na­vi­ko, gy­dy­mas yra stan­dar­ti­zuo­tas ir tu­rė­tų bū­ti vie­no­das tiek ša­ly­je, tiek tarp­tau­ti­niu mas­tu, ta­čiau mes ma­to­me si­tu­a­ci­ją, kai, jei­gu gy­dy­mo įstai­go­je ne­at­lie­ka­mos su­dė­tin­gos ope­ra­ci­jos, pa­cien­tas net ne­pa­siun­čia­mas į kom­pe­ten­ci­jų tu­rin­tį cen­trą“,  – sa­ko NVI Gal­vos-kak­lo ir odos na­vi­kų chi­rur­gi­jos sky­riaus ve­dė­ja gy­dy­to­ja oto­ri­no­la­rin­go­lo­gė Jo­li­ta Gi­ba­vi­čie­nė.

 
NVI gy­do­ma di­džiau­sia gal­vos ir kak­lo srities vė­žiu ser­gan­čių pa­cien­tų da­lis. Daž­nai čia pa­ten­ka ki­to­se gy­dy­mo įstai­go­se pra­dė­ti gy­dy­ti pa­cien­tai. „Ne­re­tai li­ga kom­pli­kuo­ja­si, gy­dy­mas už­si­tę­sia. Kol pa­cien­tas ti­ria­mas ir pra­de­da­mas gy­dy­ti įvai­rio­se įstai­go­se, ga­li bū­ti pra­lei­džia­mas svar­bus mo­men­tas. O NVI dau­gia­da­ly­kei spe­cia­lis­tų ko­man­dai, tu­rin­čiai pa­tir­ties ir kom­pe­ten­ci­jos, ne­re­tai ten­ka itin su­dė­tin­ga už­duo­tis.  Ma­no ži­nu­tė yra to­kia – pa­cien­tai tu­ri bū­ti at­sa­kin­gai ap­ta­ria­mi dar iki gy­dy­mo ir pa­ren­ka­ma adek­va­ti gy­dy­mo tak­ti­ka. Tai su­trum­pin­tų pa­cien­to ke­lią nuo diag­nos­ti­kos iki gy­dy­mo“, – sa­ko sky­riaus ve­dė­ja.
 
Nu­sta­to­ma per vė­lai
 
Kad lai­kas vai­di­na es­mi­nį vaid­me­nį, pri­ta­ria ir Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) do­cen­tas Eval­das Pa­der­vins­kis, kon­fe­ren­ci­jo­je pri­sta­tęs pra­ne­ši­mą „Anks­ty­va ger­klų vė­žio diag­nos­ti­ka ir gy­dy­mo ga­li­my­bės“.
 

„Jei­gu pa­cien­tas jau­čia to­kius simp­to­mus, kaip bal­so už­ki­mi­mas, bal­so po­ky­čiai, jis tik­rai ne vi­sa­da sku­ba tir­tis. Pa­ste­bė­jęs gu­zą, taip, ta­da jau krei­pia­si. Ta­čiau daž­niau­siai su­si­du­ria­me su pa­cien­tais, ku­riems diag­no­zuo­ja­mas vė­ly­vų sta­di­jų gal­vos ir kak­lo vė­žys. Svar­bu at­si­min­ti, kad už­ki­mi­mui už­si­tę­sus il­giau nei tris sa­vai­tes, rei­kė­tų bū­ti ati­diems, nes lai­kas su­sir­gi­mo at­ve­ju nė­ra mū­sų drau­gas, – sa­ko LSMU do­cen­tas Eval­das Pa­der­vins­kis ir pri­du­ria, jog ki­ti pa­si­reiš­kian­tys ger­klų vė­žio simp­to­mai – sun­kes­nis kvė­pa­vi­mas, du­su­lys, skaus­min­gas ri­ji­mas, ko­sė­ji­mas krau­ju, da­ri­nys kak­le. – Kiek­vie­nas simp­to­mas ne­ša tam tik­rą in­for­ma­ci­ją. Bud­ru­mas ir kompeten­ci­ja mums pa­dės na­vi­ką pa­ste­bė­ti anks­ti.“

 
Su ko­le­ga su­tin­ka ir LSMU dr. Jus­ti­nas Vait­kus, pri­sta­tęs pra­ne­ši­mą apie no­sies ir prie­no­si­nių an­čių, no­sia­ryk­lės on­ko­lo­gi­nių li­gų simp­to­mus bei diag­nos­ti­ką. „Jei­gu kal­ba­me apie no­sį, ne­re­tai žmo­nės bū­na il­gai gy­do­mi dėl si­nu­si­tų, slo­gų. Ar­ba esant au­sies, gal­vos skaus­mams, pa­cien­tas vaikš­to pas krū­vą spe­cia­lis­tų ir vis tiek pro­ble­ma ne­ran­da­ma. Bū­tent tai ir le­mia, jog smar­kiai vė­luo­ja­me, diag­no­zuo­ja­me jau ket­vir­tos sta­di­jos li­gą ir ste­bi­me dra­ma­tiš­kus da­ly­kus“, – pa­sa­ko­jo J.Vait­kus.
 
Gy­dy­to­jas at­krei­pia dė­me­sį, kad vien­pu­sė ne­pra­ei­nan­ti no­sies obst­ruk­ci­ja me­di­ci­niš­kai tu­rė­tų bū­ti ver­ti­na­ma griež­tai: tai – ar­ba dan­tų pro­ble­mos, ar­ba vė­žys. „Taip, mes ga­li­me tu­rė­ti ge­ry­bi­nį aug­lį, ga­li­me tu­rė­ti tie­siog po­li­pą ar daug ki­tų da­ly­kų. Ta­čiau kad ne­pra­leis­tu­me, kad pa­cien­tui ne­rei­kė­tų še­šis mė­ne­sius ger­ti pen­kių rū­šių an­ti­bio­ti­kų, var­to­ti ne­rei­ka­lin­gų hor­mo­nų, vaikš­čio­ti pas pen­kis spe­cia­lis­tus, ma­no nuo­mo­ne, ge­riau­sia tai bū­tų ver­tin­ti kaip dan­tų pro­ble­mą ar­ba vė­žį. Ta­da ne­su­klys­tu­me ir pa­grei­tin­tu­me pa­cien­tų pa­te­ki­mą pas gy­dy­to­jus“, – kal­bė­jo gy­dy­to­jas.
 
Nau­ji me­to­dai chi­rur­gi­jo­je
 

„Ne­tu­ri­me daug lai­ko lauk­ti. Jei, pa­vyz­džiui, da­ri­nys yra kur nors pil­ve, jis ga­li aug­ti il­giau, at­stu­mai di­des­ni, daž­nu at­ve­ju vis tiek bus ga­li­ma jį kaip nors pa­ša­lin­ti. Ta­čiau da­ri­niui esant gal­vos ar kak­lo sri­ty­je, to­kios pri­vi­le­gi­jos ne­tu­ri­me. Mums svar­bus kiek­vie­nas mi­li­met­ras ir kiek­vie­na die­na“, – kon­fe­ren­ci­jo­je kal­bė­jo NVI gy­dy­to­jas oto­ri­no­la­rin­go­lo­gas Ig­nas Kar­nas.

 
Pra­ne­ši­me me­di­kas pri­sta­tė nau­jie­nas apie mi­ni­ma­liai in­va­zy­vią gal­vos ir kak­lo chi­rur­gi­ją. „Mū­sų tiks­las – ra­di­ka­liai pa­ša­lin­ti na­vi­ką, kaip įma­no­ma sau­gant ap­lin­ki­nius au­di­nius. Tai ga­li­me at­lik­ti pa­si­tel­kę mik­ro­sko­pi­nę la­ze­ri­nę re­zek­ci­ją. Ji pa­de­da ge­rai įver­tin­ti na­vi­ko ri­bas. To­kiu bū­du ša­li­nant na­vi­ką, iš­sau­go­me svei­kus ap­lin­ki­nius au­di­nius. Ro­bo­ti­nė chi­rur­gi­ja lei­džia ope­ra­ci­ją at­lik­ti tiks­liau, su­tei­kia chi­rur­gui di­des­nį ju­de­sių dia­pa­zo­ną. Žmo­gaus ran­kos ne­ga­li su­ki­nė­ti in­stru­men­tų ne­ri­bo­ta am­pli­tu­de, o ro­bo­to ju­de­siai ne­ri­bo­ti. Ti­ki­mės, at­ei­ty­je ga­lė­si­me nau­do­ti ir šią tech­no­lo­gi­ją“, – pa­sa­ko­jo I.Kar­nas.
 
Ne­se­niai NVI bu­vo at­lik­ta pir­mo­ji ša­ly­je ope­ra­ci­ja, nau­do­jant kvė­pa­vi­mo ta­kus ple­čian­tį ba­lio­ną „Tra­che­a­la­tor“. „Jis ypa­tin­gas tuo, jog at­lie­kant pro­ce­dū­rą ga­li­me ven­ti­liuo­ti pa­cien­tą. Pra­plė­ti­mas sau­gus ir ga­li truk­ti il­giau nei su pa­pras­tu ba­lio­nu“, – sa­kė gy­dy­to­jas oto­ri­no­la­rin­go­lo­gas.
 

Ben­drai pa­cien­tų su ger­klų ir tra­chė­jos ste­no­ze, anot I.Kar­no, nė­ra daug. Tai – ga­na re­ta pa­to­lo­gi­ja, pa­si­tai­kan­ti 1 iš 200 tūkst. gy­ven­to­jų per me­tus. Eu­ro­po­je yra spe­cia­li­zuo­tų kvė­pa­vi­mo ta­kų chi­rur­gi­jos cen­trų, dir­ban­čių su ste­no­zė­mis. Lie­tu­vo­je to­kio cen­tro, kur ga­lė­tų pa­tek­ti vi­si šią pro­ble­mą tu­rin­tys pa­cien­tai, kol kas nė­ra. Daž­niau­siai su jais dir­ba skir­tin­gų spe­cia­ly­bių pa­vie­niai gy­dy­to­jai skir­tin­go­se li­go­ni­nė­se.
 
„Pir­mą kar­tą šią pro­ce­dū­rą at­li­ko­me prieš pu­sę me­tų. Tai­ky­tas me­to­das ypa­tin­gas tuo, jog vie­nu me­tu su­jun­gia­mi trys skir­tin­gi me­to­dai. Pir­miau­sia vais­tų gliu­ko­kor­ti­kos­te­roi­dų su­lei­di­mas į ste­no­zės sri­tį – šis vais­tas slo­pi­na ko­la­ge­no sin­te­zę, to­dėl po pro­ce­dū­ros ran­do for­ma­vi­ma­sis bū­na ma­žes­nis. Tuo­met CO2 la­ze­riu įpjau­na­mas ran­das, o ba­lio­nas pra­ple­čia su­siau­rė­ju­sią kvė­pa­vi­mo ta­kų da­lį. Kol kas pa­cien­tui pa­pil­do­mų in­ter­ven­ci­jų ne­rei­kė­jo, re­zul­ta­tas sta­bi­lus“, – pa­sa­ko­jo I.Kar­nas.
 
Anot gy­dy­to­jo, iki tol pa­cien­tui rei­kė­da­vo kas mė­ne­sį at­lik­ti „bu­ža­vi­mo“ pro­ce­dū­rą, kai su­siau­rė­ju­si vie­ta pra­ple­čia­ma spe­cia­liu in­stru­men­tu bu­žu. I.Kar­no tei­gi­mu, šis in­stru­men­tas nė­ra toks efek­ty­vus kaip ba­lio­nas, ku­rį me­di­kai pa­ren­ka spe­cia­liai pa­cien­tui pa­gal jo tra­chė­jos plo­tį ir iš­ple­čia mak­si­ma­liai pa­gal su­pla­nuo­tus mat­me­nis.
 
Su­grą­ži­na funk­ci­jas ir pa­si­ti­kė­ji­mą
 
Pra­ne­ši­mą „Ko­ky­biš­kas gy­ve­ni­mas po iš­plės­ti­nių gal­vos-kak­lo ope­ra­ci­jų – ar tai įma­no­ma?“ pa­ren­gęs NVI gy­dy­to­jas, vei­do ir žan­di­kau­lių chi­rur­gas Li­nas Sen­kus su­si­rin­ku­siems kon­fe­ren­ci­jos da­ly­viams pri­mi­nė, kad tiek pa­ti li­ga, tiek jos gy­dy­mas su­trik­do gy­vy­bi­nes pa­cien­tų funk­ci­jas ir pa­blo­gi­na gy­ve­ni­mo ko­ky­bę.

 

„Gal­vos ir kak­lo srities vė­žys, at­si­ra­dęs skir­tin­go­se vie­to­se, pa­pras­tai su­trik­do ke­lias gy­vy­bi­nes funk­ci­jas. Jei­gu tai yra bur­na, su­trin­ka kal­ba, uos­lė. Jei­gu yra ger­klos, vėl­gi kal­ba, kvė­pa­vi­mas. Dėl vė­žio vi­suo­met su­trik­do­mos ir so­cia­li­nės as­mens funk­ci­jos, adap­ta­ci­ja vi­suo­me­nė­je, so­cia­li­niai ry­šiai, psi­cho­lo­gi­nė, psi­chi­nė svei­ka­ta. Dėl to žen­kliai blo­gė­ja gy­ve­ni­mo ko­ky­bė“, – kal­bė­jo NVI gy­dy­to­jas, vei­do ir žan­di­kau­lių chi­rur­gas Li­nas Sen­kus.

 
Pa­sak gy­dy­to­jo, ko­ky­biš­kas gy­ve­ni­mas po gal­vos ir kak­lo ope­ra­ci­jų yra įma­no­mas, ta­čiau tik di­de­lių me­di­kų ko­man­dos pa­stan­gų dė­ka. „Pir­miau­sia rei­ka­lin­gas tin­ka­mas, pa­sau­li­nius stan­dar­tus ir re­ko­men­da­ci­jas ati­tin­kan­tis vė­žio gy­dy­mas. Daž­nai tai bū­na ope­ra­ci­nis gy­dy­mas, sie­kiant ra­di­ka­liai pa­ša­lin­ti na­vi­ką. Tuo­met se­ka re­konst­ruk­ci­ja, nau­do­jant mik­ro­chi­rur­gi­nę tech­ni­ką ir lais­vus ar vas­ku­lia­ri­zuo­tus lo­pus. Vi­si eta­pai yra glau­džiai su­si­ję ir svar­būs, bet bū­tent re­konst­ruk­ci­ja su­tei­kia ga­li­my­bę ra­di­ka­liai iš­ope­ruo­ti na­vi­ką ir pa­ge­rin­ti gy­dy­mo pa­slau­gų ko­ky­bę“, – tei­gė chi­rur­gas.
 
Pra­ne­ši­mo me­tu L.Sen­kus pa­tei­kė pa­vyz­džių, kaip pa­cien­tams at­ku­ria­mas kau­li­nis žan­di­kau­lių vien­ti­su­mas, at­lie­ka­ma au­di­nių plas­ti­ka, dan­tų im­plan­ta­ci­ja, pro­te­za­vi­mas, at­ku­ria­mos kram­ty­mo, kal­bė­ji­mo funk­ci­jos, už­tik­ri­na­mas kvė­pa­vi­mas. „Ope­ra­ci­jos il­gos, trun­ka dau­giau nei 8 va­lan­das. Kar­tu su ko­man­da jau at­li­ko­me daug ope­ra­ci­jų, pa­dė­ju­sių tiek iš­sau­go­ti gy­vy­bi­nes funk­ci­jas, tiek su­grą­žin­ti pa­cien­tams pa­si­ti­kė­ji­mą sa­vi­mi.“
 

„Džiau­giuo­si, kad ko­le­gos chi­rur­gai at­lie­ka daug įvai­riau­sių plas­ti­kų, nes tai ge­ro­kai pa­ge­ri­na mū­sų pa­cien­tų gy­ve­ni­mo ko­ky­bę. Ta­čiau ne­bū­ti­nai vi­sos plas­ti­nės ope­ra­ci­jos už­tik­ri­na kram­ty­mo funk­ci­jos at­kū­ri­mą“, – kon­fe­ren­ci­ją tę­sė gy­dy­to­ja odon­to­lo­gė or­to­pe­dė Au­ris­ti­da Ger­lia­kie­nė, pri­sta­čiu­si pra­ne­ši­mą  „Pa­cien­tų pro­te­za­vi­mas po gal­vos ir kak­lo na­vi­kų iš­plės­ti­nių ope­ra­ci­jų“. Gy­dy­to­jos tei­gi­mu, kram­ty­mo funk­ci­ją pa­cien­tams pa­de­da at­kur­ti iš­ima­mi ar­ba fik­suo­ti pro­te­zai ant im­plan­tų. Iš­ima­mi pro­te­zai ga­li bū­ti tin­ka­mas pa­si­rin­ki­mas pa­cien­tams, ku­riems trūks­ta ke­lių ar­ba vi­sų dan­tų, ir ku­rių žan­di­kau­liuo­se ne­pa­kan­ka at­ra­mos im­plan­tams. Fik­suo­ti pro­te­zai ant im­plan­tų už­tik­ri­na sta­bi­lią ir pa­to­gią kram­ty­mo funk­ci­ją bei ge­res­nę es­te­ti­ką.

 
Da­li­jo­si pa­tar­imais su odon­to­lo­gais
 
Kad odon­to­lo­gai at­lie­ka itin svar­bų vaid­me­nį da­ly­vau­da­mi gy­dant vė­žiu ser­gan­tį pa­cien­tą, pa­tvir­ti­no NVI gy­dy­to­jo, vei­do ir žan­di­kau­lių chi­rur­go Gab­rie­liaus Vai­ner­ma­no pra­ne­ši­mas „Odon­to­lo­gi­nis pa­cien­to pa­ruo­ši­mas prieš ir po on­ko­lo­gi­nio gy­dy­mo“.
 
Ty­ri­mai ro­do, kad ko­ky­biš­kas bur­nos ert­mės įver­ti­ni­mas, jos pa­ruo­ši­mas gy­dy­mui ir prie­žiū­ra po gy­dy­mo le­mia ge­res­nę pa­cien­tų gy­ve­ni­mo ko­ky­bę bei gi­ji­mo re­zul­ta­tus.
„Daž­nai tiek pa­ti li­ga, tiek gy­dy­mas su­ke­lia kom­pli­ka­ci­jas bur­nos ert­mė­je. Kom­pli­ka­ci­jos ga­li bū­ti tiek dėl chi­rur­gi­nio, tiek ra­dio­te­ra­pi­nio ar che­mo­te­ra­pi­nio gy­dy­mo. Daž­niau­siai pa­žei­džia­mi au­di­niai yra bur­nos glei­vi­nė, sei­lių liau­kos, žan­di­kau­lių kau­las, kram­to­mie­ji, lie­žu­vio, bur­nos dug­no rau­me­nys“, – pa­sa­ko­jo G.Vai­ner­ma­nas.
 
Vie­na daž­niau­sių gy­dy­mo kom­pli­ka­ci­jų, me­di­ko tei­gi­mu, yra mu­ko­zi­tas. Jis pa­si­reiš­kia net 91 proc. ra­dio­te­ra­pi­ja gy­do­mų pa­cien­tų. „Mu­ko­zi­tas – skaus­min­gas glei­vi­nės pa­žei­di­mas. Dėl to pa­cien­tui tam­pa sun­ku val­gy­ti, jis ne­ten­ka svo­rio, kar­tais net­gi ten­ka lai­ki­nai stab­dy­ti vė­žio gy­dy­mą“, – tei­gė gy­dy­to­jas.
Be­veik pu­sei ra­dio­te­ra­pi­ja gy­do­mų pa­cien­tų iš­si­vys­to au­di­nių fib­ro­zė. „Dėl to pa­cien­tams tam­pa sun­ku iš­si­žio­ti ir iš­si­vys­to triz­mus, ku­rio gy­dy­mui svar­bi me­cha­no­te­ra­pi­ja, ska­ti­nan­ti iš­si­žio­ji­mą“, – pa­ta­rė G.Vai­ner­ma­nas.
 
Os­te­o­ra­dio­nek­ro­zė – būk­lė, ku­riai bū­din­ga kau­li­nio au­di­nio mir­tis. Šios kom­pli­ka­ci­jos iliust­ra­ci­ja bū­tų dau­giau nei tris mė­ne­sius glei­vi­ne ne­pa­deng­tas ne­kro­zi­nis žan­di­kau­lių kau­las. „La­bai svar­būs re­gu­lia­rūs vi­zi­tai pas gy­dy­to­jus odon­to­lo­gus. Jei­gu pri­rei­kia ša­lin­ti dan­tis, tai tu­ri vyk­ti at­rau­ma­tiš­kai, an­ti­bio­ti­kų te­ra­pi­ją nau­do­jant tiek prieš dan­tų ša­li­ni­mą, tiek tę­siant kur­są pa­ša­li­nus. Dan­tis rei­kė­tų at­kur­ti, kad pa­cien­tas ga­lė­tų val­gy­ti. Ne­res­tau­ruo­ja­mi dan­tys ir dan­tų šak­nys tu­rė­tų bū­ti gy­do­mos en­do­don­tiš­kai“, – pa­ta­ri­mais odon­to­lo­gams da­li­jo­si G.Vai­ner­ma­nas. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris