Europos sveikatos draudimo kortelė internetu - tik turintiems laiko

Bernardas Šaknys
2014-05-19
Ruošiatės keliauti? Jei kelionės maršrutas į Europos Sąjungos šalis, būtinai pasitikrinkite, ar piniginėje šalia eurų turite ir Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Jei ne, pats metas apsilankyti teritorinėje ligonių kasoje. Kortelę galima užsisakyti ir internetu, tačiau, kaip parodė L.S. eksperimentas, jei kelionė suplanuota greičiau nei po savaitės, geriau to nedaryti.
Europos sveikatos draudimo kortelė internetu - tik turintiems laiko

20 minučių
Vykstant Europos dienoms, Vilniaus teritorinė ligonių kasa surengė akciją „Būk saugus ir sveikas Europoje“. Akcijos metu priminta, kad visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu gali gauti būtinąją medicininę pagalbą bet kurioje ES šalyje nemokamai. Tam pakanka su savimi turėti ESDK. Vilniaus TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė akcijos metu tvirtino, kad norint gauti kortelę ilgai laukti nereikės: „Kortelė Vilniaus TLK gaminama tą pačią dieną, iš karto.“
Tačiau buvome girdėję, kad seniau užsisakius kortelę internetu tekdavo laukti apie savaitę. L.S. žurnalistai nusprendė atlikti eksperimentą ir patikrinti, per kiek laiko užmaršiam keliautojui bus pagaminta ESDK. Taip pat išsiaiškinti, kas greičiau – eiti į artimiausią TLK, ar užsisakyti kortelę internetu.
Eksperimente pasisiūlė dalyvauti dvi L.S. žurnalistės, piniginėje neradusios nei eurų, nei Europos sveikatos draudimo kortelės. Sukūrėme įsivaizduojamą situaciją, kad abiem netikėtai prireikė išvykti darbo reikalais į ES priklausančią šalį. Pirmoji vyks į menamą konferenciją Didžiojoje Britanijoje, antrosios tikslas – paroda Vokietijoje. Kvietimai į abu renginius eksperimento dalyves pasiekė tik antradienio vakarą. Netikėtas sutapimas, kad abiejų lėktuvai išskrenda tą pačią dieną, kai spaudos kioskus pasieks artimiausias L.S. numeris – ketvirtadienį. Sąlygos maždaug vienodos, skirsis tik priemonės. Eksperimento dalyvė, skrendanti į Didžiąją Britaniją, būdama naujausių technologijų šalininke, nusprendė užsisakyti kortelę internetu. Tuo metu keliaujanti į Vokietiją, vis dar įtariai žiūri į asmeninių duomenų naudojimą internete, todėl pasiryžo pamankštinti kojas ir nueiti į artimiausią Vilniaus teritorinės kasos skyrių.

 
Internetu teks laukti savaitę
Eksperimento dalyvė, skrisianti į Didžiąją Britaniją, nieko nelaukdama dar antradienio vakarą atsidarė Vilniaus TLK interneto svetainę ww.vilniaustlk.lt. Čia pasirinko atitinkamą nuorodą ir užpildė elektroninę kortelės užsakymo formą. Suvedus visus reikalingus duomenis, buvo pasiūlyta pasirinkti pageidaujamą atsiėmimo vietą ir laiką. Artimiausias laisvas laikas Vilniaus TLK buvo tik po šešių dienų. Taigi kortelę teks pasiimti jau grįžus iš konferencijos.
Tuo metu jos kolegė, vykstanti į Vokietiją, nusprendė, kad antradienio vakare bėgti į TLK nebeverta, nes jau artėjo penkta vakaro ir suspėti vargu ar būtų pavykę. Prisiminusi TLK pažadus, kad kortelę galima pasiimti vos per dvidešimt minučių, antradienio vakarą ji ramiai paskyrė lagaminams susikrauti. Tiesa, trečiadienio rytą atvykusi į Vilniaus TLK, akimirką sudvejojo, ar pasiimti kortelės nevertėjo bėgti iš vakaro. Trečiadienio rytą atsirado ir daugiau norinčiųjų išsiimti Europos sveikatos draudimo kortelę. Tačiau eilė judėjo kiek greičiau nei buvo galima tikėtis. Maždaug po 20 minučių, kaip TLK atstovai ir žadėjo, jos piniginėje Europos sveikatos draudimo kortelė jau buvo.

Kodėl internetu ilgiau
Atlikę eksperimentą, nusprendėme pasiteirauti TLK, kodėl internetas kortelės išdavimo procesą pailgina beveik visa savaite. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė dar pokalbio telefonu pradžioje rekomendavo kortelę ateiti atsiimti, o ne užsakinėti internetu. „Taip yra todėl, kad užtrunka kol žmogaus (internetu – red. past.) pateiktas prašymas užregistruojamas, kol jis pasiekia konkretų specialistą (juk jie tuo metu aptarnauja atėjusius gyventojus, todėl ne iškart gali), kol informacija apie pagamintą kortelę pasiekia žmogų ir kol jis ateina jos pasiimti.“ L.Bušinskaitė vėliau taip pat paaiškino, kad „ESDK gaminama tik penkiose teritorinėse ligonių kasose, o atsiimti ją galima ir teritorinių ligonių kasų atstovybėse savivaldybėse. Tad į kortelės išdavimo laiką įskaičiuojamas laikotarpis, per kurį kortelė bus pristatyta į savivaldybę.“


Vienas klausimas

Praeivių gatvėje pasiteiravome, ar jie yra girdėję, o gal net turi Europos sveikatos draudimo kortelę.

Aldona (70m.):
- Nieko negirdėjau apie tokią kortelę. Keliauju mažai, tik anksčiau kartais su mokyklos kolektyvu vykdavau. Dirbu muzikos mokykloje „Ąžuoliukas“. Yra tekę keliauti į Austriją, Čekiją, Latviją, Baltarusiją. Bet apie (Europos sveikatos draudimo) kortelę neteko girdėti, keliaudama visada draudimą pirkdavau.
 
Miroslava (per 30 m.):

- Taip, turiu tokią kortelę. Visa šeima turi. Nors dažniau keliauja vyras, aš pati rečiau, nes vaikai - dar maži, bet korteles turime visi. Nuėjome į ligonių kasas, kur mums pateikė visą informaciją, ir visa šeima pasidarėme.
 
Arvydas (50 m.):
- Dabar turiu kreditinę kortelę su draudimu, todėl kortelės iš Ligonių kasų nereikia, bet žinau, kad tokia yra. Ir šiandien kaip tik girdėjau per radiją, kad galima nemokamai, bet kada pasiimti. Beje, 2007 m. buvau išsiėmęs ją dvejiems metams, tiesa, tada buvo daugiau biurokratijos, dabar turbūt patogiau būtų.

Tarp kitko:
ESDK suteikia teisę nemokamai pasinaudoti būtinąja medicinine pagalba bet kurioje ES šalyje. Tiesa, kai kuriose šalyse iš pradžių gali tekti sumokėti pačiam, ir tik vėliau išlaidos bus kompensuotos.
ESDK galioja ne tik ES, bet ir Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje.
Praėjusiais metais Vilniaus TLK išdavė apie 60 tūkst. kortelių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Daug vargo dėl invazinių rūšių

      Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Pradėta gydyti reta vėžio forma

      „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Piliulė nuo vienatvės
      Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

      Naujas numeris