Statistika negailestinga – nuo rūkymo kasmet miršta daugiau nei 8 mln. žmonių. Tai beveik dvigubai daugiau, nei mirusių per visą COVID-19 pandemiją. 1999‑2019 m. tabako rūkymas buvo 20,2 proc. visų vyrų ir atitinkamai – 5,8 proc. visų moterų mirčių priežastis. 4-ajame mokslininkų susitikime, skirtame tabako žalos mažinimui (angl. 4th Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction), ekspertai sutarė, kad tabako žalos mažinimas – stipri gynybos linija kovojant su rūkymu.
Jei pavyktų sumažinti rūkymą bent 1 proc., Europoje būtų sutaupyta apie 40 milijardų eurų, kuriuos būtų galima investuoti į kitas sritis.
360° metodas
Organizatorių pranešime žiniasklaidai nurodoma, kad daugiau nei 300 dalyvių iš 42 pasaulio šalių dalyvavo 4-ajame aukščiausiojo lygio susitikime, kurį organizavo Tarptautinė rūkymo kontrolės ir žalos mažinimo asociacija SCOHRE (angl.
Smoking Control & Harm Reduction), siekianti naujo, platesnio požiūrio į rūkymo kontrolės politiką, kuri atsižvelgtų į tabako neatsisakančių žmonių problemas.
Dalyvaujant tabako žalos mažinimo šalininkams iš įvairių mokslinių sričių, jiems aptarus pagrindinius mokslo, etikos, žmogaus teisių, sveikatos politikos ir ekonomikos klausimus, buvo pritaikytas 360° metodas, apimantis daugialypę rūkančiųjų problematiką.
Rizika jaunuoliams
Visuotinė tabako kontrolės pažanga įgavo pagreitį, kai Pasaulio sveikatos organizacija 2005 m. patvirtino Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Nepaisant pasiektos pažangos, pasaulyje dar yra 1,14 mlrd. aktyvių rūkalių. Anot prof. Giuseppe Biondi-Zocai, „rūkymo epidemija taip paprastai nesibaigs, nebent ką nors padarysime jos prevencijai ir naštos mažinimui“. Pastaraisiais metais pastebima, kad tradicinius tabako gaminius keičia produktai, kurie yra mažiau žalingi, nei įprastos cigaretės.
Prof. Ignatios Ikonomidžio nuomone, žalos mažinimo strategija yra galingas įrankis, kuriuo turime išmokti naudotis – nerimą kelia tai, kad paaugliai šiuos naujus produktus pernelyg noriai naudoja. Tiek prof. Barbouni, tiek dr. Lundas sutiko, kad „turime nustatyti griežtas taisykles, kad išvengtume alternatyvių tabako gaminių paplitimo tarp paauglių“.
Trečias ramstis
2020 m. ES buvo nustatyta 2,7 mln. vėžio susirgimų ir 1,3 mln. mirčių. Tų pačių metų vasarį ES pristatė Kovos su vėžiu planą, kuris yra Europos politinis įsipareigojimas mažinant susirgimų vėžiu ir rūkymo paplitimą.
Nagrinėjant planą pastebėta, kad jame neaptariami tyrimai, rodantys, jog elektroninės cigaretės ir nauji tabako gaminiai (angl. NTP – new tobacco products) turi mažesnę toksinių medžiagų poveikio riziką, palyginti su įprastomis cigaretėmis, tačiau nors yra sutariama, kad nėra aišku, kaip matuoti žalos sumažėjimą, kai kurios priemonės gali reikšti mažesnę žalą tabako vartotojams, kurie nenori ar negali atsisakyti rūkymo.
ES Kovos su vėžiu planas teikia pirmenybę jaunų žmonių apsaugai nuo įprastų ir elektroninių cigarečių rūkymo bei siūlo tokias priemones kaip netabakinių kvapiųjų medžiagų elektroninių cigarečių skysčiams draudimas bei norminė paauglių apsauga.
I.Ikonomidis teigė, kad į kovą su vėžinėmis ligomis turėtų būti įtraukta ir rūkymo žalos mažinimo politika, gerinanti rūkalių apsisprendimo mesti rūkyti statistiką ir prisidedanti prie padarinių mažinimo.
Pasak jo, žalos mažinimas turėtų būti trečiasis ramstis tabako žalos kontrolei kartu su metimu rūkyti ir rūkymo prevencija.
Šalių patirtys
Profesorius Kenneth E.Warner, tabako žalos mažinimo ir viešosios politikos ekspertas, taip pat kalbėjo apie poreikį subalansuoti svarstymus apie elektroninių cigarečių riziką ir potencialią naudą bei pateikė naujausių išvadų iš rugpjūčio mėn. JAV žurnale „Public Health“ paskelbto dokumento, kuriame aprašoma padėtis JAV. Čia vyriausybinės sveikatos agentūros ir nevyriausybinės medicinos bei sveikatos organizacijos ypatingą dėmesį skiria problemoms, kurias gali patirti rūkantys vaikai, o ne galimam suaugusių rūkalių žalos mažinimui. Pasak jo, el. cigarečių dėka galime sumažinti rūkymą, o šių įrenginių galimybės paskatinti cigarečių atsisakymą yra svarbios ir reikalauja daugiau dėmesio.
Prof. Caitlin Notley, dirbanti su priklausomybėmis, išanalizavo D.Britanijos požiūrį į rūkymo kontrolę ir socialinio bei kultūrinio poveikio pasekmes ilgalaikei elgsenai bei sveikatai. Tabako žalos mažinimo strategija, pasak jos, papildo tabako kontrolės priemones. Priklausomybė nuo nikotino yra pripažįstama D.Britanijos rūkymo mažinimų strategijose dalis. Taigi, šiandien, pasak profesorės, atsakingų D.Britanijos institucijų pagrindinis tabako kontrolės tikslas yra sumažinti rūkymo sukeltų ligų atvejų skaičių ir mirštamumą nuo jų, o ne patį nikotino vartojimą. Jos vertinimu, visuomenės suvokimas apie tabako žalą nepakankamas, o gyventojams trūksta informacijos, ar el. cigaretės yra mažiau žalingas pasirinkimas.
Europarlamentarė ir ES Ateities mokslo ir technologijų komiteto pirmininkė Eva Kaili sakė, kad politikos formuotojai turi pasirinkimą vertinti mokslinius duomenis, o ne tik naujienas ar nepatikrintus šaltinius. E.Kaili pripažįsta, kad perėjimas prie mažiau kenksmingų tabako produktų politikams yra sunki diskusija. Tačiau siekiant visuomenės be tabako, reikia mokslinių duomenų ir daugiau aptarimų su mokslininkais. Taip pat negalima nekreipti dėmesio į tai, jog tarp ES gyventojų yra 25 proc. tabako vartotojų, todėl reikalinga laisvė įvertinti visus galimus pasirinkimus.
Ekonominiai aspektai
Prof. Andrzejus Falis pabrėžė, kad naujausia priemonė, padedanti pagerinti metimo rūkyti efektyvumą, apriboti sveikatos praradimą ir finansines naštas, yra tabako žalos mažinimas. Buvo išsamiai išdiskutuotos galimos finansinės priemonės, kainos, diferencijuotas apmokestinimas pagal potencialią žalą.
„Finansinė rūkymo našta yra didžiulė. Jei pavyks sumažinti rūkymą bent vienu procentu, Europoje būtų sutaupyta apie 40 milijardų eurų, kuriuos būtų galima investuoti į kitas sritis, – sakė buvęs Slovakijos Respublikos sveikatos apsaugos ministras, šiuo metu vidaus reikalų ministras Tomas Druckeris. – Skaičiai rodo, kad tai svarbu. Turime įdarbinti visas turimas rūkymo mažinimo priemones.“ Temos dalyviai pasiūlė skirtingą potencialiai mažiau kenksmingų produktų apmokestinimą.
Tai taip pat buvo aptarta prof. M.Pesko paskaitoje, kur teigta, kad ekonominiu požiūriu produktai turėtų būti apmokestinami atsižvelgiant į jų išorinį pobūdį ir vidines savybes, kainą ir nešamą naudą. Taip pat būtinos kitos, alternatyvios politikos priemonės, padedančios apsaugoti jaunimą ne tik nuo įprastų, bet ir nuo elektroninių cigarečių.
David T. Sweanor J.D., vedęs diskusiją „Etika ir žmonių teisės“, pabrėžė, kad yra netinkama neigti vartotojų teises. Jis pabrėžė, kad žmonės negauna tinkamos informacijos ar net gali gauti netikslią; todėl nevertėtų jų kaltinti, mat žmonės gali būti atsakingi tik už jiems pateiktą informaciją.
Visuomenės sveikatos ir sveikatos elgsenos profesorius Lynn T. Kozlowski nurodė skirtumą tarp teisės į pasaulį be tabako ir teisės į pasaulį be cigarečių dūmų. Pasak jo, nebereikia diskutuoti apie tai, kad nikotino produktai yra kur kas mažiau žalingi nei tradicinės cigaretės – esą turimi duomenys rodo, kad bedūmis tabakas yra ženkliai mažiau pavojingas nei rūkymas.
Dr. Joe Kosterich pagrindinėje paskaitoje pristatė Naujosios Zelandijos tabako kontrolės politikos pranašumus. Ši politika įtraukė tabako žalos mažinimo priemones į rūkymo mažinimo strategiją. Pranešėja pabrėžė, kad dar reikia daug nuveikti siekiant suvienodinti pasaulines strategijas.
Pasirašė deklaraciją
Suvažiavimo dalyviai pasirašė deklaraciją, kurioje minima, kad „vis dar daugiau nei 1 mlrd. žmonių pasaulyje rūko, o daugiau nei 7 mln. jų kasmet per anksti miršta nuo ligų, susijusių su rūkymu“. Nikotinas yra priklausomybę sukelianti medžiaga, tačiau jis sėkmingai naudojamas kontroliuojant rūkymą ir metant rūkyti, ir gali būti naudojamas mažinant rūkymo sukeliamą žalą, toliau teigiama šioje deklaracijoje.
Mokslininkai sutiko, kad rūkymo nutraukimas ir prevencija išlieka veiksmingiausia ir ekonomiškiausia intervencija medicinoje, o sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turi nuolat didinti kiekvieno rūkaliaus ir visų gyventojų informuotumą apie neigiamą rūkymo poveikį. Spartėjančios pažangos ir technologinių naujovių eroje atsiranda naujų alternatyvų, kurios yra potencialiai saugesnės ir skirtos rūkaliams, kurie dėl įvairių priežasčių negali visiškai mesti rūkyti. „Manome, kad rūkymo kontrolės strategijos turėtų būti pertvarkytos, be tradicinių mesti rūkyti ir rūkymo prevencijos priemonių į šias strategijas įtraukiant ir žalos mažinimą naudojant alternatyvius potencialiai mažesnės rizikos produktus, – teigiama deklaracijoje.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: