Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti

Aistė Upytė
2018-09-12
Sie­kiant suma­žin­ti sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką ir įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į jas al­go­rit­mą aš­tuo­nio­se ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se, star­ta­vo 3 mė­ne­sius truk­sian­tys mo­ky­mai ir supervizijos. Pir­mie­ji pa­tir­ties pra­ėju­sią sa­vai­tę sė­mė­si Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tai. Ant­rie­ji mo­ky­mai pir­ma­die­nį su­reng­ti Ša­kiuo­se.
Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti
Mokymų metu sužinoma, kaip reikia bendrauti su į suicidą linkusiais asmenimis, aptariami veiksmai, kaip kada ir kam perduoti informaciją.

Sto­ko­ja ži­nių
Pa­sak Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tės Li­nos Pra­ne­vi­čie­nės, to­kie mo­ky­mai – ne­įkai­no­ja­ma pa­tir­tis. Ji įsi­ti­ki­nu­si – įgy­tos ži­nios leis daug drą­siau su­teik­ti pa­gal­bą kri­zi­nė­je si­tu­a­ci­jo­je at­si­dū­ru­siems žmo­nėms.
„Mo­ky­mų me­tu ne tik su­ži­no­jo­me, kaip rei­kia ben­drau­ti su į su­ici­dą lin­ku­siais as­me­ni­mis, kaip vei­kia pats sa­vi­žu­dy­bės me­cha­niz­mas – ko­kie psi­chi­niai pa­žei­di­mai tam pa­ska­ti­na žmo­gų, ap­tar­ti veiks­mai, kaip, ka­da ir kam per­duo­ti in­for­ma­ci­ją. Taip pat bu­vo pa­teik­ta daug prak­ti­nių už­duo­čių. Tad die­na pra­bė­go la­bai grei­tai, ga­vo­me tei­gia­mų emo­ci­jų ir jė­gų dirb­ti“, – pa­sa­ko­jo L.Pra­ne­vi­čie­nė.

 
Anot jos, ži­nių, kaip su­teik­ti pa­gal­bą kri­ti­niu at­ve­ju, la­bai trūks­ta. „Kai jau nu­tin­ka toks įvy­kis, kar­tais ne­ži­nai ir kur nu­kreip­ti žmo­gų, ką pa­sa­ky­ti. Di­džiau­sias mi­nu­sas, kad daž­niau­siai gau­na­me in­for­ma­ci­ją jau po lai­ko, įvy­kus ne­lai­mei. Jei iš grei­to­sios pa­gal­bos ar po­li­ci­jos su­ži­no­tu­me apie šei­mas, kur bū­ta su­ici­di­nio at­ve­jo, nu­va­žiuo­tu­me pa­dė­ti, pa­si­kal­bė­ti, – kal­bė­jo spe­cia­lis­tė. – Daž­niau­siai į sa­vi­žu­dy­bę lin­kę as­me­nys yra iš įvai­rias pri­klau­so­my­bes tu­rin­čių šei­mų, var­gi­na­mi ki­tų psi­cho­lo­gi­nių sun­ku­mų. Jie pa­tys ne­si­krei­pia, o ar­ti­mų­jų daž­nai ša­lia ne­bū­na. Be to, jei anks­čiau ne­ga­lė­jo­me klaus­ti, ar žmo­gus pla­nuo­ja ko­kius nors veiks­mus prieš sa­ve, po mo­ky­mų tą ga­li­me da­ry­ti drą­siai.“
Pa­šne­ko­vė pa­brė­žė, kad to­kie mo­ky­mai itin ak­tu­a­lūs, mat šiais me­tais Jo­niš­kio ra­jo­ne įvy­ko ne­ma­žai su­ici­di­nių at­ve­jų: „Mū­sų ra­jo­no ro­dik­liai, de­ja, pa­kan­ka­mai aukš­ti. Tad re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mas bū­tų la­bai rei­ka­lin­gas mū­sų ra­jo­ne, pa­dė­tų lai­ku už­kirs­ti ke­lią to­kiems įvy­kiams.“



 

Tarp kitko
Pro­jek­to „Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos ini­cia­ty­vos plėt­ra Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se“ tiks­las – įga­lin­ti pro­jek­te da­ly­vau­jan­čias sa­vi­val­dy­bes sa­va­ran­kiš­kai spręs­ti sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos iš­šū­kius ir veiks­min­gai nau­do­ti tu­ri­mus psi­cho­so­cia­li­nės pa­ra­mos svei­ka­tos prie­žiū­ros iš­tek­lius. Mo­ky­mų ir su­per­vi­zi­jų me­tu sie­kia­ma įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mą, kad bū­tų aiš­kus vi­sų ins­ti­tu­ci­jų vaid­me­nų pa­si­skirs­ty­mas, pa­gal­ba bū­tų sis­te­min­ga, o ne epi­zo­di­nė.
 
Vi­si al­go­rit­mo gran­dy­se esan­tys as­me­nys iš­klau­sys mo­ky­mus apie sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ją, ri­zi­ką, pir­mi­nės emo­ci­nės pa­gal­bos tei­ki­mą. Ga­liau­siai bus tei­kia­mos kon­sul­ta­ci­jos-su­per­vi­zi­jos apie sun­kius at­ve­jus, pa­gal­bos ga­li­my­bes, pa­tį al­go­rit­mo vei­ki­mo prin­ci­pą. Pro­jek­to me­tu kiek­vie­no­je sa­vi­val­dy­bė­je bus ap­mo­ky­ta nuo 140 iki 212 įvai­rių se­niū­ni­jų spe­cia­lis­tų, ben­druo­me­nės at­sto­vų, se­niū­ni­jų dar­buo­to­jų, sa­vi­val­dy­bių spe­cia­lis­tų ir po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų.
 
 
Pro­jek­tas fi­nan­suo­ja­mas iš Vals­ty­bi­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos stip­ri­ni­mo fon­do lėšų

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris