Nacionalinė sveikatos taryba išgyvena krizę

Deimantė Gruodė
2017-09-28
Jau seniai kalbama apie tai, ar išvis reikalinga nežinia ką veikianti Nacionalinė sveikatos taryba - patariamoji parlamento institucija, kurios balsas mažai kam girdimas. Vienintelis tarybos darbas – metinės kone grožinės ataskaitėlės parengimas, tiesa, jos pasiklausyti atslinkdavo vos vienas kitas Seimo narys. Apie smukusį tarybos prestižą signalizuota ir tai, jog keletą mėnesių niekaip nepavyksta išrinkti naujojo pirmininko.
Nacionalinė sveikatos taryba išgyvena krizę
Atsigauti negali ne tik pati Nacionalinė sveikatos taryba, bet ir jos internetinis puslapis, kuriame vis dar „kabo“ informacija su buvusiu ilgamečiu pirmininku prof. Juozu Pundziumi.

Pirmininko rinkimai neteisėti
Nuo gegužės mėnesio Nacionalinė sveikatos taryba vis nesėkmingai renka pirmininką, kurio kėdėje ilgus metus sėdėjo teisinių procesų turėjęs, bet sveiką kailį išnešęs Juozas Pundzius.
 

„Gėda pasakyti, bet taryba ne tik kad neišsirenka pirmininko, bet netgi nesusirenka kvorumas. Dėl to, kad buvo tendencingai brukami asmenys, kurie turi nelabai didelį suvokimą apie sveikatos sistemą, visuomenės sveikatą ir politiką. Gaila, kad kova persimetė į Nacionalinę sveikatos tarybą: kelis mėnesius kovojama, kieno bus pirmininkas – iš Vilniaus ar Kauno. Mano manymu, nė vienas iš siūlomų kandidatų netinka. Akivaizdu, kad reikia iš naujo galvoti, kokia Nacionalinė sveikatos taryba reikalinga, kokios jos funkcijos“, - kritikos pažėrė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.

 
Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininko rinkimų klausimas praėjusią savaitę buvo iškeltas Seimo Sveikatos reikalų komitete.
„Pasiėmėme paskutinių posėdžių, kurių metu buvo išrinktas vilnietis Algirdas Raslanas, protokolus. Akivaizdžiai pamatėme, kad posėdis iš esmės laikomas neįvykęs. Dėl to, jog nebuvo kvorumo, Raslanas balsus surinko kai kuriems tarybos nariams pritarimą gaunant telefonu. Tad komitetas kreipėsi į Nacionalinę sveikatos tarybą, kad iš naujo būtų sušauktas posėdis ir iš naujo suorganizuoti pirmininko rinkimai. Iš protokolo akivaizdžiai matyti, kad rinkimai neteisėti. Manau, kad reikalingas žmogus ne atstovaujantis vienai ar kitai įstaigai, bet reikalingas sveikatos politikas, ekspertas, mokslininkas, kuris sugebėtų įžvelgti sistemines problemas“, - sako A.Matulas.
 
Balsą gavo telefonu

Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Algirdas Raslanas baiminasi, kad susidariusi situacija gali pakenkti tarybos prestižui.
„Kada vyko pirmasis balsavimas, turėjome du kandidatus. Vieno balso persvara laimėjo profesorė Daiva Rastenytė iš Kauno, bet pasižiūrėjusi ir supratusi, kad čia yra pareigos ir reikia palikti tiesioginę darbovietę, ji atsisakė. Paskui kokius tris kartus nesurinkdavome kvorumo. Tada išrinko mane, bet komitetas mano kandidatūrą atšaukė. Turėjo būti vienuolika narių. Dešimt jų fiziškai dalyvavo ir balsavo už mane, vienas balsas buvo gautas telefonu. Visiems nariams iš eilės, kurie nebuvo atvykę, skambinome. Vienas jų kaip ir patvirtino, kad balsuoja „už“. Tačiau Seimo Sveikatos reikalų komitetas užprotestavo ir atšaukė tokį balsavimą, nes reglamente nėra numatytas balsavimas telefonu“, - kalbėjo prof. A.Raslanas.
Anot jo, tarybos nariai dabar gyvena laukimu: kitas posėdis, kurio metu vėl bus renkamas pirmininkas, numatytas spalio dešimtąją.
 

„Aišku, kad susiklosčiusi situacija pakenks ir dabar jau kenkia mūsų tarybos prestižui. Bet aš jau mačiau Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės pateiktą įstatymo pataisą, kad jeigu per penkerius mėnesius taryba neišsirenka pirmininko, ji bus paleidžiama. Manau, kad toks scenarijus ir laukia. Tada vėl bus organizuoti nauji rinkimai, ateis nauji žmonės ir galbūt situacija bus palankesnė“, - nusijuokė profesorius Algirdas Raslanas.

 
Taryba neveiksni
Profesorius A.Raslanas skundžiasi, kad dėl esamos situacijos stringa numatyti tarybos darbai. Kokie konkretūs darbai laukia?
„Šito aš jums nesakysiu. (Juokiasi.) Jie yra numatyti, sudėlioti ir konferencijos dabar įvairios vyksta. Esminis dalykas yra tas, kad mes daugiau kreipiame dėmesį į sveiką gyvenseną, žmogaus sveikatos vertinimą ir įvertinimą. Vertybė yra sveikas žmogus. Čia turėtų būti atskaitos taškas.
 
Iš tikrųjų esame apsitarę dėl strateginių dalykų su Sveikatos tausojimo ir stiprinimo pakomitečiu. Esame numatę tam tikras programines nuostatas, žiūrime ir nagrinėjame Vyriausybės sveikatos programą, strategiją ir kitus dalykus. Daug dokumentų esame peržiūrėję, daugiau ir mažiau esame numatę veiklos kryptis derinti su komitetu ir pakomitečiu. Būtų galima labai gerai pajudėti į priekį, bet negalime startuoti“, - apgailestauja profesorius.
Savo ruožtu Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys A.Matulas turi priekaištų tarybos vykdomai veiklai:
 
„Tokia taryba, kokia yra dabar, pagal funkcijas ir sudėtį iš esmės yra išsisėmusi dėl kelių priežasčių. Prieš keliolika metų, kai mes ją kūrėme, išties buvo reikalinga tam tikra patirtis, žinios, buvo svarbu formuoti parlamento narių ir visuomenės nuomonę apie sveikatą, sveikatos sistemą ir sveiką gyvenseną. Aišku, kad tokia Nacionalinė sveikatos taryba be jokios struktūros iš esmės yra neveiksminga. Imkime Suomijos variantą, kur tokios paskirties taryba turi mokslinius, statistinius padalinius, kurie sugeba kaupti ir analizuoti informaciją, teikti siūlymus, įvairias tendencijas. Paskutinius kelerius metus mūsų tarybos pagrindinis darbas būdavo metinis pranešimas. Iš esmės taryba tapo neveiksminga“, - sako A.Matulas.

 
Komentaras

POLA viceprezidentas Gediminas Žižys:

- Bent jau iki naujosios valdžios atėjimo taryba neveikė. Jos niekas nesiklausė. Susirinkdavo pats mažiausias Seimo narių skaičius, rekordas per visus metus būdavo tuomet, kai buvęs pirmininkas Juozas Pundzius skaitydavo metinę ataskaitą. Tai rodo mūsų politikų požiūrį į sveikatos svarbą, jos vietą politinėje sistemoje ir socialiniame gyvenime. Dabar reikia laukti, kada taryba pradės veikti ir ką ji nuveiks. Kiek žinau, yra šiek tiek pakeisti nuostatai. Bet jie galbūt daugiau susiję dėl tarybos narių sudėties.
 
Atvirai kalbant, ir nežinau, nes tai nėra ta institucija, kurios balsą kas nors girdi ir klauso. Bent taip būdavo anksčiau. O dabar pamatysime, ar taryba bus sveikatos politikos formuotoja ir vertintoja, tai yra organas, kurio turi klausyti sveikatos politikai, pirmoje eilėje - Seimas su Sveikatos reikalų komitetu. Ar Sveikatos apsaugos ministerija, kaip vykdančioji institucija, laikysis tų nuostatų, kurias skelbs naujoji Sveikatos taryba, pamatysime ir galėsime vertinti.

 
Vienas klausimas

Ar reikalinga Nacionalinė sveikatos taryba?

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė:

- Matydavau, kaip Sveikatos taryba atnešdavo mums gražius, spalvotus, storus, brangiai kainuojančius ataskaitos egzempliorius ir išdalindavo kiekvienam Seimo nariui. Sukviesdavo daug medikų, kurie dalyvaudavo plenarinių posėdžių salėje. Išklausydavome jų ataskaitą, kur būdavo atsakoma į ne vieną klausimą, bet ką rezultatyviai sprendė pati taryba - man kildavo abejonių. Aš jų asmeninio indelio tikrai nepastebėdavau ir neišskirdavau. O ką dirbo, kaip dirbo ir kokia jų veikla, tikriausiai Sveikatos reikalų komitetas turėtų prisiimti atsakomybę vertinant ir pasakant: reikalinga ar nereikalinga taryba, ir atitinkamai įtikinti Seimą.
 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė:

- Iš tiesų taryba susiduria su tam tikra krize. Man atrodo, jau keturis mėnesius nesugeba išsirinkti pirmininko. Paskutiniai rinkimai, deja, buvo su procedūriniais pažeidimais: pirmininkas rinktas neturint kvorumo, netgi nefiksuojant dalyvaujančių asmenų. Kaip tik buvo įstatymo pataisų pateikimas. Mes visi puikiai suprantame, kad negali Nacionalinė sveikatos taryba neveikti pusę metų arba veikti su laikinuoju pirmininku. Pataisų esmė yra tokia, kad jeigu jie per penkis mėnesius nuo suformavimo datos nėra pajėgūs išrinkti pirmininko iš savo tarpo, tiesiog paleidžiame šios sudėties tarybą ir formuojame naują. Iš anksčiau turėjome gana dviprasmišką situaciją, kad praėjusios sudėties taryba Seimui netgi atsisakė pateikti metinį pranešimą. Tikrai stengtasi ir keičiant tarybos formavimo tvarką, ir nustatant tam tikrus veiklos skaidrumo, nepriekaištingos reputacijos reikalavimus. Visi žinote, kad ankstesnis pirmininkas paskutiniais pirmininkavimo metais turėjo ir ikiteisminius tyrimus. Manau, tikrai pavyko tarybos formavimo principus peržiūrėti pakankamai gerai.
 
Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas:

- Aš manau, kad toks darinys yra reikalingas, bet svarbu, kad jis būtų veiksnus ir spręstų problemas. Dabar matome, kad procesas stringa. Nėra aiškaus sutarimo, nėra aiškios lyderystės, ir dėl to stoja pakankamai svarbūs sprendimai. Galbūt reikėtų kalbėti apie pačios tarybos formavimo tvarką ir tam tikrų įpareigojimų nustatymą per tam tikrą laikotarpį susitvarkyti visus procedūrinius klausimus. Mano žiniomis, yra registruotos įstatymo pataisos, kurios tai padėtų išspręsti. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris