Kaune – susikalbėjimo laboratorija

Liana Binkauskienė
2018-04-26
Medikai ir pacientai – ne taip jau retai tarsi dvi stovyklos, besiaiškinančios skirtingomis kalbomis. Komunikacija tarp šių grupių yra labai svarbi. Nesusikalbėjimas – dažna nepasitenkinimo ir net plačiai ištransliuotų skandalų priežastis. Kauno klinikose dialogo susitiko abi šalys, kurios vienodai suinteresuotos gerais gydymo rezultatais.
Kaune – susikalbėjimo laboratorija
„Siekiame, kad santykis tarp gydytojo ir paciento būtų ne kaip tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo, bet kaip žmogaus žmogui“, - sako diskusijos organizatorius Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas.

Faktas
Praėjusį savaitgalį Kauno klinikų gydytojai ir pacientai susėdo už bendro stalo diskusijos „Kaip pagerinti Kauno klinikų darbą pacientams“.
Tai pirmasis tokio pobūdžio renginys. Jų numatyta surengti dar vienuolika  skirtinguose šalies miestuose. Artimiausi susitikimai planuojami Kauno miesto poliklinikoje, Vilniaus Centro poliklinikoje, Nacionaliniame vėžio institute.


 
Išklausė abi puses
Diskusijos organizatorius Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas įsitikinęs, kad toks susitikimo formatas šiuo metu pats tinkamiausias: „Pamirštame pačius paprasčiausius dalykus – viskas prasideda nuo paciento apsilankymo pas gydytoją. Ieškodami atsakymo, kaip išguiti korupciją sistemoje, bandydami suprasti, iš kur kyla tas jausmas, kad gydytojui reikia „duoti“, neva tik tada jis tavimi deramai pasirūpins, supratome, jog būtina išklausyti abi puses.“
 
Tyrimai per dvi dienas
Anot Š.Narbuto, komunikacija yra ta trūkstama grandis. Nei gydytojai yra mokomi studijų metu bendrauti su pacientu, nei pacientai, kaip kalbėtis su mediku. Ne tik Lietuva kelia šį minkštųjų kompetencijų trūkumo klausimą, tai aktualu ir kitoms šalims.
Beje, problemas panašiai supranta abi stovyklos. Susitikime išgryninta idėja: kad pacientai, kuriems įtariama onkologinė liga, galėtų atlikti tyrimus ne per neapibrėžtą laiko tarpą, bet pagal sudarytą grafiką per dvi dienas. „Tai nėra utopija. Kauno klinikos pacientams, atvykusiems iš užsienio, jau taiko panašius algoritmus. Tai pasiūlyti įmanoma ir Lietuvos pacientams“,– sako Š.Narbutas.

Kalbėta ir apie geresnę ilgalaikę sergančiųjų onkologinėmis ligomis stebėseną, o taip pat apie specialistų komandų, kuriose dirbtų psichologas, socialinis darbuotojas (vadybininkas), būtinybę. Vakaruose tai jau seniausiai veikia, Lietuvoje dėl finansų stygiaus, deja, apie tai net nepradėta kalbėti. Dabar šią spragą užpildo pacientų organizacijos, kurios savarankiškai teikia ir teisines, ir psichologines konsultacijas, bet tai nėra sprendimas.
 
Santykiai – kaip žmogus žmogui
Atsiskleidė skirtingos pacientų patirtys – buvo giriančių Kauno klinikų gydytojus už profesionalumą ir žmogiškumą, buvo ir sakančių, kad gydytojai arogantiški, ir be kyšių net nepradeda kalbėti.
Pacientų ir gydytojų siekis vieningas: kad kiekvienas žmogus gautų geresnę gydymo kokybę, nei iki šiol. 
„Siekiame, kad santykis tarp gydytojo ir paciento būtų ne kaip tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo, bet kaip žmogus žmogui“, – sakė Š.Narbutas.

 
Tarp kitko
Naujai diagnozuojamų onkologinių ligonių turime aštuoniolika tūkstančių, sergančiųjų onkologinėmis ligomis – šimtą tūkst.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris