Skaitmeninė farmacija – patogu, bet mirtinai pavojinga

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-02-13
Paaugliai, svajojantys apie greičiau augančius raumenis, vyrai, ieškantys sprendimo erekcijos problemoms, pensininkai, mėginantys sutaupyti – tai potencialios suklastotų vaistų aukos, rizikuojančios ne tik pinigais, bet ir sveikata. Viliojančios kainos ir patogumas užsakant prekes internetu slepia tamsią realybę: nelegalūs vaistai gaminami pogrindyje, nesilaikant jokių saugos standartų.
Skaitmeninė farmacija – patogu, bet mirtinai pavojinga
Tarptautiniai duomenys rodo, kad prekyba suklastotais vaistais yra vienas pelningiausių neteisėtų verslų pasaulyje, nusileidžiantis tik prekybai narkotinėmis medžiagomis.

Nusikaltimo mastas nustebino
 
Didžiausio masto tarptautinė operacija SHIELD V, vykdyta pernai balandžio-lapkričio mėnesiais, atskleidė nerimą keliantį kovos su suklastotais vaistais ir nelegaliomis dopingo medžiagomis mastą. Koordinuojamos Europolo, jėgas suvienijo trisdešimties šalių teisėsaugos, teisminės, muitinės, medicinos ir antidopingo institucijos, sukurdamos galingą tarptautinį bendradarbiavimo tinklą.
 
Šioje operacijoje dalyvavo pagrindinės Europos institucijos, įskaitant Europos kovos su sukčiavimu tarnybą (OLAF), Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą (EUIPO), „Frontex“, Pasaulinę antidopingo agentūrą (WADA) ir nacionalines vaistų agentūras. Iniciatyvinę grupę sudarė Prancūzijos, Graikijos, Italijos ir Ispanijos teisėsaugos institucijos, o Europolas teikė aktyvią analitinę ir ekspertinę pagalbą.
 
Operacijos SHIELD V rezultatai ne tik stebina, bet ir kelia nerimą. Per šešis mėnesius pareigūnai suėmė per 400 asmenų, ištyrė 52 organizuotus nusikalstamus susivienijimus ir išardė keturias pogrindines laboratorijas. Konfiskuotų prekių vertė viršijo 11,1 milijono eurų: į rinką nepateko daugiau nei 426 tūkst. nelegalių farmacijos preparatų paketų, 4 tonos miltelių ir žaliavų, šimtai tūkstančių tablečių bei buteliukų. Ypač reikšmingas buvo antidopingo patikrinimų mastas – atlikta per 4 tūkst. patikrinimų varžybų ir ne varžybų metu.

 
Graikijos atvejis
 
Kaip skelbia graikų žiniasklaida, operacijos SHIELD V metu vien Graikijoje per pusmetį sulaikyta 30 asmenų ir nustatyti dar 36 įtariamieji, susiję su devyniomis nusikalstamomis organizacijomis, veikiančiomis tiek Graikijoje, tiek tarptautiniu mastu. Konfiskuotų produktų sąraše – nelegalūs suklastoti vaistai ir medicinos priemonės, žaliavos, šaunamieji ginklai, aukso luitai bei šimtai tūkstančių eurų grynaisiais. Nusikalstama veikla atnešė nusikaltėliams per 6,5 milijono eurų pajamų.
 
Graikijos nacionalinė vaistų organizacija (EOF) pabrėžia rimtą grėsmę visuomenės sveikatai. Nepaisant galiojančių įstatymų, draudžiančių vaistų pardavimą internetu be recepto, žmonės vis dažniau renkasi svetaines, siūlančias vaistus įsigyti greitai ir paprastai. Laboratoriniai tyrimai atskleidžia rimtus pažeidimus – nuo draudžiamų medžiagų, turinčių anabolinį ar lieknėjimą skatinantį poveikį, iki aktyvių farmacijos ingredientų, pavyzdžiui, sildenafilio, vartojamo erekcijos sutrikimams gydyti.
 
Plinta skaitmeninėse platformose
 
Socialiniai tinklai ir internetinės parduotuvės tapo pagrindinėmis platformomis nelegaliems farmacijos produktams platinti, skelbia Europolas. Šios platformos pardavėjams leidžia maskuoti veiklą sudėtingais internetiniais maršrutais – nuo pirkimo iki pardavimo. Kibernetinė erdvė tapo savotišku laisvės uosto analogu nusikaltėliams, kur tradicinės teisėsaugos kontrolės mechanizmai veikia ribotai.
 
Istoriškai ši problema išryškėjo dar COVID-19 pandemijos pradžioje, kai nusikalstami tinklai, pasinaudoję medicininių priemonių trūkumu ir visuomenės baime, platino suklastotus vakcinų preparatus. Nuo to laiko nelegalių vaistų prekyba tik stiprėja, nepaisant koordinuotų Europos institucijų pastangų. Kiekvienais metais šis neteisėtas verslas tampa vis labiau organizuotas, technologiškai pažangesnis ir sunkiau kontroliuojamas, įspėja Europolas.
 
Žala sveikatai ir ekonomikai
 
Farmacijos nusikaltimai yra gerokai daugiau nei paprastas ekonominis nusikaltimas – tai rimta grėsmė visuomenės sveikatai ir nacionalinių sveikatos sistemų stabilumui. Kiekvienas suklastotas preparatas gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų – nuo lengvų šalutinių poveikių iki gyvybei pavojingų sutrikimų. Padirbtuose vaistuose gali būti toksiškų ingredientų ir mirtinai pavojingų bakterijų, atsirandančių dėl antisanitarinių ir nekontroliuojamų gamybos sąlygų.

 
Tarptautiniai duomenys rodo, kad prekyba suklastotais vaistais yra vienas pelningiausių neteisėtų verslų pasaulyje, nusileidžiantis tik prekybai narkotinėmis medžiagomis. Europolas perspėja, kad farmacijos nusikaltimai tęsis tol, kol išliks aukšta paklausa. Kiekvienas suklastotų vaistų pirkimas ne tik kelia asmeninę grėsmę, bet ir tiesiogiai finansuoja organizuotą nusikalstamumą.
 
Kiekvienas vartotojas gali prisidėti prie kovos su farmacijos nusikaltimais: būti atidus, pirkti vaistus tik iš oficialių, patvirtintų šaltinių ir nesusigundyti mažesnėmis kainomis. Deja, vis dar reikšminga dalis visuomenės padirbtą produkciją perka sąmoningai. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) 2023 metais atlikto tyrimo duomenimis, net 13 proc. europiečių per pastaruosius 12 mėnesių sąmoningai pirko suklastotus produktus, o Lietuvoje suklastotas prekes prisipažino sąmoningai pirkę 10 proc. gyventojų.


Svarbu
Norėdami saugiai įsigyti vaistų, laikykitės šių žingsnių:

Pirkdami internetu, naudokitės tik registruotomis internetinėmis vaistinėmis.
Patikrinkite, ar internetinė vaistinė turi bendrąjį logotipą.
Spustelėkite logotipą ir įsitikinkite, kad internetinė vaistinė yra įtraukta į nacionalinės institucijos tinklalapį.
Jei pardavėjo nėra sąraše, nutraukite pirkimą.
Atminkite, kad logotipe gali būti vaizduojamos tik ES valstybių narių, Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino nacionalinės vėliavos.

 
Komentaras
Lietuvos muitinės atstovė Aušrinė Smilgytė:

- Pernai iš viso Lietuvos muitinėje buvo sulaikyta 39 112 vnt. vaistinių preparatų (į šį skaičių nepatenka maisto papildai) tablečių ar kapsulių.
 
Dažniausiai Lietuvos muitinėje sulaikomi skausmą ir uždegimą malšinantys vaistai, antibiotikai, virškinimo sutrikimų gydymo preparatai, vaistai širdies ir kraujagyslių ligoms, priešuždegiminiai vaistai, virškinamojo trakto sutrikimų gydymo preparatai, hormoniniai, priešalerginiai vaistai, preparatai šlapimo takų ligoms bei grybelinėms infekcijoms gydyti.
 
Visi sulaikomi vaistai yra naikinami, todėl tokiais atvejais tyrimas dėl klastočių - neaktualus ir nėra atliekamas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    „Gydytojai padeda, tačiau pats žmogus turėtų būti savo sveikatos kalvis. Turi stengtis bendrauti, būti veikloje ir tada gyve...
    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    Biologinio laikrodžio reguliavimas – ne tik estetika, bet ir medicina – tuo įsitikinusi Kauno klinikų šeimos gy...

    Budinti vaistinė


    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...
    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...

    razinka


    Sveika šeima


    Nuo erkių nepasislėpsi net žiemą

    „Šį sezoną dar nebuvo periodo be aktyvių erkių“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė. Įprastai žiemą snaudžiančios erkės stebina specialistus – šiemet jos aktyvios ištisus metus ir kelia grėsmę ne...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?
    Andrej Rudanov Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?

    Naujas numeris