Apie viešuosius pirkimus vienu žodžiu: „Vargstame“

Sima Kazarian
2025-02-20
„Seniau užtekdavo dvidešimt minučių užpildyti ir paleisti pirkimą, o dabar pusę dienos vargstame“, – apie pirkimą per naująją CVP IS sistemą sako Alytaus poliklinikoje viešuosius pirkimus vykdanti Jurgita Struckienė. Viešųjų pirkimų tarnyba informuoja, kad bendruomenės rūpesčiai žinomi ir stengiamasi juos spręsti.
Apie viešuosius pirkimus vienu žodžiu: „Vargstame“
Viešuosius pirkimus gydymo įstaigose organizuojantys specialistai kritikuoja naująją CVP IS platforma, kuri viešuosius pirkimus pailgino kone pusdieniu.

E.sveikata turi rimtą konkurentą. Dabar dejonės ne tik dėl jos, bet ir dėl naujosios CVP IS viešųjų pirkimų platformos, kuri viešuosius pirkimus pailgino kone pusdieniu.
 
Viešųjų pirkimų tarnyba informuoja, kad taip nutiko pasikeitus sistemos tiekėjui. Ir nors tarnyba rengiasi naujos CVP IS įsigijimui, kuri bus ilgalaikis sprendimas Lietuvai, kol kas teks dirbti su esama sistema. Sutartis su jos tiekėju pasirašyta trejiems metams.
 
Tapo pagrindine bėda
 
Alytaus poliklinikos viešuosius pirkimus vykdanti Jurgita Struckienė teigia, kad šiuo metu CVP IS sistemos strigimai ir kitos problemos yra tai, dėl ko kyla didžiausi iššūkiai viešuosius pirkimus vykdančiam personalui.
 
Gydymo įstaigų atstovai kritikuoja painią CVP IS paiešką, filtravimo trūkumą, pirkimų skirstymą į dalis ir kitus trukdžius. Po šventinio periodo iškilo ir greitaveikos problemos.
 
Jei gruodį CVP IS veikė kiek sparčiau, po naujųjų metų – sulėtėjo. Manoma, kad tam įtakos turėjo ne toks didelis sistemos apkrovimas dėl mažesnio pirkimų skaičiaus šventiniu periodu.

 
Vietoj minučių – pusdienis
 
„Ši naujoji Viešųjų pirkimų tarnybos informacinė sistema, kuria naudojamės nuo gruodžio, sudėtingai sukurta, – sakė J.Struckienė. – Ji nuolat stringa. Tai veikia, tai neveikia. Matome, kad vyksta nuolatiniai atnaujinamai. Seniau užtekdavo dvidešimt minučių užpildyti ir paleisti pirkimą. Dabar – pusę dienos. Pildai, pildai ir dar neaišku...
 
Pavyzdžiui, per CPO katalogą pirkti paprasta, greita. Bereikia nurodyti vienetus ir viską padaro sistema. Tačiau CPO kataloge nėra daug prekių. Per jį perkame medikamentus, vakcinas, degalus, kompiuterius dabar pirkom, tai gal sakyčiau ir viskas.“
 
Tarnyba problemos neneigia
 
Viešųjų pirkimų tarnyba teigia suprantanti įstaigų vargus. „Apgailestaujame dėl nepatogumų, kuriuos sukėlė dar pernai gruodį pradėta naudoti nauja Centrinė viešųjų pirkimų informacinė sistema“, – „Lietuvos sveikatai“ kalbėjo Viešųjų pirkimų tarnybos vyresnioji patarėja Evelina Butkutė-Lazdauskienė.
 
Kodėl reikėjo keisti senąją sistemą? Ji teigia, kad pati Viešųjų pirkimų tarnyba pernai liepą buvo pastatyta prieš faktą: gavo netikėtą laišką iš senosios sistemos gamintojo, kad nuo 2024 m. gruodžio jis sistemos nebepalaikys.
„Tai reiškė, kad neradus, kuo jos pakeisti, sustotų pirkimų procesai. Tarnyba privalėjo per kelis mėnesius nupirkti naują CVP IS, ją pritaikyti Lietuvos poreikiams ir paruošti naudojimui“, – prisimena ji.
 
Nelengva buvo rasti ir tiekėją, kuris paslaugą užtikrintų per tokį trumpą laiką. Dabartinės CVP IS sistemos tiekėjai – jungtinės veiklos pagrindu veikiantys „European Dynamics Luxembourg SA“ ir „European Dynamics SA“.
Tarnyba su jais CVP IS nuomos sutartį pasirašė pernai rugsėjį. Sutartis yra dvejiems metams su galimybe pratęsti dar vieneriems.
 
„Deja, neturėjome laiko pereinamajam laikotarpiui. Sistemą nuolatos tobuliname, skirdami prioritetą svarbiausiems pakeitimams. Stengiamės atliepti naudotojų poreikius, juos perduodame dabartiniam tiekėjui“, – pasakojo E.Butkutė-Lazdauskienė.
 
GMP perka automobilius
 
Kaip informuoja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos atstovas Tomas Bagdonas, tarnyba naująja Centrinės viešųjų pirkimų informacine sistema naudojasi ne taip ir seniai. „Tad negalime įvertinti viso pirkimo ciklo. Šiuo metu GMPT vykdo specializuotų automobilių pirkimą – jį užbaigus bus galima plačiau vertinti sistemos efektyvumą ir „draugiškumą“.

 
Pasak GMP tarnybos viešųjų pirkimų specialistų, kurie jau kėlė pirkimus į sistemą, prie naujosios sistemos reikia priprasti – ji nėra patogi naudotis, funkcijos nerandamos intuityviai“, – apibendrino T.Bagdonas.
 
Poveikis skubiems pirkimams
 
Kauno klinikos per CVP IS perka nuo sistemos įsteigimo. Direktoriaus ekonomikai ir infrastruktūrai pavaduotoja Ingrida Matusienė patirtį dirbant su CVP IS iki šiol ir bendrąja prasme apibūdina teigiamai, nes elektroninė sistema leidžia efektyviau vykdyti pirkimus, skatinti konkurenciją ir mažinti administracinę naštą ir pan.
 

„Vis dėlto, šiuo metu naudojama naujoji CVP IS versija kelia iššūkių. Sistemos trukdžiai gali lemti vėlavimus susipažįstant su pasiūlymais, o tai kiek apsunkina skubių pirkimų planavimą. Problemos kyla ir dėl sudėtingo informacijos suvedimo bei pirkimo dalių skaičiaus apribojimų. Tikimės, kad ateityje sistema ir toliau bus tobulinama, kad taptų patogesnė ir efektyvesnė tiek perkančiosioms organizacijoms, tiek tiekėjams“, – vylėsi Kauno klinikų direktoriaus ekonomikai ir infrastruktūrai pavaduotoja Ingrida Matusienė.

 
Vienas pirkimas – šimtai dalių
 
Pirkimo dalių skaičiaus iššūkiai yra itin aktuali problema medicinos sektoriui, kur daug vienkartinių priemonių ir pan. Jei, pavyzdžiui, pirštinių yra dešimt rūšių, kiekviena jų laikoma atskira pirkimo dalimi, tas pats adatomis ir t.t.
 

Kadangi paleidus sistemą rekomenduota pildyti ne daugiau kaip penkiolika dalių vieno pirkimo metu, reikėjo daryti šimtus pirkimų po penkiolika dalių.  
 
Tačiau E.Butkutė-Lazdauskienė teigia, kad pirkimo skaidymo į dalis problemą pavyko išspręsti ir galimybės jau praplėstos: „Jau galima kurti pirkimus su šimtu pirkimo dalių. Taigi kai kuriais atliktais patobulinimais galime pasidžiaugti. Žymiai sutrumpėjo informacijos suvedimo ir saugojimo laikas, bet, žinoma, jis priklauso nuo pirkimo dalių skaičiaus.“
 
Tiekėjų pageidavimai
 
J.Struckienė pažymi, kad CVP IS nemažai iššūkių kyla ir bendraujant su tiekėjais.
 
„Jie prašo keisti, tikslinti, skundžia. Vienam tiekėjui patikslinsi pirkimo sąlygas, tuoj pat to reikalauja ir kitas. Kaip pavyzdį pateiksiu, tarkime, binto ilgis nurodytas dešimt metrų. Sutinki, pamažini, nors mums labiau apsimoka pirkti nuo penkiolikos. Tačiau tada atsiranda kitas tiekėjas, kuris jau teiraujasi, o kodėl dešimt? Ir prašo padaryti aštuonių. Ir taip gali būti be galo be krašto. O juk iš tiesų turėtume pirkti pagal savo poreikį, kas mums yra gerai“, – kalbėjo pašnekovė.
 
Biurokratijos daugėja
 
Kalvarijos savivaldybės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas bendriesiems reikalams Mindaugas Rubinas konstatuoja – viešieji pirkimai atima vis daugiau laiko resursų juos vykdantiems žmonėms.
 
„Anksčiau reikėjo tą patį darbą daryti du kartus, o dabar jau ir visus tris“, – teigia jis turėdamas omenyje reikalavimus pakartotinai viešintis tuos pačius pirkimus. – Pavyzdžiui, ne viena savivaldybė, kaip ir mūsų, turi sutartį su viešųjų pirkimų platforma „Mano konkursas“. Tad nuo pernai visą viešinimą, visus pirkimus reikia kelti ten ir tą patį viešinimą dar daryti per CVP IS.“
 
„O dabar dar atsirado SABIS. Buvau įsitikinęs, kad per SABĮ automatiškai matys CVP IS, CPO. Pasirodo – ne. Vis tiek reikia viešinti. Taigi, dabar tą patį darbą jau reikia daryti ir visus tris kartus“, – teigė jis.

 
Pagalba
E.Butkutė-Lazdauskienė vartotojų prašo toliau skaityti naujienas apie CVP IS www.vpt.lrv.lt., D.U.K. skiltyje. Neradus atsakymo geriau ne skambinti, o siųsti kompiuterio monitoriuje esančių žingsnių nuotraukas su konkrečiu klausimu pagalba@vpt.lt, nes konsultacija telefonu nebus efektyvi nematant vaizdų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    Išemine širdies liga serganti Irta: pats turi būti savo sveikatos kalvis

    „Gydytojai padeda, tačiau pats žmogus turėtų būti savo sveikatos kalvis. Turi stengtis bendrauti, būti veikloje ir tada gyve...
    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    S.V.Alšauskė: ateities medicinai mūsų neruošia

    Biologinio laikrodžio reguliavimas – ne tik estetika, bet ir medicina – tuo įsitikinusi Kauno klinikų šeimos gy...

    Budinti vaistinė


    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...
    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...

    razinka


    Sveika šeima


    Nuo erkių nepasislėpsi net žiemą

    „Šį sezoną dar nebuvo periodo be aktyvių erkių“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė. Įprastai žiemą snaudžiančios erkės stebina specialistus – šiemet jos aktyvios ištisus metus ir kelia grėsmę ne...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vaistai – tik už vieną centą?

    „Pacientams, prieš atliekant žarnyno operacijas, reikėjo vartoti vidurių laisvinamuosius vaistus. Vis dėlto jiems skirti vaistai neturėjo jokio poveikio net ir padvigubinus dozę, todėl žmonėms teko imtis savų priemonių – gerti kavą“, – pyktį liejo kinų platformos „Weibo“ narys. Kinijos visuo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?
    Andrej Rudanov Atvirai apie Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius: ar esame pasirengę pokyčiams?

    Naujas numeris