Pastaruoju metu Rusijos laikraščių kriminalų puslapiai mirga nuo antraščių apie nužudytus kūdikius. Ieškodami išeities, vieni specialistai siūlo iš esmės pradėti spręsti problemą, kiti – steigti daugiau gyvybės langelių. Tačiau pastarasis siūlymas palydėtas tokiu vaikų teisių kontrolieriaus komentaru: „Paprastų sprendimų nėra, o gyvybės langeliai veikia anoniminio šiukšlyno principu. Jeigu jų steigsime dar daugiau, tai neišspręs pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria neatsakingi tėvai.“
Remiantis oficialiais Rusijos teisėsaugos duomenimis, nuo 2011-ųjų iki 2014-ųjų buvo nužudyti 538 naujagimiai.
Atiduoti kuriam laikui
Kai Nina paliko vienerių metų sūnų gyvybės langelyje, ji buvo atsidūrusi beviltiškoje padėtyje. Moterį paliko vyras, dėl finansų stokos agresyvių skolų išieškotojų ji buvo išmesta iš buto.
„Kad galėčiau įsidarbinti, kurį laiką turėjau kur nors palikti sūnų. Prieglobsčio jam ieškojau globos namuose, valstybinėse įstaigose, bet neradusi geresnio varianto, nusprendžiau jį palikti gyvybės langelyje. Žinojau, kad per šešis mėnesius galiu vaiką susigrąžinti. Tai po kurio laiko ir padariau“, – išgyvenimus pasakoja jauna mama. Tačiau ši ar kitos moterų istorijos negraudina Rusijos valdžios atstovų.
Griaunamos šeimos vertybės?
Pagrindinė problema ta, kad Rusijos vyriausybė nėra įsitikinusi gyvybės langelių svarba. Vieni politikai teigia, kad didesnis jų skaičius padės išgelbėti kūdikius nuo tėvažudžių rankų, kiti – kad tai skatina moteris atiduoti vaikus, kas kardinaliai griauna šeimos vertybes.
Šiai problemai spręsti Rusijos parlamente imtasi veiksmų. Praėjusių metų pabaigoje keli senatoriai iš Federacijos Tarybos valstybės Dūmai pristatė projektą, kuriuo siekta įdiegti dar daugiau gyvybės langelių.
Po trijų mėnesių vaikų teisių kontrolierius Pavelas Astakhovas pateikė Dūmos įsakymą panaikinti projektą teigdamas: „Paprastų sprendimų nėra, o gyvybės langeliai veikia anoniminio šiukšlyno principu. Jeigu jų steigsime dar daugiau, tai neišspręs pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria neatsakingi tėvai.“
Per penkerius metus – 47 kūdikiai
Prieštaraudamas vaikų teisių kontrolieriui, senatorius Vadimas Tyulpanovas nesupranta, kodėl Dūma šitaip argumentuoja esamą problemą. Pasak jo, nors ir gyvybės langeliai skatina atsisakyti naujagimių, tokių tėvų nedaugėja. Per pastaruosius penkerius metus tokiu būdu buvo palikti 47 kūdikiai. Remiantis teisės aktų leidėjų žiniomis, „daugelis regionų valdžios atstovų nori, kad kūdikių langeliai išliktų, tačiau baiminasi dėl teisinio statuso nebuvimo.“
„Jeigu gyvybės langelis išsaugo bent vieną gyvybę, vadinasi, jis yra reikalingas. Kiekvieną dieną gauname šiurpinančias ataskaitas: negyvas kūdikis rastas konteineryje, moteris areštuota už negyvai sumuštą arba smaugtą naujagimį, paslėptą šaldiklyje“, – teigia projekto „Vilties lopšys“ įkūrėja Jelena Kotova.
Rusijos laikraščiai pastaruoju metu mirga nuo antraščių apie kūdikių žmogžudystes. Kovo mėnesio pabaigoje kūdikio lavonas buvo rastas Maskvos parke, batų dėžėje. Kelios dienos prieš tai Ivanovo regione kapinių šiukšliadėžėje rastas dar vienas negyvas naujagimis. Remiantis oficialiais Rusijos teisėsaugos duomenimis, nuo 2011-ųjų iki 2014-ųjų buvo nužudyti 538 naujagimiai. J.Kotova kai kuriuos iš šių atvejų tyrė ir išsiaiškino, kad dauguma moterų, kurios pakėlė ranką prieš kūdikį, nebuvo asocialios. „Jos buvo tokios pat paprastos moterys, kaip jūs arba aš, auginančios vieną arba du vaikus!“ – aiškina projekto „Vilties lopšys“ autorė.
Nepageidaujamų nėštumų prevencija
Dėl neatsakingo tėvų elgesio esti visokių nuomonių. Ginekologė, šeimos planavimo ekspertė Lyubuv Yerofeyeva tiki, kad „kūdikių dėžių“ steigimas užtemdo tikrąją problemą, neva tėvai žudo naujagimius ne dėl to, kad neturi galimybės jų išlaikyti, bet todėl, kad susiduria su psichikos problemomis. „Užuot bandžiusios steigti daugiau gyvybės langelių, institucijos turėtų sutelkti dėmesį į nepageidaujamų nėštumų prevenciją, – įsitikinusi ginekologė. – Metas kurti programas, kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo, skatinti gimstamumo kontrolę. Valdžios institucijoms visuomet paprasčiau priimti lengviausią sprendimą, tai įrodo ir gyvybės langelių steigimas.“
Medikės šalininkai taip pat susirūpinę, jie teigia, kad moterys dažnai padaro neapgalvotų sprendimų nepasitardami su specialistais – psichologais ar šeimos planuotojais. Iš to kyla klausimų, ką mes žinome apie moterų psichologiją, ką daryti, jei pagimdžiusi moteris serga depresija, ar po mėnesio pakelia ranką prieš save pačią? Į šiuos klausimus moterims galėtų atsakyti tik specialistai.
Tarp kitko
Šalys atsisakiusios gyvybės langelių: Čekija, Latvija, Vokietija.
Lietuvoje šiuo metu veikia devyni gyvybės langeliai. Jie įkurti globos arba gydymo įstaigose.
Komentuoti: