Prancūzijos sveikatos apsaugos sistema: ilgamečiam švaistymui ateina galas?

Vilius Šimanskis
2015-09-08
Daug metų šalies piliečiams kėlusi pasididžiavimą, gydymo tvarka Prancūzijoje turės keistis. „Sveikatos apsaugos milžinas“, kuriam išleidžiama 11,6 proc. Prancūzijos BVP nebepastovi ant kojų. Dešimtis metų skyles biudžete palikinėjusi sistema įgriso net šiuometinei socialistinei vyriausybei. Dabartinė sveikatos apsaugos ministrė Marisol Touraine bando įrodyti, kad sumažinus finansavimą įmanoma išlaikyti tokį patį sveikatos priežiūros lygį bei reformų neveiksnumo kaltininkais įvardina ir medikus, užsimindama apie kartų kaitos problemą.
Prancūzijos sveikatos apsaugos sistema: ilgamečiam švaistymui ateina galas?
Nuo pernai gruodžio protestai ir reformos tapo Prancūzijos sveikatos apsaugos sektoriaus kasdienybe.

Protestų ir reformų bumas
Nuo gruodžio mėnesio protestai ir reformos tapo Prancūzijos sveikatos apsaugos sektoriaus kasdienybe. Viskas prasidėjo budinčių gydytojų bei kitų specialistų suorganizuotu streiku, nepasitenkinimui per ilgomis darbo valandomis išreikšti. Savo norus jie grindė 2003 metų ES direktyva, kuri aiškiai teigia, kad visi darbuotojai turi teisę į ne ilgesnę nei 48 valandų darbo savaitę. Tačiau jau ir tuomet tai nebuvo vienintelė protestų priežastis – planuojami biudžeto apkarpymai bei būsimos sveikatos apsaugos sektoriaus reformos kaitino atmosferą.

Netrukus po to, kovo mėnesį, buvo surengtas streikas, kaip atsakas į valdžios sprendimą keisti gydymo paslaugų apmokėjimo tvarką. Jame dalyvavo daugiau kaip 40 tūkstančių medicinos darbuotojų. Iki to laiko gydytojams už paslaugas tiesiogiai sumokėdavo pacientas, o priėmus reformą, sąskaitą už gydymą medikai turės siųsti valstybės kontroliuojamai socialinės apsaugos sistemai. Gydytojai teigė, kad šis pokytis sukurtų papildomą darbo krūvį ir dėl jo kaltės jie nebesugebėtų tiekti kokybiškų gydymo paslaugų.
Tačiau kita naujovė dar labiau įsiutino ligoninių darbuotojus – siekiant sutaupyti 3 bilijonus eurų Prancūzijos valdžia nusprendė iki 2017 metų atsisakyti 22 tūkst. darbo vietų, teisindamasi, kad niekas nebus atleistas, o tiesiog nebus samdomi nauji darbuotojai seniems išėjus iš darbo ar į pensiją. Vis dėlto menkai tikėtina, kad tai pavyks įgyvendinti. Negana to, pasak išplatintos Prancūzijos saugumo tarnybos žinutės, šalyje jau penkerius metus ligoninėse trūksta slaugytojų. Po 2,7 milijono prancūzų susargdinusios gripo epidemijos ligoninių darbuotojai jaučiasi pervargę ir suirzę. Pasak greitosios pagalbos gydytojų atstovo spaudai, kartais ligonius tekdavo perkelti į ligonines esančias už 20-30 kilometrų. „Žinios apie taupymą tik dar labiau nervina gydytojus, - pridūrė jis. – Štai kas atsitinka, kuomet visuomenė klauso tų, kurie teigia, kad viešasis sektorius turi per daug darbuotojų.“
 
Siekiama imtis prevencinių priemonių
Šiais metais žadama sustiprinti prevencinę sveikatos apsaugos politiką – bus keičiamos tabako pakuotės, visų rūšių cigarečių pakelius parduodant vienodose pakuotėse su rūkymo žalą nusakančia antireklama. Taip pat žadama itin griežta reforma, kuri už žodinį raginimą vartoti daugiau alkoholio žada bausti iki 6-ių mėnesių kalėjimo. Negana to, siekiant užtikrinti aukščiausio lygio ligų prevenciją žadama įvesti nemokamų patikros vizitų pas daktarus tvarką. Visi šie sprendimai priimti tikint, kad užkirsti ligai kelią yra pigiau, nei ją gydyti.
 
Ar viso to užteks?
Net nevertinant, ar šios reformos kokybiškos ar ne, aišku yra viena – milžiniškų biudžeto skylių jos tikrai neužglaistys. 2009 metais vien sveikatos sektoriaus sudaroma skola siekė 100 bilijonų eurų. Pasak paskutinių tyrimų dabartinė sveikatos apsauga yra per brangi ekonominių sunkumų kamuojamai valstybei ir jos neatsisakius gali tekti brangiai sumokėti. Sveikatos ministrė teigia, kad būtent todėl telkiamas papildomas dėmesys prevencinėms priemonėms, tačiau jau 2020-aisias metais, daugiau nei 20 proc. šalies gyventojų bus pensijoje ir norinčių patirti visavertę Prancūziškos sveikatos apsaugos kokybę netrūks. Galų gale ar įmanomos esminės reformos be visuomenės palaikymo? Į šį klausimą teks atsakyti prancūzams, kurie labai skeptiškai vertina bet kokius pokyčius jų iki šiol viena geriausių Europoje laikytų sveikatos apsaugos sistemoje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris