Pragaro dienos Graikijai

Inga Markeliūtė
2018-07-26
Graikija išgyvena katastrofą dėl liepsnojančių miškų. Kaip praneša pareigūnai, gaisrai jau pareikalavo 74 žmonių gyvybių. O nedideliame turistų pamėgtame miestelyje Matyje rastos grupelėmis susikabinusios ir sudegusios 26 gaisro aukos, nespėjusios pabėgti iš ugnies apimtos teritorijos.
Pragaro dienos Graikijai
Graikijoje siaučiantys gaisrai - pražūtingiausi per pastarąjį dešimtmetį.

Didžiausias per dešimtmetį gaisras
„Suskaičiavome daugiau 60 žuvusiųjų“, – naujienų agentūrai AFP sakė labiausiai gaisrų nuniokoto rajono didžiausio miesto Rafinos administracijos pareigūnas Mironas Cagarakis. Jo informacija patvirtina anksčiau vietos žiniasklaidos skelbtus duomenis. Baiminamasi, kad pražūtingiausio per pastarąjį dešimtmetį gaisro aukų gali padaugėti, kai gelbėtojams tikrins supleškėjusius namus, o pakrančių sargybos pareigūnams - aplinkinius vandenis bei krantus. Daug žmonių gelbėdamiesi nuo ugnies ir troškių dūmų bėgo į paplūdimius, kai kurie išplaukė į jūrą. Iš paplūdimių buvo evakuota daugiau kaip 700 žmonių.
 
Kaip praneša Lenkijos naujienų televizija TVN24, Mačio vietovėje apvirto valtis su dešimčia žmonių, dėl gaisro evakuotų iš vieno viešbučio. Pranešime nurodoma, kad žuvo visi valtyje buvę žmonėsDar 164 suaugusieji ir 23 vaikai gydomi ligoninėse dėl sužalojimų. Ugniagesių tarnybos atstovė Stavrula Maliri paskelbė naujausius duomenis apie aukas, bet pridūrė, kad šis skaičius gali dar padidėti, nes ugniagesiai nebaigė paieškų.

 
Raudonojo Kryžiaus darbuotojai rado 26-ias miško gaisro šalia Atėnų aukas. Žmonės gulėjo apsikabinę, susispaudę į krūvą. Organizacijos vadovas Nikos Oikonomopoulos sakė, kad medikų komandos apieškojo teritoriją į šiaurės rytus nuo Atėnų ir rado apsikabinusių žmonių kūnus, greičiausiai tai – šeimos. Grupę negyvų žmonių rado šalia kelių apdegusių automobilių netoli siena aptvertos teritorijos, kurią irgi nuniokojo gaisras.
 
Netoliese gyvenantis Andreaas Passios pasakojo: „Visa tai įvyko per kelias sekundes. Pastvėriau paplūdimio rankšluostį. Tik todėl likau gyvas. Sudrėkinau jį, išsivedžiau žmoną ir mes nubėgome prie jūros. Buvo neįtikėtinai baisu – sproginėjo dujų cisternos, skraidė degantys pušų kankorėžiai.“
Likęs gyvi po siaubingo gaisro Matyje sako, kad visa tai buvo panašu į Vezuvijaus niokojamą Pompėją.
 
Nušlavė per kelias minutes
Graikijos Vyriausybė pagal Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą nusprendė kovai su gaisrais prašyti tarptautinės pagalbos. Gaisrai abiejose sostinės pusėse paliko eiles sudegusių automobilių, išdegusių laukų ir miškų. Šimtai žmonių bėgo į paplūdimius. Iki antradienio paryčių buvo skubama karinio laivyno laivais, jachtomis ir žvejybiniais laivais evakuoti ten įstrigusius gyventojus ir poilsiautojus. Vėjo greitis siekė 80 km per valandą.

 
Pareigūnai dislokavo visus šalies lėktuvus ir sraigtasparnius, galinčius pilti vandenį, kad atostogautojai turėtų laiko pasitraukti. Kariuomenės dronai iš oro stebėjo padėtį ir padėjo pareigūnams vadovauti daugiau kaip 600 ugniagesių. „Mums nepasisekė. Vėjo kryptis pasikeitė ir tai atėjo su tokia jėga, kad per kelias minutes nušlavė pakrantės rajoną“, – sakė Rafinos miestelio – ramaus uosto žemyne, aptarnaujančio kurortines Graikijos salas – meras Evangelas Burnus.
 
Improvizuota ligoninė

Doko rajonas tapo improvizuota ligonine, kur greitosios pagalbos medikai tikrino pakrančių apsaugos ir privačiais laivais atplukdytų žmonių būklę. Operacija vyko visą naktį. Žuvusiųjų skaičius gali didėti, perspėjo pakrančių apsaugos tarnyba. Antradienį auštant greitosios pagalbos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Miltiadis Mylonas taip pat sakė, kad žuvusiųjų skaičius gali didėti, nes toliau tikrinami sudegę namai ir automobiliai.
 
„(Ugnis) užklupo žmones netikėtai, įvykiai rutuliojosi labai greitai. Be to, gaisrai kilo daugeliu frontų, tad dėl visų šių veiksnių situacija itin sunki, – sakė jis. – Dabar mūsų užduotis yra organizuoti šeimų nariams aukų atpažinimą.“ Gaisras kol kas nekelia grėsmės garsiems Graikijos Antikos paminklams, tačiau jis slenka į žemyno gilumą, kur teko skubiai evakuoti vaikų vasaros stovyklas ir vasarnamius. Žmonėms bėgant, keliuose į sostinę susidarė automobilių spūstys, kurios trukdė ugniagesiams.

 
Tarp kitko
Graikijos vyriausybė paprašė Europos Sąjungos pagalbos kovojant su gaisrais. Pastarosiomis dienomis miškų gaisrai siaučia ir Europos šiaurėje. Švedijoje stojusi sausra neturi precedento, o oro temperatūra yra aukščiausia per šimtmetį. Pirmadienį šios šalies civilinės saugos agentūra MSB paskelbė, kad šalyje siaučia 27 aktyvūs gaisrai. Kelios Europos valstybės, įskaitant Prancūziją, Italiją ir Vokietiją, padėti Švedijai nusiuntė lėktuvų, sunkvežimių ir ugniagesių. Švedijoje išdegė ar dega maždaug 25 tūkst. ha – šis plotas yra dvigubai didesnis už Paryžiaus plotą.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica