Pietryčių Azija nepasitiki kinų vakcinomis

Milda Mockūnaitė
2021-08-27
 Nors ankstesnis COVID-19 protrūkis ir buvo sėkmingai sustabdytas, dauguma Pietryčių Azijos šalių šiuo metu kenčia naujų susirgimų bei mirčių antplūdį, sukeliamą itin užkrečiamų koronavirusų atmainų.
Pietryčių Azija nepasitiki kinų vakcinomis
Pasak ekspertų, vangiai vykstančią vakcinaciją Pietryčių Azijos šalyse galima paaiškinti gyventojų nepasitikėjimu kinų vakcina „Sinovac“.

Sudėtinga situacija
Šiuo metu Mianmaro socialinės medijos skęsta prašymuose padėti gauti deguonies balionų, Tailande ligoninių darbuotojai priversti mirusiųjų kūnus laikyti šaldymo konteineriuose, nes morgai perpildyti, o Vietnamo kariams liepta užtikrinti tvarką paskelbus izoliaciją Hošimine ir prasidėjus masiniams apsipirkinėjimams, lydimiems panikos.
 
Padėtį dar labiau pablogino vangios vakcinų kampanijos, kurioms būdingas priemonių trūkumas ir kylančios abejonės, atsirandančios dėl nepasitikėjimo Kinijos – pagrindinės regiono vakcinų tiekėjos – valdžios institucijomis.

 
Mianmare persekiojami gydytojai
Mianmare po karinio perversmo vasario mėnesį itin kenčia sveikatos sistema, kuri atėjus į valdžią kariuomenei, galima sakyti, buvo sunaikinta. Dar prieš pučą skelbta, kad šalyje nuo COVID-19 mirė 3 tūkst. žmonių. Šiandien šis skaičius išaugo iki 14 tūkst. Specialistai mano, jog jis iš tiesų yra dar didesnis. Šiuo metu pagal Mianmaro chuntos (karinės valdžios) pateikiamus duomenis, 54 mln. gyventojų šalyje tik 8 proc. jų yra gavę pirmą vakcinos nuo koronaviruso dozę.
 
Valstybė pasirinko piliečius skiepyti Kinijos ir Rusijos sukurtomis vakcinomis.
Prasidėjus neramumams, apie 80 proc. medicinos darbuotojų priešinosi kariniam perversmui, pradėjusiam kištis ir į sveikatos priežiūros sistemą. Po įvykusių medikų streikų chunta perėmė ją į savo rankas bei pradėjo gydytojų persekiojimus.
 
Organizacijos „Gydytojai be sienų“ Mianmare atstovo Džeisono Millso teigimu, vakcinacija šalyje vangiai vyksta dėl nepasitikėjimo valdžia, skatinamųjų kampanijų nebuvimo bei žmonių nenoro paklusti karinei valdžiai. Žmonės nepasitiki kiniškomis vakcinomis „Sinovac“ bei tikisi sulaukti kitų gamintojų skiepų, o gydytojai nenori skiepytis ir dėl vykdomų susidorojimų prieš jų streikavusius kolegas.
 

Karaliaus vakcina
Tailande situacija panaši kaip ir Mianmare. Nors 70 mln. gyventojų turinčioje šalyje norėtų skiepytis apie 66 proc. žmonių, nemaža dalis nenori to daryti kinų kurta vakcina „Sinovac“ ir laukia, kol šalyje atsiras kitų gamintojų vakcinų. Dėl to šiuo metu net apie milijoną žmonių serga koronavirusu ir tik 9 proc. populiacijos yra paskiepyta. Dėl priemonių trūkumo teko užsidaryti daugybei vakcinacijos vietų, tačiau valdžios skelbiami duomenys rodo, jog ši, nors ir su dideliais svyravimais, tačiau vyksta. Opozicijos lyderis Pita Limjaroenrat teigia, jog tai nelogiška, turint omenyje, kad šalies provincijose vakcinacija beveik nevyksta.
 
Šiais metais Tailando medicinos priemonių gamintoja „Siam Bioscience“, priklausanti šalies karaliui Maha Vajiralongkorn, turėjo pagaminti apie 200 mln. „Astra Zeneca“ vakcinų ir jomis skiepyti savo bei kitus Pietryčių Azijos gyventojus, tačiau kompanija nepateikė reikiamos sumos, numatytos sutartyje, ir dėl to neteko teisės pagaminti numatyto kiekio. Be to, pagaminti skiepai šalyje tapo mokami. Tai dar labiau pakurstė įsiutusius tailandiečius, protestuojančius prieš monarchinę valdžią ir kariuomenės vadovaujamą vyriausybę. Protestuotojai įsitikinę, jog nesąžininga, kad tokioje skurdžioje šalyje žmonės negali gauti skiepo, jeigu jo neįperka, kai tuo metu sumokėti pinigai keliauja tiesiai karaliui į kišenę.

 
Vietname į vakcinas žiūrima įtariai
Vietname vakcinacija irgi stringa. Šalyje, turinčioje 96 mln. gyventojų, dviem dozėmis paskiepyta tik 1,5 proc. gyventojų. Oficialiais statistikos duomenimis, šiais metais susirgimų skaičius siekė apie 35 tūkst., tačiau neužfiksuotų atvejų gali būti kelis kartus daugiau.
 
Nors šalyje drastiškai trūksta skiepijimui reikiamų priemonių, piliečiai ir patys ne itin nori to daryti. Kaip ir Mianmaro ar Tailando gyventojai vietnamiečiai abejoja kinų vakcinų efektyvumu bei saugumu. Pasak Sidnėjaus universiteto mokslininkės Thu Anh Nguyen, didžioji dalis vietnamiečių sutiktų skiepytis kita, pavyzdžiui, „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcina.
 
Užsienio reikalų tarybos vyriausiasis atstovas Pietryčių Azijoje Joshas Kurlantzickas teigia, jog neigiamas požiūris visuomenėje sklando dėl prastos skatinamosios kampanijos. Žmonėms trūksta informacijos apie vakcinos efektyvumą bei saugumą. Vis dėlto, atstovo teigimu, įtikinti žmones skiepytis gali būti sunku ir dėl to, jog kinų vakcinos yra mažesnio efektyvumo nei Pietryčių Azijos gyventojų taip trokštamų kitų gamintojų skiepai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris