Pietryčių Azija nepasitiki kinų vakcinomis

Milda Mockūnaitė
2021-08-27
 Nors ankstesnis COVID-19 protrūkis ir buvo sėkmingai sustabdytas, dauguma Pietryčių Azijos šalių šiuo metu kenčia naujų susirgimų bei mirčių antplūdį, sukeliamą itin užkrečiamų koronavirusų atmainų.
Pietryčių Azija nepasitiki kinų vakcinomis
Pasak ekspertų, vangiai vykstančią vakcinaciją Pietryčių Azijos šalyse galima paaiškinti gyventojų nepasitikėjimu kinų vakcina „Sinovac“.

Sudėtinga situacija
Šiuo metu Mianmaro socialinės medijos skęsta prašymuose padėti gauti deguonies balionų, Tailande ligoninių darbuotojai priversti mirusiųjų kūnus laikyti šaldymo konteineriuose, nes morgai perpildyti, o Vietnamo kariams liepta užtikrinti tvarką paskelbus izoliaciją Hošimine ir prasidėjus masiniams apsipirkinėjimams, lydimiems panikos.
 
Padėtį dar labiau pablogino vangios vakcinų kampanijos, kurioms būdingas priemonių trūkumas ir kylančios abejonės, atsirandančios dėl nepasitikėjimo Kinijos – pagrindinės regiono vakcinų tiekėjos – valdžios institucijomis.

 
Mianmare persekiojami gydytojai
Mianmare po karinio perversmo vasario mėnesį itin kenčia sveikatos sistema, kuri atėjus į valdžią kariuomenei, galima sakyti, buvo sunaikinta. Dar prieš pučą skelbta, kad šalyje nuo COVID-19 mirė 3 tūkst. žmonių. Šiandien šis skaičius išaugo iki 14 tūkst. Specialistai mano, jog jis iš tiesų yra dar didesnis. Šiuo metu pagal Mianmaro chuntos (karinės valdžios) pateikiamus duomenis, 54 mln. gyventojų šalyje tik 8 proc. jų yra gavę pirmą vakcinos nuo koronaviruso dozę.
 
Valstybė pasirinko piliečius skiepyti Kinijos ir Rusijos sukurtomis vakcinomis.
Prasidėjus neramumams, apie 80 proc. medicinos darbuotojų priešinosi kariniam perversmui, pradėjusiam kištis ir į sveikatos priežiūros sistemą. Po įvykusių medikų streikų chunta perėmė ją į savo rankas bei pradėjo gydytojų persekiojimus.
 
Organizacijos „Gydytojai be sienų“ Mianmare atstovo Džeisono Millso teigimu, vakcinacija šalyje vangiai vyksta dėl nepasitikėjimo valdžia, skatinamųjų kampanijų nebuvimo bei žmonių nenoro paklusti karinei valdžiai. Žmonės nepasitiki kiniškomis vakcinomis „Sinovac“ bei tikisi sulaukti kitų gamintojų skiepų, o gydytojai nenori skiepytis ir dėl vykdomų susidorojimų prieš jų streikavusius kolegas.
 

Karaliaus vakcina
Tailande situacija panaši kaip ir Mianmare. Nors 70 mln. gyventojų turinčioje šalyje norėtų skiepytis apie 66 proc. žmonių, nemaža dalis nenori to daryti kinų kurta vakcina „Sinovac“ ir laukia, kol šalyje atsiras kitų gamintojų vakcinų. Dėl to šiuo metu net apie milijoną žmonių serga koronavirusu ir tik 9 proc. populiacijos yra paskiepyta. Dėl priemonių trūkumo teko užsidaryti daugybei vakcinacijos vietų, tačiau valdžios skelbiami duomenys rodo, jog ši, nors ir su dideliais svyravimais, tačiau vyksta. Opozicijos lyderis Pita Limjaroenrat teigia, jog tai nelogiška, turint omenyje, kad šalies provincijose vakcinacija beveik nevyksta.
 
Šiais metais Tailando medicinos priemonių gamintoja „Siam Bioscience“, priklausanti šalies karaliui Maha Vajiralongkorn, turėjo pagaminti apie 200 mln. „Astra Zeneca“ vakcinų ir jomis skiepyti savo bei kitus Pietryčių Azijos gyventojus, tačiau kompanija nepateikė reikiamos sumos, numatytos sutartyje, ir dėl to neteko teisės pagaminti numatyto kiekio. Be to, pagaminti skiepai šalyje tapo mokami. Tai dar labiau pakurstė įsiutusius tailandiečius, protestuojančius prieš monarchinę valdžią ir kariuomenės vadovaujamą vyriausybę. Protestuotojai įsitikinę, jog nesąžininga, kad tokioje skurdžioje šalyje žmonės negali gauti skiepo, jeigu jo neįperka, kai tuo metu sumokėti pinigai keliauja tiesiai karaliui į kišenę.

 
Vietname į vakcinas žiūrima įtariai
Vietname vakcinacija irgi stringa. Šalyje, turinčioje 96 mln. gyventojų, dviem dozėmis paskiepyta tik 1,5 proc. gyventojų. Oficialiais statistikos duomenimis, šiais metais susirgimų skaičius siekė apie 35 tūkst., tačiau neužfiksuotų atvejų gali būti kelis kartus daugiau.
 
Nors šalyje drastiškai trūksta skiepijimui reikiamų priemonių, piliečiai ir patys ne itin nori to daryti. Kaip ir Mianmaro ar Tailando gyventojai vietnamiečiai abejoja kinų vakcinų efektyvumu bei saugumu. Pasak Sidnėjaus universiteto mokslininkės Thu Anh Nguyen, didžioji dalis vietnamiečių sutiktų skiepytis kita, pavyzdžiui, „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcina.
 
Užsienio reikalų tarybos vyriausiasis atstovas Pietryčių Azijoje Joshas Kurlantzickas teigia, jog neigiamas požiūris visuomenėje sklando dėl prastos skatinamosios kampanijos. Žmonėms trūksta informacijos apie vakcinos efektyvumą bei saugumą. Vis dėlto, atstovo teigimu, įtikinti žmones skiepytis gali būti sunku ir dėl to, jog kinų vakcinos yra mažesnio efektyvumo nei Pietryčių Azijos gyventojų taip trokštamų kitų gamintojų skiepai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica