Pasiruošęs ar ne, Rio atveria duris olimpiadai

Saulė Norvilaitė
2016-08-01
Prieš olimpiadą neretai kyla nerimas dėl organizatorių pasiruošimo. Situacija Rio de Žaneire rodo, kad žaidynių šeimininkai nespėjo atlikti namų darbų laiku, nors iki atidarymo ceremonijos liko vos aštuonios dienos.
Pasiruošęs ar ne, Rio atveria duris olimpiadai
Rio olimpinis miestelis – didžiausias olimpiados istorijoje. Nors organizatoriai tikina, kad viskas paruošta svečiams priimti, Australijos komanda pareiškė jame negyvensianti dėl tokių prastų sąlygų kaip užkimšti tualetai, kiauri vamzdžiai, stiprus dujų kvapas ir prasta elektros instaliacija.

Nepaprastoji padėtis Brazilijoje
Rio praėjusį mėnesį paskelbė nepaprastąją padėtį – šalies krizė gali privesti iki suirutės saugumo, sveikatos apsaugos, švietimo ir aplinkosaugos sektoriuose. Prieš pusmetį didžiausi nuogąstavimai dėl žaidynių buvo susiję su Zika virusu, užterštais vandenimis ir neužbaigtomis statybomis. Šios problemos nebuvo išspręstos, negana to, prisidėjo ir kiti iššūkiai: rasta pavojinga bakterija, atlyginimų negaunantys policininkai, suspenduota antidopingo laboratorija. 
 
Tarša Rio vandenyse tapo galvos skausmu nuo to laiko, kai tyrimai parodė, jog olimpiniai atletai plauks vandenimis, kurie yra beveik du milijonus kartų pavojingesni nei jūra šalia Pietų Kalifornijos. Be to, brazilų mokslininkai neseniai rado vaistams atsparią bakteriją, kuri kartu su nuotekomis iš vietinių ligoninių pateko į miesto vandenis. Baltus laivus rudai nudažantis vanduo ir plūduriuojančios negyvos žuvys saugumo jausmo nesuteikia.
 

Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) tik visai neseniai atšaukė Rio antidopingo laboratorijos suspendavimą. Daugiau nei mėnesį trukusios bausmės panaikinimas organizatoriams reiškia, kad perniek nenueis milijoninės Brazilijos investicijos į laboratoriją. Dauguma paramos atėjo iš vyriausybės nepaisant recesijos Brazilijoje. Olimpiados organizatoriai išvengs gėdos ir dvigubo tikrinimo. Jeigu Rio laboratoriją neveiktų per žaidynes, dopingo mėginiai turėtų būti siunčiami į kitas pasaulio laboratorijas.
 
Išpuoliai prieš sportininkus
Praėjusį mėnesį nusileidę į Rio oro uostą sportininkai, turistai ir miesto gyventojai buvo sutinkami plakatu, skelbiančiu „Sveiki atvykę į pragarą. Policijai ir ugniagesiams nemokami atlyginimai, čia atvykę būsite nesaugūs“. Pastaruoju metu dėl finansavimo trūkumo Brazilijos sostinėje išaugo nusikalstamumas. Parolimpinių žaidynių dalyviui iš Australijos grasinta ginklu, vokiečių televizijos sunkvežimis apiplėštas, o žmonių lavonų dalys buvo išmestos į pajūrio krantą netoli olimpiados tinklinio aikštelės.
 
Australų buriavimo komandos narė Sarah Ross buvo užpulta vidury dienos. Plėšikai iš sportininkės pavogė dviratį, nes ši neturėjo pinigų. Vienas garsiausių incidentų – penkiolikos ginkluotų vyrų išpuolis Rio ligoninėje, skirtoje atletams ir turistams. Vyrai įsiveržė į ligoninę, kad išlaisvintų savo gaujos vadeivą, kuris toje ligoninėje buvo gydomas dėl šautinių žaizdų. Padėdami vadui pasprukti gaujos nariai nužudė pacientą ir sužeidė slaugę bei policininką. Policija nesugebėjo pagauti pasprukusio nusikaltėlio.
 
„Smurtiniai nusikaltimai - pati rimčiausia problema Rio“, – pripažįsta Rio meras Eduardo Paes.
Tiesa, tiek jis, tiek Tarptautinis olimpinis komitetas tikina, kad tokia sudėtinga situacija šalyje nepaveiks olimpiados. „Komitetas yra visiškai ramus dėl pasiruošimo darbų. Viskas vyksta pagal planą“, - sakė meras.
Planuojama, kad žaidynių metu tvarką mieste palaikys papildomi 85 tūkstančiai armijos bei laivyno pareigūnų.
 
Atletai pasitinkami užsikimšusiais tualetais

Australijos komanda pareiškė negyvensianti Olimpiniame kaimelyje dėl tokių prastų sąlygų kaip užkimšti tualetai, kiauri vamzdžiai, stiprus dujų kvapas ir prasta elektros instaliacija. „Vanduo teka pro lubas, todėl didžiulės balos telkšo ant grindų šalia įvairiausių laidų“, - sakė Australijos olimpinio komiteto vadovė Katy Chiller.
 
Šios šalies atletai buvo priversti apsigyventi kituose viešbučiuose. Rio meras į australų skundus sureagavo ironiškai: „Jaučiuosi taip lyg turėčiau pastatyti kengūrą, kad australai pasijustų it namie.“ Pakaktų ir gero santechniko, nes vanduo teka sienomis. 
 
Daugeliui sportininkui lovos yra per mažos. Olimpiečiai neturės, kur susidėti drabužių, kadangi kambariuose stovi viena kilnojama siaura spinta. Tiesa, gyvenamosios patalpos atrodo švarios, kuo negalėjo pasigirti buvusios olimpiadų šeimininkės Britanija ir Naujoji Zelandija.

 
Medicinos centras neatliks operacijų
Olimpiniame kaimelyje įrengti teniso kortai, futbolo aikštės, septyni baseinai, grožio centrai ir įvairiems tikėjimams išpažinti skirtos vietos. Ten įkurtas medicinos centras, kuris teiks pirmąją pagalbą. Prireikus chirurginės intervencijos, olimpiados dalyviai bus iš karto gabenami į ligoninę. Tiesa, nemažai jų uždarytos dėl Zika viruso.
Olimpinis kaimelio teritorijoje taip pat įsteigtas fizioterapijos centras.
 
Čia veiks ir didžiausias pasaulyje restoranas. Organizatoriai itin kruopščiai sudarinėjo sportininkams tinkantį meniu, todėl tokio sunkaus tradicinio brazilų patiekalo kaip pupelių ir mėsos troškinys jame nebus. Per dieną virėjai pagamins apie 60 tūkstančių patiekalų olimpiečiams ir personalui. Maisto pasirinkimas – itin platus: bus galima rinktis brazilų, azijiečių ar tarptautinės virtuvės patiekalus. Po pietų bus daug nešvarių lėkščių, tačiau plauti jų nereikės, nes jos pagamintos iš kukurūzų ir cukranendrių, kad greitai ir natūraliai suirtų.

 
Tarp kitko 
Olimpinio kaimelio pastatų vertė – pusantro milijardo dolerių.
Sportininkai gyvens didžiausiame olimpiados istorijoje 31 pastato komplekse.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica