Moks­li­nin­kai ste­bi vais­tams at­spa­rų gri­pą

Dovidas Vilkas
2024-07-18
JAV Li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro duo­me­ni­mis, ma­žiau­siai dviem žmo­nėms ša­ly­je nu­sta­ty­tas re­tas gri­po va­rian­tas, ku­ris pa­si­žy­mi tam tik­ru at­spa­ru­mu daž­niau­siai tai­ko­mam an­ti­vi­ru­si­niam gy­dy­mui. Net 30 to­kio vi­ru­so at­ve­jų už­fik­suo­ta ir Ny­der­lan­duo­se, ta­čiau spe­cia­lis­tai ra­mi­na – kol kas ne­pa­na­šu, kad bręs­tų nau­ja pan­de­mi­ja.
Moks­li­nin­kai ste­bi vais­tams at­spa­rų gri­pą
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro laboratoriniai tyrimai atskleidė, kad „dvigubai mutavęs“ gripo virusas sumažina vaistų veiksmingumą net iki 16 kartų

Dvi mu­ta­ci­jos
 
Kad gri­po vi­ru­sai nuo­lat kin­ta, nė­ra nau­jie­na, ta­čiau JAV ap­tik­ta­me va­rian­te yra dvi mu­ta­ci­jos, dėl ku­rių ga­li su­ma­žė­ti gy­dy­mo vais­tais veiks­min­gu­mas.
 
„Šiuo me­tu pa­sau­ly­je vyks­ta ak­ty­vi šių mu­ta­ci­jų ste­bė­se­na. No­ri­me su­ži­no­ti, ka­da ir kaip jos at­si­ran­da, nes tai tik­rai ga­li tu­rė­ti di­de­lės reikš­mės to­les­niam gri­po gy­dy­mui“, – sa­ko „John Hop­kins Blo­om­berg Scho­ol of Pub­lic He­alth“ dak­ta­ras An­dy Pe­kosz.

 
Kol kas eks­per­tai tei­gia, kad grės­mė yra ne­di­de­lė. Pa­vyz­džiui, bir­že­lį pa­skelb­to­je JAV Li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro ata­skai­to­je ra­šo­ma, kad „dvi­gu­bos mu­ta­ci­jos“ at­ve­jai nu­sta­ty­ti 15-oje ša­lių iš pen­kių skir­tin­gų že­my­nų, įskai­tant ir du at­ve­jus JAV. Ver­ta pa­mi­nė­ti, kad pas­ta­rie­ji at­ve­jai yra ga­na re­ti – jie su­da­ro tik apie 1 proc. nuo 2023 m. ge­gu­žės iki 2024 m. va­sa­rio su­rink­tų mė­gi­nių.
 
„Jų pa­si­tai­ko dau­ge­ly­je vie­tų, ta­čiau ten, kur bū­na ap­tin­ka­mi, jie nie­ka­da ne­bū­na do­mi­nuo­jan­čiu vi­ru­su. Nė­ra taip, kad mu­ta­ci­ja įvy­ko ku­rio­je nors ša­ly­je ir stai­ga tas vi­ru­sas pra­dė­jo plis­ti bei kon­ku­ruo­ti su vi­sais ki­tais kaip vie­na di­de­lė ban­ga. At­virkš­čiai – at­ro­do, kad tos pa­čios mu­ta­ci­jos for­muo­ja­si ne­pri­klau­so­mai ke­lio­se vie­to­se“, – ti­ki­na dak­ta­ras.
 
Pa­ste­bi su­ma­žė­ju­sį vais­tų veiks­min­gu­mą
 
JAV Li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro la­bo­ra­to­ri­niai ty­ri­mai at­sklei­dė, kad „dvi­gu­bai mu­ta­vęs“ gri­po vi­ru­sas su­ma­ži­na vais­tų veiks­min­gu­mą net iki 16 kar­tų. Van­der­bil­to uni­ver­si­te­to in­fek­ci­nių li­gų eks­per­tas Wil­liam Schaf­fner sa­ko, kad ki­tų gri­po va­rian­tų at­spa­ru­mas la­bo­ra­to­ri­jo­je bu­vo daug ma­žes­nis, o ką tai ga­lė­tų reikš­ti re­a­lio­je kli­ni­ki­nė­je prak­ti­ko­je, kol kas dar nė­ra nu­sta­ty­ta.
 
Ta­čiau la­bo­ra­to­ri­niai ty­ri­mai ro­do, kad ki­ti an­ti­vi­ru­si­niai vais­tai, įskai­tant nau­jes­nį an­ti­vi­ru­si­nį vais­tą, va­di­na­mą ba­lok­sa­vir mar­bok­si­lu, vis dar yra veiks­min­gi prieš „dvi­gu­bai mu­ta­vu­sius“ gri­po vi­ru­sus. Veiks­min­gos tu­rė­tų bū­ti ir vak­ci­nos nuo gri­po.
 
„Šiuo me­tu nė­ra jo­kių tie­sio­gi­nių pa­sek­mių, ku­rios ga­lė­tų da­ry­ti vie­no­kią ar ki­to­kią įta­ką kli­ni­ki­nės prie­žiū­ros spren­di­mams. JAV Li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tras kar­tu su part­ne­riais pa­sau­ly­je nuo­lat ste­bi JAV ir ki­to­se ša­ly­se cir­ku­liuo­jan­čių se­zo­ni­nio gri­po vi­ru­sų jaut­ru­mą an­ti­vi­ru­si­niams vais­tams. Ši per vi­są pa­sau­lį be­si­drie­kian­ti vi­ru­so­lo­gi­nė prie­žiū­ra su­teiks in­for­ma­ci­jos apie ga­li­mą šių gri­po vi­ru­sų ke­lia­mą grės­mę vi­suo­me­nės svei­ka­tai“, – ra­šo­ma por­ta­lui CNN at­siųs­ta­me JAV Li­gų kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos cen­tro ko­men­ta­re.

 
„Dvi­gu­ba mu­ta­ci­ja“ – ir Eu­ro­po­je
 
Iš vi­so 101 mė­gi­nys bu­vo iden­ti­fi­kuo­tas kaip „dvi­gu­bai mu­ta­vu­si“ se­zo­ni­nio gri­po ver­si­ja. Anks­ty­viau­sias mė­gi­nys bu­vo pa­im­tas Ka­na­do­je per­nai ge­gu­žę, o vė­liau­si mė­gi­niai su­rink­ti Eu­ro­po­je šių me­tų sau­sį ir va­sa­rį. Dau­giau­sia „dvi­gu­bai mu­ta­vu­sio“ gri­po vi­ru­so mė­gi­nių bu­vo pa­im­ta Ny­der­lan­duo­se – net 30.
 
Apie „dvi­gu­bą mu­ta­vu­sią“ gri­po vi­ru­so for­mą pir­mą kar­tą šių me­tų pra­džio­je žur­na­le „The Lan­cet Mic­ro­be“ pra­ne­šė moks­li­nin­kai iš Hon­kon­go, ty­rę 2023 me­tų spa­lį su­rink­tus gri­po mė­gi­nius ša­ly­je. Jie pa­ste­bė­jo, kad an­ti­vi­ru­si­niai vais­tai nuo gri­po ga­li su­ma­žin­ti li­gos sun­ku­mą ir simp­to­mų truk­mę.


Kai ku­rie moks­li­nin­kų at­lik­ti ty­ri­mai pa­ro­dė ir ry­šį tarp an­ti­vi­ru­si­nių vais­tų var­to­ji­mo ir ma­žes­nės mir­ties ri­zi­kos su­au­gu­sie­siems, ku­rie bu­vo gul­do­mi į li­go­ni­nę dėl gri­po. Ty­ri­mas parodė, kad vais­tai ge­riau­siai vei­kia ta­da, kai ser­gan­ty­sis juos pra­de­da var­to­ti per vie­ną ar dvi die­nas nuo simp­to­mų pra­džios.

 Tarp kitko:
 
• JAV, kur moks­li­nin­kai ko­ne ak­ty­viau­siai do­mi­si „dvi­gu­bai mu­ta­vu­sio“ gri­po kil­me ir bū­dais jį iš­gy­dy­ti, gri­pas ap­skri­tai yra pa­kan­ka­mai opi pro­ble­ma. Pa­vyz­džiui, nuo 2023 me­tų spa­lio mė­ne­sio JAV už­re­gist­ruo­ta 35 mln. gri­po at­ve­jų, dėl ku­rių 390 tūkst. žmo­nių bu­vo pa­gul­dy­ti į li­go­ni­nę, o net 24 tūkst. mi­rė.
 
• Lie­tu­vo­je gri­pas val­do­mas žen­kliai ge­riau – Hi­gie­nos ins­ti­tu­to duo­me­ni­mis, per­nai nuo gri­po mi­rė 42 žmo­nės.
 
• Lie­tu­vo­je di­des­niu mir­tin­gu­mu pa­si­žy­mi il­gai­niui nu­slo­pu­si ko­ro­na­vi­ru­so in­fek­ci­ja, nuo ku­rios pra­ėju­siais me­tais mi­rė 589 žmo­nės. Ta­čiau prie­šin­gai nei gri­po, mir­čių nuo ko­ro­na­vi­ru­so sta­tis­ti­ka krin­ta: 2022 m. ko­vą ko­ro­na­vi­ru­sui pra­lai­mė­jo net 2606 žmo­nės, o 2021 m. – 7018 žmo­nės. 
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris