Lanksti adata – tikslesniam operavimui

Aneta Vaitkienė
2022-10-31
EPFL ir Strasbūro universiteto inžinieriai sukūrė chirurginę adatą, kurios trajektoriją galima paprastu mygtuku koreguoti tiesiai operacijos metu. Tokia adata, skirta operuoti pagal vaizdo kameros duomenis, užtikrina didesnį chirurgo judesių tikslumą ir sumažina riziką pacientams.
Lanksti adata – tikslesniam operavimui
Charlesas Bauras, EPFL „Instant-Lab“ inžinerijos mokyklos inžinierius, bendradarbiaudamas su Strasbūro universiteto mokslininku Lennartu Rubbertu, sukūrė naujos rūšies lanksčią adatą, kuri leidžia chirurgams koreguoti jos trajektoriją, idant greičiau būtų pasiekiamas operuojamas audinys ir, jei reikia, ištiriami netoliese esantys audiniai.

Nepataiko į tikslą
Adatos chirurgijoje dažnai naudojamos diagnozuojant ir gydant prostatos vėžį (biopsija ir brachiterapija), smegenų chirurgijoje ar atliekant chirurgines operacijas kūdikiams, dar esantiems motinos įsčiose. Vienas iš įprastų chirurginių adatų trūkumų yra jų standumas, dėl kurio jos kartais nepatenka į tikslą, pavyzdžiui, jei paciento kūnas ar kūno organas juda. Tai gali nulemti klaidingą diagnozę ir neišsamų gydymą. O tai savo ruožtu gali turėti traumuojančių, kartais net mirtinų pasekmių.
 

Vis daugiau chirurginių procedūrų atliekama naudojant minimaliai invazinius metodus. Chirurgai padaro vos kelių centimetrų pjūvį, tuomet ilgais plonais instrumentais ir adatomis pasiekia operacijos tikslo audinį. Jų judesius koreguoja vaizdo kameros. Tačiau net ir kruopščiausi chirurgai dažnai turi pakoreguoti adatos trajektoriją, ištraukdami ją ir pakeisdami jos padėtį. Kai kuriais atvejais tikslinį audinį gali būti sunku pasiekti, nes, pavyzdžiui, jis būna paslėptas už kito organo. Dėl tokio zondavimo kieta adata operacijos gali trukti ilgiau ir padidinti traumos ar infekcijos riziką.
 
Valdoma mygtuku
Charlesas Bauras, EPFL „Instant-Lab“ inžinerijos mokyklos inžinierius, bendradarbiaudamas su Strasbūro universiteto mokslininku Lennartu Rubbertu, sukūrė naujos rūšies lanksčią adatą, kuri šią problemą išsprendžia. Ant adatos rankenos esantis mygtukas leidžia chirurgams koreguoti jos trajektoriją, kad galėtų greičiau pasiekti operuojama audinį ir, jei reikia, ištirti netoliese esančius audinius neištraukiant adatos.
 
„Šiandien ligoninėse manoma, kad kuo kietesnė adata, tuo tiksliau ji įsmigs, – sako Ch.Bauras. – Taip yra todėl, kad dėl standžios adatos chirurgai gali lengviau perkelti instrumentą tiksliai taip, kaip jie nori.“ Tokį standumą galima rasti adatoje, sukurtoje Ch.Bauro ir jo kolegos, tačiau joje standumas puikiai dera su antgaliu, kurį chirurgai prireikus gali išlenkti. Visa sistema yra mechaninė. „Mūsų adata sudaryta iš dviejų vamzdelių, vienas kito viduje“, – pasakoja Ch.Bauras.
 

Kai chirurgas nuspaudžia mygtuką, vidinis vamzdelis pasislenka ir atpalaiduoja vieną, du ar tris mažyčius segmentus, kurie juda adatos kampu, taigi ir chirurgo rankos orientacija, nurodyta kryptimi. Kol kas tik keli pirmieji antgalio centimetrai yra lankstūs, tačiau sistemą ateityje bus galima modifikuoti lankstumo atstumo didėjimo link. „Taip pat galėtume padaryti kai kuriuos nesančius greta antgalio segmentus lanksčius, kitiems išliekant standiems. Tai leistų be galo daug galimų trajektorijų“, –perspektyvomis dalijasi inžinierius.
 
Daug skersmenų įvairiems tikslams
Ch.Bauras kartu su L.Rubbertu dirbo su „FEMTOprint“, stiklo prietaisų 3D spausdinimo įmone, kad ši pagamintų jų sukurtą adatą, o Juanas Verde, chirurgas iš Strasbūro IHU, padėjo jiems ištobulinti dizainą. „FEMTOprint“ valdomi 3D spausdintuvai pasižymi didžiuliu tikslumu, dėl to inžinieriai sugebėjo pagaminti 0,9-4,5 mm skersmens adatas, kurias galima pritaikyti įvairiems chirurginiams tikslams. Plonytės adatos gali būti naudojamos mikrochirurgijoje, o turinčios didžiausią skersmenį – siūlams pervesti per krūtinkaulį arba fiksuojančioms siūlėms pilvo sienelėje formuoti. Tarp šių dviejų kraštutinumų yra didelis adatų rinkinys su tarpiniais dydžiais.
 
Tyrėjai išbandė dviejų skirtingų tipų medžiagas: nerūdijantį plieną ir stiklą. Nerūdijančio plieno versija yra pažangiausia. „Nepaisant to, adatos yra skirtos minkštųjų audinių chirurgijai, tai reiškia, kad jos neturės atlaikyti smūgių, – sako Ch.Bauras. – Atsparumo bandymus atlikome silikone. Jie parodė, kad mūsų pasirinktas stiklas turi daug privalumų: jis yra biologiškai suderinamas, sunkiai deformuojamas, gali būti naudojamas su MRT aparatais ir nesukuria atspindžių, galinčių trukdyti operuojamos srities vaizdams.“
 
Naujosios lanksčios adatos beveik paruoštos ikiklinikiniams bandymams, o jas sukūrę inžinieriai aktyviai ieško įmonių, su kuriomis galėtų bendradarbiauti. „Galima pridėti papildomų funkcijų, užtikrinančių specifines chirurgines procedūras, tokias kaip elektrostimuliacija, vaistų skyrimas pagal poreikį ar, tarkim, audinio fragmento paėmimas biopsijai“, – pažymi Ch.Bauras. Tyrėjai planuoja ilgainiui prie savo prietaiso prijungti didelio tikslumo skaitmenines sistemas, kad gydytojai gautų išmanesnę medicinos įrangą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą

  Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.   

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris