Tikimasi, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais klausos netekusi penkiolikos mėnesių Abril jau netrukus išgirs tėvų balsus. Ispanijoje pirmą kartą išmėgintas Kinijoje itin sėkmingas klinikinis tyrimas: taikant genų terapiją, vaikai ne tik atgauna klausą, bet ir išmoksta kalbėti.
Abril tapo pirmąja mergaite Ispanijoje, kuri gydoma eksperimentine genų terapija, kurios veiksmingumas gydant kurtumą taip pat tiriamas Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Kalta genų mutacija
Ispanijos dienraštyje „El Pais“ pasakojama, kad praėjus keliems mėnesiams po antrosios dukters Abril gimimo, tėvai Danielis Hernandezas ir Maria Montana ėmėsi vis triukšmingesnių eksperimentų. Iš pradžių jie netikėtai trinkteldavo durimis, vėliau garsiai paleisdavo muziką ar be įspėjimo susprogdindavo balioną. Tačiau jų dukra nė nekrusteldavo.
Pernai lapkritį gydytojai patvirtino, kad mergaitė vos girdi ir netrukus visiškai neteks klausos. Diagnozuota ir „kaltininkė“ – reta genetinė mutacija, paveikianti geną, būtiną garsui pasiekti smegenis.
Tėvai nustebo, nes giminėje genų mutacijos istorijos nebuvo. Tačiau gydytojai paaiškino, kad po mutavusią geno kopiją turi kiekvienas iš tėvų. Jų dukra paveldėjo po vieną jų, tad tikimybė, kad mergaitė apkurs, buvo 25 proc.
Tapo tyrimo dalyve
Tokiais atvejais svarbūs pirmieji dveji gyvenimo metai. Po jų nestimuliuojama už klausą atsakinga smegenų sritis perima kitą funkciją, dažnai – regėjimo, o vaikų kalba nebesivysto.
Kai šeima išgirdo diagnozę, mergaitės tėvas Danielis Hernandezas nieko nelaukdamas kibo į sprendimų paieškas. Internete jis aptiko Kinijoje atlikto klinikinio tyrimo rezultatus: keli vaikai, gimę kurti, taikant naują gydymą genų terapija atgavo klausą ir išmoko kalbėti. Sužinoję, kad panašus tyrimas bus pradėtas Ispanijoje, tėvai priėmė sprendimą.
„Žinojome, kad turime tai padaryti. Net jei ir bijojome, tai buvo unikali galimybė“, – sakė Abril mama.
Rezultatai teikia vilties
Abril tapo pirmąja mergaite Ispanijoje, kuri gydoma pagal šį klinikinį tyrimą. Eksperimentinės genų terapijos veiksmingumas gydant kurtumą taip pat tiriamas Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Pirmieji skelbiami duomenys rodo, kad Jungtinėje Karalystėje 18 mėnesių kurčia mergaitė Opal beveik visiškai atgavo klausą. JAV buvo gydomas dvylikametis Aissamas, kuriam pavyko sugrąžinti klausą, tačiau medikai prognozuoja, kad jis greičiausiai negalės išmokti kalbėti.
Taikant panašią terapiją, pirmauja Kinija, kurioje praėjusių metų pabaigoje nepaprastų rezultatų sulaukė net šeši vaikai.
„Geri rezultatai kitose užsienio valstybėse suteikia tikėjimo ir mums, – sako Navaros universiteto ligoninės otorinolaringologė Raquel Manrique. – Abril įstatėme trūkstamą domino detalę, tad viskas turėtų pradėti veikti. Tačiau tai gali užtrukti iki šešių mėnesių.“
„Tai yra pirmasis tokio tipo kurtumo gydymas. Iki šiol visos procedūros buvo paliatyvios“, – teigia R.Manrique tėvas Manuelis, Navaros ligoninės Otorinolaringologijos skyriaus vadovas. Gydytojas, kochlearinių implantų pradininkas Ispanijoje, mano, kad netrukus įgimtą kurtumą bus galima išgydyti taikant genų terapiją be jokios kitos papildomos intervencijos.
Surado dažną mutaciją
Vienas pagrindinių mokslininkų, kuriant šią naują terapiją, buvo genetikas Ignacio del Castillo. Prieš 20 metų mokslininkas pradėjo tyrinėti skirtingas otoferlino geno mutacijas, sukeliančias įgimtą kurtumą. Iš visų įgimtų kurtumo atvejų, kurie pasireiškia 2 iš tūkstančio naujagimių, otoferlino geno mutacijos sudaro 3 proc.
I.Del Castillo nustatė net keletą mutacijų. Viena jų – kilusi Ispanijoje, išplitusi į Kubą, Argentiną, Kolumbiją ir tikriausiai kitas Lotynų Amerikos šalis. Ši mutacija paveikia maždaug 4 naujagimius iš 100 tūkst, o jos dažnis yra iki keturių kartų didesnis nei kitose šalyse.
Laukia daugiau vaikų
Pamplonos ligoninėje naująja genų terapija tikimasi netrukus gydyti dar keturis – vienerių, aštuonerių, dešimties ir šešiolikos metų – vaikus.
Kol kas bus gydoma tik viena pacientų ausis. Sulaukus sėkmės, tokiu pačiu būdu bus gydoma ir antroji.
„Kuo greičiau bus atlikta intervencija, taikant tokio tipo terapiją, tuo didesnė tikimybė, kad vaikas atgaus klausą, o už klausą atsakinga smegenų žievė sėkmingai formuosis toliau, – aiškina vienas tyrimo vadovų Rubenas Polo. – Jei ji nesiformuoja, net jei vaikas ir atgavo klausą, nebegali vystytis ir jo kalba.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: