Asma al-Assad: saldus gyvenimas diktatoriaus pašonėje

Andrius Balčiūnas
2015-10-23
Sirijoje tebesitęsia pilietinis karas, o šalies prezidentas Basharas al-Assadas (50 m.), nepaisydamas kaltinimų, grasinimų ir užsienio šalių vadovų pykčio, ir toliau nežada trauktis iš posto. Sušvelninti brutalaus diktatoriaus įvaizdį padeda viešųjų ryšių kompanijos, kuriose aktyviai dalyvauja Europoje augusi jo žmona Asma.
Asma al-Assad: saldus gyvenimas diktatoriaus pašonėje
Nuo konflikto pradžios 2011 metais iš Sirijos jau pabėgo šeštadalis populiacijos – 4 milijonai sirų prieglobstį rado užsienio valstybėse, dar 7 milijonai buvo priversti palikti namus ir glaustis pabėgėlių stovyklose šalies viduje. Savo ruožtu pirmoji šalies pora Asma ir Basharas al-Assad mėgaujasi prabangiu gyvenimu.

Rūpestingoji „žmonių ledi“
Karo frontų raižoma ir į priešiškas stovyklas suskilusi šalis tapo prieglobsčiu teroristinei grupuotei Islamo valstybė, tačiau Vyriausybės pajėgos toliau įnirtingai kovoja su sukilėliais.

Nuo konflikto pradžios 2011 metais iš šalies jau pabėgo šeštadalis populiacijos – 4 milijonai sirų prieglobstį rado užsienio valstybėse, dar 7 milijonai buvo priversti palikti namus ir glaustis pabėgėlių stovyklose šalies viduje.
Neabejotinu karo kaltininku laikomas Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas. Griežta jo pozicija ir siekis susidoroti su sukilėliais, atskleidė tikrąjį šalies vadovo veidą. Jo žmona Asma al-Assad žiniasklaidoje ilgą laiką buvo vertinama gana palankiai. Ji netgi padėjo sušvelninti prezidento įvaizdį ir lyderį priartinti prie paprastų žmonių. Tačiau konflikto metu atsiskleidė kita jos pusė.
Kai Sirijos Vyriausybės karinės pajėgos ėmė vis intensyviau naudoti smurtines priemones, Asma al-Assad kurį laiką tylėjo. Tuomet oficialūs Sirijos propagandos kanalai internete paviešino nuotraukas, kuriose „žmonių ledi“ praminta Asma lanko nuo karo nukentėjusių moterų ligoninę, be tėvų likusiems vaikams dovanoja žaislus, pilsto sriubą vargšų prieglaudoje. Ironiška, jog Sirijos režimas kaltinamas, kad naikina civilinės paskirties pastatus, įvairias kepyklas ir kitas viešąsias įstaigas, todėl šalies gyventojams itin trūksta maisto. Didžioji dalis žmonių, kurie yra gydomi Sirijos ligoninėse, glaudžiasi pagalbos centruose, yra nukentėję nuo šalyje vykstančio karo. Kol prezidentas negailestingai bombarduoja Sirijos miestus, karinis konfliktas paliečia tūkstančius civilių, kurie vėliau pakliūna į vieną iš daugelio pabėgėlių stovyklų, prieglaudų ir lauko ligoninių.
Oficialioji šalies valdžia, pasitelkdama pirmąją šalies ponią ir karo nuskriaustus žmones, kuria sau palankią viešųjų ryšių kampaniją. Prieš kelerius metus buvo žengta dar toliau – populiarus mados žurnalas „Vogue“ išspausdino straipsnį, kuriame „dykumų rožė“ Asma al-Assad pateikia savo pasaulio ir politikos suvokimą. Čia prezidento šeima pristatoma kaip itin demokratiška, atostogauti mėgstanti Europos kurortuose ir lengvai randanti kalbą su JAV garsenybėmis. Dar daugiau, teigiama, kad režimas globoja šalyje gyvenančius krikščionis ir Siriją pavertė saugiausia Artimųjų Rytų šalimi. Asma al-Assad piešiama kaip Sirijos kultūros puoselėtoja, dosni filantropė, kuri bando įkvėpti jaunus žmones ieškoti kultūrinės tapatybės. Šis straipsnis sukėlė daugelio žmonių pasipiktinimą, todėl jis greitai dingo iš elektroninės erdvės. Straipsnį buvo užsakiusi ir finansavo pati Sirijos valdžia. Tokiu būdu siekta įtikinti užsienio šalių gyventojus, kad pats Sirijos diktatorius yra išsilavinęs ir pasaulietiškas žmogus, kuriam artimas vakarietiškas gyvenimo būdas. Neaišku, kaip tokia propaganda veikia šalies viduje, tačiau tarptautinė bendruomenė šią akciją priėmė itin nepalankiai.
 
Prabanga skurstančioje šalyje

Pagaliau viešai prabilusi Asma al-Assad palaikė oficialią šalies valdžią ir kvietė sukilėlius sudėti ginklus dėl vieningos Sirijos gerovės ir ateities. Ji pateisino vyro vykdomas griežtas priemones. Juk, jei prezidentas B. al-Assadas išsilaikys valdžioje, visą galią ir turtus paveldės jųdviejų vaikai.
Neigiamą Asmos al-Assad įvaizdį sustiprino ir asmeniniai pirmosios poros pokalbių įrašai. Jie buvo paviešinti, kai užsienio programišiai įsilaužė į privačią Sirijos prezidento elektroninio pašto dėžutę. Paaiškėjo, kad šaliai vis giliau grimztant į pilietinį karą ir šimtams tūkstančių gyventojų kapanojantis skurde, prezidento žmona užsisakinėjo ištaigingus Bohemijos krištolo sietynus, Didžiosios Britanijos aukcionuose pirko brangius servizus, Paryžiaus juvelyrai jai gamino papuošalus, o į Prezidento rūmus keliavo žymiausių Vakarų dizainerių kurti rūbai. Iki tol manyta, kad Asma al-Assad gali sušvelninti Sirijos prezidento požiūrį ir veiksmus. Įrašai, kuriuose ji akivaizdžiai ignoruoja šalyje vykstantį konfliktą ir rūpinasi tik naujais pirkiniais, šią nuomonę pakeitė.
Asma al-Assad užaugo Didžiojoje Britanijoje, Londone baigė prestižinį universitetą ir dirbo keliuose žymiuose investiciniuose bankuose. Teigiama, kad ji laisvai bendrauja anglų, arabų, prancūzų ir ispanų kalbomis. Su B.al-Assadu ji susitiko Londone, kur būsimasis Sirijos diktatorius studijavo oftalmologiją. 2000 metais mirė iki tol Siriją valdęs Basharo tėvas, todėl sūnus grįžo į gimtinę ir perėmė šalies vairą. Netrukus Asma metė perspektyvios finansų specialistės karjerą ir slapta susituokė su naujuoju Sirijos prezidentu.
Viešųjų ryšių kompanijomis, Sirijos režimas bando atkakliai pasauliui parodyti, kad dalina humanitarinę pagalbą, užtikrina medicininę apžiūrą ir paslaugas bei rūpinasi karo nuskriaustais žmonėmis. Karo, kurį pats sukėlė ir toliau eskaluoja, kovodamas prieš pokyčių šalyje trokštančius žmones. Deja, realybė yra kur kas skaudesnė.


Tarp kitko
Neramumai Sirijoje prasidėjo dar 2011 m., kai nuo autoritarinės šalies valdžios savivalės pavargę žmonės ėmė reikalauti permainų ir demokratizacijos. Netrukus įsiplieskė karinis konfliktas, kuris jau nusinešė šimtus tūkstančių sirų gyvybių, o dar kelis milijonus pavertė pabėgėliais. Dabar karinius veiksmus prieš sukilėlius Sirijos teritorijoje pradėjo vykdyti ir Rusijos bei Irano kariuomenės, todėl sukilėlių padėtis itin komplikavosi, o oficialusis B. al-Assado režimas stiprina savo pozicijas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris