Andrzejus Duda: politinis žemės drebėjimas Lenkijoje

Evelina Machova
2015-06-01
Netikėtumas. Taip apie naująjį Lenkijos prezidentą teisininką Andrzejų Dudą (43) kalba šalies politologai. Pats A.Duda sako, jog toks žmonių pasirinkimas tik įrodo, jog jie pavargo nuo neveiksmingos politikos. Naujasis prezidentas tikina priversiąs Vyriausybę prisiimti atsakomybę už sugriautą sveikatos sistemą, neveiksmingas socialines garantijas ir daugelį kitų dalykų. Tiesa, politologai tokias kalbas vadina populizmu.
Andrzejus Duda: politinis žemės drebėjimas Lenkijoje
„Manau, kad šiuo metu Lenkija neturi veiksmingos sveikatos apsaugos sistemos. Kodėl? Pabandykite užsirašyti pas gydytoją. Garantuoju, jog eilėje teks palaukti keletą mėnesių, vien tam, kad gydytojus jus elementariausiai apžiūrėtų. Jau nekalbu apie kur kas rimtesnius atvejus“, - dar prieš rinkimus viename interviu sakė dabar jau Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Vyriausybė atsakinga už chaosą
Dar rinkimės kampanijos metu A.Duda negailėjo kritikos dabartinei Lenkijos Vyriausybei. Pasak politologų, prezidentas pasirinko, galima sakyti, dvi skaudžiausias ir opiausias visuomenės sritis - sveikatą ir socialinę aplinką. „Manau, kad šiuo metu Lenkija neturi veiksmingos sveikatos apsaugos sistemos. Kodėl? Pabandykite užsirašyti pas gydytoją. Garantuoju, jog eilėje teks palaukti keletą mėnesių, vien tam, kad gydytojus jus elementariausiai apžiūrėtų. Jau nekalbu apie kur kas rimtesnius atvejus. Už dabartinį chaosą sveikatos sistemoje atsakomybę turi prisiimti premjerė Ewa Kopacz. Ji su komanda sukūrė situacijas, kad ligoninėse uždarinėjamos operacinės. Prikūrė įvairiausių paketų, projektų, kurie gydytojus paverčia vergais. Esminis pasiteisinimas, jog trūksta pinigų. O, mano nuomone, trūksta sveiko proto ir gero valdymo. Manote, jog aš neteisus? Tuomet siūlau apsidairyti, kas vyksta gatvėse. Man susidaro įspūdis, jog kas savaitę mūsų šalyje į gatves išeina vis kitų specialybių medikai. Pirma šeimos gydytojai protestavo dėl naujos jų darbo tvarkos, po to onkologai ir daugelis kitų. Mano nuomone, gydytojai turėtų gydyti ir tam jiems turi būti sudaromos sąlygos. O dabar tvyro chaosas. Nesistebiu, kad jauni gydytojai nenori dirbti mūsų šalyje, o laimės vyksta ieškoti svetur. Politikai sprendimus priima savo nuožiūra, bet gal reikėtų pasitarti ir su medikais. Aš kolegų politikų vietoje taip niekada nesielgčiau“, - dar rinkiminės kampanijos metu žadėjo A.Duda. 
 
Problemas sprendžia šantažu
Naujasis prezidentas negailėjo kritikos ir sveikatos apsaugos ministrui Bartoszui Arlukowicziui teigdamas, kad jis vietoj derybų su medikais griebiasi šantažo. „Šiemet sausio pirmoji prasidėjo šeimos gydytojų streikais. Ką darė ministras? Vietoj to, kad derėtųsi, ėmė gydytojus šantažuoti ir grasinti sakydamas, jog medikai, neatėję į darbą ir prisidėję prie protestuotojų, praras sutartis su ligoniu kasomis. Prie jo grasinimų prisijungė ir kai kurių miestų merai bei kaimų viršaičiai. Absurdas, nemanau, kad tokie veiksmai yra pateisinami kultūringoje ir vakarietiškoje šalyje“, - viename interviu teigė A.Duda. 
Jis, kaip ir įtakinga šalies Katalikų bažnyčia, pasisako prieš dirbtinį apvaisinimą ir griežtai kritikavo 2011 metų Stambulo konvenciją - pirmąjį privalomą teisinį instrumentą pasaulyje, skirtą kovai su smurtu prieš moteris ir jo prevencijai, kurį Lenkija ratifikavo praėjusį mėnesį. „Manau, kad norint, jog sveikatos sistema veiktų sėkmingai ir sklandžiai, reikėtų šiek tiek peržvelgti ir teisinę bazę“, - svarstė A.Duda. 

Ugningi pažadai
Ugningose rinkimų kampanijos kalbose A.Duda žadėjo lenkams įvairias socialines išmokas, papildomas mokesčių lengvatas daugiavaikėms šeimoms, taip pat tikino, jog sumažins pensinį amžių, kurį Vyriausybė padidino iki 67 metų.
Nemažai apžvalgininkų sutinka, kad Lenkijos ekonomikai šių A.Dudos pažadų įgyvendinimas būtų pernelyg sunki našta.
„Jo pažadai smarkiai prasilenkia su prezidento galiomis, o jo dosnūs ekonominiai siūlymai galėtų sužlugdyti netgi (gerokai didesnį) Vokietijos biudžetą“, – sakė Politikos mokslų akademijos politologas Radoslawas Markowskis.
Politologai pripažįsta, kad išrinkus A.Duda prezidentu rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose gali būti taip pat nemažai netikėtumų. O kol kas užsienio apžvalgininkai A.Duda vadina žemės drebėjimu Lenkijos politikoje. 
Turi stiprų užnugarį
Iki prezidento rinkimų Lenkijoje A.Duda nebuvo labai žinomas politikas, tiesa, turėjo stiprų užnugarį. 
Šis uolus katalikas buvo artimas velioniui Lenkijos prezidentui Lechui Kaczynskiui, kuris 2010-aisiais žuvo lėktuvo katastrofoje, ir vadina save jo „dvasiniu įpėdiniu“.
A.Duda pasakojo, kad likus dviem dienoms iki lemtingojo skrydžio prezidentas pasakė jam, kad artėja kartų pasikeitimas ir dabar jis kartu su bendraamžiais turės prisiimti atsakomybę už šalies ateitį. „Kai po katastrofos tai prisiminiau, mane nukrėtė šiurpas“, - sakė jis laikraščiui „Rzeczpospolita“.
Visgi A.Duda tapo geriau žinomas visuomenei tik po to, kai Lecho brolis dvynys Jaroslawas Kaczynskis - buvęs vyriausybės vadovas ir dabartinis konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ lyderis - paskelbė jį kandidatu į prezidentus.

Tarp kitko
Po prezidento rinkimų Lenkijoje daug kalbama ne tik apie išrinktąjį prezidentą Andrzejų Dudą, bet ir būsimą pirmąją ponią – Agatą Dudą. Ji pati sako, jog labai mėgsta savo – mokytojos – darbą ir jo ilgėsis, kai teks persikelti iš Krokuvos į Varšuvą.
Lenkijos apžvalgininkai po rinkimų svarsto, kokia bus pirmoji dama – kuo jos stilius skirsis nuo Annos Komorowskos, kuri buvo vyro šešėlyje. Pasak analitikų, jeigu rinkimus lemtų žmonos, lenkai dar energingiau būtų balsavę už Andžejų Dudą, nors nė viena pirmųjų ponių, atrodo, nepasieks kartelės, kurią aukštai iškėlė Jolanta Kwasniewska.
A.Duda ir jo žmona šiuo metu tiek lenkų spaudos, tiek ir užsienio yra lyginami su garsaus JAV politinio trilerio televizijos serialo „House of cards“ herojais Frenku ir Klere Andervud. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica