Žmonių vaistai – gyvūnams. O jei atvirkščiai?

Aneta Vaitkienė
2021-12-17
Pasirodo, specialių veterinarinių vaistų tėra tik keli, ir mūsų augintiniai dažniausiai būna gydomi žmonėms skirtais vaistais. Esminis skirtumas tėra tik dozė ir kai kuriais atvejais – kelių medikamentų suderinamumas.
Žmonių vaistai – gyvūnams. O jei atvirkščiai?
Atsparumas – dar viena priežastis, kodėl žmonės neturėtų vartoti gyvūnams skirtų antibiotikų.

Būtina tiksliai dozuoti
Žmonių vaistuose veikliųjų medžiagų dozės paprastai būna skaičiuojamos 60-80 kg sveriančiam organizmui, o augintinio svoris dažnai nesiekia nė kūdikio svorio. Kaip tik dėl šios priežasties žmonių vaistus gyvūnams turėtų skirti profesionalus veterinarijos gydytojas, atsižvelgdamas į reikiamą dozę ir vaistų derinį.
 

Tiesa, yra kone kiekvienų namų vaistinėlėse pasitaikančių vaistų, naminiams gyvūnėliams kategoriškai netinkančių. Vienas tokių – aspirinas, virškinamajame trakte metabolizuojantis į salicilo rūgštį. Šaltinių teigimu, naminės katės neturi fermentų jai išskaidyti, tad net ir mikroskopinė koncentracija išlieka kraujotakoje kelias paras, sudarydama didžiulę apsinuodijimo riziką. Analginas, paracetamolis ir „No-Shpa“ taip pat laikomi gyvūnams pavojingais.
 
Vertina prieštaringai
O štai gyvūnams skirtų vaistų naudojimo žmogui gydyti praktika nėra tokia jau neįprasta, kaip atrodytų. Ypač dažnai toks gydymas pasitaiko tarp žmonių, dirbančių su gyvūnais: ūkininkų, žirgynų darbuotojų ar veterinarijos specialistų. Sutinkama tai prieštaringai: viena vertus, veterinarijos gydytojams draudžiama parduoti ar išduoti bet kokius gyvūnams skirtus vaistus, jei jie bus skiriami gydyti žmonėms. Ant vaistų pakuočių būna aiškiai užrašyta „neskirta vartoti žmonėms“ ar panašiai.
 
Kita vertus, daugelis veterinarijos gydytojų parduodamų ar išduodamų vaistų, skirtų mažų naminių gyvūnų ligoms gydyti, yra generiniai žmonėms skirtų vaistų atitikmenys. Pavyzdžiui, augintinis gali sirgti uždegimine liga ir vartoti prednizoną – tuos pačius vaistus, kuriuos žmonės gali gauti su gydytojo receptu.
 

Savarankiško gydymo rizika
Tačiau didesnė problema, susijusi su gyvūnams skirtų vaistų naudojimu, yra savarankiškas gydymas netinkančiais vaistais. O ypač – jei ir liga savarankiškai diagnozuojama, o vėliau gydoma gyvūnams skirtais antibiotikais. Savidiagnozė gali būti klaidinga, antibiotikas gali būti parinktas netinkamai arba gali būti klaidinga jo dozė. Tai sukelia didelį pavojų sveikatai.
 
Be to, JAV Maisto ir vaistų administracijos teigimu, vaistai, gaminami gyvūnams ir skirti maišyti su pašarais, gali neatlikti tokio pat lygio gamybos kontrolės, kokia yra privaloma žmonėms skirtų vaistų atžvilgiu. Gyvūnams skirtuose medikamentuose gali būti daugiau priemaišų, kurios nekelia pavojaus jų sveikatai, bet gali būti pavojingi žmonėms.
 
Atsparumo antibiotikams rizika
Atsparumas – dar viena priežastis, kodėl žmonės neturėtų vartoti gyvūnams skirtų antibiotikų. Viena didžiausių sveikatos problemų pasaulyje yra daugybei vaistų atsparios bakterijos, nežūstančios nuo įprastinių antibiotikų poveikio. Neturint ypač stipraus poveikio vaistų, kurie suvaldytų šias „superbakterijas“, gali kilti mirtinos infekcijos. O be gydytojo priežiūros vartodamas atsitiktinius veterinarinius antibiotikus, neatsakingas pacientas tik padidina riziką, jog atsiras daugybei vaistų atsparių bakterijų padermių.
 
Medicinos specialistai perspėja, jog toks pasirinkimas yra pavojingas, nes šios daugeliui vaistų atsparios bakterijos lieka žmogaus organizme ir gali sukelti vėlesnę infekciją, kurią sunku gydyti. O iš visuomenės sveikatos perspektyvos žvelgiant, tokia atranka gali prisidėti prie nuolat augančios atsparumo antibiotikams problemos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

  Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.     ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris