Žmonių vaistai – gyvūnams. O jei atvirkščiai?

Aneta Vaitkienė
2021-12-17
Pasirodo, specialių veterinarinių vaistų tėra tik keli, ir mūsų augintiniai dažniausiai būna gydomi žmonėms skirtais vaistais. Esminis skirtumas tėra tik dozė ir kai kuriais atvejais – kelių medikamentų suderinamumas.
Žmonių vaistai – gyvūnams. O jei atvirkščiai?
Atsparumas – dar viena priežastis, kodėl žmonės neturėtų vartoti gyvūnams skirtų antibiotikų.

Būtina tiksliai dozuoti
Žmonių vaistuose veikliųjų medžiagų dozės paprastai būna skaičiuojamos 60-80 kg sveriančiam organizmui, o augintinio svoris dažnai nesiekia nė kūdikio svorio. Kaip tik dėl šios priežasties žmonių vaistus gyvūnams turėtų skirti profesionalus veterinarijos gydytojas, atsižvelgdamas į reikiamą dozę ir vaistų derinį.
 

Tiesa, yra kone kiekvienų namų vaistinėlėse pasitaikančių vaistų, naminiams gyvūnėliams kategoriškai netinkančių. Vienas tokių – aspirinas, virškinamajame trakte metabolizuojantis į salicilo rūgštį. Šaltinių teigimu, naminės katės neturi fermentų jai išskaidyti, tad net ir mikroskopinė koncentracija išlieka kraujotakoje kelias paras, sudarydama didžiulę apsinuodijimo riziką. Analginas, paracetamolis ir „No-Shpa“ taip pat laikomi gyvūnams pavojingais.
 
Vertina prieštaringai
O štai gyvūnams skirtų vaistų naudojimo žmogui gydyti praktika nėra tokia jau neįprasta, kaip atrodytų. Ypač dažnai toks gydymas pasitaiko tarp žmonių, dirbančių su gyvūnais: ūkininkų, žirgynų darbuotojų ar veterinarijos specialistų. Sutinkama tai prieštaringai: viena vertus, veterinarijos gydytojams draudžiama parduoti ar išduoti bet kokius gyvūnams skirtus vaistus, jei jie bus skiriami gydyti žmonėms. Ant vaistų pakuočių būna aiškiai užrašyta „neskirta vartoti žmonėms“ ar panašiai.
 
Kita vertus, daugelis veterinarijos gydytojų parduodamų ar išduodamų vaistų, skirtų mažų naminių gyvūnų ligoms gydyti, yra generiniai žmonėms skirtų vaistų atitikmenys. Pavyzdžiui, augintinis gali sirgti uždegimine liga ir vartoti prednizoną – tuos pačius vaistus, kuriuos žmonės gali gauti su gydytojo receptu.
 

Savarankiško gydymo rizika
Tačiau didesnė problema, susijusi su gyvūnams skirtų vaistų naudojimu, yra savarankiškas gydymas netinkančiais vaistais. O ypač – jei ir liga savarankiškai diagnozuojama, o vėliau gydoma gyvūnams skirtais antibiotikais. Savidiagnozė gali būti klaidinga, antibiotikas gali būti parinktas netinkamai arba gali būti klaidinga jo dozė. Tai sukelia didelį pavojų sveikatai.
 
Be to, JAV Maisto ir vaistų administracijos teigimu, vaistai, gaminami gyvūnams ir skirti maišyti su pašarais, gali neatlikti tokio pat lygio gamybos kontrolės, kokia yra privaloma žmonėms skirtų vaistų atžvilgiu. Gyvūnams skirtuose medikamentuose gali būti daugiau priemaišų, kurios nekelia pavojaus jų sveikatai, bet gali būti pavojingi žmonėms.
 
Atsparumo antibiotikams rizika
Atsparumas – dar viena priežastis, kodėl žmonės neturėtų vartoti gyvūnams skirtų antibiotikų. Viena didžiausių sveikatos problemų pasaulyje yra daugybei vaistų atsparios bakterijos, nežūstančios nuo įprastinių antibiotikų poveikio. Neturint ypač stipraus poveikio vaistų, kurie suvaldytų šias „superbakterijas“, gali kilti mirtinos infekcijos. O be gydytojo priežiūros vartodamas atsitiktinius veterinarinius antibiotikus, neatsakingas pacientas tik padidina riziką, jog atsiras daugybei vaistų atsparių bakterijų padermių.
 
Medicinos specialistai perspėja, jog toks pasirinkimas yra pavojingas, nes šios daugeliui vaistų atsparios bakterijos lieka žmogaus organizme ir gali sukelti vėlesnę infekciją, kurią sunku gydyti. O iš visuomenės sveikatos perspektyvos žvelgiant, tokia atranka gali prisidėti prie nuolat augančios atsparumo antibiotikams problemos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Monika (50 m.) gyveno saugų gyvenimą, kol vieną dieną nesusirgo mirtina liga, kurios per stebuklą ir juodą gydytojų darbą pavyko a...
  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  „Kartais atrodo, kad čia daug kas palikta natūraliai atrankai. Kita vertus, kai būklė rimta, reaguojama greitai“, &nda...

  Budinti vaistinė


  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...
  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai karo lauke: visi kaltina visus

  Dar gegužės mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė perėmusi intriguojantį rusų kario skambutį namo, kuriame jis prašė atsiųsti narkotikų. Tiesa, visomis įmanomomis nuodėmėmis priešus kaltina abiejų kovojančių šalių propagandos.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Diena, nepanaši į kitas
  Henrikas Vaitiekūnas Diena, nepanaši į kitas
  Egzistencija, pagrindžianti realybę
  Henrikas Vaitiekūnas Egzistencija, pagrindžianti realybę

  Naujas numeris